Strona główna Show Biznes Kara śmierci jest niepopularna wszędzie oprócz Sądu Najwyższego

Kara śmierci jest niepopularna wszędzie oprócz Sądu Najwyższego

Amerykańska kara śmierci kontynuowała swój długi statystyczny i moralny upadek w 2022 roku. Rządy stanowe wykonały w tym roku 18 osób w Stanach Zjednoczonych, co jest jedną z najniższych sum od lat 70-tych. Z tych egzekucji, w przybliżeniu jedna trzecia może być uznana za spartaczoną, według Death Penalty Information Center, lub DPIC, organizacji non-profit, która bada karę śmierci.

„W miarę jak systemowe wady kary śmierci stały się wyraźniejsze i bardziej wyraziste, jest ona regularnie stosowana przez zaledwie garstkę jurysdykcji odstających, które wykonują wyroki śmierci i egzekucje z niewielkim uwzględnieniem kwestii praw człowieka, przejrzystości, sprawiedliwości, a nawet własnej zdolności do skutecznego jej wykonywania”, powiedziała organizacja w swoim raporcie na koniec roku na temat kary śmierci.

Alabama wstrzymała egzekucje na początku tego roku po tym, jak gubernator Kay Ivey nakazała przegląd polityki egzekucyjnej stanu w następstwie serii spartaczonych egzekucji w tym stanie. Jeden z więźniów, Joe Nathan James, zmarł trzy godziny po rozpoczęciu egzekucji – to najdłuższy taki czas w historii USA. Według niezależnej autopsji zleconej przez jego rodzinę i ekspertów medycznych, którzy badali sprawę, ciało Jamesa było pokryte siniakami i miejscami wkłuć, w których zespół egzekucyjny próbował założyć kroplówkę. Wykazał również oznaki urazu fizycznego i pozornego uspokojenia, co spowodowało, że nie reagował, gdy został przyprowadzony przed świadków samej egzekucji.

Gubernator Tennessee Bill Lee zapowiedział również niezależny przegląd stanowych procedur egzekucyjnych po przyznaniu w jedenastej godzinie ułaskawienia Oscarowi Franklinowi Smithowi, którego śmiertelny zastrzyk został wstrzymany z powodu problemów technicznych. Dochodzenie przeprowadzone przez The Tennessean newspaper later found that state officials had struggled to follow the procedures and failed to properly store and test the lethal-injection drugs, which could affect their potency and efficacy. Egzekucje w stanie są obecnie wstrzymane do czasu zakończenia tego przeglądu.

Praktyczne i prawne kłopoty utrudniły egzekucje także w innych stanach. W Karolinie Południowej, na przykład, urzędnicy stanowi nie byli w stanie nabyć odpowiednich leków do wykonywania śmiertelnych zastrzyków przed zaplanowaną na kwiecień egzekucją. Ustawodawcy stanowi zezwolili im na użycie krzesła elektrycznego lub plutonu egzekucyjnego do wykonania wyroku, co spowodowało pozew ze strony więźniów skazanych na śmierć. We wrześniu sędzia z Karoliny Południowej orzekł na ich korzyść, stwierdzając, że zastosowanie którejkolwiek z tych metod naruszyłoby konstytucyjny zakaz okrutnego i niezwykłego karania.

  Gra "Horizon Forbidden West" z PS5 zdobywa nagrodę Digital Foundry za najlepszą grafikę roku 2022

Nieudane egzekucje zawsze były cechą kary śmierci w tym kraju. Przejście od powieszenia, które było domyślną metodą przez większość historii Ameryki, do krzesła elektrycznego i komory gazowej w XX wieku odzwierciedlało chęć uniknięcia makabrycznego widowiska, które mogłoby nastawić Amerykanów przeciwko samej karze śmierci. Śmiertelne zastrzyki, które sprawiają wrażenie medycznych kompetencji i precyzji, stały się normą po tym, jak w latach 70. w Oklahomie opracowano oryginalny trójlekowy koktajl – składający się zazwyczaj z szybko działającego środka znieczulającego, środka paraliżującego, takiego jak bromek pankuroniowy, oraz chlorku potasu w celu wywołania zatrzymania akcji serca.

W ostatnich latach ten zmedykalizowany wygląd został podcięty przez serię głośnych błędów. Unia Europejska i amerykańskie firmy farmaceutyczne nałożyły embargo na leki do wykonywania śmiertelnych zastrzyków w latach 2010-tych, co skłoniło stany do znalezienia mniej niezawodnych alternatyw do wykonywania egzekucji. Seria głośnych, spartaczonych egzekucji w 2015 r. skłoniła Sąd Najwyższy do sprawdzenia, czy stosowanie środka uspokajającego midazolam narusza Ósmą Poprawkę. Konserwatywna większość sądu nie tylko podtrzymała stosowanie leku, ale znacznie utrudniła kwestionowanie konstytucyjności metod egzekucji w przyszłości. Sędzia Samuel Alito skarżył się podczas ustnych argumentów, że aktywiści zorganizowali „wojnę partyzancką” przeciwko karze śmierci.

Ta wojna partyzancka najwyraźniej przynosi pewne rezultaty. Istnieje kilka różnych sposobów, aby zmierzyć stały zwrot Amerykanów przeciwko karze śmierci. Najbardziej oczywistym jest po prostu zapytać ich o to. Długoletni sondaż Gallupa na temat kary śmierci wykazał w październiku, że 55 procent Amerykanów popiera karę śmierci za morderstwo. Choć nadal jest to większość, liczba ta oznacza 30-procentowy spadek od szczytowego poziomu w 1994 roku i jeden z najniższych poziomów poparcia od czasu, gdy Sąd Najwyższy przywrócił karę śmierci w swoim orzeczeniu z 1976 roku w sprawie Gregg v. Georgia, oraz powolną, ale stałą tendencję spadkową.

  Który typ krwinek jest odpowiedzialny za fagocytozę?

Pytanie ludzi w ankietach sondażowych, co sądzą o karze śmierci, może być również nieco abstrakcyjne. Jedną rzeczą jest powiedzieć ankieterowi Gallupa, czy ktoś powinien zostać stracony; inną jest zasiadać w ławie przysięgłych i samemu skazać oskarżonego. Liczba nowych wyroków śmierci, która może być bardziej bezpośrednim wskaźnikiem entuzjazmu społeczeństwa, spadła jeszcze bardziej gwałtownie. Według DPIC statystyki, amerykańskie ławy przysięgłych wydały w 2022 roku zaledwie 20 wyroków śmierci. Stanowi to mniej niż jedną czwartą wyroków śmierci wydanych 10 lat wcześniej, w 2012 roku, i mniej więcej jedną ósmą wyroków wydanych 20 lat wcześniej, w 2002 roku.

  Niskobudżetowy marketing dla startupów: TOP 9 life hacków

Możliwe, choć wątpliwe, że Amerykanie po prostu popełniają mniej ohydnych morderstw, które kwalifikowałyby się do kary śmierci. W 1996 roku, kiedy kara śmierci była na poziomie post-Furman v. Georgia szczyt decyzji, ławy przysięgłych w całym kraju skazały na śmierć 315 oskarżonych. Pula potencjalnie wykonalnych oskarżonych jest również mniejsza niż kiedyś. Siedem stanów zniosło tę praktykę od 2019 r. (Legislatura stanowa Nebraski na krótko zniosła praktykę w 2015 roku, ale została przywrócona w ogólnokrajowym głosowaniu w następnym roku) W ciągu ostatnich dwóch dekad Sąd Najwyższy orzekł również, że państwa nie mogą wykonywać egzekucji na młodocianych oskarżonych, osobach z niepełnosprawnością intelektualną lub skazanych za przestępstwa inne niż zabójstwa. (Rząd federalny nadal może domagać się wyroków śmierci za zdradę, szpiegostwo i tym podobne, ale takie oskarżenia są dziś niespotykane)

Amerykanie wybrali również więcej prokuratorów na szczeblu lokalnym, którzy z powodów moralnych, praktycznych lub budżetowych nie chcą wykonywać wyroków śmierci. Ta zmiana pogłębiła ostre podziały geograficzne w sposobie skazywania Amerykanów na śmierć i wykonywania wyroków. DPIC podał, że tylko 34 z ponad 4000 hrabstw, parafii i gmin w Stanach Zjednoczonych wydało połowę krajowych wyroków śmierci. „Dwa procent hrabstw USA stanowiło 60,8 procent wszystkich stanowych więźniów skazanych na śmierć” – zauważyła organizacja, a „82,8 procent hrabstw USA nie miało nikogo w celi śmierci”

Wszystkie te wady – proceduralne i praktyczne błędy, rosnąca dezaprobata społeczna, czysta przypadkowość geografii i inne – mogły skłonić poprzednie pokolenia sędziów Sądu Najwyższego do ponownego rozważenia systemu kary śmierci, który reanimowali w 1976 roku. Ale sąd przyjął przeciwne podejście. W tym roku konserwatyści podpisali wyroki śmierci dla jednego czarnego więźnia, którego przysięgli powiedzieli sądowi, że sprzeciwiają się związkom międzyrasowym, oraz dla innego więźnia, który był tak niestabilny psychicznie, że wyłupił i zjadł własne oko. Skoro sędziowie nie chcą naprawić wad systemu, Amerykanie będą musieli zrobić to sami.

Read More

Najchętniej czytane

Pełny tekst: Gow. Arkansas Sarah Huckabee Sanders – odpowiedź GOP na „State of the Union” Bidena

Uwagi Gov. Arkansas Sarah Huckabee Sanders (R) GOP Response to President Joe Biden's State of the Union Address:Dobry wieczór. Jestem Sarah Huckabee Sanders.Bycie mamą...

Czy przebywanie na słońcu może wywołać chorobę?

Czy przebywanie na słońcu może sprawić, że poczujesz się chory?Czasami oparzenie słoneczne jest tak silne, że reaguje na nie całe ciało. Jest to zjawisko nazywane zwykle zatruciem słonecznym, choć w rzeczywistości nie oznacza to, że zostałeś zatruty. Zatrucie słoneczne to ekstremalne oparzenie słoneczne, któremu mogą towarzyszyć takie objawy jak nudności, wymioty, dreszcze, gorączka, ból głowy

Zrób swój znak: Znaczenie brandingu dla biznesu

Twoja marka biznesowa mówi wiele o tym, za czym się opowiadasz i jak sprzedajesz swoje usługi. Nie pomyl się! Oto znaczenie brandingu dla biznesu.Branding jest jedną z najważniejszych decyzji marketingowych, jakie podejmiesz dla swojego biznesu. Skąd mam to wiedzieć?59% kupujących dokonuje zakupów na podstawie znajomości marki.Nawet Ty, tak wytrawny biznesowo jak możesz być, jesteś pod

OK, ugryziemy. Czy Spencer Haywood naprawdę zamówił trafienie dla Lakers?

Za nami dziewięć tygodni Czasu zwycięstwa: Powstanie dynastii Lakersów. Dziewięć! Czas zwycięstwa miał premierę 6 marca, tydzień po zakończeniu Euforii . Czy...

Czy Aquaman jest odpowiedni dla 8-latków?

Czy Aquaman jest odpowiedni dla 8-latków?WERDYKT: CZY "AQUAMAN" JEST DLA DZIECI? Pełna akcji przygoda fantasy z dużą ilością niebezpieczeństw i walki. Kilka przerażających i brutalnych momentów sprawia, że jest to film odpowiedni dla dzieci od 9 roku życia.Czy Aquaman jest przyjazny dzieciom? "Aquaman" zasłużył na ocenę PG-13 dzięki przemocy, którą przedstawia. Podczas gdy "Aquaman", w

Avatar: Droga wody zbliża się do granicy 1 miliarda dolarów

Wygląda na to, że James Cameron spełnił w tym roku swoje życzenie Avatar: The Way of Water jest oficjalnie - wybaczcie nam - hitem...

Pierwsza Dama zrobiłaPierwszej Damie bardzo, bardzo brudno

W Niedzielę Wielkanocną stacja Showtime wyemitowała pierwszy odcinek Pierwszej damy , co jest właściwe, ponieważ prawie mnie zabił i jednocześnie napełnił życiem na nowo....

Dlaczego film Notting Hill jest sławny?

Dlaczego film Notting Hill jest sławny?Słynne stało się "Notting Hill", przebojowa komedia romantyczna obchodząca 28 maja swoje 20-lecie. Julia Roberts występuje w roli Anny Scott, największej gwiazdy filmowej świata, i Hugh Grant jako Will Thacker, rozwiedziony właściciel księgarni, którzy spotykają się uroczo i zakochują się w sobie.Czy Acton jest podejrzany?Alos Pomiędzy Acton Town a Acton

Czy P jest diamagnetyczny czy paramagnetyczny?

Czy P jest diamagnetyczny czy paramagnetyczny?Typ magnetyczny pierwiastkówHydrogenDiamagneticDiamagneticAluminumParamagneticN/ASiliconDiamagneticParamagneticPhosphorusDiamagneticParamagneticSulfurDiamagneticN/ADlaczego PT NH3 2cl2 nie ma ładunku?Czy azot nie ma ładunku +1 skoro jest związany z 4 ligandami. ...Dlaczego NI NH3 2cl2 nie wykazuje izomerii?[Ni(NH3)2Cl2] nie wykazuje izomerii, ponieważ jest to cząsteczka tetraedryczna, a cząsteczki tetraedryczne nie wykazują izomerii. Dzieje się tak dlatego, że względne pozycje liganda uni-dendatowego

Więc, kiedy i jak możemy oglądać Love Island UK?

Love Island UK Sezon w końcu nadszedł. Z sezonem 8 dostępnym do streamingu w poniedziałek (6 czerwca), to prawie czas, abyśmy usłyszeli te słodkie,...

Co działo się w drugiej połowie XVIII wieku?

Co działo się w drugiej połowie XVIII wieku?Druga połowa XVIII wieku to okres rewolucji francuskiej, która przyniosła różne alternatywy monarchii, a następnie rządy terroru. W tej fazie rozpoczęła się również potęga kolonialna Wielkiej Brytanii, która zakończyła się sukcesem w wojnie indiańskiej.Jaki był świat w XVIII wieku?Jak wyglądało życie w XVIII-wiecznej Wielkiej Brytanii? W XVIII-wiecznej Anglii

Pozostałe newsy

  Jak produkuje się złoto 198?

Pełny tekst: Gow. Arkansas Sarah Huckabee Sanders – odpowiedź GOP na „State of the Union” Bidena

Uwagi Gov. Arkansas Sarah Huckabee Sanders (R) GOP Response to President Joe Biden's State of the Union Address:Dobry wieczór. Jestem Sarah Huckabee Sanders.Bycie mamą...

Mitt Romney do George’a Santosa podczas State of the Union: „You Don’t Belong Here

Sen. Mitt Romney (R-UT), nieudany kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta w 2012 roku, potwierdził, że powiedział osaczonemu Rep. George'owi Santosowi (R-NY): "Nie należysz tutaj"...

Biden zapomina, kiedy Super Bowl Sunday jest podczas State of the Union

Prezydent Joe Biden wydawał się zapomnieć, kiedy Super Bowl Sunday występuje mniej niż 15 minut w jego State of the Union address we wtorek...

Republikanie krzyczą „Zabezpieczyć granicę” podczas przemówienia Bidena o stanie państwa

Niektórzy republikańscy członkowie Kongresu krzyczeli "Zabezpieczcie granicę!" podczas przemówienia prezydenta Bidena o stanie państwa we wtorek wieczorem, co zmusiło 80-latka do kilku chwil przerwy.Biden...

FACT CHECK: Biden twierdzi, że ograniczył koszty insuliny dla pacjentów Medicare

CLAIM: Prezydent Joe Biden twierdził podczas wtorkowego State of the Union, że Democrats' Inflation Reduction Act umieścił miesięczny cap 0f $35 na kosztach insuliny...