PytaniaShow Biznes

Jak pomóc czytelnikom mającym trudności w czytaniu poprawić płynność – GdanskTown.pl

Płynność to umiejętność dokładnego czytania tekstu z zachowaniem odpowiedniego tempa, zmian tonalnych i ekspresji. Płynne czytanie pomaga czytelnikowi łatwo zrozumieć tekst. Jednak osoby mające problemy z czytaniem czytają powoli, często przerywają czytanie, aby rozszyfrować słowa i rzadko rozumieją to, co czytają. Bez płynności, ci czytelnicy nie mogą osiągnąć zrozumienia tekstu, co jest szkodliwe dla ich życia akademickiego.

Jak więc pomóc czytelnikom mającym trudności z czytaniem poprawić płynność? Skup się na poprawieniu ich prędkości czytania i ekspresji. Kiedy już osiągniesz wyniki, pomóż im rozwinąć umiejętności dekodowania i poprawić płynność. Zobaczmy, jak można pomóc uczniom mającym problemy z czytaniem poprawić płynność.

  1. Bądź wzorem

Trudności w czytaniu mogą poprawić swoją płynność poprzez słuchanie płynnego czytania. Im więcej słuchają zmian tonu, tempa i akcentów, tym łatwiej jest im naśladować – a w końcu przyjąć – płynne czytanie. Należy organizować sesje ekspresyjnego czytania na głos i zaczynać od tekstów, które uczniowie znają. Można też połączyć w pary osoby czytające płynnie z tymi, które mają problemy z czytaniem i kazać im czytać ekspresyjnie.

  1. Teach Phrasing

Frazowanie to grupowanie tekstu w sensowne fragmenty. Dzięki temu czytelnik wie, kiedy zrobić przerwę, zwiększyć tempo lub zmienić ton, by czytanie było płynne i łatwe do zrozumienia. Wielu czytelników mających problemy z czytaniem czyta jedno słowo na raz, co wpływa na ich płynność. Możesz nauczyć ich frazowania, używając ołówka do zaznaczania fraz w zdaniach. Niech ćwiczą, aż będą w stanie naturalnie formułować zdania w swoich mózgach podczas czytania.

  1. Encourage Individual Read-Aloud Sessions

Indywidualne sesje czytania na głos są nie tylko świetne do ćwiczeń, ale także pomagają czytelnikom zyskać większą pewność siebie. Aby zacząć, bądźcie słuchaczami dla swoich zmagających się z problemami czytelników podczas sesji czytania na głos. Przeczytaj akapit i każ im powtórzyć go dokładnie tobie. Zachęcaj ich do naśladowania Twojego stylu i płynności czytania. Następnie można ich połączyć w pary z osobami czytającymi płynnie w sesjach czytania partnerskiego. Zachęcaj uczniów do regularnego czytania na głos innym osobom, np. rodzeństwu lub rodzicom.

  1. Offer Encouragement and Support

Osoby mające problemy z czytaniem mogą szybko stracić pewność siebie i nabrać niskiego poczucia własnej wartości. Potrzebują zachęty i wsparcia, aby poprawić się i nabrać pewności siebie. Należy połączyć siły z rodzicami i zachęcać uczniów do wysiłku, nawet jeśli podejmowane są działania interwencyjne. Regularnie komplementuj uczniów za ich inne mocne strony, by zwiększyć ich pewność siebie i motywację do poprawy. Jeśli zauważysz, że dany uczeń potrzebuje więcej uwagi, możesz poprosić jego rodziców o wynajęcie prywatnego korepetytora, który uzupełni Twoje wysiłki. Mogą oni skorzystać z haseł takich jak „najlepsi korepetytorzy z czytania w pobliżu mnie”, aby znaleźć dostępnych korepetytorów w pobliżu swojej miejscowości. Prywatni korepetytorzy mogą być zmiennikiem gry, ponieważ oferują spersonalizowaną pomoc opartą na potrzebach ucznia.

  1. Introduce Multisensory Activities

Zajęcia wielozmysłowe są świetnym sposobem na poprawienie pamięci i urozmaicenie nauki. Pomagają uczniowi poprawić zdolność do rozpoznawania liter, ostatecznie poprawiając szybkość skanowania. Zacznij od zachęcania uczniów do używania palców podczas czytania. Można też grać w gry polegające na budowaniu słów z wyciętymi literami. Można również korzystać z audiobooków lub programów z funkcją czytania na głos, takich jak Microsoft Word. Uczeń będzie czytał razem z nimi i śledził, jak narrator odczytuje i podkreśla słowa.

Bądź cierpliwy, oni to osiągną

Pomaganie czytelnikom mającym trudności w czytaniu wymaga czasu i wielu ćwiczeń. Zrób tyle, ile możesz, by pomóc im poprawić swoje umiejętności, jednocześnie zachęcając i wspierając ich wysiłki. Z twoją pomocą i treningiem stanie się płynny.

Related Articles

Back to top button