Strona główna Show Biznes Karaibski owoc chlebowy pochodzi z podróży kapitana Bligha w latach 1791-93

Karaibski owoc chlebowy pochodzi z podróży kapitana Bligha w latach 1791-93

W 1793 roku kapitan William Bligh zadokował HMS Providence w Kingstown na St. Vincent i Grenadynach, małej wyspie na Morzu Karaibskim, z ładunkiem wypełnionym kilkuset sadzonkami drzew chlebowych. Jego cel był szczególny: Wprowadzić długowieczne drzewa z ich bogatymi w węglowodany owocami, aby tanio nakarmić brytyjskich niewolników, którzy pracowali na plantacjach cukru na wyspach.

Teraz, 230 lat później, zespół biologii roślin pod kierownictwem Northwestern University, Chicago Botanic Garden i St. Vincent Botanical Gardens po raz pierwszy prześledził pięć głównych linii karaibskich owoców chlebowych z powrotem do tego jednego wprowadzenia z podróży Bligha.

Nie tylko oryginalne kultywary drzewa chlebowego (lub odmiany wyprodukowane przez selektywną hodowlę) przetrwały przez wieki, ale także kwitną, stwierdzili badacze.

Badanie zostanie opublikowane 5 stycznia 2023 roku — w 230. rocznicę przybycia Bligha na Karaiby — w czasopiśmie Current Biology.

„Breadfruit jest niedostatecznie wykorzystywaną uprawą i nie poświęca się mu prawie tyle uwagi, co głównym uprawom” – powiedziała Nyree Zerega, starsza autorka badania. „Jednak zainteresowanie breadfruitem wzrasta na całym świecie i pomyśleliśmy, że będzie to fascynująca zagadka do rozwiązania”

„Poza Oceanią, Karaiby są jednym z największych producentów owoców chlebowych na świecie” – dodała Lauren Audi, pierwsza autorka badania. „I naprawdę niewiele wiemy o różnorodności genetycznej owoców na Karaibach. Ponieważ jest to ważna roślina dla bezpieczeństwa żywnościowego – zwłaszcza dla krajów wyspiarskich, które są bardzo podatne na zmiany klimatyczne – chcieliśmy scharakteryzować różnorodność genetyczną upraw chlebowca w celu ich ochrony. Pierwszym krokiem do tego jest scharakteryzowanie różnorodności tego, co już mamy.”

Ekspert w dziedzinie owoców chlebowych, Zerega jest dyrektorem Program in Plant Biology and Conservation, partnerstwa między Northwestern’s Weinberg College of Arts and Sciences i Chicago Botanic Garden, a także naukowcem zajmującym się ochroną w Negaunee Institute for Plant Conservation Science and Action w Chicago Botanic Garden. W czasie prowadzenia badań Audi była studentką studiów magisterskich w laboratorium Zeregi. Obecnie jest kierownikiem laboratorium w Sackler Institute for Comparative Genomics w American Museum of Natural History w Nowym Jorku i doktorantką na New York University.

Breadfruit na „Bounty

Wiele osób może znać kapitana Bligha z „Mutiny on the Bounty”, klasycznej serii książek i filmu z Clarkiem Gable, który fabularyzował uciążliwą podróż i ostateczne niepowodzenie misji. (Film był później dwukrotnie przerabiany – z Marlonem Brando w 1962 roku i Anthonym Hopkinsem w 1984 roku)

Na pokładzie brytyjskiego statku Królewskiej Marynarki Wojennej o nazwie HMS Bounty, kapitan Bligh i jego załoga zatrzymali się na Tahiti, gdzie współpracowali z miejscowymi przy zbieraniu owoców chlebowca. Celem było wprowadzenie owoców chlebowca jako taniego pożywienia dla populacji niewolników zmuszanych do pracy na brytyjskich plantacjach na Wyspach Karaibskich. Plany te zostały jednak gwałtownie porzucone w kwietniu 1789 roku, gdy załoga Bounty przejęła kontrolę nad statkiem, wyrzucając Bligha i jego 18 lojalistów za burtę.

Jednak Bligh przeżył — i pozostał oddany pierwotnemu celowi, jakim było zbieranie i transportowanie owoców chlebowca. Zaledwie dwa lata później wyruszył ponownie — tym razem na HMS Providence z towarzyszącym mu statkiem, HMS Assistant. Chociaż Bligh zapisał nazwy ośmiu rodzajów owoców chlebowca w swoim dzienniku pokładowym na Bounty, w dzienniku pokładowym Providence brakuje tych kluczowych szczegółów.

„Kiedy patrzysz na dzienniki z Bounty, Bligh starannie dokumentował to, co zostało zebrane” – powiedział Zerega. „Ale w jego drugim rejsie, czas spędzony na Tahiti był krótszy, i nie było żadnych notatek na temat nazw odmian chlebowca, które rzeczywiście zebrali. Podał, że zebrano pięć rodzajów bezpestkowych owoców chlebowca, ale późniejsze teksty historyczne sugerowały inne liczby. Chęć poznania tego jest po części ciekawością, ale jest też użyteczna, ponieważ łączy międzykulturową wiedzę o roślinach.”

  Jak zobaczyć czyjeś polubienia na Instagramie

Wyzwania genetyczne

Brak historycznych zapisów z Opatrzności nie jest jedynym powodem, dla którego charakteryzowanie różnorodności genetycznej breadfruitów na Karaibach stanowiło wyzwanie. Istnieje kilka wyzwań genetycznych. Po pierwsze, bezpestkowe drzewa chlebowe są triploidalne. Innymi słowy, mają trzy kopie chromosomów, a nie dwie (diploidalne), co jest bardziej powszechne. Nie ma tak wielu narzędzi genetycznych przeznaczonych do analizy triploidów, jak diploidów.

Triploidalne drzewa chlebowe również nie są w stanie rozmnażać się płciowo i mogą przetrwać tylko wtedy, gdy ludzie rozmnażają je klonalnie. Robi się tak z wieloma uprawnymi drzewami owocowymi – nawet tymi, które mogą rozmnażać się płciowo – aby zapewnić kontrolę jakości.

„Kiedy wgryzasz się w jabłko Honey Crisp, oczekujesz innego smaku i tekstury niż McIntosh” – wyjaśnił Zerega. „Rozmnażanie klonalne zapewnia, że dostajesz to, czego oczekujesz. Kiedy rośliny rozwijają nasiona poprzez rozmnażanie płciowe, dają one początek zmienności u potomstwa — tak jak zmienność wśród ludzkiego rodzeństwa.”

Przez tysiące lat klonalnego rozmnażania, jednak zmienność nadal może powstać z powodu mutacji somatycznych, które są mutacjami w niereprodukcyjnych komórkach drzewa. Mutacje somatyczne mogą wystąpić spontanicznie, w wyniku stresu lub błędów w naprawie DNA. W poszukiwaniu najlepszych owoców człowiek czasami wybiera tę część rośliny, w której wystąpiła mutacja somatyczna i rozmnaża ją. Tak więc, jeśli mutacja daje początek pożądanemu nowemu rodzajowi liścia lub owocu, ludzie mogą odciąć gałąź, na której wystąpiła mutacja, rozmnożyć ją i zasadniczo sklonować tę nową mutację, aby ponownie wyhodować drzewo z pożądanym owocem.

  Zobacz wszystkich celebrytów na tegorocznym festiwalu Glastonbury

Jakakolwiek mutacja dała początek zmianie może być niezwykle drobna i trudna do genetycznego określenia. Wykrycie różnic DNA w różnych liniach klonalnych (czyli liniach, które powstały z różnych historycznych drzew „matek”) jest znacznie łatwiejsze niż wykrycie różnic spowodowanych mutacjami w obrębie tej samej linii klonalnej. Niemniej jednak, wszystkie bezpestkowe odmiany owoców chlebowych są dość podobne, co sprawia, że genetyczna charakterystyka różnych odmian jest trudna.

Wreszcie, zarówno w obrębie jak i pomiędzy grupami wysp na Pacyfiku i Karaibach, ludzie używają wielu różnych nazw dla tego, co czasami wydaje się być tymi samymi odmianami. To zwiększa zamieszanie przy charakteryzowaniu różnorodności.

Łączenie elementów

Aby pokonać te wyzwania, badacze zastosowali różne narzędzia. Zintegrowali lokalną wiedzę z dokumentami historycznymi i okazami, danymi morfologicznymi (obserwacje dotyczące wielkości, kształtu i tekstury owoców) oraz ukierunkowanym sekwencjonowaniem genomu.

Współpracując z Ogrodami Botanicznymi St. Vincent, Ministerstwem Turystyki St. Vincent i Urzędem Parków Narodowych, Rzek i Plaż St. Vincent, członkowie zespołu badawczego podróżowali po całym St. Vincent. Zebrali liście i dokonali pomiarów, takich jak wielkość liści, wielkość i kształt owoców. Następnie uzupełnili te próbki o historyczne, wysuszone, sprasowane okazy przechowywane w herbariach w muzeach i ogrodach botanicznych na całym świecie — w tym okaz zebrany w 1769 roku z wyprawy HMS Endeavor Voyage prowadzonej przez kapitana Jamesa Cooka.

Z powrotem w laboratorium w Chicago Botanic Garden, naukowcy przeanalizowali ponad 200 indywidualnych okazów owoców chlebowca, skupiając się głównie na bezpestkowych owocach chlebowca z St. Vincent i Tahiti, a także próbkach z całego świata. Proces obejmował ekstrakcję i sekwencjonowanie DNA z próbek liści. Wśród tych próbek naukowcy ostatecznie zidentyfikowali osiem głównych globalnych linii owoców chlebowych – pięć z nich znajduje się na Karaibach i prawdopodobnie reprezentuje pierwotną introdukcję z 1793 roku przez HMS Providence.

  Ta kompaktowa maszynka do lodów Ninja to mój ulubiony letni zakup

„To ekscytujący projekt”, powiedziała Diane Ragone, dyrektor emeritus Breadfruit Institute w National Tropical Botanical Garden na Hawajach, współautorka badania i były doradca Zerega. „Poprzez badania laboratoryjne, zielnikowe i biblioteczne oraz prace terenowe na Tahiti i Karaibach, a także poprzez badanie drzew chlebowych zachowanych w Narodowym Tropikalnym Ogrodzie Botanicznym na Hawajach, trzy pokolenia kobiet naukowców były w stanie dostarczyć odpowiedzi na wielowiekową zagadkę: 'Jakie odmiany chlebów wprowadził na Karaiby kapitan Bligh?”

Na podstawie wcześniejszej pracy Zerega i innych, istnieje o wiele więcej globalnych linii chlebowych, gdy uwzględni się wielką różnorodność nasiennych odmian z Oceanii. Obecne badania skupiły się głównie na bezpestkowych owocach chleba.

„Zidentyfikowaliśmy pięć linii genetycznych na Karaibach, co odpowiada temu, co znaleźliśmy w niektórych tekstach historycznych” – powiedział Audi. „To było ekscytujące, aby rozerwać tę historię i scharakteryzować różnorodność breadfruita na Karaibach genomowo po raz pierwszy”

„Nadal może istnieć więcej rodzajów breadfruitów na St. Vincent niż nasze metody genetyczne mogły zidentyfikować, ponieważ są one tak blisko spokrewnione”, powiedział Zerega. „Nawet jeśli nie znajdziemy różnic genetycznych wśród roślin, którym ludzie przypisują różne nazwy, nazwy te nadal mają znaczenie i wartość”

Znaczenie Breadfruita

Chociaż breadfruit rozpoczął się z mroczną historią na Karaibach jako jedzenie niewolników, pożywny owoc ostatecznie stał się ważną częścią diety i kultury wyspiarskiej. Pomimo posiadania „owoców” w swojej nazwie, breadfruit jest skrobiowy i bezpestkowy, odgrywając kulinarną rolę bardziej jak ziemniak. Blisko spokrewniony z jackfruitem, ten bogaty w składniki odżywcze pokarm zawiera dużo błonnika, witamin i minerałów. W rodzimej Oceanii, gdzie owoce chleba zostały udomowione, ludzie jedzą je od tysięcy lat – na parze, pieczone, smażone lub fermentowane. Owoce chlebowca można również przerobić na mąkę, aby wydłużyć ich trwałość.

Raz założone, pojedyncze drzewo chlebowe może żyć przez dziesiątki lat, produkując dużą liczbę owoców każdego roku. Ponieważ jest to roślina wieloletnia, wymaga mniejszego nakładu energii (wody i nawozów) niż rośliny jednoroczne, które trzeba co roku przesadzać. Podobnie jak inne drzewa, sekwestruje dwutlenek węgla z atmosfery.

„Bezpieczeństwo żywnościowe i suwerenność żywnościowa na następne tysiąclecie leży w nieskończonych niewykorzystanych możliwościach chlebowca”, powiedział Gordon J.P. Shallow, współautor badania, który był kuratorem Ogrodu Botanicznego St. Vincent w czasie prowadzenia badań.

Na początku tego roku Zerega i klimatolodzy z Northwestern byli autorami innego badania (opublikowanego w PLOS Climate), które wykazało, że breadfruit jest szczególnie odporny w obliczu zmian klimatycznych spowodowanych przez człowieka. Chociaż inne podstawowe uprawy zmagają się z gorącymi warunkami, naukowcy przewidują, że zmieniające się warunki będą miały mniejszy wpływ na owoce chlebowca. Oznacza to, że może on odegrać ważną rolę w walce z głodem spowodowanym zmianami klimatu.

Badanie, „Linking breadfruit cultivar names across the globe connects histories after 230 years of separation”, zostało wsparte przez Garden Club of America, Botanical Society of America, the Institute for Sustainability and Energy at Northwestern Resnick Social Impact Fund oraz Northwestern University Alumnae Research Award.

Read More

Najchętniej czytane

Coinbase NFT Pauses Creator Drops na swoim rynku

Coinbase NFT niedawno podjęło decyzję o wstrzymaniu zrzutów twórców, powodując zamieszanie i spekulacje wśród społeczności NFT. Pomimo pauzy, Coinbase podkreślił, że jego rynek NFT...

Jaki standard SATA zapewnia szybkość transferu na poziomie 3 Gb na sekundę?

Jaki standard SATA zapewnia szybkość transferu 3 Gb na sekundę?SATA 3.0 to najnowszy standard, który został oficjalnie wydany 27 maja 2009 roku. Po raz kolejny SATA 3.0 podwoił maksymalną szybkość transferu danych z 3Gb/s do 6Gb/s.Jaka jest prędkość transferu dla SATA I?150MB/sJaka jest prędkość transferu danych dla dysków SATA 3.0?Pełny standard 3.0 został wydany 27

Czy programowanie jest łatwe czy trudne?

Czy programowanie jest łatwe czy trudne?Kodowanie nie jest trudne, po prostu wymaga więcej czasu i praktyki niż można by się spodziewać. Aby być kompetentnym koderem, musisz nauczyć się, jak wytwarzać produkty, a nie tylko pisać kod. Aby być twórcą stron internetowych, musisz umieć stworzyć stronę, a nie tylko wypisywać znaczniki HTML.Czy programowanie jest dobre dla

100+ zdjęć 4 uroczych dzieci Kim i Kanye: North, Saint, Chicago i Psalm

Po czwórce dzieci i prawie siedmiu latach małżeństwa, Kim Kardashian i Kanye West postanowili rozstać się ze sobą na początku 2021 roku. Para pierwotnie...

Jak gorąco jest we Florencji w maju?

Jak gorąca jest Florencja w maju?Pogoda we Florencji: najlepszy czas na wyjazd do FlorencjiMONTHAVG HIGHSAVG LOWSApril65°F (18°C)45°F (7°C)May74 °F (23 °C)52°F (11°C)June81°F (27°C)58°F (14°C)July88°F (31°C)63°F (17°C)Jaka jest najlepsza lokalizacja na pobyt we Florencji we Włoszech?Jeśli chcesz być w samym sercu Florencji, sugerowałbym pobyt w dowolnym miejscu pomiędzy Piazza San Marco na północy, Piazza Santa Croce

Dlaczego większość sieci spożywczych jest ograniczona do 3/5 poziomów?

Dlaczego większość łańcuchów pokarmowych jest ograniczona do 3/5 poziomów? Jest tylko tyle kalorii do przekazania każdemu poziomowi troficznemu. Dlaczego większość łańcuchów pokarmowych jest ograniczona do 3-5 poziomów troficznych? Rośliny oferują więcej energii i wymagają mniej wody i pieniędzy do produkcji niż mięso.Dlaczego łańcuchy pokarmowe mają ograniczoną liczbę poziomów troficznych?1 Odpowiedź. W łańcuchu pokarmowym tylko 10%

Przyszły album Beyoncé prawdopodobnie zapoczątkuje renesans i będzie zawierał piosenki country

Czy możemy prosić o uwagę? Królowa ma powrócić na swój tron. Tak, wygląda na to, że Beyoncé Knowles-Carter wyda swój pierwszy solowy projekt od...

Neil deGrasse Tyson mówi, że nie ma mowy, by Maverick z Top Gun przetrwał wyrzucenie przy prędkości 10,5 Macha

Neil deGrasse Tyson nie chodzi na palcach wokół prawdy Astrofizyk stwierdził niedawno na Twitterze, że postać Toma Cruise'a, Mavericka, poniosłaby dość dotkliwą porażkę, gdyby...

Co ekonomista uznałby za ziemię?

Co ekonomista uznałby za ziemię?Ziemia, W ekonomii zasób obejmujący zasoby naturalne wykorzystywane w produkcji. Ziemia była uważana za "pierwotny i niewyczerpany dar natury" We współczesnej ekonomii jest szeroko definiowana, aby objąć wszystko, co dostarcza natura, w tym minerały, produkty leśne oraz zasoby wodne i lądowe.Czym jest ziemia w ekonomii quizlet?ziemia. definicja: zasoby naturalne, które są

Oszustwo, inżynier oprogramowania w pełni wykorzystał przestrzeń biurową na Zulily

Dziś w powodach, by oddzielić życie zawodowe od osobistego. Jeśli zastanawiasz się nad zakrojonym na szeroką skalę spiskiem mającym na celu wyłudzenie z twojego...

Pozostałe newsy

  Jak zobaczyć czyjeś polubienia na Instagramie

Coinbase NFT Pauses Creator Drops na swoim rynku

Coinbase NFT niedawno podjęło decyzję o wstrzymaniu zrzutów twórców, powodując zamieszanie i spekulacje wśród społeczności NFT. Pomimo pauzy, Coinbase podkreślił, że jego rynek NFT...

Steve Aoki x Stoopid Buddy zapowiadają Web3 Stop-Motion Series

Steve Aoki i Seth Green łączą się z platformą treści web3/NFT ShibuyaXYZ, aby ogłosić interaktywny, tworzony przez społeczność serial poklatkowy zatytułowany "Dominion X: Level...

Firmy kryptowalutowe kontynuują zwolnienia i redukcję zatrudnienia do stycznia 2023 r

W morzu zwolnień tech, firmy Crypto również odczuwają ciepło tak daleko w styczniu 2023 roku. Co najmniej 14 firm kryptowalutowych ogłosiło zwolnienia, z ponad...

PROOF of Conference: Wszystko, co musisz wiedzieć

Top Blue-Chip NFT marka PROOF ogłasza "Proof Of Conference" - wielodniowe wydarzenie celebrujące wszystko co związane z web3. Wydarzenie łączy sztukę, kulturę, społeczność i...

Rug Radio PFP NFTs z Cory Van Lew Mint w poniedziałek 6

Fani Rug Radio, przygotujcie swoje cyfrowe portfele na drop PFP NFT projektu we współpracy z Cory Van Lew! Nowe przedmioty kolekcjonerskie pojawią się 6...