Show Biznes

Lizzo zmienia tekst w „Grrrls” w odpowiedzi na krytykę

NEW YORK, NY - SEPTEMBER 25:  Lizzo at Global Citizen Live on September 25, 2021 in New York City.  (Photo by NDZ/Star Max/GC Images)

Image Source: Getty / NDZ / Star Max

Lizzo wypuściła nową wersję swojej piosenki „Grrrls” w odpowiedzi na krytykę fanów dotyczącą ableistycznego określenia w oryginalnej wersji. Oryginalny utwór zawierał słowo „spaz”, które jest uważane za obraźliwe, ponieważ odnosi się do spastycznej diplegii, formy porażenia mózgowego. W poniedziałek Lizzo odniosła się do krytyki w oświadczeniu udostępnionym na swoich kontach w mediach społecznościowych. „Zwrócono mi uwagę, że w mojej nowej piosence 'GRRRLS’ znajduje się szkodliwe słowo” – napisała w oświadczeniu. „Pozwólcie mi wyjaśnić jedną rzecz: nigdy nie chcę promować uwłaczającego języka. Jako gruba czarna kobieta w Ameryce, miałam wiele krzywdzących słów użytych przeciwko mnie, więc rozumiem moc, jaką mogą mieć słowa (czy to celowo, czy w moim przypadku nieumyślnie). Jestem dumna, że mogę powiedzieć, że jest nowa wersja GRRRLS ze zmianą tekstu. Jest to wynik tego, że słucham i podejmuję działania. Jako wpływowy artysta jestem oddany byciu częścią zmiany, którą czekałem by zobaczyć na świecie.”

Nowa wersja „Grrrls” zastępuje oryginalny wers frazą „hold me back” Zmiana zadowoliła wielu jej pierwotnych krytyków, w tym adwokata niepełnosprawności Hannah Diviney, którego oryginalna krytyka użycia terminu przez Lizzo wystartowała na Twitterze. „Hej @lizzo moja niepełnosprawność Cerebral Palsy jest dosłownie sklasyfikowana jako Spastic Diplegia (gdzie spastyczność odnosi się do niekończącej się bolesnej ciasnoty w moich nogach) twoja nowa piosenka sprawia, że jestem dość zły + smutny. 'Spaz’ nie oznacza freaked out lub crazy”, napisała w tweecie opublikowanym 11 czerwca. „To obelga.”

Hey @lizzo moja niepełnosprawność Cerebral Palsy jest dosłownie sklasyfikowana jako Spastic Diplegia (gdzie spastyczność odnosi się do niekończącej się bolesnej ciasnoty w moich nogach) twoja nowa piosenka sprawia, że jestem dość zła + smutna. 'Spaz’ nie oznacza szalony lub szalony. To obelga. To 2022. Zrób to lepiej.

– Hannah Diviney (@hannah_diviney) June 12, 2022

W odpowiedzi na zmianę Lizzo, 13 czerwca, Diviney napisała: „Będę płakać. Dziękuję bardzo za wysłuchanie nas Lizzo i za zrozumienie, że to było tylko kiedykolwiek oznaczało delikatnie i bycie otwartym na naukę, to szczerze oznacza świat. Jesteś prawdziwym, prawdziwym sojusznikiem.” Zmiana liryki pokazuje fakt, że artyści mają możliwość odniesienia się do krytyki i przyznania się do swoich błędów w celu promowania inkluzywności w swojej pracy, zamiast ignorowania ważnej krytyki lub lashing out na „cancel culture.”

I’m going to cry 😭 Thank you so much for hearing us Lizzo and for understanding that this was only ever meant gently and being open to learning, it honestly means the world ❤️. Jesteś prawdziwym prawdziwym sojusznikiem https://t.co/RbQCbAwpR6

– Hannah Diviney (@hannah_diviney) June 13, 2022

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button