Który z poniższych jest znany jako pierwiastek mostkowy 2. grupy?
Li
Czy hel jest elementem bloku s?
Blok s w układzie okresowym pierwiastków zajmują metale alkaliczne i metale ziem alkalicznych, znane również jako grupy 1 i 2. Hel również należy do bloku s.
Jak zmienia się charakter elektrododatni w okresie?
Elektropozytywność pierwiastków maleje w okresie, ponieważ efektywny ładunek jądrowy wzrasta w okresie od lewej do prawej strony. Z powodu tego efektywnego ładunku jądrowego wzrasta elektronoegatywność i zwiększa się również przyciąganie jądra do elektronów powłoki walencyjnej.
Czy elektropozytywność wzrasta w danym okresie?
Ponieważ elektroujemność wzrasta w całym okresie, to elektropozytywność maleje w całym okresie. Podobnie, ponieważ elektronegatywność maleje w dół grupy, elektropozytywność wzrasta podczas przechodzenia w dół grupy.
Jak promień atomowy zmienia się wzdłuż okresu i w dół grupy?
Odpowiedź: Ogólnie rzecz biorąc, promień atomowy maleje, gdy poruszamy się od lewej do prawej strony w okresie wraz ze wzrostem ładunku jądrowego pierwiastka. Promień atomowy zwiększa się, gdy idziemy w dół grupy z powodu dodania dodatkowej powłoki.
Jak charakter metaliczny zmienia się w dół grupy?
Charakter metaliczny rośnie w dół grupy z powodu wzrostu rozmiaru atomu. W ten sposób najbardziej zewnętrzne elektrony są dalej od jądra i dlatego mogą być łatwo utracone. W związku z tym wzrasta charakter elektrododatni lub metaliczny.
Jak charakter metaliczny zmienia się w grupie i dlaczego?
Charakter metaliczny wzrasta w miarę schodzenia w dół grupy. Ponieważ energia jonizacji maleje idąc w dół grupy (lub rośnie idąc w górę grupy), zwiększona zdolność metali niżej położonych w grupie do utraty elektronów czyni je bardziej reaktywnymi.
Jak promień atomowy wiąże się z charakterem metalicznym?
Charakter metaliczny wzrasta wraz z przesuwaniem się w dół układu okresowego. Wynika to z faktu, że elektrony stają się łatwiejsze do stracenia wraz ze wzrostem promienia atomowego. Wzrost promienia atomowego zmniejsza przyciąganie między dodatnim jądrem a ujemnymi elektronami, powodując, że elektrony są trzymane luźniej.