Show Biznes

Najlepsze filmy gangsterskie wszech czasów pokazują pokręconą stronę amerykańskiego snu

Niewiele gatunków filmowych uosabia definicję „kultowego klasyka” tak, jak mafijna mentalność fanów filmów gangsterskich. W końcu nic tak nie buduje więzi między widzem a bohaterem, jak bycie świadkiem (i na granicy pomagania i podżegania) ich przestępczego życia przez pełne dwie godziny.

Bycie fanem filmów gangsterskich często wymaga pewnego poświęcenia – od śledzenia bogato splecionych sieci sojuszy, po poznawanie historii niesławnych gangsterów. (Oraz żołądka, by, no wiecie, znieść krew i flaki, które często towarzyszą tym epickim filmom Scorsese) Na szczęście nie trzeba być wiernym tylko jednemu. Vito Corleone nie widzi, jak wymykasz się z Antonio Montaną, a nawet nie wie o wszystkim, co robisz w Southie z irlandzką mafią. Więc zapomnij o poczuciu winy za obserwację i wkraczaj do akcji.

Od przemytników z czasów prohibicji, przez miejskich bohaterów, po cyberpunkowe gangi motocyklistów – te filmy rzucają światło na zorganizowaną przestępczość: zarówno w ciepłym blasku hollywoodzkich romansów, jak i w zimnej, surowej rzeczywistości. To najlepsze filmy gangsterskie wszech czasów.

Oczywiście każdy zbiór najlepszych filmów gangsterskich, jakie kiedykolwiek powstały, będzie wyglądał jak lista najlepszych filmów Roberta De Niro. Nie możemy jednak pominąć Nietykalnych, w których De Niro stworzył najlepszy portret Ala Capone. Kevin Costner jako Eliot Ness w roli pogromcy przestępców też nie jest zły.

Oglądaj w HBO Max Oglądaj w Amazon Oglądaj w Apple TV+

Niestety, nasz obecny świat nie wygląda tak fajnie jak Akira, która pokazuje nam przybliżenie lat 80. na to, jak wyglądałby rok 2019. Ale i tak adaptacja długiej serii mangi z 1988 roku wciąż pozostaje w czołówce nie tylko filmów gangsterskich, ale także anime, sci-fi, cyberpunku i miejmy nadzieję – jeśli Taika Waititi w końcu wyreżyseruje hollywoodzką wersję Akiry– filmów akcji na żywo.

Oglądaj na Hulu

Fani będą zapewne przez całą wieczność dyskutować o tym, który film z trylogii „Ojciec chrzestny” jest najlepszy. (Lub bierze cannoli, dla tej sprawy.) Ale, jeśli jesteś nowy do kolekcji w całości, to najlepiej poznać samego Dona poprzez oryginalną część Francisa Forda Coppoli. Akcja filmu rozgrywa się w Nowym Jorku w latach 40. ubiegłego wieku, a jej bohaterami są szef włoskiej mafii Vito Corleone i jego rodzina. W filmie wystąpili Al Pacino, Marlin Brando, Talia Shire i Diane Keaton.

Oglądaj na Paramount+

Goodfellas przez wielu uważany jest za najlepszy film Martina Scorsese, a to już coś. Oparty na książce Nicolasa Pileggi Wiseguys, Goodfellas opowiada historię Henry’ego Hilla: pół-irlandzkiego, pół-sycylijskiego nowojorczyka, który pnie się w górę w szeregach mafii w swojej brooklyńskiej dzielnicy. Pomimo poświęcenia się dla nich w obliczu nacisków prawnych, Henry wkrótce popada w konflikt zarówno z organami ścigania, jak i mafiosami. W filmie występuje klasyczna obsada, w tym Ray Liotta, Robert DeNiro, Joe Pesci i Paul Sorvino.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Pierwotnie film ten powstał jako materiał do szkoły filmowej dla scenarzysty i reżysera Johna Singletona. Niewiele czasu upłynęło, zanim jego debiutancki film Boyz n the Hood stał się wielkim filmem, nominowanym do wielu Oscarów, wpisanym do National Film Registry i uznawanym za kluczowy tytuł współczesnego czarnego kina. Boyz n the Hood opowiada historię trzech młodych mężczyzn, granych przez Ice Cube’a, Cubę Goodinga, Jr. i Morrisa Chestnuta, którzy dorastają w South Central Los Angeles. Pomimo różnych ścieżek rozwoju w ich wspólnym środowisku, ich splecione losy wkrótce ujawniają, jak nieuchronna może być kultura lokalnych gangów.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na YouTube

Jasne, jest pewnie spora grupa kinomanów, którzy powiedzą, że trylogia Ojciec chrzestny osiągnęła szczyt w oryginale. Ale Ojciec chrzestny cz. II wciąż pozostaje, prawie 50 lat po premierze, najlepszym przykładem na to, że sequel może być równie dobry (jeśli nie lepszy!) jak oryginał. Poza tym oglądanie młodego Roberta De Niro w roli Vito Corleone nigdy nie przestaje wprawiać w zachwyt.

Oglądaj na Paramount+

Adaptacja powieści Paulo Linsa o tym samym tytule, Miasto Boga koncentruje się na wzroście przestępczości zorganizowanej na przedmieściach Rio de Janeiro, w dzielnicy Cidade de Deus. Narracja przedstawia podwójną perspektywę dwóch młodych mężczyzn: fotografa, który decyduje się na dokumentowanie rosnącej aktywności gangów i narkotyków w okolicy, oraz fotografa, który wykorzystuje to środowisko, stając się potężnym dilerem narkotyków.

Oglądaj na HBO Max

Niewiele filmów jest tak uwielbianych jak The Departed. Poważnie, przywiązanie do tego filmu jest tak głębokie, że fani zebrali pieniądze na kampanię mającą na celu zmianę jego ostatniej sceny. Film w reżyserii Martina Scorsese’a, którego akcja rozgrywa się w południowym Bostonie, na nowo wyobraża sobie film kryminalny z Hongkongu Sprawy wewnętrzne jako historię, która toczy się wokół śledztwa w sprawie irlandzkiej mafii. Film jest w istocie wyścigiem szczurów, w którym dwa szczury nawzajem się zwalczają. W filmie wystąpili między innymi Leonardo DiCaprio, Matt Damon, Jack Nicholson, Martin Sheen i Alec Baldwin.

Oglądaj na Netflixie Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Wyreżyserowany przez pionierów Allena i Alberta Hughesów film Menace II Society opowiada o dojrzewaniu Caine’a Lawsona, 18-latka mieszkającego w Watts w Los Angeles, który pragnie wyrwać się z przestępczego kręgu swojej dzielnicy. W filmie występują: Tyrin Turner, Jada Pinkett Smith, Larenz Tate i Charles Dutton, którzy pokazują, jak wiele czynników wpłynęło na życie Lawsona. Najmocniej jednak widać, że nawet najlepsze intencje i wpływy nie gwarantują wyjścia z tej sytuacji.

Oglądaj na Netflixie Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Joela i Ethana Coenów nie można pominąć w ich opowieści o gatunku gangsterskim. Podążając za rywalizacją między irlandzką i włoską mafią, Miller’s Crossing śledzi losy prawej ręki jednego z gangów, która próbuje zachować lojalność, grając po obu stronach.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na YouTube

Film w reżyserii Ridleya Scotta, z Denzelem Washingtonem i Russellem Crowe w rolach głównych, American Gangster oparty jest na życiu Franka Lucasa, gangstera, który zyskał sławę w Harlemie dzięki przemytowi heroiny do USA na pokładach samolotów wracających z wojny w Wietnamie. Podczas gdy Lucas, dzięki swoim sprytnym umiejętnościom handlowym, tworzy własne imperium, jego działalność zaczyna śledzić miejscowy policjant.

Oglądaj na Apple TV+ Oglądaj na YouTube

Pewnego razu w Ameryce

Król spaghetti westernów, Sergio Leone, wkracza na nowe terytorium w tym dramacie kryminalnym, którego bohaterem jest David Aaronson, grany przez Roberta DeNiro. Jego kultowy film śledzi życie Aaronsona na Lower East Side w Nowym Jorku. Śledząc losy Aaronsona i jego gangu od dziecięcej niewinności po dorosłość w świecie zorganizowanej przestępczości, film wywraca gatunek do góry nogami, przedstawiając przemyślane i wszechstronne spojrzenie na życie w przestępstwie i poza nim.

Oglądaj na Netflixie Oglądaj na Apple TV+

To właśnie ten film, nie bez powodu, sprawił, że Quentin Tarantino stał się sławny. Podążając za przed i po nieudanym napadzie na jubilera, Reservoir Dogs uosabia tak wiele atutów, które stały się znakiem rozpoznawczym Tarantino: bezsensowne epatowanie krwią, wątki na tyle zagmatwane, że mogłyby być sprawami kryminalnymi, oraz prawdziwie ekscentryczne postacie.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Tylko w filmie Martina Scorsese Robert De Niro może być najmniej włoskim facetem na planie. Urodzony jako pół-Włoch, pół-Irlandczyk, spędził całą swoją karierę filmową w filmach Scorsese, grając kogokolwiek innego niż Włocha. W Goodfellas jest irlandzkim porywaczem o imieniu Jimmy Conway, a w Casino żydowskim gangsterem sportowym o nazwisku Sam Rothstein. De Niro podąża tym śladem w filmie Irlandczyk jako starzejący się irlandzki gangster Frank Sheeran, płatny zabójca mafii filadelfijskiej, który ma kontakty z Jimmym Hoffą.

Oglądaj na Netflix

Marlon Brando występuje jako robotnik portowy w filmie Na nabrzeżu , klasyku lat 50. w reżyserii Elia Kazana, który pokazuje, jak niewiele możliwości ma przeciętny człowiek, by poradzić sobie ze zorganizowaną przestępczością.

Oglądaj na HBO Max Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

W filmie Wróg publiczny z 1931 roku , który był wczesnym hitem wytwórni Warner Bros.), James Cagney gra Toma Powersa, przemytnika w czasach prohibicji, który zostaje wplątany w wojnę gangów.

Oglądaj na HBO Max

Japoński film noir Seijuna Suzukiego Tokyo Drifter, charakteryzujący się jednymi z najbardziej żywych kolorów i chwytliwą ścieżką dźwiękową, śledzi losy płatnego zabójcy yakuzy, który próbuje uciec od życia pełnego zbrodni i morderstw. Zmuszony do porzucenia swojego życia i zostania „włóczęgą”, odpiera ataki wysłanych, by go uciszyć płatnych zabójców, w tym weterana „Żmiji”.

Oglądaj na The Criterion Channel Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Gwiazda wczesnego kina Edward G. Robinson występuje w roli „Małego Cezara”, gangstera z Chicago, który pnie się po szczeblach kariery, by kontrolować całą północną część miasta.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Londyńscy bossowie zbrodni mają dość, gdy jeden z ich najlepszych zabójców, Jack Carter (Michael Caine), znajduje swojego brata martwego w rzekomym wypadku spowodowanym przez pijanego kierowcę. Niezadowolony z ich wyjaśnień, wyrusza na jednoosobową tyradę, by uzyskać odpowiedzi.

Oglądaj na HBO Max

„Doulos” to francuscy gangsterzy określani przez rodzaj noszonego kapelusza, a także sygnalizator potencjalnych policyjnych informatorów. W tej klasycznej opowieści o oszustwach i napadach na biżuterię reżyser Jean-Pierre Melville ugruntował swoją pozycję mistrza francuskiego kina noir.

Oglądaj na The Criterion Channel Oglądaj na Apple TV+

W filmie Gangi Nowego Jorku, opowiadającym o wojnie gangów w Nowym Jorku w 1860 roku, występują Leonardo DiCaprio jako dzieciak o imieniu Amsterdam Vallon oraz Daniel Day-Lewis jako przywódca gangu o imieniu Bill „Rzeźnik” Cutting.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Człowiek z blizną opowiada o Tonym Montanie (Brian De Palma), kubańskim uchodźcy i gangsterze, który stał się symbolem nadmiaru i władzy, a także ulubionym punktem odniesienia dla raperów porównujących się do kokainowego króla.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na YouTube

Klasyczny gangsterski chaos rodzi się po tym, jak chicagowska mafia wysyła swojego handicappera sportowego, Sama „Ace’a” Rothsteina, do Las Vegas, aby prowadził kasyno Tangiers.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

W nieco nietypowej roli, w której mimo wszystko wypada znakomicie, Christopher Walken wciela się w postać Franka White’a, nowojorskiego handlarza narkotyków zwolnionego z więzienia, który odkrywa, że zarówno jego organizacja, jak i policja zwalczająca przestępczość zorganizowaną, zmieniły się pod jego nieobecność.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Tubi Oglądaj na Apple TV+

Kolejny film gangsterski w reżyserii Jean-Pierre’a Melville’a, Le Cercle Rouge (Czerwony krąg) opowiada o napadzie na biżuterię i policji, która śledzi gangstera. Znany z 30-minutowej sekwencji napadu, Le Cercle Rouge jest porywającym francusko-włoskim arcydziełem reżysera.

Oglądaj na Amazon Oglądaj na Apple TV+

Król narkotykowy, Nino Brown, prowadzi swoją ekipę Cash Money Brothers (CMB) jak legalną korporację. Wkrótce po wejściu w crackowy biznes, CMB zarabia milion dolarów tygodniowo. Jednak to, co sprawia, że New Jack City ma mocny wydźwięk, to rzucenie światła na uzależnienie od narkotyków. Gliniarz Scotty, grany przez Ice’a T, podrzuca do CMB uzależnionego od narkotyków człowieka, co kończy się niepowodzeniem. Scotty musi wymyślić plan B, aby zlikwidować Nino i jego kompanów z CMB.

Oglądaj na Amazon Prime

Matylda, mając zaledwie 12 lat, trafia pod opiekę Leona, zawodowego zabójcy, po tym jak jej rodzina zostaje zamordowana. Matylda zostaje protegowaną Leona i uczy się, jak zostać zabójczynią.

Oglądaj na Netflixie

Francuski łącznik ma jedne z najlepszych scen pościgów wszech czasów. Film opowiada o dwóch detektywach NYPD, którzy próbują zatrzymać marsylski przemyt heroiny. Fabuła obejmuje wart 32 miliony dolarów transport wysokiej jakości heroiny przemycany z Marsylii do Nowego Jorku, ukryty w samochodzie Lincoln Continental.

Dochodzi do skomplikowanej transakcji między Francuzami, amerykańskim handlarzem pieniędzy i mafią. Doyle, twardy gliniarz z nadszarpniętą reputacją, który łapie wielu ulicznych ćpunów, potrzebuje wielkiej wygranej, aby utrzymać swoją karierę.

Oglądaj na Amazon Prime

Ta historia to opowieść o dwóch braciach: jednym odnoszącym sukcesy fałszerzu i młodszym, początkującym absolwencie akademii policyjnej w Hongkongu. Fabuła obraca się wokół rozłamu, kiedy młodszy brat dowiaduje się, że drugi jest przestępcą i wysiłków brata-kryminalisty, aby się zreformować. Po drodze jest mnóstwo napadów, podwójnych oszustw i strzelanin.

Oglądaj na Netflix.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button