Show Biznes

Najlepsze filmy dokumentalne na Netflixie zmienią twój sposób postrzegania świata

Ze wszystkich form filmowych to właśnie gatunek dokumentalny dostarcza historii bardziej dziwacznych niż fikcja. I jeśli jakikolwiek streamer o tym wie, to jest to Netflix. W ostatnim czasie platforma naprawdę wczuła się w ten gatunek filmowy, serwując najdziwniejsze, najbardziej fascynujące i skomplikowane filmy dokumentalne, które przedstawiają fascynujące historie z życia wzięte.

Najlepsze filmy dokumentalne Netfliksa pozwalają spojrzeć na nasz dziwny świat z perspektywy innych. Choć, jeśli mamy być szczerzy, może być trudno przebrnąć przez annały niesławnego algorytmu Netlfixa, by znaleźć filmy warte twojego czasu. Czy nadszedł wreszcie czas, by obejrzeć Seaspiracy (i być może zrezygnować z ryb w swojej diecie), czy może czas, by odpalić metaforyczny silnik i obejrzeć film o Formule 1 Schumacher? Być może nadszedł czas na zdobycie najwyższych gór świata, a wszystko to z wygodnej kanapy.

Aby ci pomóc, zawęziliśmy listę najlepszych filmów dokumentalnych na Netfliksie, niezależnie od tego, czy chcesz poszerzyć swój umysł, czy wiedzę na temat prawdziwych zbrodni.

Formuła 1: Drive to Survive

Tutaj, w Esquire, w końcu przekonaliśmy się do kultu, fandomu, masowej obsesji, bandwagonu – jakkolwiek chcesz to nazwać – Formuły 1. Serial, w którym występują Lewis Hamilton i Lando Norris, pokazuje szczerość, wołowinę i emocje w sposób, jakiego nigdy nie zobaczymy u naszych ultra-strzeżonych sportowców w Stanach Zjednoczonych.

Oglądaj teraz

White Hot: The Rise & Fall of Abercrombie & Fitch

Saga o niegdyś ekskluzywnej sieci handlowej Abercrombie & Fitch jest tak wciągająca, że przysięgniesz, iż oglądając ją, czujesz zapach wnętrza sklepu. (A może to Hollister?)

Oglądaj teraz

Our Father to produkowany przez Netflix prawdziwy kryminał w najlepszym wydaniu. Albo najgorszym, naprawdę. W filmie kobieta wykonuje domowy test DNA i dowiaduje się, że ma liczne rodzeństwo przyrodnie. Historia rozwija się, a na jej końcu pojawia się intrygujący lekarz zajmujący się płodnością.

Watch Now

Trust No One: The Hunt for the Crypto King

Internet roi się od oszustw, a Netflix jest zdeterminowany, by złapać każde z nich. W Trust No One kanadyjski twórca kryptowalut w tajemniczy sposób umiera, pozostawiając 215 milionów dolarów w gotówce swoich klientów, które przepadają i nie są zwracane. Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, gdy zwolennicy teorii spiskowych i internetowi detektywi zaczynają wierzyć, że sfingował on własną śmierć i uciekł z pieniędzmi.

Watch Now

Downfall: Sprawa przeciwko Boeingowi

Wypadki Boeinga 737 MAX wstrząsnęły całym krajem w 2019 roku, kiedy to dwa potężne samoloty rozbiły się z powodu awarii podzespołów i zabiły około 346 osób. Doniesienia o wadliwym oprogramowaniu autopilota i korupcji w firmie doprowadziły do nadszarpnięcia reputacji Boeinga, ale nie do jego upadku.

Oglądaj teraz

BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK, światowa sensacja kobiecego K-popu, opowiada swoją historię w tym wewnętrznym spojrzeniu na cztery gwiazdy grupy – Rosé, Jennie, Jisoo i Lisę. Ich opowieści o sukcesie i supergwiazdorstwie ujawniają jednak, jak wyglądał zamknięty bootcamp, który przygotowywał młode nadzieje do intensywnego i restrykcyjnego treningu w najbardziej formatywnych latach ich życia.

Oglądaj teraz

Głęboko w egzotycznych lasach na całej planecie rajskie ptaki tańczą, stroszą pióra i zbierają najładniejsze kamienie, na jakie tylko mogą nadziać swoje małe dzioby, aby przyciągnąć partnera. Dancing with the Birds, wyprodukowany przez twórców Our Planet, podchodzi z bliska, by uchwycić najpiękniejsze występy jednych z najbardziej dziwacznie urzekających stworzeń natury.

Watch Now

Są zespołem i są braćmi. Tak opisują siebie Ron (klawisze) i Russell Mael (wokal) na początku filmu The Sparks Brothers, dokumentu o dziwacznym pop/rockowym duecie z Los Angeles. Przez ponad 50 lat i 25 albumów studyjnych Sparks zyskali w Stanach Zjednoczonych status kultowych, a ostatnio odrodzili się po napisaniu muzyki do (polaryzującego) filmu Annette.

Watch Now

Marzeniem Elona Muska może być podróż w kosmos, ale misją SpaceX jest dowiedzieć się, jak ją zrealizować. Powrót w kosmos, najnowszy dokument Netflixa od twórców filmu Free Solo, przygląda się miliarderowi Tesli z szacunkiem, podczas gdy jego zespół astronautów i naukowców rakietowych spogląda w gwiazdy.

Oglądaj teraz

14 Peaks: Nothing Is Impossible

Sześć miesięcy i sześć dni. Tyle czasu zajęło Nimsowi Purji zdobycie 14 najwyższych gór świata, wszystkie powyżej 8000 metrów. Podróż ta jest znakomicie udokumentowana w książce 14 Peaks: Nothing Is Impossible. Po obejrzeniu filmu koniecznie przeczytaj nasz wywiad z Purją.

Obejrzyj teraz

Naciągacz z Tindera to absurdalny true crime w najlepszym wydaniu. Film śledzi grzechy Simona Levieva, który rzekomo podawał się za miliardera dziedzica diamentów na Tinderze, aby móc wyłudzać pieniądze od kobiet. Zgadnijcie, co? On wciąż tam jest. Gdzieś.

Oglądaj teraz

Na początku 2021 roku ujrzeliśmy ostateczny portret prawdopodobnie największego piłkarza wszech czasów: Pelé. Film jest zarówno hołdem dla elektryzującego Brazylijczyka, jak i bezlitosnym spojrzeniem na błędy, które popełnił w trakcie swojej kariery.

Obejrzyj teraz

Kokainowi kowboje: Królowie Miami

W latach osiemdziesiątych Willie Falcon i Sal Magluta kontrolowali największą organizację przemytniczą na Wschodnim Wybrzeżu i jedną z największych na świecie, zarabiając ponad 2 miliardy dolarów w gotówce dzięki wwożeniu kokainy do USA z Kolumbii przez Miami. Dzięki wywiadom z ich bliskimi przyjaciółmi i współspiskowcami, ten serial dokumentalny opisuje wszystko, począwszy od wczesnych dni operacji, aż po procesy, wyroki, morderstwa, łapówki i ucieczki w tej głośnej sprawie.

Oglądaj teraz

Niemiecki dokument sportowy o życiu siedmiokrotnego mistrza Formuły 1 Michaela Schumachera pokazuje jego wczesne lata życia, drogę do sławy i obecną rehabilitację w domu rodzinnym po wypadku na nartach w 2013 r.

Obejrzyj teraz

Bob Ross: Szczęśliwe wypadki, zdrada i chciwość

Kiedy myślisz o Bobie Rossie, prawdopodobnie myślisz o uspokajających, radosnych pociągnięciach pędzla, drzewach i naturze, a może nawet o jego charakterystycznym afro. Jednak nowy dokument Netflixa maluje bardziej złowrogi portret spuścizny ukochanego malarza, analizując skomplikowane spory prawne, które wynikły w związku z używaniem nazwiska Boba Rossa po jego śmierci w 1995 roku.

Oglądaj teraz

Amy Tan: Niezamierzony pamiętnik

W 1989 roku Amy Tan odniosła błyskawiczny sukces, publikując The Joy Luck Club , powieść o napięciach między chińskimi matkami a ich zamerykanizowanymi córkami. Uznana autorka sześciu powieści, dwóch wspomnień i dwóch książek dla dzieci jest tematem nowego filmu dokumentalnego PBS, który ukazał się w maju z okazji Miesiąca Dziedzictwa AAPI.

Oglądaj teraz

Zdobywca Oscara 2020 dla najlepszego filmu dokumentalnego, My Octopus Teacher śledzi losy człowieka, który nawiązał relację z ośmiornicą u wybrzeży Kapsztadu. Jest to tak dziwne, jak się wydaje, ale również fascynujące i zupełnie wyjątkowe spojrzenie na naturę.

Oglądaj teraz

The Innocence Project jest organizacją prawną typu non-profit, która działa na rzecz odwrócenia niesłusznych wyroków skazujących i uniewinnienia niewinnych osób dzięki wykorzystaniu badań DNA. The Innocence Files to limitowana seria, która opowiada historie tych rozdzierających serce przypadków, obnażając nierówności i oszustwa zakorzenione głęboko w systemie sądownictwa karnego.

Oglądaj teraz

Ta inteligentna seria od Vox zwraca uwagę na aktualne kwestie i pytania w krótkich, łatwych do przyswojenia odcinkach. Nie tylko w 2019 roku (!) zrobili odcinek na temat kolejnej pandemii, ale także Explained w pouczających odcinkach omawia wszystko, od K-popu po różnicę w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn.

Oglądaj teraz

Naprawdę, naprawdę musimy lepiej dbać o ocean (i całą Ziemię). Ale kiedy pewien dokumentalista wyrusza, by udowodnić, jak wiele szkód wyrządzamy morzu, odkrywa o wiele więcej, niż się spodziewał. Seaspiracy to wstrząsające spojrzenie na to, co zrobiliśmy Ziemi w pogoni za tym, by dostać to, czego chcemy.

Watch Now

Morderstwo Crystal Theobald miało poważne konsekwencje dla sprawców. Kiedy rodzina wykorzystuje media społecznościowe, by wytropić jej zabójców, zemsta zaczyna popadać w skrajności.

Watch Now

Skandal związany z rekrutacją na studia w 2019 roku to bardzo świeża historia – w rzeczywistości procesy i wyroki w tej sprawie trwają do dziś. Ale to nie powstrzymało reżysera Fyre, Chrisa Smitha, przed udokumentowaniem skandalu – który jest największym skandalem związanym z przyjmowaniem na studia, jaki kiedykolwiek był ścigany – dla całego świata. Operacja Varsity Blues przenosi uwagę ze skazanych aktorek Lori Loughlin i Felicity Huffman na Ricka Singera, który był mózgiem całego przedsięwzięcia. To fascynujący dokument o specyfice tego przedsięwzięcia, ale także o szerszych nierównościach i niesprawiedliwości, które są wpisane w amerykański system szkolnictwa wyższego.

Oglądaj teraz

Morderstwa wśród mormonów to kompleksowe, głębokie spojrzenie na mniej znaną, szokującą opowieść o oszustwach w bardzo niszowym świecie mormonów handlujących rzadkimi dokumentami w Salt Lake City w 1985 roku. Bezprecedensowe zbrodnie jednego człowieka – który zamordował dwie osoby, aby ratować swoją reputację – są śledzone i badane w tym szokującym serialu dokumentalnym reżyserów Tylera Measoma i Jareda Hessa, którzy obaj dorastali w Kościele.

Oglądaj teraz

Last Chance U: Basketball

Twórcy Last Chance U i Cheer zrobili to ponownie w tym sezonie w Last Chance U: Basketball. Ten pełen ciepła, dramatyczny i zabawny serial dokumentalny śledzi losy koszykarzy D1 z East Los Angeles College, którzy są jednymi z najlepszych osobowości, jakie kiedykolwiek widzieliśmy w tym serialu.

Oglądaj teraz

Scena zbrodni: Zaginięcie w hotelu Cecil

Scena zbrodni: The Vanishing at the Cecil Hotel to trzymające w napięciu spojrzenie na niesławny zabytek Los Angeles: w szczególności na historię i warunki społeczno-ekonomiczne, które przyczyniły się do jego mrocznej, nawiedzonej reputacji. Dokument Joe Berlingera bada głośną w 2013 roku sprawę Elisy Lam, która ostatni raz była widziana w Cecilu i została znaleziona martwa w hotelowym zbiorniku na wodę prawie miesiąc po zaginięciu. Nie starając się rozwikłać tajemnicy tej sprawy, dokument logicznie i dokładnie śledzi wszystkie możliwe tropy w sprawie, która przez lata inspirowała wiele teorii spiskowych.

Obejrzyj teraz

Ten dokument nie jest poświęcony niesławnemu Kubie, ale innemu brytyjskiemu mordercy. Rozpruwacz z Yorkshire, Peter William Sutcliffe, terroryzował północną Anglię w latach 70. i 80., przez lata unikając schwytania, głównie ze względu na seksizm i klasizm ówczesnej policji.

Oglądaj teraz

Ten prawdziwie szalony dokument jest podróżą badającą możliwość życia po śmierci – od doświadczeń bliskich śmierci, przez medium, po reinkarnację. To przerażająca, pełna duchów seria z fascynującą obsadą bohaterów, ale to, czy wyjdziesz z niej przekonany, zależy tylko od ciebie.

Oglądaj teraz

Nocny łowca: Polowanie na seryjnego mordercę

Night Stalker: The Hunt For a Serial Killer – kronika zbrodni słynnego mordercy z Kalifornii Richarda Ramireza z lat 80. Opowiedziane głównie z perspektywy detektywów z wydziału zabójstw, którzy pracowali nad sprawą, dokument skupia się na frustrującym śledztwie, które ciągnęło się miesiącami, zanim Ramirez został w końcu schwytany.

Obejrzyj teraz

Poznaj Nowy Jork z dowcipem i humorem legendarnego pisarza Frana Lebowitza, który czaruje w serii rozmów z Martinem Scorsese.

Oglądaj teraz

American Murder: The Family Next Door

Na wypadek, gdybyś był jednym z niewielu, którzy nie wiedzą o morderstwach rodziny Watt (Nie czuj się źle! Nie jesteś sam), ten 90-minutowy dokument wykorzystuje znalezione materiały filmowe, aby wyjaśnić druzgocącą śmierć Shannan Watt i jej dwóch córek. To, co zaczyna się jako rozdzierające serce zniknięcie, szybko przybiera jeszcze bardziej makabryczny obrót, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę, że to właśnie filmy Shannan z mediów społecznościowych są narracją dużej części dokumentu.

Watch Now

David Attenborough: Życie na naszej planecie

Już samo nazwisko powinno przekonać do tego filmu. Attenborough od lat zajmuje się dokumentami o tematyce ekologicznej, a w czasach, gdy naprawdę powinniśmy zwracać większą uwagę na nasze środowisko, jego dokument na Netfliksie jest obowiązkowy do obejrzenia. Film nie tylko przedstawia ciekawe spojrzenie na życie Attenborough, ale także pokazuje, jak bardzo zmieniła się przyroda od czasu, gdy żył ten historyk przyrody.

Oglądaj teraz

Jeśli szukasz czegoś bardziej lekkiego, The Speed Cubers otworzy Cię na wspaniały świat rywalizacji w układaniu kostki Rubixa. Może nawet odkryjesz w tym nowe hobby!

Oglądaj teraz

10-odcinkowy serial Michael Jordan zjednoczył świat objęty kwarantanną w sposób, w jaki niewiele innych rzeczy to zrobiło. Jeśli jednak przegapiłeś cotygodniowe wydarzenia kulturalne (i memy), obejrzyj wszystko teraz za jednym zamachem.

Oglądaj teraz

Don’t Fk With Cats: Polowanie na internetowego zabójcę

Głęboko niepokojący i niewiarygodnie dziki, Don’t Fk With Cats: Hunting An Internet Killer opowiada historię, która rozpoczyna się w momencie umieszczenia w sieci filmu wideo z morderstwem kota. Podczas gdy internetowi detektywi wyruszają na poszukiwanie zabójcy, uwaga, jaką zyskuje, skłania go do zamieszczania jeszcze bardziej makabrycznych filmów. To mroczna i pokręcona historia.

Oglądaj teraz

Praktycznie każdy podcast o prawdziwych zbrodniach omawia legendarną, nawiedzającą sprawę Kathleen Peterson, ale jeśli jeszcze nie jesteś ćpunem, a chcesz się zainteresować prawdziwymi zbrodniami, The Staircase to miejsce, od którego powinieneś zacząć.

Oglądaj teraz

Fear City: Nowy Jork kontra Mafia

Ten nowy, trzyczęściowy film dokumentalny przedstawia podziemia Nowego Jorku, w których działała mafia w latach 70. i 80. oraz agentów FBI, którzy przeniknęli do organizacji przestępczej. Jest krwawy, trzymający w napięciu i pouczający. A gdy skończysz, przeczytaj trochę o obecnym prezydencie.

Oglądaj teraz

Kto nie lubi zagłębiać się w króliczą norę mrocznej sprawy? W lipcu tego roku Netflix ponownie uruchomił długoletnią serię telewizyjną, która stanowiła zenit gatunku prawdziwych zbrodni, wywiadów i rekonstrukcji. Netflix’s Unsolved Mysteries odniósł ogromny sukces, sprawiając, że fani na nowo zaczęli bawić się w detektywów na kanapie.

Oglądaj teraz

Ponad 500 kobiet oskarżyło Larry’ego Nassara, byłego trenera USA Gymnastics, o molestowanie. W Athlete A reżyserzy Bonni Cohen i Jon Shenk szukają sprawiedliwości dla tych kobiet. Dokument skupia się na historii Maggie Nichols, która w 2015 roku opowiedziała o molestowaniu przez Nassara, a także na reporterach lokalnych gazet, którzy sprawili, że przestępstwa Nassara stały się tematem ogólnokrajowym.

Oglądaj teraz

Jeśli jesteś dzieckiem z lat 90-tych, prawdopodobnie masz mgliste wspomnienia z Bill Nye quipping i eksperymentów naukowych w PBS. (Jeśli nie wiesz o nim zbyt wiele, obejrzyj dokument PBS z 2017 roku, Bill Nye: Science Guy, w którym naukowiec zmaga się z – i oczywiście uczy – światowymi negacjonistami zmian klimatu.

Watch Now

Oto ogólna zasada: Jeśli legenda kulinarna David Chang kopie restaurację, szefa kuchni lub cokolwiek jadalnego, naprawdę najlepiej umieścić to na swoim radarze. Śledźcie przygody Changa w Ugly Delicious, gdzie dodaje on kilka lekcji Food World 101 wraz z wizytami u swoich ulubionych szefów kuchni i wycieczkami do miejsc położonych na uboczu. (Plus jedna wycieczka do Outback Steakhouse.)

Oglądaj teraz

Jeffrey Epstein: Obrzydliwie bogaty

Niewiele było w 2019 roku wiadomości większych niż aresztowanie i samobójstwo Jeffreya Epsteina, niegdyś finansisty z wyższych sfer i skazanego przestępcy seksualnego. I choć ten czteroczęściowy serial dokumentalny zawiera wywiady z byłymi współpracownikami i współpracowniczkami Epsteina – a zwłaszcza mrożące krew w żyłach nagrania z zeznań samego Epsteina – reżyserka Lisa Bryant skupia się na historiach tych, które przeżyły, kobiet, które zostały wciągnięte w krąg Epsteina i mają odwagę podzielić się swoimi relacjami ze światem. –Gabrielle Bruney

Oglądaj teraz

Michelle Obama zamieniła swoje życie w bestsellerową książkę wspomnieniową w 2017 r., a w 2020 r. Netflix opublikował film dokumentalny, który śledzi byłą Pierwszą Damę podczas jej trasy po książce. Film pokazuje migawki z trasy, a także momenty z życia Obamy opisane w książce, takie jak jej dzieciństwo w Chicago, prowadzenie kampanii z mężem i życie w Białym Domu.

Watch Now

W 1947 roku dwie kobiety zakochały się w sobie i rozpoczęły trwający siedem dekad związek, który przez większość życia utrzymywały w tajemnicy.

Oglądaj teraz

Ten nagrodzony Oscarem film opowiada o opuszczonym zakładzie w Ohio, który chiński miliarder ponownie otworzył jako fabrykę. To, co zaczyna się jako nadzieja i optymizm, wkrótce przeradza się w starcie kulturowe między zaawansowanymi technologicznie Chinami a klasą robotniczą Ameryki.

Oglądaj teraz

Od morderstwa do miłosierdzia: Historia Cyntoia Brown

Jako szesnastolatka Cyntoia Brown została oskarżona o morderstwo i rozbój, osądzona jako osoba dorosła, uznana za winną i skazana na dożywotnie więzienie. Jednak jej sprawa okazała się bardziej skomplikowana.

Watch Now

Abstrakcja: Sztuka projektowania

W tym serialu dokumentalnym ośmiu artystów i projektantów, od architektów po projektantów obuwia, pokazuje, w jaki sposób rozwiązują problemy.

Oglądaj teraz

Ten film zdobył nagrodę za przełomowy dokument na festiwalu Sundance w 2015 roku i stał się inspiracją dla miniserialu Netflix. Dokument śledzi losy osiemnasto- i dziewiętnastoletnich dziewcząt w amatorskim przemyśle pornograficznym, pokazując jednocześnie, jak niszcząca może być ta kariera.

Watch Now

Król Tygrysów: Morderstwo, chaos i szaleństwo

Hej, wszystkie fajne koty i kociaki, myślicie, że będziecie oglądać film dokumentalny o traktowaniu zwierząt? Nie tak szybko. To, co zaczyna się jako dokument o przydrożnych ogrodach zoologicznych w Ameryce, zamienia się w absurdalną opowieść o poligamii, waśniach i morderstwie na zlecenie. Nie bez powodu 34 miliony ludzi obejrzało Tiger King w ciągu pierwszych 10 dni na Netflix.

Oglądaj teraz

Crip Camp przygląda się letniemu obozowi, który zrewolucjonizował ruch na rzecz osób niepełnosprawnych. Skupiając się na grupie nastolatków uczestniczących w obozie, ten głęboko poruszający dokument bada epokę, w której prawa osób niepełnosprawnych były tragicznie ignorowane.

Watch Now

Amerykański szef kuchni Samin Nosrat podróżuje po świecie, aby odkryć i udowodnić, jak ważne są cztery podstawowe zasady gotowania. Przyjedźcie, by poznać złożoność nauki kulinarnej, zostańcie, by poznać odurzającą osobowość Samina.

Oglądaj teraz

To serial dokumentalny opowiadający historię Cathy Cesnik, zakonnicy i nauczycielki katolickiej, która zaginęła, a później została zamordowana.

Watch Now

Ten serial dokumentalny przedstawia historię i naukę o seksie, rozmnażaniu i seksualności. Płynny głos narratorki Janelle Monáe jest o wiele bardziej interesujący niż monotonny plan lekcji nauczyciela wychowania seksualnego z gimnazjum.

Oglądaj teraz

Długo oczekiwany dokument Taylor Swift pokazuje zdobywczynię Grammy za kulisami. Bonus: zawiera również dowód na to, że ma jeden z tych plecaków dla kotów, które sprawiają, że wyglądają jak astronauci w małej rakiecie.

Watch Now

Ten serial dokumentalny opowiada o chciwości i korupcji korporacji; innymi słowy – o Ameryce.

Oglądaj teraz

Killer Inside: The Mind of Aaron Hernandez

Zaginięcie Madeleine McCann

Często uważany za brytyjski odpowiednik amerykańskiego Jona Beneta Ramseya, dokumentalny serial limitowany śledzi zagadkowe zniknięcie 3-letniej Madeleine McCann, która zaginęła podczas wakacji w Portugalii wraz z rodziną. W przeciwieństwie do Ramsey’a, McCann nigdy nie odnaleziono, co wywołało lawinę teorii, które dotyczyły wszystkich w okolicy, aż po rodziców McCann.

Watch Now

Jeśli kiedykolwiek słyszałeś plotki o napadzie na bank, w wyniku którego facet od pizzy został wysadzony w powietrze za pomocą bomby w kołnierzu, Evil Genius opowiada pełną, szaloną historię tego, co wydarzyło się w 2003 roku. Jeśli nie słyszałeś o tej sprawie, przerób pierwsze zdanie i czytaj dalej. Geniusz zła to czteroczęściowy film dokumentalny, który odkrywa wszystkie tajemnice kryjące się za morderstwem Briana Wellsa i ciągiem wydarzeń, które doprowadziły do jego udziału w śmiertelnie niebezpiecznym napadzie na bank w Pensylwanii, który trafił na pierwsze strony gazet w całym kraju.

Oglądaj teraz

Homecoming: Film Beyoncé

Zakulisowe spojrzenie na występ Beyoncé na Coachelli 2018, którego scenarzystką, reżyserką i producentką wykonawczą jest sama Beyoncé.

Oglądaj teraz

Śmierć i życie Marshy P. Johnson

Okrzyknięta „Rosą Parks ruchu LGBT”, ikona transseksualizmu Marsha P. Johnson była nowojorską osobistością, której życie zostało tragicznie przerwane w 1992 roku, kiedy jej ciało znaleziono w rzece Hudson. Choć policja uznała jej śmierć za samobójstwo, ten znakomity dokument dowodzi, że było inaczej, podążając za działaczką Anti-Violence Project, Victorią Cruz, która ponownie otwiera zimną sprawę Johnson.

Oglądaj teraz

Fyre: Największa impreza, jaka się nigdy nie wydarzyła

W 2019 roku ukazały się dwa filmy dokumentalne o katastrofie, jaką był Fyre Festival. Wersja Netflix patrzy na upadek dla mastermind Billy McFarland i wpływ, jaki ten festiwal miał na ludzi na Bahamach, którzy pomogli złożyć to wszystko razem. W jednym z bardziej pamiętnych momentów, partner biznesowy McFarlanda, Andy King, wyjaśnia, jak zaoferował się pójść o wiele dalej, niż wymagały tego obowiązki, aby kilka pudełek z butelkami wody Evian przeszło przez odprawę celną.

Oglądaj teraz

Jim & Andy: The Great Beyond

Chris Smith reżyseruje to zakulisowe spojrzenie na film biograficzny Milosa Formana z 1999 roku „Człowiek z księżyca”, za który Jim Carrey otrzymał Złoty Glob za rolę znanego konferansjera Andy’ego Kaufmana. Dokument przygląda się procesowi powstawania roli Carreya, który czasem mozolnie starał się uchwycić ducha Kaufmana w swojej grze.

Watch Now

Spojrzenie na wspólnotę Rajneeshpuram, która została założona na pustyni w Oregonie przez guru Bhagwana Shree i jego prawą rękę Ma Anand Sheelę. Choć Shree zmarł w 1990 roku, Sheela udziela porywających wywiadów twórcom filmu.

Oglądaj teraz

Conversations with a Killer: The Ted Bundy Tapes

Będą mnie kochać, kiedy umrę

Słynny reżyser Orson Welles zmienił kino na zawsze dzięki swojej prestiżowej karierze, ale jego ostatni film – Druga strona wiatru – był niedokończony i niewidziany przez dziesięciolecia. Oto kulisy powstawania jednego z najbardziej niesławnych filmów w historii kina.

Obejrzyj teraz

Przed postawieniem go w stan oskarżenia w śledztwie Muellera Roger Stone miał długą karierę prawicowego łowcy brudnych sztuczek, sięgającą czasów współpracy z Richardem Nixonem. „Prowadzę dość makiaweliczne życie i jestem sceptykiem. Mam tendencję do wierzenia w najgorsze rzeczy, ponieważ rozumiem ludzką naturę” – mówi Stone w filmie. „Dlatego jedną z zasad Stone’a jest to, że 'nienawiść jest silniejszym motywatorem niż miłość'”

Watch Now

Reżyser Bryan Fogel zamierzał eksperymentować z dopingiem, by wygrać zawody kolarskie, ale jego śledztwo w tej sprawie ujawniło większy, bardziej złowrogi skandal.

Watch Now

W tym wielokrotnie nagradzanym filmie krótkometrażowym z 2018 r. grupa kobiet z Indii walczy z piętnem menstruacji i jest mistrzyniami w produkcji tanich podpasek.

Watch Now

Ava DuVernay analizuje spuściznę 13. poprawki do konstytucji, która oficjalnie położyła kres niewolnictwu, oraz następującą po niej erę Jima Crowa, masowe więzienie Afroamerykanów i współczesny więzienny kompleks przemysłowy, który działa jak niewolnictwo jako kara.

Oglądaj teraz

Wielokrotnie nagradzane, zakulisowe spojrzenie na kampanie Alexandrii Ocasio-Cortez, Amy Vileli, Cori Bush i Pauli Jean Swearengin – czterech kobiet bez doświadczenia politycznego i bez pieniędzy z korporacji.

Oglądaj teraz

Co się stało, panno Simone?

Film analizuje karierę Niny Simone, uznanej piosenkarki, autorki tekstów i aktywistki, której burzliwe życie wpłynęło na jej zadziorną i dynamiczną twórczość – ale czasami okazało się zbyt intensywne dla samej Simone.

Obejrzyj teraz

Burzliwy związek saksofonisty jazzowego Lee Morgana i jego żony Helen jest tematem tego gorącego dokumentu. Film, opowiedziany za pomocą narracji Helen, pochodzącej z wywiadu przeprowadzonego przed jej śmiercią w 1996 roku, jest ponurym wspomnieniem o artyście, którego kariera została przerwana w wyniku tragicznego aktu przemocy.

Obejrzyj teraz

Rashida Jones wyprodukowała to spojrzenie na swojego ojca, słynnego muzyka, kompozytora i producenta Quincy Jonesa, które ujawnia osobistą stronę ikony muzyki.

Oglądaj teraz

Joan Didion: The Center Will Not Hold

Aktor i reżyser Griffin Dunne kieruje obiektyw kamery na swoją bardzo sławną ciotkę, dziennikarkę i powieściopisarkę Joan Didion. Ten biograficzny dokument analizuje kobietę, której głos uchwycił skomplikowaną i nieuporządkowaną zbiorową tożsamość amerykańską w latach 60. i 70.

Watch Now

Clarence Avant dorastał na segregowanym Południu i stał się niezwykle wpływową postacią zakulisowego przemysłu rozrywkowego. Reżyser Reginald Hudlin w ciągu trzech lat przeprowadził wywiady z ponad 75 osobami, w tym z Quincy Jonesem, Kamalą Harris, Billem Clintonem, Billem Withersem i Barackiem Obamą.

Watch Now

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button