Show Biznes

Jak pozbyć się dokuczliwego swędzenia ucha?

Niewiele jest rzeczy bardziej dokuczliwych niż swędzenie ucha wewnętrznego – jest to dosłowna definicja swędzenia, którego nie można zdrapać. Oczywiście, gdy tylko poczujesz podrażnienie i swędzenie w kanale słuchowym, pierwszym odruchem jest często sięgnięcie tam palcem lub końcówką Q-Tip, aby znaleźć ulgę. Grzebanie w uchu nie rozwiąże jednak problemu, a wręcz może go pogorszyć – mówi dr Seiji Shibata, otolaryngolog z Keck Medicine of USC. Jak twierdzi, próby drapania swędzącego ucha wewnętrznego mogą uszkodzić uszy. To jeszcze bardziej mylące: Dr Shibata mówi POPSUGAR, że nadmierne czyszczenie uszu może być przyczyną swędzenia.

Jeśli zastanawiasz się, co powinieneś zrobić, aby zaradzić swędzeniu i podrażnieniu uszu, jeśli nie Q-Tipping, odpowiedź brzmi: to zależy od tego, co jest przyczyną problemu – a istnieje kilka możliwych przyczyn frustrującego swędzenia uszu. Czasami swędzenie ucha jest pierwszą oznaką infekcji i wskazówką, że czas umówić się na wizytę u lekarza w celu zbadania uszu.

Dlaczego swędzą mnie uszy?

Twoje uszy mogą swędzieć z powodu nadmiernego czyszczenia, gromadzenia się woskowiny usznej lub z kilku innych powodów, wyjaśnia dr Shibata. Oto najczęstsze przyczyny swędzenia ucha wewnętrznego:

  • Zbyt często czyścisz uszy. Czyszczenie ucha, zwłaszcza przy użyciu narzędzi takich jak końcówki Q-Tips, „może podrażniać skórę, a także usuwać woskowinę” – mówi dr Shibata. Woskowina „tworzy warstwę ochronną na skórze przewodu słuchowego” i chroni uszy przed bakteriami i grzybami, wyjaśnia. „Bez woskowiny ucho będzie niezdrowe” – mówi. „Usuwanie zbyt dużej ilości może prowadzić do podrażnień i w efekcie do swędzenia”
  • Masz nagromadzoną woskowinę w uchu. Z drugiej strony, zbyt duża ilość woskowiny może również powodować swędzenie ucha. „Twoje ucho posiada mechanizm oczyszczania się z woskowiny od wewnątrz na zewnątrz” – mówi dr Shibata. Czasami jednak proces ten zostaje zakłócony i woskowina może się nagromadzić, co prowadzi do podrażnień i swędzenia.
  • Chorujesz na jakąś chorobę skóry. Osoby cierpiące na takie schorzenia jak egzema czy łuszczyca mogą odczuwać swędzenie w uchu – mówi dr Shibata. Choć może wydawać się dziwne, że te schorzenia dotyczą skóry, której nie widać, „skóra wewnątrz ucha jest taka sama jak skóra na reszcie ciała” – zauważa dr Shibata.
  • Masz infekcję. Infekcje, takie jak ucho pływaka, które pojawia się, gdy woda zostaje uwięziona w przewodzie słuchowym, mogą powodować stan zapalny, ból, swędzenie i wydzielinę – mówi dr Shibata.
  • Masz alergie. Jeśli masz reakcję alergiczną, która powoduje podrażnienie skóry, może to mieć wpływ na uszy i powodować swędzenie.
  • Biżuteria podrażnia Twoje ucho. Niektóre metale, w tym powszechnie występujące alergeny, takie jak nikiel, są często stosowane w biżuterii i mogą podrażniać skórę przewodu słuchowego, twierdzi dr Shibata.

Domowe sposoby na swędzące uszy: co robić, a czego nie

Sposoby leczenia swędzenia uszu zależą od przyczyny, ale istnieją pewne zatwierdzone przez lekarza domowe sposoby, których możesz spróbować – a także takie, których zdecydowanie powinieneś unikać.

Jeśli swędzi Cię ucho, zrób to:

  • Masuj dno jamy ustnej. Choć jest to rozwiązanie tymczasowe, pocieranie dna jamy ustnej palcem lub językiem jest jednym ze sposobów na złagodzenie uciążliwego swędzenia ucha – i może być wystarczającym środkiem, który odwiedzie Cię od wkładania palca lub patyczka Q-Tip do przewodu słuchowego. Dr Shibata wyjaśnia, że niektóre z nerwów unerwiających przewód słuchowy oddziałują również na tylną część jamy ustnej, dlatego masowanie tego obszaru może przynieść ulgę. Można również spróbować delikatnie masować zewnętrzną część ucha.
  • Stosuj preparat do czyszczenia uszu, taki jak Debrox. Jeśli podejrzewasz, że swędzenie ucha jest spowodowane nagromadzeniem woskowiny, te dostępne bez recepty krople mają na to pomóc. Dr Shibata twierdzi, że Debrox można bezpiecznie stosować zgodnie z zaleceniami i że jest on „dość skuteczny w rozluźnianiu woskowiny usznej”, która może być przyczyną swędzenia. (Należy jednak pamiętać, że jeśli uważasz, że problemem jest nadmierne czyszczenie uszu, Debrox prawdopodobnie nie pomoże)
  • Oczyszczanie ucha z woskowiny za pomocą oleju mineralnego lub oliwy z oliwek. Kolejna opcja w przypadku nagromadzenia się woskowiny, a konkretnie: możesz użyć kroplomierza, aby umieścić w uchu jedną do dwóch kropli oleju mineralnego lub oliwy z oliwek, mówi dr Shibata. „Może to zasadniczo ukoić ucho, a także usunąć niewielką ilość woskowiny z ucha” – wyjaśnia. W niektórych niewielkich badaniach wykazano, że irygacja oliwą z oliwek i olejem mineralnym jest dość skuteczna w usuwaniu woskowiny usznej, jednak regularne stosowanie tej metody może przynieść odwrotny skutek, dlatego należy ją stosować oszczędnie. Przed jej wypróbowaniem warto porozmawiać z lekarzem i nie stosować jej, jeśli masz lub podejrzewasz, że możesz mieć pękniętą błonę bębenkową. Potencjalne skutki uboczne są rzadkie, ale mogą obejmować swędzenie, zawroty głowy i zapalenie przewodu słuchowego zewnętrznego.
  • Odłóż końcówkę Q-Tip. Jeśli często czyścisz uszy i zaczynasz odczuwać uporczywe swędzenie, wstrzymaj się z czyszczeniem na kilka dni i sprawdź, czy swędzenie ustąpi. Jeśli tak się stanie, prawdopodobnie winę za to ponosi nadmierne czyszczenie. Według dr Shibaty, nie ma biologicznego powodu, aby wymazywać uszy; są one samoczyszczące, a zaglądanie do nich za pomocą końcówek Q-Tips lub regularne przepłukiwanie ich wodą i innymi roztworami może przynieść więcej szkody niż pożytku. Najlepiej jest pozostawić je w spokoju, o ile lekarz nie zaleci inaczej. (Jeśli widać, że są zatkane woskowiną uszną, można je od czasu do czasu przemyć preparatem Debrox, olejem mineralnym lub oliwą z oliwek).
  • Czyść wszystkie aparaty słuchowe i wkładki douszne, których używasz. Jest to raczej środek zapobiegawczy, ale wiele osób go pomija. Często używane wkładki douszne mogą stać się magnesem na zarazki, wprowadzając bakterie i brud do uszu. Jeśli dodamy do tego fakt, że wkładki douszne i aparaty słuchowe mogą zatrzymywać wilgoć w uchu, jeśli są używane przez wiele godzin dziennie, to narażamy swoje uszy na większe ryzyko infekcji grzybiczych – mówi dr Shibata. Regularne czyszczenie wkładek dousznych pozwala pozbyć się bakterii, brudu i zarazków, które mogą się w nich znaleźć.

Jeśli swędzi Cię ucho, zdecydowanie nie rób tego:

  • Próbować go przekłuwać za pomocą końcówki Q-Tip lub innego rodzaju sondy. Choć kuszące jest grzebanie w uchu za pomocą końcówki Q-Tip lub nawet palca, dr Shibata stanowczo to odradza. Sięganie do ucha może w rzeczywistości popchnąć woskowinę jeszcze dalej, powodując jej zaleganie i utrudniając usunięcie.
  • Przepłucz ucho zwykłą wodą z kranu. „Nie przepłukiwałbym uszu zwykłą wodą z kranu, ponieważ jej pH jest inne” – mówi dr Shibata. Możesz zaburzyć pH uszu i sprawić, że staną się bardziej podatne na infekcje.
  • Przemywanie nadtlenkiem wodoru. Chociaż tradycyjnie stosuje się go do usuwania woskowiny usznej, dr Shibata mówi, że nie zaleca stosowania nadtlenku wodoru do czyszczenia uszu. Poza olejem mineralnym, oliwą z oliwek i kroplami do uszu na receptę, mówi: „Naprawdę nie wkładałbym niczego do ucha”.

Kiedy należy udać się do lekarza w związku ze swędzeniem uszu?

Jeśli domowe sposoby lub produkty dostępne bez recepty nie pomagają w rozwiązaniu problemu swędzenia ucha po dwóch lub trzech dniach, należy zadzwonić do lekarza lub udać się do specjalisty chorób uszu, nosa i gardła. Może on ustalić przyczynę swędzenia i zalecić odpowiedni plan leczenia. Jeśli problemem jest woskowina uszna, lekarz może wykonać płukanie ucha roztworem wody destylowanej. Jeśli w grę wchodzi choroba skóry, lekarz lub dermatolog może ją zdiagnozować i zalecić plan leczenia. Jeśli winna jest alergia, dr Shibata zaleca przyjmowanie leków przeciwhistaminowych, jednak jeśli objawy nie ustępują, należy skontaktować się z lekarzem. Jeśli swędzeniu ucha towarzyszy wydzielina, ból i/lub utrata słuchu (w tym przytłumiony słuch), należy skontaktować się z lekarzem w celu omówienia ewentualnej infekcji lub zalegającej woskowiny usznej.

Chociaż swędzenie ucha wewnętrznego może być dokuczliwe, często można sobie z nim poradzić stosując środki dostępne bez recepty oraz domowe sposoby. Udaj się do lekarza, jeśli zaczniesz zauważać objawy infekcji, i pamiętaj, aby nie grzebać w uszach, niezależnie od tego, jak bardzo jest to kuszące.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button