Poznanie czyjegoś stylu przywiązania może być niezwykle cenne, jeśli chodzi o zrozumienie jego zachowania w romantycznym związku. Podobnie jak języki miłości, które pomagają ludziom komunikować, w jaki sposób wolą dawać i otrzymywać miłość, style przywiązania zapewniają wgląd w to, dlaczego jednostki zachowują się tak, jak robią to w związkach. (I zaufaj mi, kiedy mówię, że może to być naprawdę wymowne)
Koncepcja stylów przywiązania pierwotnie powstała jako sposób na zrozumienie przywiązania między dzieckiem a jego opiekunem, ale od tego czasu teoria ewoluowała i jest wykorzystywana (i często przywoływana) we współczesnych związkach. Wynika to z faktu, że styl przywiązania danej osoby najczęściej kształtuje się w oparciu o jej wczesne interakcje z głównymi opiekunami – w większości przypadków są to rodzice.
Należy jednak zauważyć, że style przywiązania mogą ewoluować i przekształcać się w czasie z powodu niezliczonych czynników, w tym relacji z innymi członkami rodziny, historii romantycznych związków, a także wszelkich doświadczonych urazów.
Chociaż istnieją cztery główne style przywiązania – unikający, lękowy, bojaźliwy i bezpieczny – możesz usłyszeć termin „lękowe przywiązanie” rzucany częściej niż inne, prawdopodobnie dlatego, że ci, którzy mają lękowy styl przywiązania, są już świadomi swoich lękowych tendencji.
Jeśli jest to twój styl przywiązania, możesz być zaniepokojony ilością czasu, jaki upłynął od ostatniej wiadomości tekstowej od twojego partnera. Możesz doświadczać uczucia zazdrości, podejrzliwości lub stale martwić się, dlaczego twój partner wydaje się bardziej odległy niż zwykle. Chociaż są to tylko przykłady, jeśli którykolwiek z tych elementów rezonuje z tobą, możliwe, że masz niespokojny styl przywiązania.
Ktoś z lękowym przywiązaniem zazwyczaj „pragnie dużej bliskości i więzi”, mówi Madeline Lucas, LCSW, terapeutka i menedżer ds. treści klinicznych w aplikacji zdrowia psychicznego Real. Chociaż w teorii może się to wydawać świetne, osoby z lękowym stylem przywiązania są „łatwiej aktywowane przez takie rzeczy, jak subtelne zmiany nastroju lub zachowania drugiej osoby” – szczególnie w odniesieniu do romantycznego zainteresowania partnera.
Na przykład osoba z lękowym stylem przywiązania w romantycznym związku może wyciągać pochopne wnioski i najgorsze scenariusze, może nawet interpretować wypowiedzi lub sytuacje jako zagrożenie dla związku. Jeśli twój partner wychodzi pewnego wieczoru z przyjaciółmi, możesz się martwić, że znajdzie kogoś lepszego od ciebie. Jeśli twój partner nie odpowie od razu na wiadomość, możesz pomyśleć, że zrobiłeś coś złego. A jeśli twój partner nie mówi ci cały czas, że cię kocha, możesz zinterpretować to jako utratę zainteresowania, mówi Lucas.
Jeśli jesteś w związku z kimś, kto ma lękowy styl przywiązania, może on czasami wydawać się duszący lub pochodzić z miejsca niepewności.
Jakie są różne lękowe style przywiązania?
Istnieją dwa różne style przywiązania, które występują pod parasolem przywiązania lękowego. Melanie Preston, LMHC, terapeutka relacji i właścicielka Matter of Focus Counseling, mówi POPSUGAR, że dwa najpopularniejsze z nich to lękowe zaabsorbowanie i lękowe unikanie.
Zaabsorbowanie lękowe: Jeśli ktoś ma ten styl przywiązania, „zawsze szuka aprobaty u swojego partnera – a nawet u osób spoza związku”, mówi Preston. Osoba ta jest uważana za ostateczną osobę myślącą zbyt wiele, ponieważ ma tendencję do „przeceniania wszystkich innych i niedoceniania własnej wartości” W relacjach romantycznych można oczekiwać, że osoba ta będzie łatwo wyciągać pochopne wnioski, zwłaszcza zakładając, że zrobiła coś złego. „Zaniepokojony partner przeprasza za wszystko” – mówi Preston.
Lękliwy unikający: Osoba ta posiada negatywne cechy zarówno lękowego stylu przywiązania, jak i unikającego stylu przywiązania, ponieważ jest „emocjonalnie niedostępna i niechętna do otwarcia się” Preston dodaje, że „ten partner czuje się niekomfortowo w intymności i może mieć emocjonalne wybuchy w obliczu emocjonalnych sytuacji”
Oznaki przywiązania lękowego w związku
Jeśli nie masz pewności, czy należysz do kategorii „lękowego stylu przywiązania”, istnieje kilka oznak, które mogą odnosić się do ciebie. Pamiętaj tylko, że są to tylko przykłady, a aby w pełni zrozumieć swój styl przywiązania, możesz rozwiązać quiz lub porozmawiać z wyszkolonym specjalistą ds. zdrowia psychicznego, który może lepiej pomóc ci zrozumieć twój styl przywiązania w związku.
- Masz tendencję do powątpiewania lub kwestionowania miejsca pobytu swojego partnera.
- Wyciągasz pochopne wnioski, zwłaszcza gdy nie otrzymujesz zwrotnej wiadomości tekstowej lub wyczuwasz, że przytulają się, całują lub wysyłają wiadomości w inny sposób niż wcześniej.
- Martwisz się o to, jak często ty i twój partner komunikujecie się, ale w sposób, który wydaje się cię pochłaniać.
- Nieustannie potrzebujesz słów afirmacji, aby poczuć, że twój związek jest w porządku.
- Porzucasz swoje plany, aby znaleźć czas dla partnera lub przedkładasz harmonogram partnera nad swój własny.
- Robisz najwięcej, aby upewnić się, że twój partner będzie chciał zostać – ale w sposób, który wykracza poza zwykłe akty służby.
Jak niespokojny styl przywiązania może stać się bezpieczniejszy?
Jeśli masz lękowy styl przywiązania, pierwszym krokiem jest uznanie tego. Kiedy zrozumiesz, że masz tendencję do bycia niespokojnym w swoich związkach, możesz popracować nad przezwyciężeniem części tego niepokoju. Aby zwalczyć uczucie niepokoju, powinieneś zacząć od „skupienia się na faktach”, mówi Lucas. Innymi słowy, nie zakładaj ani nie pozwól swojemu umysłowi błądzić po scenariuszach „co by było, gdyby”.
Jest to szczególnie ważne, ponieważ „kiedy czujemy się pobudzeni, łatwo jest popaść w negatywne nastawienie i stracić z oczu bardziej zrównoważoną, dokładną perspektywę” – mówi Lucas. Jeśli czujesz, że wpadasz w spiralę, zadaj sobie pytanie: „Czy wiem, że te myśli są prawdziwe? A może to mój niepokój?”
Powinieneś także upewnić się, że komunikujesz swoje potrzeby partnerowi. Nie, twój partner nie musi cię uzupełniać ani potwierdzać całej twojej wartości, ale dobrze jest wyrazić to, czego potrzebujesz w związku – nawet jeśli jest to tekst „dzień dobry” lub ogólne słowa afirmacji. „Jeśli te emocjonalne potrzeby są w zrównoważony sposób przez naszego partnera, rozluźnienie uścisku staje się łatwiejsze i bezpieczniejsze” – mówi Lucas.
Następnie, zamiast skupiać się przez cały czas na tym, co robi twój partner, zainwestuj ten czas z powrotem w siebie. Wybierz nowe hobby, przeczytaj nową książkę lub idź na spacer z gorącą dziewczyną i posłuchaj podcastu, gdy zastanawiasz się, co robi twój partner (lub dlaczego nie odpisuje). Odwrócenie uwagi jest niesamowitym narzędziem, które może „pomóc stworzyć bardziej zrównoważoną perspektywę, gdy często w przypadku lękowego stylu przywiązania uwaga skupia się całkowicie na naszym partnerze” – mówi Lucas.
Lucas sugeruje również, by nie brać udziału w „grze” randkowej. Chociaż może być kuszące, aby czekać dwa razy dłużej, aby odesłać SMS-a do partnera lub opublikować subtelny cień na Instagramie na jego temat, powstrzymaj się od tego. „Często jest to znak ostrzegawczy, że nasz system przywiązania jest aktywowany, a niektóre potrzeby emocjonalne są niezaspokojone” – mówi Lucas. Zamiast tego sugeruje, by skutecznie komunikować to partnerowi, zamiast bawić się w grę, która prawdopodobnie i tak nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Bezpośrednie komunikowanie swoich potrzeb partnerowi pomoże zapewnić, że potrzeby te zostaną faktycznie zaspokojone.
Wreszcie, praca z wyszkolonym terapeutą zdrowia psychicznego może pomóc ci lepiej zrozumieć, dlaczego masz lękowy styl przywiązania, a tym samym pomóc ci go przezwyciężyć. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu terapeuty zdrowia psychicznego, oto kilka wskazówek, jak znaleźć najlepszego terapeutę dla siebie.
Źródło zdjęcia: Getty / Delmaine Donson