Show Biznes

Jestem na Accutane, a te produkty ratują moją suchą skórę

Jako redaktorzy POPSUGAR, niezależnie wybieramy i piszemy o rzeczach, które kochamy i myślimy, że spodobają się również Tobie. Jeśli kupisz polecany przez nas produkt, możemy otrzymać prowizję partnerską, która z kolei wspiera naszą pracę.

Mam trądzik od ponad dekady (dzięki hormonom i PCOS) i przez te wszystkie lata nauczyłam się (w większości) kontrolować moje wypryski i przetłuszczanie się skóry za pomocą odpowiednich produktów. Wszystko zmieniło się sześć miesięcy temu, kiedy zaczęłam przyjmować intensywnie działający doustny lek przeciwtrądzikowy izotretynoinę – powszechnie znaną jako Accutane – i nagle musiałam dowiedzieć się, jak radzić sobie z bardzo suchą skórą, czego nigdy wcześniej nie miałam. Najbardziej ucierpiały moje usta, a ponadto doświadczyłam silnego przesuszenia wokół oczu, nosa, twarzy i ciała – wszystko to spowodowało liczne złuszczenia.

Aby temu zaradzić, musiałam poważnie zająć się włączeniem produktów super nawilżających do mojej rutyny pielęgnacyjnej, a także naprawdę uprościć wszystko, upewniając się, że każdy produkt jest delikatny, bezzapachowy i, najlepiej jak to możliwe, pozbawiony potencjalnie szkodliwych składników aktywnych.

Izotretynoina, lek doustny, jest retinoidem wewnętrznym (a dokładnie kwasem retinowym), co oznacza, że jest pochodną witaminy A. Brałam Accutane około dziewięć lat temu, ale pod koniec 2019 roku wraz z moim lekarzem zdecydowaliśmy, że druga tura może być korzystna, ponieważ miałam już dość nowych plam i niekończącego się cyklu pigmentacji, który po sobie pozostawiały. Około roku zajęło mi wyrażenie zgody na drugą rundę, ze względu na bardzo poważne przeciwwskazania, od suchej skóry i suchych oczu po bóle stawów, a nawet depresję. Wiedziałam, że przy odpowiedniej pielęgnacji i stosowaniu właściwych składników i produktów poradzę sobie z ogólnym przesuszeniem. Niezależnie od tego, przejście od skóry normalnej/tłustej do suchej nie było łatwe.

Anjali Mahto, dermatolog konsultant z Londynu, sama stosowała doustną izotretynoinę i wyjaśniła, dlaczego powoduje ona suchość skóry. „Izotretynoina zmniejsza rozmiar i aktywność gruczołów łojowych lub produkujących olej w skórze, co prowadzi do suchości. Suchość warg i skóry to bardzo częste działania niepożądane leku i większość osób stosujących lek będzie je odczuwać; zazwyczaj można sobie z nimi poradzić stosując odpowiednią pielęgnację skóry i warg.”

„Zasadniczo należy szukać produktów przeznaczonych dla skóry wrażliwej, suchej lub delikatnej” – mówi dr Mahto o rodzajach środków czyszczących, kremów i balsamów, których należy używać w czasie przyjmowania leku. „Wybieraj bezzapachowe środki oczyszczające i nawilżające, oszczędną pielęgnację skóry i uważaj na nadmierne nakładanie kosmetyków, ponieważ skóra jest wrażliwa i łatwo ulega podrażnieniom”.

Jak już wcześniej wspomniano, bardzo ważne jest skupienie się na nawilżaniu i składnikach nieaktywnych. utrzymuj prostą i podstawową pielęgnację skóry, unikając „aktywnych” składników” – mówi dr Mahto. „Skóra jest delikatna podczas stosowania izotretynoiny, a wiele z tych produktów może powodować suchość, podrażnienia, łuszczenie się skóry. Unikaj kremów z retinoidami (witamina A), kwasami AHA (kwas glikolowy i mlekowy), a także kwasami BHA, takimi jak kwas salicylowy. W razie niejasności dotyczących dostępnych opcji należy zwrócić się bezpośrednio do konsultanta dermatologa.”

Moja skóra wcale nie jest wrażliwa, ale dzięki zabiegowi zwracam teraz szczególną uwagę na składniki, których używam, aby jej nie podrażnić. Trochę prób i błędów kosztowało mnie znalezienie produktów, które zapewnią mojej skórze nawilżenie i zadowolenie, ale kiedy już mi się to udało, dużo łatwiej jest mi radzić sobie z suchością i łuszczeniem się skóry po zakończeniu przyjmowania leku. Czytaj dalej, by poznać wszystkie produkty, które włączyłam do swojej rutyny podczas stosowania Accutane, a także kilka zaleceń dr Mahto.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button