Strona główna Show Biznes Most między Wschodem a Zachodem: To nowe połączenie kolejowe jest kluczowe dla...

Most między Wschodem a Zachodem: To nowe połączenie kolejowe jest kluczowe dla Eurazji

Fundacja

The Jamestown Foundation

Założona w 1984 roku The Jamestown Foundation jest niezależną, bezstronną instytucją badawczą, której celem jest dostarczanie aktualnych informacji dotyczących krytycznych wydarzeń politycznych i strategicznych w Chinach,..

Więcej informacji

Premium Content

By The Jamestown Foundation – Mar 18, 2023, 12:00 PM CDT

  • Chiny, Kirgistan i Uzbekistan uregulowały wszystkie kwestie techniczne związane z budową linii kolejowej.
  • Po ukończeniu linii kolejowej, przyniesie ona nie tylko setki milionów dochodu z tranzytu dla Kirgistanu, ale także zmieni kraj z pozbawionego dostępu do morza w połączony z lądem.
  • Kolej podniesie geopolityczne znaczenie Kirgistanu w regionie.

Przez wiele lat kolejni przywódcy Kirgistanu nie potrafili wykorzystać strategicznego położenia swojego kraju wzdłuż najkrótszej trasy łączącej Chiny z Azją Środkową i dalej z Bliskim Wschodem i Europą. Teraz pojawiają się ostrożne nadzieje, że może się to zmienić. Obecny prezydent Kirgistanu Sadyr Dżaparow jest zdeterminowany, aby na nowo zdefiniować rolę swojego kraju w regionalnych i szerszych stosunkach międzynarodowych, o czym świadczy podpisanie przez niego umów z Uzbekistanem i Chinami, dotyczących m.in. lepszej współpracy w zakresie infrastruktury i rozwoju tranzytu (Akipress.com, 7 lutego 2022 r.; Newscentralasia.net, 28 stycznia). Ten odnowiony optymizm wynika z ogłoszonych planów, zgodnie z którymi do końca 2023 roku Kirgistan rozpocznie budowę swojej części strategicznej linii kolejowej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan (The Diplomat, 26 września 2022). Choć szczegóły mechanizmu finansowania tego projektu pozostają niejasne, kirgiscy urzędnicy są przekonani, że wszystkie sprawy zostaną stopniowo rozwiązane.

Kiedy Dżaparow został wybrany na prezydenta Kirgistanu w styczniu 2022 roku, za swoje najważniejsze priorytety w polityce zagranicznej uznał nacjonalizację kopalni Kumtor, jednej z największych kopalni złota na świecie; uregulowanie sporów granicznych z sąsiednim Uzbekistanem i Tadżykistanem; oraz dokończenie budowy kolei Chiny-Kirgistan-Uzbekistan. Jak dotąd, jego osiągnięcia na tych frontach są dość imponujące. W zeszłym roku rząd Kirgistanu zawarł formalną ugodę z kanadyjską firmą górniczą Centerra w sprawie nacjonalizacji kopalni Kumtor, która przez ponad dwie dekady tkwiła w korupcji i sporach środowiskowych. Pełna kontrola nad kopalnią i jej dochodami z eksportu złota znacznie zwiększy niezależność gospodarczą i finansową kraju (Prezydent.kg, 4 kwietnia 2022).

Pod koniec stycznia 2023 roku, podczas wizyty państwowej uzbeckiego prezydenta Szawkata Mirzijojewa w Biszkeku, obaj przywódcy wymienili powiadomienia o zakończeniu krajowych procedur ratyfikacji historycznej umowy o demarkacji granicy między dwoma sąsiadami, których relacje od tego czasu urosły nawet do poziomu wszechstronnych partnerów strategicznych. Umowa graniczna Kirgistanu i Uzbekistanu może potencjalnie stanowić silny impuls dla Kirgistanu i Tadżykistanu do osiągnięcia podobnego kompromisu w ich sporze granicznym, pomimo faktu, że oba kraje stoczyły co najmniej dwie krótkie, ale niezwykle brutalne wojny graniczne w dolinie Fergany w kwietniu 2021 roku i ponownie we wrześniu 2022 roku. Starcia te spowodowały łączną śmierć ponad 150 osób po obu stronach. Żyzne ziemie Doliny Fergany są dzielone przez Kirgistan, Tadżykistan i Uzbekistan, a zagraniczni eksperci od dawna uważali je za potencjalnie podatne na konflikty terytorium na styku tych trzech państw. Dżaparow wielokrotnie powtarzał, że traktat o granicy kirgisko-uzbeckiej służy jako przykład do wynegocjowania podobnego porozumienia o delimitacji granicy Kirgistanu z Tadżykistanem (Gazeta.uz, 27 stycznia).

  Jak w muzyce nazywa się koło, przez które przechodzi linia?

Uważa się, że Chiny, Kirgistan i Uzbekistan uregulowały wszystkie kwestie techniczne związane z budową linii kolejowej, w tym rozważania dotyczące przebiegu linii kolejowej wewnątrz terytorium Kirgistanu oraz wielkości rozstawu torów kolejowych (Eurasianet, 15 września 2022). Pozostawia to jedynie mechanizm finansowania, który będzie jeszcze negocjowany po zakończeniu studium wykonalności przez Chiny latem tego roku. Fakt, że chińscy inżynierowie założyli biura w Biszkeku i są aktywni na miejscu, świadczy o tym, że tym razem wszystkie strony wydają się zaangażowane w realizację tego projektu. Oczekuje się, że ostateczne studium wykonalności przygotowane przez Instytut Projektowania i Pomiarów Chińskiej Grupy Kolejowej zostanie ukończone do 1 czerwca (24.kg, 22 stycznia).

Gdy linia kolejowa zostanie ukończona, nie tylko przyniesie setki milionów dochodu z tranzytu do Kirgistanu, ale także zmieni kraj z pozbawionego dostępu do morza w połączony lądem, łącząc Wschód z Zachodem. Połączenie to całkowicie zredefiniuje geopolityczną pozycję Biszkeku nie tylko w Azji Centralnej, ale także w całej szerszej Eurazji.

  Oukitel K3 Review [Kupon]: Oburzająco stylowy smartfon z poczwórnym aparatem!

Ze względu na te okoliczności Biszkek może spoglądać poza Azję Centralną. W 2023 roku Japarow ma udać się do Iranu i Pakistanu. Oba kraje są członkami Szanghajskiej Organizacji Współpracy, które starają się zainteresować państwa Azji Centralnej ze względu na potencjalne połączenie regionalnych korytarzy tranzytowych z irańskimi i pakistańskimi portami morskimi w celu prowadzenia handlu z szerszym światem. Warto zauważyć, że zarówno Teheran, jak i Islamabad dostarczają Tadżykistanowi, obecnie regionalnemu rywalowi Kirgistanu, różnego rodzaju sprzęt wojskowy i broń, w tym drony (24.kg, 2 lutego; Ru.irna.ir, 5 lutego).

Podczas spotkań we wrześniu 2022 r. między urzędnikami kirgiskimi i irańskimi w celu ożywienia handlu i połączeń transportowych, w geście dobrej woli władze irańskie przeznaczyły dla Kirgistanu działkę w porcie Bandar Abbas. Prezydent Iranu Ibrahim Raisi zobowiązał się również do podzielenia się z Biszkekiem osiągnięciami naukowymi i technologicznymi swojego kraju oraz wiedzą ekspercką, w tym w sferze wojskowej (Ru.irna.ir, 15.09.2022). Fakt, że Iran zachował neutralność podczas starć na granicy kirgisko-tadżyckiej i nie poparł otwarcie bliskiego językowo Teheranu Tadżykistanu, został zauważony przez Biszkek, który oskarżył sąsiada o zainicjowanie walk. Irańscy wojskowi zapewnili kirgiski rząd, że konsekwentnie powtarzają Duszanbe, iż dostarczane Tadżykistanowi irańskie drony Ababil-2 nie zostaną użyte przeciwko Kirgistanowi. Zapewnili również Biszkek, że drony te są wyposażone jedynie w celu pełnienia funkcji rozpoznawczych (24.kg, 10 listopada 2022).

  Oukitel K3 Review [Kupon]: Oburzająco stylowy smartfon z poczwórnym aparatem!

Połączenie sieci kolejowych Azji Centralnej z portami morskimi Iranu i Pakistanu jest od dawna strategicznym celem państw Azji Centralnej (Nikkei, 18 marca 2021; Eurasianet, 4 maja 2021). Obecnie linie kolejowe z Uzbekistanu i Kazachstanu są połączone z irańskim portem Bandar Abbas przez Turkmenistan. Znaczenie tych połączeń wzrosło, ponieważ północne trasy przebiegające przez Rosję stały się nie do utrzymania z powodu brutalnej wojny Rosji z Ukrainą. Możliwe połączenia kolejowe do pakistańskich portów przez Afganistan są nadal na etapie projektowania, przy czym Uzbekistan wykona większość ciężkich prac (The Diplomat, 26 lipca 2022).

Ogólnie rzecz biorąc, jeśli sytuacja polityczna w Kirgistanie pozostanie stabilna z Dżaparowem u steru, rozpoczęcie budowy linii kolejowej Chiny-Kirgistan-Uzbekistan będzie oznaczać kolejny kluczowy kamień milowy dla tego kraju w osiąganiu wytyczonych celów polityki zagranicznej.

Przez Fundację Jamestown

More Top Reads From Oilprice.com:

  • Will Juicy Dividends Get Axed Amid Rising Interest Rates?
  • Four Out of Six French Refineries To Stop Operations As Strikes Escalate[196590]
  • Sieć rurociągów wodorowych na Morzu Północnym jest możliwa

Pobierz darmową aplikację Oilprice App już dziś

Powrót do strony głównej

Fundacja

The Jamestown Foundation

Założona w 1984 roku The Jamestown Foundation jest niezależną, bezstronną instytucją badawczą, poświęconą dostarczaniu aktualnych informacji dotyczących krytycznych wydarzeń politycznych i strategicznych w Chinach,..

Więcej Info

Powiązane posty

Zostaw komentarz

Read More

Najchętniej czytane

Która akcja najbardziej kojarzy się z terminem Manifest Destiny?

Które działanie jest najbardziej kojarzone z terminem Manifest Destiny?Wyrażenie "manifest destiny" najczęściej kojarzy się z ekspansją terytorialną Stanów Zjednoczonych w latach 1812-1867. Ta epoka, od wojny 1812 roku do przejęcia Alaski w 1867 roku, została nazwana "wiekiem manifestacyjnego przeznaczenia".Jakie były skutki Manifest Destiny?Po ostatniej ekspansji odkryto złoto w Sutter's' Mill, co sprowadziło wielu kolejnych Amerykanów

Alex Rodriguez idzie na Instagram z Jac Cordeiro w rodzinnym poście z wakacji

To już (Instagram) oficjalne! W sobotę Alex Rodriguez podzielił się rodzinnym zdjęciem przedstawiającym siebie; jego dziewczynę, instruktorkę fitness Jac Cordeiro; i jego dwie córki...

Co to są założenia przepływu kosztów zapasów?

Co to jest założenie przepływu kosztów zapasów?Założenie przepływu kosztów zapasów stwierdza, że koszt pozycji zapasów zmienia się od momentu jej nabycia lub zbudowania oraz od momentu jej sprzedaży. Ze względu na tę różnicę kosztów, kierownictwo potrzebuje formalnego systemu przypisywania kosztów do zapasów w miarę ich przekształcania w dobra możliwe do sprzedania.Jakie są dwa najczęściej spotykane

Który z poniższych kosztów zalicza się do kosztów ogólnych produkcji?

Który z poniższych kosztów jest uważany za koszt ogólny produkcji?Niektóre przykłady kosztów ogólnych produkcji obejmują: amortyzację, czynsz i podatki od nieruchomości w zakładach produkcyjnych. amortyzację sprzętu produkcyjnego. kierowników i nadzorców w zakładach produkcyjnych.Co to są koszty produktu quizlet?Koszty produktu obejmują wszystkie koszty związane z nabyciem lub wytworzeniem produktu. W przypadku dóbr wytworzonych, (koszty te -

Dlaczego film Notting Hill jest sławny?

Dlaczego film Notting Hill jest sławny?Słynne stało się "Notting Hill", przebojowa komedia romantyczna obchodząca 28 maja swoje 20-lecie. Julia Roberts występuje w roli Anny Scott, największej gwiazdy filmowej świata, i Hugh Grant jako Will Thacker, rozwiedziony właściciel księgarni, którzy spotykają się uroczo i zakochują się w sobie.Czy Acton jest podejrzany?Alos Pomiędzy Acton Town a Acton

Masz wysypkę po urlopie? To może być fitofotodermia

Phytophotodermatitis to choroba skóry wywołana przez słońce i niektóre pokarmy.Objawia się brązowymi lub czerwonymi wysypkami, zgrubieniami na skórze i podrażnieniami.Typowe leczenie obejmuje przepisany przez...

Czy ktoś może zobaczyć moją historię wyszukiwania na twitterze?

Czy ktoś może zobaczyć moją historię wyszukiwania na twitterze?Twoje konto na Twitterze powie reklamodawcom, czego szukasz, chyba że zmienisz pewne ustawienia. Twitter nie jest nieśmiały o dzielenie się informacjami z partnerami biznesowymi (czytaj: reklamodawcami) o Tobie i Twoich nawykach przeglądania.Jak zresetować historię Twittera?Jak wyczyścić historię wyszukiwania na Twitterze w urządzeniu mobilnymPrzejdź do karty wyszukiwania w

Gigi Hadid w końcu wprowadza na rynek własną markę modową

Źródło obrazu: Getty / David M. BenettGigi Hadid może teraz dodać "założycielkę marki" do swojej biegowej listy osiągnięć. W czwartek, 4 sierpnia, supermodelka zaoferowała...

Rola Rewizora Artykułów, aby stworzyć kreatywność w pisaniu artykułów

Zanim dowiesz się o roli narzędzia do przepisywania artykułów, chcielibyśmy, abyś wiedział, co to jest. Narzędzie do przepisywania artykułów jest programem, który można znaleźć online na wielu stronach internetowych. Ten program, jak nazwa mówi nam, może łatwo pomóc przepisać artykuły. Niektóre z powszechnych zastosowań narzędzia do przepisywania artykułów to aktualizacja starych artykułów, tworzenie skomplikowanych treści

Pozostałe newsy

  Czy całkowite przemieszczenie zależy od tego, jaką ścieżką się poruszamy?

Obsada „Cienia i kości” omawia magię w prawdziwym życiu: „Jest tak wiele znaków, jeśli jesteś otwarty”

Nowe słuchawki Sony z redukcją szumów są warte wydania pieniędzy

Znalezienie wysokiej jakości pary słuchawek z redukcją szumów, które naprawdę redukcja hałasu to wyzwanie. Od dłuższego czasu polowałam na parę, zwłaszcza że moja tolerancja...

Ciara dzieli się swoim „Secret Sauce” do pewności siebie

Jako redaktorzy POPSUGAR, niezależnie wybieramy i piszemy o rzeczach, które uwielbiamy i myślimy, że Tobie też się spodobają. Jeśli kupisz polecony przez nas produkt,...