Show Biznes

Ketanji Brown Jackson został oficjalnie zaprzysiężony w Sądzie Najwyższym

Ketanji Brown Jackson jest oficjalnie sędzią Sądu Najwyższego. 51-letnia sędzia, która jest pierwszą czarną kobietą w Sądzie Najwyższym, została zaprzysiężona w czwartek, dzień po tym jak sędzia Stephen Breyer ogłosił swoją emeryturę. Podczas ceremonii zaprzysiężenia w obecności męża i dwóch córek sędziny Jackson, sędzia naczelny John Roberts złożył przysięgę konstytucyjną, a sędzia Breyer przysięgę sędziowską. Podczas gdy formalna ceremonia będzie miała miejsce jesienią, Roberts powiedział, że przysięgi pozwolą Jackson na podjęcie obowiązków, do których „z niepokojem podchodziła.”

Jackson została potwierdzona do Sądu Najwyższego 7 kwietnia, po czterech dniach pełnych napięcia przesłuchań i oporu ze strony kilku republikańskich polityków. Biden po raz pierwszy nominował sędzinę w lutym, spełniając swoją obietnicę nominowania pierwszej czarnej kobiety na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego. „Potrzeba było 232 lat i 115 wcześniejszych nominacji, aby czarna kobieta została wybrana do służby w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych” – powiedziała sędzia po jej potwierdzeniu w kwietniu. „Ale udało nam się to. Udało nam się. Nam wszystkim.”

Dołącza do konserwatywnego Sądu Najwyższego – z sześcioma siedzącymi sędziami mianowanymi przez republikańskich prezydentów – w wstrząsającym czasie, zaledwie kilka dni po obaleniu Roe v. Wade. Wcześniej w czwartek, godzinę przed zaprzysiężeniem Jackson, Sąd Najwyższy również orzekł na korzyść konserwatywnych stanów w West Virginia przeciwko EPA, ograniczając zdolność Agencji Ochrony Środowiska do ograniczania emisji elektrowni i ograniczając jej wysiłki w celu rozwiązania problemu zmian klimatycznych.

Zobacz więcej z historycznego momentu Jacksona poniżej.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button