Strona główna Show Biznes Leczenie hiperkaliemii: Równoważenie diety i leków

Leczenie hiperkaliemii: Równoważenie diety i leków

zdjęcie pustej wagi prawnej

Kiedy masz hiperkaliemię, masz zbyt dużo potasu we krwi. Możesz obniżyć poziom potasu za pomocą diety, leków, lub obu.

Co może zalecić Twój lekarz

Twój lekarz lub dostawca usług zdrowotnych pomoże Ci stworzyć plan leczenia odpowiedni dla Ciebie.

Być może będziesz musiał stosować dietę o niskiej zawartości potasu. Możesz potrzebować leków, które pomagają usunąć dodatkowy potas z organizmu i zapobiec jego powrotowi. Albo możesz potrzebować obu tych rzeczy.

„Najlepsze jest indywidualne podejście”, mówi Ankur Shah, MD, nefrolog w Brown University’s Warren Alpert Medical School w Providence, RI. Każdy jest inny, więc możesz mieć unikalne cele dotyczące poziomu potasu. Twój lekarz zdecyduje, co jest dla Ciebie najlepsze i wprowadzi zmiany w miarę upływu czasu.

Dobry plan może zależeć od takich rzeczy jak:

  • Jak poważna jest twoja hiperkaliemia
  • Twoja historia medyczna
  • Twój obecny poziom potasu
  • Twoje obecne leki
  • Ile potasu jest w Twojej regularnej diecie
  • Koszty leków vs. korzyści
  • Jak dobrze potrafisz zarządzać zmianami w diecie

Zmiany w diecie w celu opanowania hiperkaliemii

Dokonywanie zmian w diecie może pomóc w kontrolowaniu hiperkaliemii.

Twój lekarz może zalecić dietę niskopotasową, zwłaszcza jeśli otrzymujesz zbyt dużo potasu z tego, co zwykle jesz.

Mogą powiedzieć Ci, abyś ograniczył niektóre owoce i warzywa, mleko i jogurt, orzechy i nasiona oraz inne pokarmy, takie jak otręby, czekolada, granola i masło orzechowe.

Ale możesz potrzebować żywności o wysokiej zawartości potasu, aby pomóc ci zachować zdrowie.

Pokarmy takie jak mięso, ryby i kurczak, które mają dużo potasu, są również wysokie w białko, które jest ważną częścią twojej diety. „Pokarmy o wysokiej zawartości potasu, takie jak owoce, warzywa, orzechy i rośliny strączkowe, zawierają składniki odżywcze, takie jak witaminy, minerały i błonnik, które mają wiele korzyści dla zdrowia”, mówi Edith Yang, zarejestrowany dietetyk żywienia w Monrovia, CA, który specjalizuje się w przewlekłej chorobie nerek.

Posiadanie zbyt małej ilości potasu również nie jest dobre. Jeśli twój potas jest zbyt niski, może to prowadzić do problemów takich jak nieprawidłowy rytm serca, osłabienie mięśni i paraliż.

  Halle Bailey rozpuściła włosy na zdjęciu inspirowanym Roszpunką

„Znajdź właściwą równowagę, upewniając się, że zawierasz odpowiednią ilość warzyw na talerzu, dążąc do jedzenia tęczy, śledząc swoje laboratoria i ściśle współpracując z zarejestrowanym dietetykiem, który specjalizuje się w przewlekłej chorobie nerek” – mówi Yang.

Spróbuj tych strategii:

Zrównoważ swój talerz. „Zrób połowę swojego talerza wege, jedną czwartą białka i jedną czwartą węglowodanów”, mówi Yang. Te liczby mogą wymagać dostosowania w oparciu o to, jak poważna jest twoja hiperkaliemia, ale to dobry punkt wyjścia.

Jedz różnorodne pokarmy. „Szeroki wybór pełnych ziaren, owoców i warzyw pomaga zapewnić, że otrzymujesz odpowiednie odżywianie” – mówi Yang.

Kontroluj wielkość swoich porcji. Ograniczając swoje porcje, możesz uzyskać potas, którego potrzebujesz, bez popadania w przesadę. Jedz z umiarem i obserwuj swoją wielkość porcji.

Odcedź lub wypłucz niektóre pokarmy. Jeśli jesz owoce, warzywa lub mięsa w puszkach, odsącz je najpierw. Jeśli jesz świeże warzywa o wysokiej zawartości potasu, spróbuj je najpierw wypłukać. Obierz je i umieść w zimnej wodzie. Następnie pokrój je na cienkie kawałki i opłucz w ciepłej wodzie. Następnie namocz je w ciepłej wodzie przez 2 lub więcej godzin, ponownie opłucz w ciepłej wodzie i ugotuj z dodatkową wodą.

Unikaj niektórych suplementów ziołowych. „Uważaj na wszelkie suplementy, które mogą mieć dodany potas” – mówi Yang. Daj znać swojemu lekarzowi, jeśli zaczniesz brać nowy suplement lub lek. Unikaj substytutów soli, które mają wysoką zawartość potasu.

Twój lekarz lub dietetyk może pomóc stworzyć plan posiłków i dostosować go na podstawie tego, jak działa dla Ciebie.

  Halle Bailey rozpuściła włosy na zdjęciu inspirowanym Roszpunką

Leki na hiperkaliemię

Możesz potrzebować leków, które pomogą obniżyć poziom potasu.

Istnieją różne rodzaje leków. Niektóre obniżają Twój potas szybko, podczas gdy inne robią to z czasem.

Wspólne zabiegi dla hiperkaliemii obejmują:

  Który typ reakcji zachodzi przy pobielaniu ścian?

Diuretyki. Kiedy bierzesz leki moczopędne, twoje nerki wytwarzają więcej moczu, który usuwa potas. Ponieważ oddajesz więcej moczu, twoje ciało pozbywa się więcej potasu. Diuretyki są również znane jako pigułki wodne.

Substancje wiążące potas. Ten lek wiąże się z dodatkowym potasem w jelitach, a następnie usuwa go podczas opróżniania jelit. Lek wiążący potas może mieć postać proszku, który miesza się z wodą i pije z posiłkiem, lub lewatywy, która trafia do odbytu.

Zmiany w Twoich dotychczasowych lekach. Niektóre leki, takie jak leki na ciśnienie krwi i leki immunosupresyjne, mogą prowadzić do wysokiego poziomu potasu. Lekarz może zalecić odstawienie lub zmianę leków w celu obniżenia poziomu potasu.

Jeśli poziom potasu jest bardzo wysoki, a te nie pomagają, lekarz może zalecić inne metody leczenia. „Pacjenci z ciężką hiperkaliemią lub którzy nie oddają moczu, są bardziej narażeni na konieczność stosowania terapii dożylnych lub dializy”, mówi Shah. Jeśli masz niewydolność nerek, prawdopodobnie będziesz potrzebował dializy.

Jak znaleźć właściwą równowagę

Twój lekarz zdecyduje, do jakiego poziomu potasu dążyć i jakie strategie mogą być dla Ciebie najlepsze.

Twój lekarz będzie monitorować cię, aby zobaczyć, jak dobrze zmiany w diecie i leki działają. Będą regularnie sprawdzać wyniki badań laboratoryjnych, aby upewnić się, że nie otrzymujesz zbyt dużo lub zbyt mało potasu. Będą również pytać Cię, jak się czujesz.

Jeśli nie czujesz się dobrze lub masz wrażenie, że nie osiągasz dobrej równowagi między dietą a lekami, porozmawiaj ze swoim dostawcą o wprowadzeniu zmian.

© 2021 WebMD, LLC. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Photo Credit: DNY59 / Getty Images

ŹRÓDŁA:

Ankur Shah, MD, nefrolog, Warren Alpert Medical School, Brown University.

Edyta Yang, zarejestrowana dietetyczka, dietetyk Healthy Mission.

Cleveland Clinic: „Hyperkalemia (High Potassium)”

National Kidney Foundation: „What is Hyperkalemia?” „Your Kidneys and High Potassium (Hyperkalemia)”

Read More

Najchętniej czytane

Kiedy wilki polują na wydry na tej alaskańskiej wyspie, cierpią jelenie

Ten artykuł pierwotnie pojawił się naHakai Magazine,internetowa publikacja o nauce i społeczeństwie w ekosystemach przybrzeżnych. Przeczytaj...

Obejrzyj ekskluzywny, pełnometrażowy zwiastun nowego stand-upu Davida Spade’a w serwisie Netflix

David Spade jest typem komika, którego nigdy się nie zapomina, niezależnie od tego, ile czasu minęło od jego ostatniej wizyty. Dzięki rolom w takich...

Jaka jest główna funkcja neuroprzekaźników?

Jaka jest główna funkcja neuroprzekaźników?Neurotransmitery są często określane jako chemiczni posłańcy organizmu. Są to cząsteczki wykorzystywane przez układ nerwowy do przekazywania wiadomości między neuronami lub z neuronów do mięśni. Komunikacja między dwoma neuronami odbywa się w szczelinie synaptycznej (mała szczelina między synapsami neuronów).Czy dopamina jest kwasem czy zasadą?Jak większość amin, dopamina jest zasadą organiczną. Jako

Korzyści z odwróconego wyszukiwania obrazów dla fotografów

Na całym świecie są miliony ludzi, którzy szukają podobnych obrazów i fotografii, zarówno dla celów osobistych, jak i zawodowych. Narzędzie do odwrotnego wyszukiwania obrazów jest bardzo ważne w obu tych scenariuszach. Jednym z najlepszych narzędzi Image Search jest dostępny w https://smallseotools.com/reverse-image-search/.It jest bardzo przydatne narzędzie, które ma różnorodne zastosowania dla ludzi w różnych dziedzinach, począwszy

Czy dany ciąg jest arytmetyczny, jeśli tak to zidentyfikuj wspólną różnicę?

Czy podany ciąg jest arytmetyczny, jeśli tak to wskaż wspólną różnicę?Odpowiedź: Tak, podany ciąg jest arytmetyczny, a wspólna różnica to 7.Czy ten ciąg jest arytmetyczny, jeśli tak to jaka jest jego wspólna różnica 15 22?Nie, ten ciąg nie jest arytmetyczny, więc nie ma wspólnej różnicy.Jaka jest wspólna różnica ciągu *?Ciąg arytmetyczny to ciąg, w którym

Ulefone Mix Review: Bezel-less Smartphone dla użytkownika budżetowego!

Jak bezel-less telefony są obecnie trendy na rynku, wszyscy producenci telefonów, zwłaszcza chińskich producentów konkurują między sobą, aby produkować najlepsze jeden z najlepszych funkcji, które pasują do większości budżetów i większość z nich już zarobił ogromny sukces w tym segmencie.Znany jako jeden z najlepszych chińskich producentów, Ulefone jest nieco spóźniony, aby wejść do tego segmentu.

Kiedy należy przyjmować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach?

Kiedy należy przyjmować witaminy rozpuszczalne w tłuszczach?Optymalny czas na przyjmowanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach to wieczorny posiłek. Witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są rozpuszczane w naszym organizmie za pomocą tłuszczów. Następnie są one przenoszone do naszego krwiobiegu i pełnią niezbędne funkcje. Do witamin tych zaliczamy witaminę A, witaminę K, witaminę E i witaminę D.Dlaczego można przedawkować

Czego szukać w najlepszym White Label SEO Reseller

Twoja agencja marketingowa i Twoi klienci pytają Cię o optymalizację pod kątem wyszukiwarek. Nie ma potrzeby panikować jeszcze. Istnieje wiele zasobów, aby pomóc spełnić te usługi dla swoich klientów. Wiele małych firm chce zachować swoje usługi marketingowe pod jednym dachem, dlatego zazwyczaj pytają ich go-to marketing facet również zrobić ich SEO. SEO może oznaczać wiele

Czy finał She-Hulk właśnie potwierdził World War Hulk?

Kiedy ostatnio mieliśmy odpowiedni hangout z Hulkiem Marka Ruffalo w 2019 roku, był jak ta osoba, która jakoś wyszła lepiej od pandemii. Znasz...

Czy rozkład F jest normalny?

Czy rozkład F jest normalny?Czym jest rozkład F. Rozkład prawdopodobieństwa, podobnie jak rozkład normalny, jest sposobem na określenie prawdopodobieństwa wystąpienia zbioru zdarzeń. Jest to prawdą również w przypadku rozkładu F. Rozkład F jest skośnym rozkładem prawdopodobieństwa podobnym do rozkładu chi-squared.Jak porównać dwa rozkłady normalne?Najprostszym sposobem porównania dwóch rozkładów jest test Z. Błąd średniej oblicza się

Pozostałe newsy

  Jakie uprawnienia dawały Artykuły Konfederacji rządowi narodowemu USA?

Kiedy wilki polują na wydry na tej alaskańskiej wyspie, cierpią jelenie

Ten artykuł pierwotnie pojawił się naHakai Magazine,internetowa publikacja o nauce i społeczeństwie w ekosystemach przybrzeżnych. Przeczytaj...

Przyjęcie EV nie zmniejszy kosztów energii dla wszystkich amerykańskich rodzin

Elektryfikacja pojazdów to ważny krok w kierunku dekarbonizacji sektora transportu, największego źródła emisji gazów cieplarnianych (GHG)...

Hive ransomeware wyłudził od ofiar 100 mln dolarów. DOJ właśnie się odegrał.

Urzędnicy federalni ogłosili w czwartek wyniki wielomiesięcznej kampanii infiltracyjnej przeciwko dużej międzynarodowej grupie ransomware o nazwie...

Najlepsze rady dotyczące bezpieczeństwa dla każdego początkującego stolarza

Obróbka drewna jest zabawą, spełniającym hobby dla wielu ludzi, ale może być również niebezpieczna. Zawsze, gdy...