Być może dostrzegasz wskazówki wizualne, takie jak płynna konsystencja białek jaj, naukowo zwana albuminą, lub odbarwienie (skażenie bakteryjne może spowodować, że bielmo zmieni kolor na zielonkawy lub opalizujący). Wyrzuć to! Zauważ, że jeśli zobaczysz plamę krwi na żółtku, jest to całkowicie normalne – spowodowane jest to pęknięciem naczynia krwionośnego. Ugotowane prawidłowo jajko jest bezpieczne do spożycia.
Jeśli po otwarciu kartonu okaże się, że jedna ze skorupek pękła, najlepiej wyrzucić to jajko. Pęknięcia w skorupce – nawet niewielkie – otwierają drogę bakteriom do wnętrza jajka, przyspieszając proces jego psucia. Oto złota zasada: Kiedy masz wątpliwości, wyrzuć być może zgniłe jajko. Zrób sobie owsiankę i wracaj do swoich obowiązków.
Zauważ, że istnieje różnica między codziennym zepsuciem bakteryjnym a skażeniem salmonellą. „To zazwyczaj nie patogeny” – jak salmonella – „powodują, że żywność wygląda lub pachnie obrzydliwie”, mówi dr Schaffner. „To organizmy psujące się. Nie spowodują one choroby, ale sprawiają, że żywność jest nieapetyczna”
Czy zjedzenie starszego jajka spowoduje zatrucie pokarmowe? Prawdopodobnie nie, ale prawdopodobnie nie będzie też smakowało zbyt dobrze. Prawdziwe zagrożenie tkwi w bakterii salmonelli, która nie jest wyczuwalna ani smakiem, ani zapachem, ani wyglądem.
Salmonella
Oto zła wiadomość: Salmonella jest wykrywalna tylko pod mikroskopem, więc przeciętna osoba nie ma sposobu, aby dowiedzieć się, czy jej jajko jest zainfekowane. „Tylko dlatego, że jajko wygląda i pachnie w porządku, nie oznacza, że salmonella jest nieobecna”, ostrzega dr Schaffner.
Dobra wiadomość: Tylko około trzech na każde 10 000 jaj może zawierać salmonellę w bielmie, więc szanse na to, że twój karton jest skażony, są dość niskie. Mimo to, na wypadek gdybyśzrobić mają jedno z tych złych jaj, są środki ostrożności, które można podjąć, aby ograniczyć rozwój bakterii.
Salmonella żyje w bielmie (lub białkach) jajka, gdzie szereg naturalnych konserwantów utrzymuje bakterie w ryzach. Jednak w miarę starzenia się jajka, błona żółtkowa – która oddziela białko od żółtka – zaczyna się rozpadać. Z czasem bakterie salmonelli mogą przedostać się do żółtka, gdzie mogą szaleć. Oznacza to, że wraz z wiekiem jajka wzrasta ryzyko namnażania się salmonelli – ale jest kilka kroków, które możesz podjąć, aby temu zapobiec. Najważniejszy czynnik? Temperatura.
„Im niższa temperatura, tym wolniejszy rozkład tej błony żółtka. Poniżej pewnej temperatury salmonella nie będzie mogła się rozwijać” – wyjaśnia dr Schaffner. Aby zniechęcić do rozprzestrzeniania się bakterii chorobotwórczych, upewnij się, że Twoja lodówka jest ustawiona na 40°F lub niżej.
Należy pamiętać, że ugotowanie jajka z salmonellą do temperatury co najmniej 150°F zabije bakterie. Przy odpowiednim postępowaniu, nawet skażone jajko może być użyte do pieczenia lub innych zastosowań, w których całe jajko będzie ugotowane w całości (tj. nie będzie miało rozmytych żółtek).
Jak zachować trwałość jaj:
Przy odpowiednim przechowywaniu, jajka powinny przetrwać tygodnie w Twojej lodówce. Ale jest kilka środków ostrożności, które możesz podjąć, aby zachować świeżość jaj na dłużej. Oto kilka wskazówek dotyczących zakupów i innych zaleceń, które przedłużą żywotność Twoich jaj.
Wybierz mądrze swój karton.
Marki nie są zobowiązane do drukowania na swoich jajkach dat przydatności do spożycia lub dat ważności, ale jeśli to robią, muszą przestrzegać kilku zasad. Jeśli na kartonie widniejetermin ważnościlubdata sprzedaży, to „nie może być więcej niż 30 dni od dnia, w którym jaja zostały zapakowane do kartonu”, według USDA, natomiastuse-bylub daty przydatności do spożycia może wynosić 45 dni od daty pakowania jaj. Zwracanie uwagi na te etykiety może pomóc w określeniu, które jaja w alei są najświeższe.