Show Biznes

Jamie Dornan słyszał już wszystko

mandatory credit photo by taylor jewellinvisionapshutterstock 9120286jactor jamie dornan poses for a portrait to promote his film, anthropoid in new yorkanthropoid portrait session, new york, usa

Taylor Jewell/Invision/AP/Shutterstock

Kiedy Jamie Dornan mówi mi, że jego nowy serial telewizyjny The Tourist jest ostatnim projektem, w którym przez jakiś czas będziemy mogli go usłyszeć śpiewającego, wzdragam się. W ostatnich latach numer muzyczny Jamiego Dornana stał się czymś oczywistym. I to dobrą. Podczas marcowej wideorozmowy omawiam z nim jego najbliższe klasyki: „Edgar’s Prayer” z filmu Barb and Star Go to Vista Del Mar, jego cover „Everlasting Love” z filmu Belfast, no i oczywiście „Maybe I’m Amazed” z filmu Fifty Shades Freed.

„Słuchaj,” mówi Dornan, „[The singing] to niezamierzone, to powiem. Nie mam pojęcia, jak i dlaczego tak się stało.”

Podejrzewam, że będzie to cios dla niektórych zakątków Internetu, które mają obsesję na punkcie jego zdolności do śpiewania. Ale on upiera się, że ta strona jego osoby jest skończona. Może nie powinno to dziwić, skoro 39-latek przygotowuje się do kolejnego rozdziału w swojej karierze. Dornan zmieniał kształty przez większość swojej kariery; jest muzykiem, modelem, aktorem, który zdobył sławę, grając okrutnego seryjnego mordercę. Potem miliardera z zamiłowaniem do BDSM. Następnie wystąpił w filmie Kennetha Branagha, twórcy Thora i Hamleta (w wersji z 1996 roku), który miał szansę stać się pretendentem do Oscara. Obecnie gra główną rolę w thrillerze psychologicznym The Tourist na antenie HBO, w którym wciela się w postać znaną tylko jako „The Man” Jednak przed kamerą jest po prostu miły. Szczery, a może nawet lekko oszołomiony po przylocie do Los Angeles z Włoch, gdzie pracował nad innym filmem, Heart of Stone. Żadnej broni, biczów i łańcuchów. I niestety, bez melodii.


Dornan po raz pierwszy stał się prawie sławny jako członek Sons of Jim – zespołu folkowego, który miał wszelkie predyspozycje, by stać się wielkim, ale nie stał się. Celowo. Dornan, urodzony i wychowany w Irlandii Północnej, miał zaledwie 20 lat, gdy duet się połączył, ale jego sukces nastąpił szybciej, niż ktokolwiek się spodziewał. „Mój przyjaciel i ja, z którym to robiliśmy, robiliśmy to dla zabawy” – wspomina Dornan.

Otworzyli koncert KT Tunstall i wydali dwie piosenki. Pojawili się też w porannej telewizji! A kiedy Dornan skończył 24 lata, już go nie było. „W tym wieku nie masz pojęcia, czy patrzysz w lewo, czy w prawo” – mówi. „W pewnym momencie zaczęliśmy się rozkręcać i może coś się wydarzy, więc pociągnąłem za sznurek. Nigdy tego nie żałowałem. Wciąż jestem najlepszym kumplem mojego przyjaciela, z którym w tym uczestniczyłem.”

Wciąż istnieje półalbum piosenek, które Dornan wydał dzięki swoim filmom. A on jest dobrym piosenkarzem – mówię mu. „Czuję, że mógłbym nadal być muzykiem, gdybym grał w Kiss czy coś w tym stylu i nosił pierdoloną maskę i język” – przerywa nagle, jakby rozważał zrobienie mi szybkiej impresji na temat Gene’a Simmonsa. (Nie robi tego.) „Ale wszystkie oczy są skierowane na ciebie i wiedzą, że to ty. To było dla mnie niekomfortowe.”

Może nie lubi występować dla mas jako Jamie Dornan, ale kiedy Dornan wciela się w jakąś postać, jego chęć i zdolność do zabawy rośnie. W lutym 2021 roku, gdy pandemia szalała, a ludzie byli w zrozumiałym kłopocie, na platformach streamingowych zadebiutował rozkosznie dziwaczny film o nazwie Barb and Star Go to Vista Del Mar. W filmie wystąpiły Kristen Wiig i Annie Mumolo. Była to jedna z pierwszych wyraźnie komediowych ról Dornana, z absurdalnym numerem muzycznym, w którym kopał palcami piasek, zrywał koszulę i wykonywał piruety na plaży. Publiczność to pokochała. Skąd to się wzięło?

mandatory credit photo by taylor jewellinvisionapshutterstock 9226301cactor jamie dornan poses for a portrait to promote his film, anthropoid in new yorkanthropoid portrait session, new york, usa   6 aug 2016
„Nie chcę nigdy spojrzeć wstecz i powiedzieć: 'Jezu, ominęło mnie mnóstwo ich młodości, bo robiłem filmy lub program telewizyjny, który ludzie oglądali przez trzy tygodnie'” – mówi Dornan o byciu ojcem swoich trzech córek. „To byłaby smutna refleksja”.

Taylor Jewell/Invision/AP/Shutterstock

„Moja żona przyszła na plan na plażę, kiedy kręciliśmy 'Edgar’s Prayer'” – mówi Dornan. „Jestem na skuterze wodnym, ale skuter jest na lądzie, więc jest na plaży, a ja synchronizuję się z tą absurdalną piosenką. Myślę sobie, że to takie śmieszne. Wysiadłem ze skutera, a moja żona powiedziała: „Czy oni zdają sobie sprawę, że to tylko ty jesteś sobą?” A ja na to: 'Myślę, że zaczynają zdawać sobie sprawę'”


Kiedy Dornan mówi o swojej rodzinie, wtedy najbardziej się otwiera. Ma to podwójne znaczenie, gdy rozmowa dotyczy jego żony Amelii, która jest odnoszącą sukcesy kompozytorką filmową . Ze względu na charakter jej pracy, rodzina może spędzać czas z Dornanem, gdy ten przemieszcza się z planu filmowego na plan. Ostatnio był to m.in. przystanek w Cancún, pobyt w Australii i oczywiście mile widziana podróż do domu, do Belfastu. Przyznaje, że przemieszczanie się może być wyczerpujące, zwłaszcza z trzema córkami poniżej 10 roku życia, ale korzyści są niezaprzeczalne. „Nie chcę nigdy spojrzeć wstecz i powiedzieć: 'Jezu, ominęło mnie mnóstwo ich młodości, bo robiłem filmy lub program telewizyjny, który ludzie oglądali przez trzy tygodnie’ – mówi. „To byłaby smutna refleksja”.

W Belfaście Dornan gra postać zainspirowaną przez ojca Branagha. „Nigdy w życiu nie czułem się tak swobodnie podczas pracy, co jest bardzo ważne, jeśli weźmie się pod uwagę, że grasz ojca reżysera, a on jest tam przez cały czas” – mówi. Film jest odą do dzieciństwa Branagha i do Irlandii Północnej, opowiadając historię wszystkich rodzin, które żyły, martwiły się i triumfowały w czasie konfliktu. Dornan powiedział, że to, co go wciągnęło, to historia zwykłej, ciężko pracującej rodziny, która próbowała przetrwać w otoczeniu chaosu. „Dla mnie, jako osoby pochodzącej z Belfastu, wiem, jak ważne jest opowiadanie historii stamtąd, o prawdziwych rodzinach [and], relatable characters with faces rather than men in balaclavas doing bad things” – mówi Dornan. „To jest tak potrzebne” Film, który zdobył największe uznanie w jego karierze, otrzymał siedem nominacji do Oscara i jedną za najlepszy scenariusz oryginalny.

Ta zawartość została zaimportowana z serwisu YouTube. Być może będziesz mógł znaleźć te same materiały w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

Ale za każdym razem, gdy wspominam Dornanowi, że jego profil niezaprzeczalnie wzrasta, on mówi, że sława może być ulotna. Albo o tym, że ma szczęście. Albo jak bardzo inspirująca jest praca Amelii. „Nigdy nie chciałbym, żeby było jak w 'The Jamie Show’, bo mama też pracuje, a jej praca jest niewiarygodna i jest o wiele bardziej utalentowana niż tata” – mówi. Ale przyznaje też, że jego trzy córeczki podchwyciły fakt, że twarz taty jest teraz… wszędzie. Rozmawiamy przed rozdaniem Oscarów, gdzie Belfast był głównym kandydatem do nagrody za najlepszy film. Jest to coś, o czym myśli. „Im są starsze, tym więcej się wyjaśnia” – mówi – „ale dziwactwa związane z tym, co robią mama i tata. To jest też po prostu to, kim jesteśmy. One się z tym rodzą i nie ma sensu próbować tego ukrywać i wmawiać im, że tak naprawdę jesteśmy ludźmi od ubezpieczeń”


W najnowszym projekcie Dornana, który można teraz oglądać w całości na kanale HBO Max, Dornan przeniósł się do australijskiego miasta Adelaide, aby nakręcić The Tourist. Serial otwiera niechlujny Dornan, grający postać znaną tylko jako The Man, jadący opustoszałą autostradą i dający – tak, to najwyraźniej jego ostatni występ muzyczny – olśniewające wykonanie utworu „Bette Davis Eyes” Kim Carnes Potem ściga go wielka ciężarówka, aż w końcu samochód się rozbija. Po przebudzeniu nie pamięta swojej tożsamości ani tego, dlaczego doszło do wypadku.

Rola ta jest najbardziej tajemnicza od czasu jego gwiazdorskiej roli w Upadku. W sześcioodcinkowym serialu limitowanym występuje głównie z Danielle McDonald, która świetnie wciela się w postać dobrodusznej policjantki Helen, która zostaje wplątana w niecne sprawki mężczyzny. (Bardzo w stylu Frances McDormand w Fargo, jeśli można tak powiedzieć) A wszystko to kończy się niejednoznacznym finałem, którego osią jest przyjaźń i burrito. To wszystko, co dostajesz.

Kiedy pytam go o tę ostatnią scenę, odwraca pytanie i pyta, co ja myślę. „Uwielbiam w filmie [The Tourist] jego niejednoznaczność” – mówi. „Fakt, że widzowie mogą reagować na nią w różny sposób i różnie ją rozumieć” – dodaje z bezczelnym uśmiechem. „Jest coś odpowiedniego w zakończeniu dla niego, ale jest też coś tak potężnego w relacji z Helen…” – urywa, nie chcąc zdradzić więcej. Przyznaje, że prowadzone są rozmowy na temat potencjalnego drugiego sezonu, ale nie podjęto jeszcze żadnych wiążących decyzji.

the tourist
W The Tourist, Dornan gra „The Man Po wypadku samochodowym na początku serialu nie pamięta, kim jest ani jaką przeszłość zostawił za sobą.

HBO

Choć serial może być dla widzów denerwujący i dezorientujący, dla Dornana najbardziej niepokojącą częścią było oczekiwanie na odpowiedź. „Dopiero niedawno dowiedziałem się, że na Twitterze nie trzeba być na bieżąco – wystarczy wpisać hashtag, aby uzyskać duży wątek” – mówi. „Muszę przyznać, że kiedy w Wielkiej Brytanii wyemitowano pierwszy odcinek The Tourist, nigdy nie byłem bardziej zaintrygowany tym, jak coś zostanie skonsumowane” Ale szybkie ujęcia były brutalne, mówiąc, że serial jest zerwaniem z Pojedynku Stevena Spielberga (Fun fact: Pościg za samochodem/przyczepą ciągnikową definiuje cały film Pojedynek. Jest on zakończony osiem minut w The Tourist). Wyłączył telefon i ze zdziwieniem stwierdził godzinę później, że ludzie szybko zmienili zdanie przed końcem odcinka.


Dornan jest spokojny i zamyślony w trakcie naszej rozmowy, ale widać w nim wyraźną irytację, gdy mówi o mediach społecznościowych i pochopnych opiniach, które je zalewają. „Nie jesteś zaangażowany w seans, jeśli każda klatka filmu, o którym piszesz na Twitterze [it]. Odłóż, kurwa, telefon, spójrz w górę, obejrzyj i zobacz” – uzasadnia. „Możesz przegapić różne rzeczy, zwłaszcza jeśli tweetujesz o swoich złych myślach na temat zdzierania ze Stevena Spielberga.”

Każdy, kto choć trochę jest online, wie, że Internet jest pełen krytycznych dupków. A teraz wyobraź sobie, że jesteś osobą publiczną, która przedziera się przez setki, jeśli nie tysiące, ostrych komentarzy. Niezależnie od tego, jak wielkie są korzyści, trzeba za to zapłacić – Dornan płacił za to na wielu etapach swojej kariery. Pytam go o dowcip, który wygłosił podczas rozdania nagród Critics Choice, kiedy zasugerował, że nie jest ulubionym wykonawcą . „Daj spokój. Wiesz, o co mi chodzi” – mówi, odchylając się w fotelu. „Teraz mam u nich dobrą passę. Uwielbiali Barb and Star. Pokochali Belfast i pokochali Turystę. Wszystkie te rzeczy mają 86 plusów na Rotten Tomatoes.”

Ale nie zawsze tak było. Od 2018 roku wciela się w postać Christiana Greya z filmu Fifty Shades. Nie chodzi o to, że wstydzi się tej roli, ale o to, że chce mieć swobodę rozwoju. „Czy są prace, które wykonywałem, a których wolałbym nie wykonywać? Może tak, ale pewnie nie takie, o których ludzie myślą” – mówi. „Będą momenty przełomowe i takie, których nie będę żałował… To po prostu gobelin tego wszystkiego, prawda?”

mandatory credit photo by taylor jewellinvisionapshutterstock 9120286jactor jamie dornan poses for a portrait to promote his film, anthropoid in new yorkanthropoid portrait session, new york, usa
„Uprzedzenia to pierdolona choroba” – mówi Dornan, nawiązując do mediów społecznościowych i internetowej wściekłości. „Jest to choroba w całej naszej kulturze. W moim zawodzie na pewno. Ale ogólnie rzecz biorąc, ludzie uprzedzają się do siebie na podstawie czegokolwiek, i to jest bardzo smutne.”

Taylor Jewell/Invision/AP/Shutterstock

Dornan pojawił się na scenie w tym samym czasie, kiedy jego przyjaciele, Andrew Garfield i Robert Pattinson, również wkraczali na scenę. Wszyscy trzej stanęli na czele wielkich franczyz. Wszyscy trzej spotkali się z natychmiastowym sprzeciwem wobec tych projektów. „Uprzedzenia to pieprzona choroba” – mówi, myśląc o ich wspólnych doświadczeniach. „To choroba całej naszej kultury. W moim zawodzie na pewno. Ale ogólnie rzecz biorąc, ludzie uprzedzają się do siebie na podstawie, kurwa, wszystkiego, i to jest bardzo smutne. Wystarczy spojrzeć na reakcję, kiedy Rob został obsadzony w roli Batmana. W 90 procentach była negatywna. Daniel Craig został obsadzony w roli Jamesa Bonda – to było w 100 procentach negatywne. To, co napisano, było podłe. To było wręcz niepokojące, gdy widziało się ten pieprzony, jadowity gniew, jaki ludzie żywią wobec decyzji obsadowych. A potem zgadnijcie co? Daniel Craig jest kurewsko genialny i zmienia całą energię Bonda. Wszyscy naiwniacy uwielbiają to, co Rob zrobił z Batmanem.”

To oczywiście rodzi kolejne nurtujące pytanie – czy Dornan chciałby kiedykolwiek wystąpić w innej franczyzie. Może pojawi się jakaś rola, w której będzie musiał nosić garnitur i krawat? Jak większość aktorów z tego regionu świata, który Dornan nazywa swoim domem, którzy dzięki prestiżowym projektom stają się sławni, Dornan jest wymieniany jako następny Bond. W rozmowach na ten temat pozostaje nieśmiały. „To świetna zabawa i fajnie jest znaleźć się w tym gronie. Myślę, że to bardzo przejrzyste, bo jeśli spojrzeć na tę listę, to nie ma na niej ani jednej osoby, która nie miałaby w tej chwili jakiegoś materiału, który dobrze by sobie radził.”

Przyznaje, że słyszał plotki o swoim nazwisku wszędzie, od tabloidów po zakłady bukmacherskie. „Na tych listach byli członkowie rodziny, przyjaciele rodziny, moi koledzy” – mówi, zaczynając teraz liczyć grupy ludzi na rękach – „wielu nieznajomych, wielu różnych ludzi przez lata mówiło: 'Och, postawiłem na ciebie 40 do 1′ Myślę, że ostatnio było tak krótko, jak osiem do jednego, czy coś w tym stylu, jak ludzie stawiający zakłady. To naprawdę głupie.”


Jest jednak jeden szpieg, który na pewno czeka go w przyszłości. Patrząc w sufit, opowiada o tym, jak wyglądał dla niego ostatni tydzień, kiedy przemierzał oceany, pasma górskie i podziały kontynentalne. Wszystko to z myślą o jego kolejnym projekcie, Heart of Stone: filmie szpiegowskim w reżyserii Toma Harpera, w którym zagra u boku Gal Gadot. (Bez śpiewania.) Nie ujawniono zbyt wiele na temat fabuły, ale jak wiele filmów z 2022 roku, po premierze trafi na Netflix.

Na szczęście zdjęcia do tego thrillera będą kręcone nieco bliżej domu, gdzie on, Amelia i dziewczynki będą mogli złapać oddech bliżej Gloucestershire, gdzie obecnie mieszka ich rodzina. „W pewnym momencie pisałem SMS-a do jednego z moich najlepszych przyjaciół, kiedy byłem już po 27 godzinach bez snu. Odpisał mi: 'Och, to ma być dla ciebie wspaniałe'” – powiedział Dornan. „Jakby jakiś guru od zdrowia uznał, że dzień bez snu jest dla ciebie dobry.”

Więc tak naprawdę kolejnym wielkim projektem, w który angażuje się Dornan, jest odpoczynek.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button