Show Biznes

Megan Rapinoe potępia „okrucieństwo” decyzji SCOTUS o obaleniu ustawy Roe v. Wade

24 czerwca Sąd Najwyższy USA oficjalnie unieważnił wyrok w sprawie Roe v. Wade, przełomowej sprawie z 1973 roku, która podtrzymała podstawowe prawo człowieka do aborcji. Ta druzgocąca decyzja, która grozi natychmiastowym ograniczeniem praw reprodukcyjnych osób w co najmniej 13 stanach i prawdopodobnie będzie miała konsekwencje w wielu innych, wywołała gorące wezwania do działania ze strony wielu gwiazd i byłej FLOTUS Michelle Obamy. Na przedmeczowej konferencji prasowej w piątek gwiazda USWNT Megan Rapinoe powstrzymywała łzy, reagując na regresywną decyzję SCOTUS.

„Chciałabym, abyśmy mogli dziś rozmawiać tylko o piłce nożnej, ale oczywiście orzeczenie w sprawie Roe v. Wade [confirmed] jest ważniejsze niż wszystko” – powiedziała. „Trudno wyrazić słowami, jak smutny jest to dzień dla mnie osobiście, dla moich kolegów z drużyny, dla wszystkich ludzi, których to dotknie… Pro-choice oznacza, że możemy decydować o tym, co jest dla nas najlepsze, ponieważ takie jest nasze prawo jako istot ludzkich w tym kraju i na świecie. Pro-life nie pozwala na narzucanie wszystkim innym innych poglądów i systemów wierzeń niż jeden bardzo ścisły system religijny. Będzie to miało oczywiście bardzo szerokie skutki, jeśli chodzi o rasizm, transfobię, homofobię i nierówność”.

„Zachęcam ludzi, by spróbowali zrozumieć, na czym polega intersekcjonalność tego zjawiska.”

Po chwili osuszania oczu Rapinoe podkreśliła, że decyzja Sądu Najwyższego jest bezpośrednim ciosem dla osób trans, osób niebinarnych i innych członków społeczności queer. „Ma ona wpływ nie tylko na kobiety cis” – mówi. „Zachęcam ludzi, by spróbowali zrozumieć, na czym polega intersekcjonalność tego problemu. Jestem cis-płciową, bogatą, białą kobietą, która mieszka w dwóch najbardziej postępowych miastach na świecie i ma zapewnioną ochronę nie tylko siebie i swoich zasobów, ale także tych zasobów i tej ochrony” – dodaje, dotykając swojej kurtki USWNT – „podobnie jak wszystkie moje koleżanki z drużyny. Nie wszyscy mają taką możliwość. Wiemy, że nieproporcjonalnie dotknie to kobiety ubogie, czarnoskóre, brązowe, imigrantki, kobiety w związkach, w których dochodzi do przemocy, kobiety i dziewczęta, które zostały zgwałcone przez członków rodziny, kobiety, które być może nie dokonały najlepszego wyboru, a to nie powód, by zmuszać je do zajścia w ciążę. To całkowicie pogłębi wiele istniejących w naszym kraju nierówności.”

Rapinoe dodała dalej, że decyzja rządu USA jest „głęboko zakorzeniona w białym supremacjonistycznym patriarchalnym chrześcijaństwie” i ustanawia precedens dla uchylenia praw, które chronią opiekę prenatalną, opiekę nad dziećmi, programy pomocy żywnościowej, prawa dotyczące broni, edukację, urlop macierzyński i wiele innych. „Sąd, w którym większość mężczyzn podejmuje decyzje dotyczące mojego ciała lub ciała każdej innej kobiety, jest całkowicie chybiony i nie ma nic wspólnego z pragnieniami tego kraju, jego wolą i wolą narodu” – powiedziała. „Zachęcam ludzi, aby zrobili krok do tyłu, wyszli z miejsca współczucia i człowieczeństwa i zrozumieli, że to, że ja w coś wierzę, nie oznacza, że wszyscy inni muszą tak samo wierzyć. Wszyscy możemy dokonywać własnych wyborów, ale w ostatecznym rozrachunku musimy wyjść z miejsca miłości, szacunku i autonomii, aby robić to, co jest dla nas najlepsze.”

„Wiemy, że brak aborcji [rights] nie powstrzymuje ludzi przed dokonywaniem aborcji. Powstrzymuje ludzi od bezpiecznych aborcji.”

W tak przełomowym okresie w historii praw reprodukcyjnych Rapinoe dodała, że wsparcie mężczyzn jest szczególnie nieocenione, gdy chodzi o pokonanie przepaści między tymi, których najbardziej dotykają ograniczenia ich cielesnej autonomii, a tymi, którzy mają władzę. „Spójrzcie w lustro. Jesteście współwinni tego wszystkiego i każdego dnia macie okazję, by robić to lepiej” – powiedziała. „Macie możliwość pokazać się i sprawić, by wasze głosy zostały usłyszane, czy to w miejscu pracy, w mediach, na stadionach, w rodzinie, w czasie głosowania. To nie jest sprawa kobiet, to jest sprawa każdego z nas… Jeśli kiedykolwiek potrzebowalibyście motywacji do głosowania, do zaangażowania się, to dosłownie od tego zależy ludzkie życie [your vote]. Mówimy tu o życiu i śmierci, a także o tym, co to znaczy być żywym. Jeśli nie możesz być w pełni sobą, jaki jest tego sens?”

„Wiemy, że brak aborcji [rights] nie powstrzymuje ludzi przed dokonywaniem aborcji. Powstrzymuje on ludzi przed dokonywaniem bezpiecznych aborcji. . . To bardzo frustrujące i przygnębiające, i szczerze mówiąc po prostu wściekłe, gdy słyszę, że jest to powód, dla którego ludzie chcą położyć kres prawom do aborcji i położyć kres temu istotnemu aspektowi kobiecej nie tylko opieki zdrowotnej i podstawowego bezpieczeństwa w tym kraju, ale także jej autonomii cielesnej. Istnieje nieskończenie wiele powodów, dla których kobieta decyduje się zrobić to, co robi ze swoim ciałem, a żaden z nich nie jest niczyją sprawą”

Przygotowując się do dołączenia do swojej drużyny na meczu w Utah, jednym ze stanów z wprowadzonymi ustawami spustowymi, które zabronią aborcji w większości okoliczności, 28 czerwca, Rapinoe dała jasno do zrozumienia, że ona i USWNT planują nadal używać swojej platformy do walki o swoje prawa i tych, których głosy nie są tak głośne. „Rozumiemy, że jako drużyna mamy niesamowitą platformę, aby czynić dobro na świecie i dla mnie nie jest to kwestia polityczna” – powiedziała. „Myślę, że zawodnicy futbolu amerykańskiego, wszyscy w tym środowisku oraz [those] w Chicago czują to samo i wesprą grupę kobiet, które polegają na autonomii swoich ciał, aby robić to, co kochają i aby ten cyrk mógł się kręcić. Tylko w interesie wszystkich jest zrobienie wszystkiego, co w naszej mocy, aby zapewnić środowisko, w którym zawodniczki czują się chronione, wspierane i mają maksymalną autonomię swoich ciał.”

Obejrzyj pełną wypowiedź Rapinoe powyżej.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button