Które z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe w odniesieniu do kinetycznej teorii gazów?
Które z poniższych stwierdzeń jest prawdziwe w odniesieniu do kinetycznej teorii gazów? Średnia energia kinetyczna na cząsteczkę jest odwrotnie proporcjonalna do temperatury bezwzględnej.
Które stwierdzenie nie jest poprawne w odniesieniu do kinetycznej teorii gazów?
Wszystkie powyższe z wyjątkiem „Stosunek objętości przestrzeni do cząsteczek jest pomijalny” są założeniami kinetycznej teorii gazów. Stosunek objętości przestrzeni do cząsteczek jest pomijalny jest postulatem kinetycznej teorii gazów.
Który z poniższych postulatów kinetycznej teorii gazów nie jest poprawny?
Cząsteczki są doskonale sprężyste. Nie jest to postulat teorii kinetycznej. Poprawny postulat lub założenie brzmi: „Zderzenia cząsteczek są doskonale sprężyste.
Jaka jest średnia translacyjna energia kinetyczna cząsteczek w gazie idealnym w temperaturze 37 OC?
Średnia translacyjna energia kinetyczna cząsteczki jest dana twierdzeniem ekwipartycji jako, E=3kT2 gdzie k jest stałą Boltzmanna, a T jest temperaturą bezwzględną. Dla T=(37+273)K z łatwością znajdujemy się w wymaganej granicy wysokotemperaturowej.
Co jest prawdą o energii kinetycznej?
PRAWDA – Energia kinetyczna zależy od prędkości. Jeśli nie ma prędkości (obiekt jest w spoczynku), to nie ma energii kinetycznej. Jeżeli obiekt leży na ziemi, to nie ma energii kinetycznej. FAŁSZ – Jeżeli obiekt znajduje się na ziemi, to nie posiada energii potencjalnej (względem ziemi).
Czy energia kinetyczna zmienia się podczas zderzenia?
W wyniku zderzenia zmienia się na ogół energia kinetyczna cząstek biorących udział w zderzeniu. Charakter zderzenia decyduje o tym, jak całkowita energia kinetyczna po zderzeniu odnosi się do energii kinetycznej przed zderzeniem.
Dlaczego energia kinetyczna jest tracona podczas zderzenia?
W zderzeniu doskonale nieelastycznym, czyli o zerowym współczynniku restytucji, zderzające się cząstki przylegają do siebie. W takim zderzeniu energia kinetyczna jest tracona przez sklejenie obu ciał. Ta energia wiązania powoduje zwykle maksymalną utratę energii kinetycznej układu.