Na czym polega kinetyczna teoria molekularna gazów idealnych?
Kinetyczna Teoria Molekularna stwierdza, że cząsteczki gazu są w ciągłym ruchu i wykazują doskonale elastyczne zderzenia. Kinetyczna teoria molekularna może być użyta do wyjaśnienia zarówno prawa Charlesa jak i Boyle’a. Średnia energia kinetyczna zbioru cząsteczek gazu jest wprost proporcjonalna tylko do temperatury bezwzględnej.
Jakie jest założenie, które kinetyczna teoria molekularna przyjmuje dla gazów?
Kinetyczno-molekularna teoria gazów zakłada, że cząsteczki gazu idealnego (1) są w ciągłym ruchu; (2) mają pomijalną objętość; (3) mają pomijalne siły międzycząsteczkowe; (4) ulegają doskonale elastycznym zderzeniom; oraz (5) mają średnią energię kinetyczną proporcjonalną do temperatury bezwzględnej gazu idealnego.
Które stwierdzenie opisuje cząsteczki gazu idealnego na podstawie kinetycznej teorii molekularnej?
Zgodnie z kinetyczną teorią molekularną, które stwierdzenie opisuje cząsteczki w próbce gazu idealnego? Ruch cząsteczek gazu jest przypadkowy i po linii prostej. Próbka gazu znajduje się w zamkniętym sztywnym cylindrze.
Jakie założenia przyjmujemy na temat cząsteczek w gazie idealnym?
Aby gaz był „idealny” istnieją cztery podstawowe założenia:
- Cząsteczki gazu mają pomijalną objętość.
- Cząsteczki gazu są jednakowej wielkości i nie mają sił międzycząsteczkowych (przyciągania lub odpychania) z innymi cząsteczkami gazu.
- Cząsteczki gazu poruszają się losowo zgodnie z prawami ruchu Newtona.
Jakie trzy założenia dotyczące cząstek w gazie przyjmuje teoria kinetyczna?
Najprostszy model kinetyczny opiera się na założeniach, że: (1) gaz składa się z dużej liczby identycznych cząsteczek poruszających się w losowych kierunkach, oddzielonych od siebie odległościami, które są duże w porównaniu z ich rozmiarami; (2) cząsteczki ulegają doskonale sprężystym zderzeniom (nie tracą energii) ze sobą i z …
Jak definiuje się stałą gazu idealnego R?
Definiuje się ją jako stosunek stałej gazu idealnego do gazu molowego danego gazu. Ma wymiar energii przypadającej na jednostkę masy na jednostkę temperatury bezwzględnej. Jednostką SI jest J kg-1 K-1. Oznacza się go jako Rsp.