Jakie dowody potwierdzają teorię endosymbiotyczną?
Istnieje wiele dowodów na to, że mitochondria i plastyd powstały z bakterii, a jednym z najsilniejszych argumentów na poparcie teorii endosymbiotycznej jest to, że zarówno mitochondria, jak i plastyd zawierają DNA, które różni się od tego z jądra komórkowego oraz że posiadają własną maszynerię biosyntezy białek.
Czym jest teoria endosymbiozy i jakie są dowody na jej poparcie?
Teoria endosymbiozy stwierdza, że niektóre organelle w komórkach eukariotycznych były kiedyś prokariotycznymi mikrobami. Mitochondria i chloroplasty są tej samej wielkości co komórki prokariotyczne i dzielą się przez rozszczepienie binarne. Mitochondria i chloroplasty mają własne DNA, które jest koliste, a nie liniowe.
Jaką przewagę ewolucyjną oferuje eukariotom kompartmentalizacja?
Kompartmentalizacja w komórkach eukariotycznych polega w dużej mierze na efektywności. Rozdzielenie komórki na różne części pozwala na stworzenie specyficznych mikrośrodowisk wewnątrz komórki. W ten sposób każda organella może mieć wszystkie zalety, których potrzebuje, by działać jak najlepiej.
Co może być zaletą kompartmentalizacji komórek?
Komórki nie są amorficzną mieszaniną białek, lipidów i innych cząsteczek. Kompartmentalizacja zwiększa wydajność wielu procesów subkomórkowych poprzez koncentrację potrzebnych składników do ograniczonej przestrzeni wewnątrz komórki.
Czym różnią się prokariota i eukariota pod względem kompartmentalizacji?
Jedną z głównych różnic między eukariotami a prokariotami jest to, że eukariota kompartmentalizuje swoje wewnętrzne procesy w organellach związanych z błoną. U prokariotów RNA jest przekształcane w białka zaraz po utworzeniu z DNA, ponieważ nie posiadają one jądra ani retikulum endoplazmatycznego.
Czy wirus jest prokariotą?
Prokariota obejmuje kilka rodzajów mikroorganizmów, takich jak bakterie i sinice. Wirusy nie są zaliczane ani do prokariotów, ani do eukariotów, ponieważ brakuje im cech istot żywych, z wyjątkiem zdolności do replikacji (którą osiągają tylko w żywych komórkach).