Strona główna Show Biznes Jak przezwyciężyć lękowy styl przywiązania według eksperta

Jak przezwyciężyć lękowy styl przywiązania według eksperta

Czym jest lękowy styl przywiązania?

Poznanie czyjegoś stylu przywiązania może być niezwykle cenne, jeśli chodzi o zrozumienie jego zachowania w romantycznym związku. Podobnie jak języki miłości, które pomagają ludziom komunikować, w jaki sposób wolą dawać i otrzymywać miłość, style przywiązania zapewniają wgląd w to, dlaczego jednostki zachowują się tak, jak robią to w związkach. (I zaufaj mi, kiedy mówię, że może to być naprawdę wymowne)

Koncepcja stylów przywiązania pierwotnie powstała jako sposób na zrozumienie przywiązania między dzieckiem a jego opiekunem, ale od tego czasu teoria ewoluowała i jest wykorzystywana (i często przywoływana) we współczesnych związkach. Wynika to z faktu, że styl przywiązania danej osoby najczęściej kształtuje się w oparciu o jej wczesne interakcje z głównymi opiekunami – w większości przypadków są to rodzice.

Należy jednak zauważyć, że style przywiązania mogą ewoluować i przekształcać się w czasie z powodu niezliczonych czynników, w tym relacji z innymi członkami rodziny, historii romantycznych związków, a także wszelkich doświadczonych urazów.

Chociaż istnieją cztery główne style przywiązania – unikający, lękowy, bojaźliwy i bezpieczny – możesz usłyszeć termin „lękowe przywiązanie” rzucany częściej niż inne, prawdopodobnie dlatego, że ci, którzy mają lękowy styl przywiązania, są już świadomi swoich lękowych tendencji.

Jeśli jest to twój styl przywiązania, możesz być zaniepokojony ilością czasu, jaki upłynął od ostatniej wiadomości tekstowej od twojego partnera. Możesz doświadczać uczucia zazdrości, podejrzliwości lub stale martwić się, dlaczego twój partner wydaje się bardziej odległy niż zwykle. Chociaż są to tylko przykłady, jeśli którykolwiek z tych elementów rezonuje z tobą, możliwe, że masz niespokojny styl przywiązania.

Ktoś z lękowym przywiązaniem zazwyczaj „pragnie dużej bliskości i więzi”, mówi Madeline Lucas, LCSW, terapeutka i menedżer ds. treści klinicznych w aplikacji zdrowia psychicznego Real. Chociaż w teorii może się to wydawać świetne, osoby z lękowym stylem przywiązania są „łatwiej aktywowane przez takie rzeczy, jak subtelne zmiany nastroju lub zachowania drugiej osoby” – szczególnie w odniesieniu do romantycznego zainteresowania partnera.

Na przykład osoba z lękowym stylem przywiązania w romantycznym związku może wyciągać pochopne wnioski i najgorsze scenariusze, może nawet interpretować wypowiedzi lub sytuacje jako zagrożenie dla związku. Jeśli twój partner wychodzi pewnego wieczoru z przyjaciółmi, możesz się martwić, że znajdzie kogoś lepszego od ciebie. Jeśli twój partner nie odpowie od razu na wiadomość, możesz pomyśleć, że zrobiłeś coś złego. A jeśli twój partner nie mówi ci cały czas, że cię kocha, możesz zinterpretować to jako utratę zainteresowania, mówi Lucas.

  Dlaczego Sex Pistols wciąż mają znaczenie

Jeśli jesteś w związku z kimś, kto ma lękowy styl przywiązania, może on czasami wydawać się duszący lub pochodzić z miejsca niepewności.

Jakie są różne lękowe style przywiązania?

Istnieją dwa różne style przywiązania, które występują pod parasolem przywiązania lękowego. Melanie Preston, LMHC, terapeutka relacji i właścicielka Matter of Focus Counseling, mówi POPSUGAR, że dwa najpopularniejsze z nich to lękowe zaabsorbowanie i lękowe unikanie.

Zaabsorbowanie lękowe: Jeśli ktoś ma ten styl przywiązania, „zawsze szuka aprobaty u swojego partnera – a nawet u osób spoza związku”, mówi Preston. Osoba ta jest uważana za ostateczną osobę myślącą zbyt wiele, ponieważ ma tendencję do „przeceniania wszystkich innych i niedoceniania własnej wartości” W relacjach romantycznych można oczekiwać, że osoba ta będzie łatwo wyciągać pochopne wnioski, zwłaszcza zakładając, że zrobiła coś złego. „Zaniepokojony partner przeprasza za wszystko” – mówi Preston.

Lękliwy unikający: Osoba ta posiada negatywne cechy zarówno lękowego stylu przywiązania, jak i unikającego stylu przywiązania, ponieważ jest „emocjonalnie niedostępna i niechętna do otwarcia się” Preston dodaje, że „ten partner czuje się niekomfortowo w intymności i może mieć emocjonalne wybuchy w obliczu emocjonalnych sytuacji”

Oznaki przywiązania lękowego w związku

Jeśli nie masz pewności, czy należysz do kategorii „lękowego stylu przywiązania”, istnieje kilka oznak, które mogą odnosić się do ciebie. Pamiętaj tylko, że są to tylko przykłady, a aby w pełni zrozumieć swój styl przywiązania, możesz rozwiązać quiz lub porozmawiać z wyszkolonym specjalistą ds. zdrowia psychicznego, który może lepiej pomóc ci zrozumieć twój styl przywiązania w związku.

  • Masz tendencję do powątpiewania lub kwestionowania miejsca pobytu swojego partnera.
  • Wyciągasz pochopne wnioski, zwłaszcza gdy nie otrzymujesz zwrotnej wiadomości tekstowej lub wyczuwasz, że przytulają się, całują lub wysyłają wiadomości w inny sposób niż wcześniej.
  • Martwisz się o to, jak często ty i twój partner komunikujecie się, ale w sposób, który wydaje się cię pochłaniać.
  • Nieustannie potrzebujesz słów afirmacji, aby poczuć, że twój związek jest w porządku.
  • Porzucasz swoje plany, aby znaleźć czas dla partnera lub przedkładasz harmonogram partnera nad swój własny.
  • Robisz najwięcej, aby upewnić się, że twój partner będzie chciał zostać – ale w sposób, który wykracza poza zwykłe akty służby.
  Co to znaczy, że kod jest redundantny i jaki jest użyteczny cel takiej redundancji?

Jak niespokojny styl przywiązania może stać się bezpieczniejszy?

Jeśli masz lękowy styl przywiązania, pierwszym krokiem jest uznanie tego. Kiedy zrozumiesz, że masz tendencję do bycia niespokojnym w swoich związkach, możesz popracować nad przezwyciężeniem części tego niepokoju. Aby zwalczyć uczucie niepokoju, powinieneś zacząć od „skupienia się na faktach”, mówi Lucas. Innymi słowy, nie zakładaj ani nie pozwól swojemu umysłowi błądzić po scenariuszach „co by było, gdyby”.

  Jak naprawić iPhone nie mógł być przywrócony nieznany błąd wystąpił 3194?

Jest to szczególnie ważne, ponieważ „kiedy czujemy się pobudzeni, łatwo jest popaść w negatywne nastawienie i stracić z oczu bardziej zrównoważoną, dokładną perspektywę” – mówi Lucas. Jeśli czujesz, że wpadasz w spiralę, zadaj sobie pytanie: „Czy wiem, że te myśli są prawdziwe? A może to mój niepokój?”

Powinieneś także upewnić się, że komunikujesz swoje potrzeby partnerowi. Nie, twój partner nie musi cię uzupełniać ani potwierdzać całej twojej wartości, ale dobrze jest wyrazić to, czego potrzebujesz w związku – nawet jeśli jest to tekst „dzień dobry” lub ogólne słowa afirmacji. „Jeśli te emocjonalne potrzeby w zrównoważony sposób przez naszego partnera, rozluźnienie uścisku staje się łatwiejsze i bezpieczniejsze” – mówi Lucas.

Następnie, zamiast skupiać się przez cały czas na tym, co robi twój partner, zainwestuj ten czas z powrotem w siebie. Wybierz nowe hobby, przeczytaj nową książkę lub idź na spacer z gorącą dziewczyną i posłuchaj podcastu, gdy zastanawiasz się, co robi twój partner (lub dlaczego nie odpisuje). Odwrócenie uwagi jest niesamowitym narzędziem, które może „pomóc stworzyć bardziej zrównoważoną perspektywę, gdy często w przypadku lękowego stylu przywiązania uwaga skupia się całkowicie na naszym partnerze” – mówi Lucas.

Lucas sugeruje również, by nie brać udziału w „grze” randkowej. Chociaż może być kuszące, aby czekać dwa razy dłużej, aby odesłać SMS-a do partnera lub opublikować subtelny cień na Instagramie na jego temat, powstrzymaj się od tego. „Często jest to znak ostrzegawczy, że nasz system przywiązania jest aktywowany, a niektóre potrzeby emocjonalne są niezaspokojone” – mówi Lucas. Zamiast tego sugeruje, by skutecznie komunikować to partnerowi, zamiast bawić się w grę, która prawdopodobnie i tak nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Bezpośrednie komunikowanie swoich potrzeb partnerowi pomoże zapewnić, że potrzeby te zostaną faktycznie zaspokojone.

Wreszcie, praca z wyszkolonym terapeutą zdrowia psychicznego może pomóc ci lepiej zrozumieć, dlaczego masz lękowy styl przywiązania, a tym samym pomóc ci go przezwyciężyć. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu terapeuty zdrowia psychicznego, oto kilka wskazówek, jak znaleźć najlepszego terapeutę dla siebie.

Źródło zdjęcia: Getty / Delmaine Donson

Najchętniej czytane

Gators tworzą 6 najlepszych obrońców w stanie

Zawodnik Florida State University School (Tallahassee, Floryda) Ashton Hampton zawęził swoje opcje do sześciu programów uniwersyteckich w Dniu Pamięci, a Florida Gators dokonała cięcia...

Wiele romansów Jerry’ego Halla

Jerry Hall i Rupert Murdoch podobno rozwodzą się po sześciu latach małżeństwa. Będzie to koniec kolejnego romantycznego rozdziału w życiu Hall, 65-letniej amerykańskiej modelki...

Dlaczego rośliny naczyniowe są większe od roślin nienaczyniowych?

Dlaczego rośliny naczyniowe są większe od roślin nienaczyniowych?ponieważ rośliny nienaczyniowe muszą żyć blisko ziemi, aby wchłonąć wodę, ponieważ nie mają systemu rurkowego (który sprawia, że rośliny naczyniowe są wyższe), aby doprowadzić wodę do wszystkich części rośliny.Czy rośliny naczyniowe są większe od roślin nienaczyniowych?Te specjalne rurki, ksylem i łyko, są częścią tego, co umożliwia roślinom naczyniowym

Zrozumienie związku między optymalizacją wyszukiwarek a psychologią

SEO zawsze uważany za technikę przynieść ekspozycję na stronie internetowej lub online opartej działalności. Istnieją różne rodzaje technik marketingu internetowego, a SEO jest uważany za jeden z tych technik. SEO lub Search Engine Optimization jest potężny, jak również znaczący sposób, aby przynieść sukces z procesu marketingowego firmy lub platformy e-commerce. Teraz, co to jest SEO?

Jaki wpływ miała Proklamacja Emancypacji na Południe?

Jaki wpływ miała Proklamacja Emancypacji na Południe?Proklamowała wolność niewolników w dziesięciu stanach Konfederacji, które wciąż były w stanie rebelii. Dekretował również, że uwolnieni niewolnicy mogą zostać zaciągnięci do armii Unii, zwiększając w ten sposób dostępną siłę roboczą Unii.Co się stało w wyniku Proklamacji Emancypacji?Sama Proklamacja uwolniła bardzo niewielu niewolników, ale była to śmiertelna klątwa dla

Wizerunkowy błąd popełniony przez Donalda Tuska?

Donald Tusk słynie z wyrazistych wypowiedzi i częstego wbijania szpileczek politykom partii rządzącej. Ostatnio dostało się byłemu ministrowi...

Co jest wysublimowane w temperaturze pokojowej?

Co jest wysublimowane w temperaturze pokojowej?Często zdarza się to w przypadku substancji mających wysokie ciśnienie pary w temperaturze pokojowej. Znane substancje, które łatwo sublimują to jod (pokazany poniżej), suchy lód (pokazany poniżej), mentol i kamfora. Sublimacja jest czasami używana w laboratorium jako metoda oczyszczania substancji stałych, na przykład kofeiny.Które z poniższych substancji sublimują w temperaturze

Co jest cechą wyróżniającą perspektywę psychodynamiczną?

Co jest cechą wyróżniającą perspektywę psychodynamiczną?Cechą wyróżniającą perspektywę psychodynamiczną jest nacisk na Nieświadome konflikty.Co jest przykładem perspektywy psychodynamicznej?Niektóre przykłady zachowań i ich wyjaśnień z wykorzystaniem perspektywy psychodynamicznej to: Obsesyjne mycie rąk może być związane z traumą w dzieciństwie, która teraz powoduje to zachowanie. Nail-biting może być spowodowany przez niepokój wywołujący wydarzenie z dzieciństwa. Innym kompulsywnym

Jaki przedmiot jest najbardziej zanieczyszczony?

Jaki przedmiot jest najbardziej zanieczyszczony?Top 10 przedmiotów, które zanieczyszczają nasze oceanyWięc jakie przedmioty zanieczyszczają ocean? Papierosy (2,117,931) Cigarettes. Numerem jeden wśród przedmiotów znalezionych na oczyszczaniu były papierosy/filtry papierosowe. Opakowania po żywności / pojemniki. Butelki po napojach. Torby plastikowe. Kapsle / wieczka. Kubki, talerze, widelce, noże, łyżki. Słomki / mieszadełka.Dlaczego zanieczyszczenie oceanów jest złe dla ludzi?Jednym

Pozostałe newsy

  10 najlepszych zdrowych przekąsek do kupienia, według naszych redaktorów

Gators tworzą 6 najlepszych obrońców w stanie

Zawodnik Florida State University School (Tallahassee, Floryda) Ashton Hampton zawęził swoje opcje do sześciu programów uniwersyteckich w Dniu Pamięci, a Florida Gators dokonała cięcia...

Zaoszczędź setki na sandałach, kostiumach kąpielowych i torebkach Tory Burch z okazji Dnia Pamięci 2023

- Rekomendacje są niezależnie wybierane przez redaktorów Reviewed. Zakupy dokonane za pośrednictwem naszych linków mogą przynieść nam i naszym partnerom wydawniczym prowizję.Nadszedł Dzień Pamięci...

Justin Gaethje: Pas „BMF” na UFC 291 jest „trochę głupi”, ale daje szansę na lepsze wynagrodzenie

Justin Gaethje nie jest szczególnie poruszony walką o wakujący tytuł "BMF" w rewanżu z Dustinem Poirierem na UFC 291, ale jest wystarczająco mądry, aby...

Aktualizacja kontuzji Celtics: Malcolm Brogdon zagra z Miami w meczu nr 7

Według Marca Spearsa z Andscape, Boston Celtics mogą mieć więcej głębi, którą będą mogli wykorzystać w meczu 7 z Miami Heat w ostatniej odsłonie...

Kreml wydał nakaz aresztowania Lindseya Grahama…

MOSKWA (AP) - Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rosji wydało w poniedziałek nakaz aresztowania senatora Lindseya Grahama w związku z jego komentarzami dotyczącymi walk na Ukrainie.W...