Strona główna Show Biznes Jak wybrać odpowiedni telewizor (2023): Terminy, rozmiary, porty i gry, wyjaśnione

Jak wybrać odpowiedni telewizor (2023): Terminy, rozmiary, porty i gry, wyjaśnione

Telewizory mogą być zdradliwe przy zakupie. Czy czytasz moje wykwintne przewodnik po najlepszych telewizorach czy nie, prawdopodobnie nie znajdziesz każdego topowego modelu w lokalnym Walmarcie, Best Buy czy Costco. A kiedy przeglądasz strony internetowe sprzedawców, łatwo poczuć się przytłoczonym marketingową mową, taką jak HDR czy „local dimming” Dlatego zebrałem kilka wskazówek, trików i terminów, które pomogą Ci mądrzej kupować przy zakupie nowego telewizora. Potraktuj je jako listę kontrolną do rozważenia przed udaniem się do sklepu (lub Amazona), aby kupić swój następny duży ekran.

Koniecznie sprawdź nasz przewodnik po najlepszych soundbarach i nasze wskazówki dotyczące modernizacji domowego audio, aby zaokrąglić swoje kino domowe.

Spis treści

  • Jaki rozmiar telewizora powinieneś kupić?
  • Jakiej rozdzielczości ekranu potrzebujesz?
  • Co to jest podświetlenie?
  • Co to jest High Dynamic Range?
  • Wydajność w grach komputerowych
  • Co z oprogramowaniem telewizyjnym?
  • Właściwe porty
  • Ile powinieneś spodziewać się zapłacić?
  • Kup Soundbar

Aktualizacja maj 2023: Zaktualizowaliśmy ten przewodnik, aby odzwierciedlić nowoczesne ceny i informacje o rynku telewizorów.

Oferta specjalna dla czytelników Gear: Get a 1-letnią subskrypcję na WIRED za 5$ (25$ taniej). Obejmuje to nieograniczony dostęp do WIRED.com i nasz magazyn drukowany (jeśli chcesz). Subskrypcje pomagają finansować pracę, którą wykonujemy każdego dnia.

Jeśli kupisz coś korzystając z linków w naszych historiach, możemy zarobić prowizję. To pomaga wspierać nasze dziennikarstwo. Dowiedz się więcej.

Jaki rozmiar telewizora powinieneś kupić?

TCL 6-Series

Fot: TCL

Większe ekrany są zawsze lepsze, prawda? Jeśli chodzi o telewizory, na pewno, ale to nie znaczy, że należy zawsze wiosna na największy rozmiar. Ceny większych modeli mogą wymknąć się spod kontroli, a Ty zawsze powinieneś upewnić się, że masz miejsce na cały ten ekran.

Poniżej 55 cali

Niektóre wysokiej klasy telewizory OLED mają mniejsze rozmiary, więc mogą podwoić się jako monitory komputerowe, ale większość telewizorów poniżej 55 cali jest w dużej mierze niestandardowa w tych dniach. Wielu producentów nadal produkuje modele poniżej tego rozmiaru, ale prawdopodobnie nie otrzymasz najnowszej i największej wydajności.

telewizory 55-calowe

Jest to najmniejszy standardowy rozmiar nowoczesnych telewizorów. Jest idealny dla przeciętnego pokoju w domu lub mieszkaniu, ale jeśli masz większą przestrzeń, możesz chcieć zwiększyć rozmiar. Pamiętaj, że telewizory tej wielkości i większe często posiadają nóżki na obu końcach ekranu; jeśli nie montujesz telewizora na ścianie, upewnij się, że zmierzysz szerokość swojego stojaka na telewizor, aby upewnić się, że pomieści on Twój nowy telewizor.

telewizory 65-calowe

Jest to dobra opcja dla większych salonów lub dla przestrzeni, gdzie będziesz miał wiele oczu oglądających jednocześnie. Jeśli masz dodatkową gotówkę i przestrzeń, warto uaktualnić dla tych, którzy uwielbiają widzieć szczegóły jeszcze bliżej w filmach i programach telewizyjnych.

75 cali i więcej

Telewizory tej wielkości i większe polecam tylko osobom, które mają ogromne pomieszczenia i szukają prawdziwie kinowych wrażeń. Uwaga kupujący: Ceny telewizorów o tak dużych rozmiarach mogą być niebotyczne (do dziesiątki tysięcy w przypadku modeli high-end). Tańsze (poniżej 1000$) mogą nie wyglądać najlepiej ze względu na ograniczenia w przetwarzaniu i oświetleniu panelu. Bądź przygotowany na to, że profesjonalista lub grupa przyjaciół pomoże Ci przenieść i zamontować tak duży ekran.

Jaka rozdzielczość ekranu jest Ci potrzebna?

TCL 8K TV

Fot: TCL

Rozdzielczość oznacza liczbę pikseli na ekranie. Nowoczesne telewizory występują w wariantach o rozdzielczości 1080p „Full HD” (1 920 x 1 080 pikseli), 4K „UHD” (3 840 x 2 160) oraz 8K „8K UHD” (7 680 x 4 320). Te pierwsze i te drugie są nieco rzadsze, ale z przeciwnych powodów: Ekrany Full HD to już stara technologia i są zarezerwowane tylko dla najmniejszych i najtańszych ofert; rozdzielczość 8K jest dostępna głównie w drogich, bardzo dużych telewizorach.

Co to za różnica? Więcej pikseli! telewizory 4K mają około cztery razy więcej pikseli niż ekrany 1080p, a telewizory 8K mają około cztery razy więcej niż modele 4K, czyli 16 razy (!) więcej niż 1080p. W teorii oznacza to znacznie wyraźniejszy obraz, ale niekoniecznie tak jest w rzeczywistości. Ponieważ piksele w telewizorze 4K w standardowym rozmiarze (55-65 cali) są już tak gęsto upakowane w wyświetlaczu, możesz nie być w stanie dostrzec różnicy między telewizorami 4K i 8K, chyba że oglądasz z bliskiej odległości. Nie ma też zbyt wielu treści dostępnych w 8K.

Trzymaj się ekranu 4K UHD na razie, chyba że jesteś wysokim rollerem.

TCL 5-Series

Fot: Amazon

Mówiąc najprościej, telewizory (z wyjątkiem telewizorów OLED i niektórych specjalistycznych modeli Micro LED) składają się z wielu warstw. Jest warstwa, która tworzy kolor i obraz, a także warstwa, która oświetla wspomniany obraz, abyśmy mogli go zobaczyć. Systemy podświetlenia mają duży wpływ na to, jak dobrze ekran wygląda pod względem kontrastu (różnica i definicja pomiędzy ciemnymi i jasnymi obiektami). Oto kilka terminów związanych z podświetleniem, które prawdopodobnie napotkasz i co one oznaczają:

Podświetlenie krawędziowe (Edge lighting) jest zazwyczaj stosowane w telewizorach z niższej półki cenowej lub telewizorach, które muszą być cieńsze niż ich odpowiedniki podświetlane bezpośrednio i przyciemniane lokalnie. Obejmuje ono pierścień świateł wokół ekranu, które służą do podświetlania wyświetlacza.

Telewizory z bezpośrednim podświetleniem chowają swoje podświetlenie za wyświetlaczem i zazwyczaj mogą uzyskać większą jasność niż ich odpowiedniki z podświetleniem krawędziowym.

Lokalne przyciemnianie to technologia, którą coraz częściej spotykamy w telewizorach ze średniej półki cenowej, gdzie wiele diod LED z tyłu telewizora może się skoordynować, aby podświetlić, lub nie podświetlić, mniejsze fragmenty ekranu w zależności od potrzeb. Oznacza to lepszy kontrast i mniejszy upływ czasu od światła do ciemności.

Technologia Mini-LED (500$+) przenosi lokalne przyciemnianie na dokładniejszy poziom, pozwalając na jeszcze więcej stref za Twoim panelem – dzięki tysiącom maleńkich diod LED – a tym samym jeszcze lepszy kontrast.

OLED, czyli „organiczna dioda LED” (800$+) wyświetlacze mają pojedyncze piksele, które działają jako własne podświetlenie, dzięki czemu uzyskuje się idealny kontrast. Czernie są naprawdę czarne, ponieważ piksel jest całkowicie wyłączony. Minusem jest to, że te telewizory nie są bardzo jasne i mogą nie być idealne w salonach lub pomieszczeniach, które otrzymują dużo światła słonecznego. W ekstremalnych warunkach oglądania, możesz również napotkać „wypalenie”, gdzie oglądane treści pozostawiają widoczny ślad na ekranie (jest to rzadkie i zdarza się tylko wtedy, gdy pozostawiasz statyczne obrazy na ekranie przez tysiące godzin).

Technologia MicroLED ($1,000+) robi Mini-LED krok dalej i próbuje konkurować z OLED. Telewizor jest naszpikowany mikro diodami LED, które podobnie jak organiczne diody LED działają jako własne podświetlenie oraz emitują własne kolory czerwony, zielony i niebieski. Dzięki temu mogą zapewnić poziom czerni i kontrast podobny do tego oferowanego przez OLED, ale mogą być znacznie jaśniejsze. W tej chwili telewizory te są bardzo duże i drogie (trudno jest uzyskać tradycyjne diody LED wystarczająco małe!), ale spodziewamy się, że ta technologia będzie bardziej powszechna w przyszłości.

Co to jest High Dynamic Range?

LG C2 OLED

Fot: LG

High Dynamic Range, częściej nazywany HDR, jest obecnie standardem we wszystkich wartych zakupu telewizorach, pozwalając zobaczyć szerszy zakres rozjaśnień, kontrastu i jeszcze bardziej realistyczne kolory na obsługiwanych filmach i programach telewizyjnych.

Istnieje kilka głównych standardów dla HDR w tych dniach: Dolby Vision, HDR10, oraz HDR10+. Wszystkie wzmacniają różnice między najjaśniejszymi i najciemniejszymi partiami obrazu. HDR10 znajduje się praktycznie w każdym nowoczesnym telewizorze i jest najbardziej podstawowym standardem. Obecnie bardzo powszechne są również Dolby Vision i HDR10+, które rozszerzają tę funkcję o adaptację scen i klatek. Oznacza to, że telewizor może dostosować jasność i kolor obsługiwanych treści na zasadzie klatka po klatce lub scena po scenie, dzięki czemu uzyskasz wyniki jeszcze bliższe wizji reżysera niż w przypadku standardowych telewizorów HDR10.

W dzisiejszych czasach nie kupuj telewizora, który nie ma HDR. Warto również rozważyć telewizor z kropkami kwantowymi, ponieważ zapewniają one jaśniejsze i lepsze kolory. Wyświetlacze wyposażone w technologię kropek kwantowych (często oznaczane jako QLED lub NEO QLED) zazwyczaj mają jeszcze lepsze parametry niż standardowy telewizor LED.

Sony Playstation 5

Fot: Sony

Jeśli zamierzacie grać na swoim telewizorze, gorąco polecam zwrócić uwagę na dwa czynniki: częstotliwość odświeżania i input lag. Możesz znaleźć te specyfikacje na listingu produktu lub na pudełku. Większość standardowych telewizorów ma częstotliwość odświeżania 60 klatek na sekundę, co oznacza, że wyświetlacz pokazuje 60 obrazów na ekranie na sekundę. Jednak nowoczesne konsole i gry mogą obsługiwać do 120 klatek na sekundę, więc wyświetlacz pokazuje 120 obrazów na sekundę. Zapewnia to płynniejszy ruch na ekranie, dzięki czemu gra jest bardziej płynna i responsywna.

Input lag to czas potrzebny na zarejestrowanie na ekranie Twojego ruchu na gamepadzie lub klawiaturze. Im niższy, tym lepiej. W większości telewizorów input lag wynosi około 15 milisekund (mniej, jeśli gra działa w rozdzielczości 1080p i 60 klatkach na sekundę). Modele OLED firmy LG mają szokująco niskie czasy input lag, ale jest to korzystne przede wszystkim w przypadku szybkich gier wymagających szybkiej interakcji, takich jak gry z gatunku first-person shooter.

Roku Streaming Stick 4K

Fot: Roku

Wszystkie główne marki telewizorów mają porządne inteligentne interfejsy z obsługą wielu usług strumieniowych, w tym Vizio, Samsung i LG. Ale wiele telewizorów ma również wbudowane Google TV lub Roku. Są to nasze ulubione interfejsy, ale nie martw się – możesz łatwo dodać te platformy strumieniowe do swojego telewizora, i to za bardzo niewielkie pieniądze. Wystarczy podłączyć urządzenie do przesyłania strumieniowego lub klucz sprzętowy do portu HDMI telewizora.

Amazon Basics Kabel HDMI

Fot: Amazon

Większość telewizorów posiada trzy wejścia HDMI, wyjście optyczne dla dźwięku oraz jakąś formę łączności internetowej wbudowaną w urządzenie. Nie kupuj telewizora, który nie ma co najmniej jednego portu HDMI 2.1 i portu ARC (Audio Return Channel) HDMI; ten ostatni pozwala łatwo podłączyć nowoczesne soundbary i odbiorniki. HDMI 2.1 umożliwia przesyłanie strumieni wideo o super niskich opóźnieniach w rozdzielczości 4K i jest najnowszym standardem HDMI, który został powszechnie przyjęty. Wszystkie wysokiej jakości telewizory powinny go mieć.

Poza tym oblicz, ile konsol do gier, odtwarzaczy Blu-Ray i innych urządzeń planujesz podłączyć do telewizora i kup model z taką ilością portów HDMI lub większą. Zalecam zakup wszystkich nowych kabli, jeśli kupujesz nowy telewizor po raz pierwszy od jakiegoś czasu (jak ten 6-stopowy za 7 dolarów), ponieważ nowoczesne kable obsługują większe prędkości danych niż te sprzed dekady.

Jak dużo powinieneś oczekiwać, aby zapłacić?

Hisense U8H

Fot: Hisense

Podczas zakupów telewizora zobaczysz dość duży zakres cen. Wiele z nich sprowadza się do funkcji, które chcesz. Oto podstawowy przewodnik po cenach, czego możesz się spodziewać za pieniądze. Pamiętaj, aby sprawdzić naszą listę najlepszych telewizorów, aby uzyskać konkretne informacje na temat modeli.

Poniżej 500 dolarów

Jeśli chcesz tylko telewizor, który oferuje duży ekran i może przesyłać strumieniowo swoje ulubione programy, jest to dobre miejsce startowe, zwłaszcza jeśli jesteś w budżecie. Gorąco sugeruję, aby unikać telewizorów, które nie są wykonane przez takich jak Vizio, Samsung, LG, Sony, TCL i Hisense. Unikaj również wydawania mniej niż 300 dolarów na wszystko, chyba że jest mniejsze niż 55 cali.

Od 500 do 1000 dolarów

Jeśli często oglądasz telewizję i chcesz coś pomiędzy 40 a 65 cali, to jest to świetna kategoria cenowa do zakupów w. Trzymaj się głównych, wyżej wymienionych marek i trudno się pomylić.

Więcej niż 1000$

Ten przedział cenowy jest najlepszy dla telewizorów większych niż 65 cali i tych z zaawansowaną technologią panelu, jak organiczne podświetlenie LED (OLED) lub mini-LED (więcej o tym poniżej). Zazwyczaj otrzymujesz również wyższej klasy przetwarzanie, takie jak wyższa częstotliwość odświeżania w grach wideo i sporcie. Wydając więcej niż kilka tysięcy, można zacząć oczekiwać rozdzielczości 8K – nie, że obecnie jest wiele treści do oglądania w 8K.

Samsung HW-QN950A

Fot: Samsung

Głośniki w telewizorach są do bani. Firmy próbowały je poprawić, ale nadal brzmią blaszanie. Po prostu kup już soundbar. Wiele nowoczesnych soundbarów ma wbudowanych inteligentnych asystentów, takich jak Asystent Google lub Alexa, łączy się z usługami strumieniowymi, takimi jak Apple Music i Spotify Connect, i ogólnie rzecz biorąc, zapewni twojemu kinu domowemu dużą aktualizację dźwięku. Nasz przewodnik po najlepszych soundbarach zawiera kilka rekomendacji w różnych przedziałach cenowych.

Read More

Najchętniej czytane

Lori Harvey zwyciężyła w aksamitnej sukience na czerwonym dywanie w Cannes

Lori Harvey zwyciężyła w aksamitnej sukience na czerwonym dywanie w Cannes Sukienka Dundas bez pleców Lori Harvey...

Shoney’s uraczy wszystkie mamy DARMOWYM kawałkiem ciasta truskawkowego w Dniu Matki i świątecznym menu dla wszystkich; dzieci w wieku 4 lat i młodsze jedzą...

Shoney's Special Mother's Day Fresh Food Bar and a Complimentary Slice of one of America's Favorite Desserts Make for a Perfect Day for Moms...

Jak wyścig po wirusy zabił media cyfrowe

Najlepszym sposobem na zrozumienie Bena Smitha jest zrozumienie tego, co robił w środku naszego wywiadu na temat jego nowej książki, Traffic. Podczas gdy udzielał...

Paznokcie Lizzo Aura wprowadzają w dobry nastrój

Źródło zdjęcia: Getty/Dave J Hogan / ContributorNajnowszy projekt paznokci Lizzo jest tak wesoły, że zapomnisz o minionej retrogradacji rtęci. 17 maja, manikiurzystka piosenkarki Eri...

Podsumowanie spotkania klubowego: Szansa na zakup akcji, obserwacja Caterpillar, akcje w Chinach

© 2023 CNBC LLC. All Rights Reserved. Oddział NBCUniversalDane są migawką w czasie rzeczywistym *Dane są opóźnione o co najmniej 15 minut. Globalne wiadomości...

Obejrzyjcie fragmenty występu Rihanny na Super Bowl 2023

Happy Super Bowl Sunday dla wszystkich, którzy świętują: Rihanna właśnie wystąpiła po raz pierwszy od lat, pokazując jej ikoniczny katalog w 13-minutowym halftime show,...

Jak naprawić system Windows nie mógł uruchomić usługi Windows Update na komputerze lokalnym?

Jak naprawić system Windows nie mógł uruchomić usługi Windows Update na komputerze lokalnym?System Windows nie mógł uruchomić usługi Windows Update na komputerze lokalnymSprawdź zależności usług.Uruchom usługę inteligentnego transferu w tle i usługi kryptograficzne.Zresetuj składnik Windows Update.Uruchom narzędzie do rozwiązywania problemów z aktualizacją systemu Windows.Edycja rejestru systemu Windows.Jak naprawić błąd Loadlibrary failed with error 1114 w

Co oznacza czasowe zwolnienie z pracy z odwołaniem?

Co oznacza tymczasowe zwolnienie z odwołaniem?Co to jest recall. Wycofanie jest procesem przywracania pracowników do pracy po umieszczeniu ich na tymczasowym zwolnieniu. Jak przedstawiono poniżej, proces wycofania regulują odpowiednie przepisy dotyczące standardów zatrudnienia, wszelkie obowiązujące polityki firmy oraz postanowienia układu zbiorowego w środowiskach związkowych.Co to znaczy być odwołanym przez pracodawcę?Odwołanie to przywrócenie zwolnionego pracownika do

Jak zmienić ustawienia sieci w systemie Windows 7?

Jak zmienić ustawienia sieci w systemie Windows 7?Kroki do zmiany priorytetu połączenia sieciowego w systemie Windows 7Kliknij Start, a w polu wyszukiwania wpisz Wyświetl połączenia sieciowe.Naciśnij klawisz ALT, kliknij Opcje zaawansowane, a następnie kliknij Ustawienia zaawansowane...Wybierz Połączenie lokalne i kliknij zielone strzałki, aby nadać priorytet wybranemu połączeniu.Gdzie są połączenia sieciowe Windows 7?Windows 7. Przejdź do

Darren Aronofsky o wyciągnięciu Brendana Frasera „z dziczy” i zaskakującym przyjęciu „The Whale

DomFilmyDramaThe Whale(Image credit: A24)Na "Wieloryba" Darren Aronofsky czekał od dawna. Nie dość, że od premiery filmu na festiwalu w Wenecji minęło pięć miesięcy, to...

Pozostałe newsy

Lori Harvey zwyciężyła w aksamitnej sukience na czerwonym dywanie w Cannes

Lori Harvey zwyciężyła w aksamitnej sukience na czerwonym dywanie w Cannes Sukienka Dundas bez pleców Lori Harvey...

Wykres urodzeniowy Cardi B pokazuje, że jest klasyczną Wagą, ale jej znak Wenus wskazuje na bardziej prywatną stronę

Podczas gdy jej niezaprzeczalny talent i urok odegrały oczywiście główną rolę w jej awansie do supergwiazdy, wykres urodzeniowy Cardi B może ujawnić inne klucze...