Show Biznes

Mariah Carey została pozwana przez autora piosenki country za „All I Want For Christmas Is You”

LOS ANGELES - DECEMBER 4: Mariah Carey performs ÒChristmas Time is in The Air

Mariah Carey, de facto „Królowa Świąt”, została pozwana za rzekome naruszenie praw autorskich do utworu „All I Want For Christmas Is You” przez autora muzyki country. Piosenkarz, o którym mowa to Andy Stone, który twierdzi, że jego piosenka z 1989 roku „All I Want For Christmas Is You” Vince Vance & the Valiants została naruszona przez piosenkę Carey o tej samej nazwie. Bijąca rekordy popularności piosenka Carey „All I Want For Christmas Is You” została wydana w 1994 roku.

Jak donosi Deadline, Stone złożył swój pozew w piątek, 3 czerwca, w amerykańskim sądzie okręgowym we Wschodnim Dystrykcie Luizjany. W pozwie wymienił zarówno Carey jak i jej cowritera, Waltera Afanasieffa, i domaga się 20 milionów dolarów odszkodowania. Jednak Pamela Koslyn, adwokat z Los Angeles, która specjalizuje się w prawach własności intelektualnej i muzyce, wyjaśniła Deadline, dlaczego sprawa Stone’a raczej nie zajdzie daleko.

Przede wszystkim, teksty piosenek bardzo mało się pokrywają, a melodie są różne. Jedyne co łączy obie piosenki to ich tytuły – a tytuły piosenek nie mogą być objęte prawem autorskim. „Tytuły piosenek nie mają prawa do ochrony praw autorskich,” powiedział Koslyn portalowi Deadline. „To dlatego istnieje 177 utworów używających tego samego tytułu.”

Dalej zaznaczyła, że tytuł „My Baby” Carey jest jeszcze bardziej popularny. Biuro Praw Autorskich posiada ponad 4,860 utworów o tej samej nazwie. Ostatecznie, sam tytuł piosenki nie może naruszać prawa autorskiego. Aby Stone miał sprawę, jego prawnik musiałby udowodnić, że piosenka Carey i Afanasieffa w znaczący sposób naruszyła jego własność intelektualną.

Jest to szczególnie trudne, biorąc pod uwagę, jak niewiele wspólnego mają te dwie świąteczne piosenki poza wspólnym tytułem. Wersja Stone’a „All I Want For Christmas Is You” to powolna piosenka, w której wokalnie udziela się Lisa Layne. W piosence śpiewa ona: „If I wrote a letter to Santa Claus / I would ask for just one thing / I don’t need sleigh ride in the snow / Don’t want a Christmas that’s blue / Take back the tinsel, stockings and bows / Cause all I want for Christmas is You.”

Dla kontrastu, klasyczna świąteczna piosenka Carey to upbeatowy popowy hymn. „Nie chcę wiele na święta / Jest tylko jedna rzecz, której potrzebuję / Nie dbam o prezenty pod choinką / Nie potrzebuję wieszać pończochy tam na kominku / Święty Mikołaj nie uszczęśliwi mnie zabawką w dzień Bożego Narodzenia / Chcę tylko ciebie za swoje / Bardziej niż mógłbyś kiedykolwiek wiedzieć / Spełnij moje życzenie / Wszystko, czego chcę na święta, to ty” – śpiewa laureatka Grammy.

Co ciekawe, nawet po wydaniu piosenki Carey, utwór country Stone’a nadal zajmował miejsce na liście Billboard’s Hot Country Songs w okresie świątecznym. Piosenka została nawet pokryta przez Kelly Clarkson w 2020 roku, co sugeruje, że hymny Stone i Carey o tym samym tytule współistnieją od prawie dwóch dekad. Tymczasem „All I Want For Christmas” Carey trafia na szczyt listy przebojów Billboard Top 100 każdego roku od 2019 roku.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button