Show Biznes

Najlepsze książki non-fiction roku 2022 (jak dotąd)

best nonfiction books 2022

Courtesy

Wydaje się okrutnym paradoksem, że w dobie przeładowania informacjami świat wydaje się trudniejszy do zrozumienia niż kiedykolwiek wcześniej. Gdzie należy się zwrócić, aby zrozumieć świat, w natłoku wiadomości, podcastów, komentatorów i ekspertów? Bardziej niż filmy, telewizję czy inne materiały do czytania, popieramy książki niefikcjonalne jako jedne z najlepszych okien na świat, i na szczęście dla Ciebie, wybraliśmy kilka z najważniejszych pozycji tego roku.

Nasze ulubione książki non-fiction tego roku, z których kilka to po prostu najlepsze książki tego roku, poruszają najbardziej palące tematy naszych czasów, od autokracji, przez spisek, po reformę służby zdrowia. Mają różną formę – od reportażu, przez wspomnienia, po komiksowy przewodnik po superzłoczyńcach. Każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od tego, czy chce się czegoś nauczyć, pośmiać, czy zatracić się w świetnej historii. Nie wszystkie z tych książek trafiły jeszcze na półki sklepowe, ale jeśli zobaczysz coś, co Ci się spodoba, zrób sobie przysługę i złóż zamówienie przedpremierowe. Kiedy książka dotrze do Twoich drzwi, będziesz dziękował przeszłości.

1How You Get Famous: Ten Years of Drag Madness in Brooklyn, by Nicole Pasulka

Pasulka zabiera nas w dół błyszczącej króliczej nory w tym wciągającym spojrzeniu na ostatnią dekadę brooklyńskiej kultury towarzyskiej. How You Get Famous przedstawia czytelnikom takich wykonawców jak Merrie Cherry, która przezwyciężyła udar, by kontynuować swoją karierę; Aja, wielokrotna uczestniczka RuPaul’s Drag Race; oraz Sasha Velour, która zrobiła furorę dzięki swojej łysej głowie. Poprzez tę elektryzującą konstelację wykonawców, Pasulka maluje żywy portret szczególnej subkultury: radosnej i zuchwałej, która stała się galwanizatorem społeczności i inspiracją dla szerszego ruchu kulturowego.

2The Last Resort: A Chronicle of Paradise, Profit, and Peril at the Beach, autor: Sarah Stodola

Wyobraź sobie swoje idealne wakacje. Czy wiążą się one z pobytem w kurorcie i popijaniem Mai Tai na plaży? Nie chcemy nikomu wciskać kitu, ale plażowicze na całym świecie powinni przeczytać tę porywającą opowieść o ciemnej stronie raju. W książce The Last Resort Stodola bada początki kultury plażowej, ujawniając, że nasze rozumienie plaży jako raju jest w istocie koncepcją nowoczesną; dopiero w XVIII wieku szał nadmorskiej odnowy biologicznej zmienił nasze poglądy na temat oceanu, niegdyś postrzeganego jako straszny wróg. Dziś podróże nad morze stały się de rigueur, ale wiążą się z nimi poważne koszty, ponieważ dławią lokalne gospodarki, zagrażają zasobom naturalnym i pogłębiają nierówności społeczne. Po przeczytaniu książki The Last Resort już nigdy nie spojrzysz na wakacje all-inclusive w ten sam sposób.

3Hollywood Ending: Harvey Weinstein and the Culture of Silence, autor: Ken Auletta

Dwadzieścia lat temu Ken Auletta napisał definitywny New Yorker profil Harveya Weinstena, który ukazał potentata filmowego jako osobę gwałtowną i zmienną. Ale jedna historia pozostawała frustrująco nieuchwytna: choć krążyły pogłoski, że Weinstein był seksualnym krzywdzicielem, żadna z jego ofiar nie chciała się przyznać. Wielokrotnie nagradzani dziennikarze, tacy jak Megan Twohey, Jodi Kantor i Ronan Farrow, czerpali z reportaży Auletty, starając się ujawnić prawdę o Weinsteinie. Teraz, gdy jego dawny bohater jest już za kratkami, Auletta ponownie przygląda się mu – i zwraca baczną uwagę na systemy, które pozwoliły mu działać bez kontroli. Auletta ujawnia, że Weinstein nie działał w próżni, lecz był wspierany na każdym kroku – od dyrektorów, którzy go wspomagali, po brata, który zacierał jego ślady. Wyczerpująco zrelacjonowany i całkowicie oburzający, Hollywood Ending jest potępiającym spojrzeniem na historię korupcji i współudziału w Hollywood.

4Ostatnie dni Rogera Federera, autor: Geoff Dyer

„Życie to pogoda. Życie to posiłki” – napisał kiedyś wielki James Salter. Życie to także końce, jak twierdzi Dyer, równie znakomity i dociekliwy krytyk kultury, jak wszyscy inni. W tym tomie Dyer bada „rzeczy, które się kończą, ostatnie dzieła artystów, upływający czas”, od zbliżającej się emerytury Rogera Federera po popadnięcie Nietzschego w obłęd. Oceniając długi zmierzch swoich licznych tematów, Dyer prowadzi nas przez perypatetycki labirynt swojego swobodnego myślenia asocjacyjnego. Spodziewajcie się, że po drugiej stronie wyjdziecie z uczuciem wdzięczności za „to wspaniałe życie, niezależnie od tego, jakie ruiny przyniesie”.

5The Gotti Wars, autor: John Gleeson

Przez dziesięciolecia mafioso John Gotti podbijał wyobraźnię Amerykanów. Ten cieszący się złą sławą gangster, znany jako „elegancki Don”, stał się ikoną stylu i ozdobił okładkę Time (portretem Andy’ego Warhola) – do czasu, gdy wszystko się zawaliło za sprawą prokuratora federalnego Johna Gleesona. Wojny Gottiego to pasjonująca historia walki Gleesona o postawienie Gottiego przed sądem, która trwała wiele lat, zaprowadziła go na celownik przestępczości zorganizowanej i ostatecznie doprowadziła do pogrążenia pięciu wielkich rodzin mafijnych. Jest to z pewnością elektryzująca historia prawdziwego przestępstwa z lat 80. i 90. ubiegłego wieku, ale także żywy pamiętnik rozwoju Gleesona jako prawnika oraz odkrywanie kultury sławy, która uczyniła z mordercy supergwiazdę. Trzymająca w napięciu i wielowymiarowa książka The Gotti Wars nie może zostać pominięta.

6Dress Code, autor: Véronique Hyland

W czasach, gdy to, co nosimy, jest kształtowane w równym stopniu przez algorytmy i influencerów, co przez osobisty gust, krajobraz mody wygląda inaczej niż kiedykolwiek wcześniej. Aby to wszystko zrozumieć, sięgnij po ten wnikliwy zbiór esejów prawdziwego eksperta w dziedzinie mody, który analizuje wszystko, od normcore’u, przez garderoby polityków, po wszechobecność legginsów. Bogaty w kontekst historyczny i krytykę kulturową, Dress Code pokazuje, że ubiór jest zarówno osobisty, jak i polityczny, i że zasługuje na poważną uwagę jako charakterystyczna soczewka na świat. W końcu, jak pisze Hyland, „w przypadku mody nie masz wyboru, musisz się na nią zdecydować”

7Jak zaczynają się wojny domowe, autor: Barbara F. Walter

W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba aktywnych wojen domowych na całym świecie podwoiła się – a teraz czołowy politolog twierdzi, że stoimy u progu jednej z naszych własnych. W tym pilnym przewodniku po tym, jak kraje rozpadają się w szwach, Walter ujawnia znaki ostrzegawcze niepokojów społecznych, dowodząc, że Stany Zjednoczone są obecnie „anokracją”, czyli czymś pomiędzy demokracją a państwem autokratycznym. Jeśli mamy powrócić ze skraju upadku, Walter przekonuje, że musimy wzmocnić amerykański eksperyment, między innymi poprzez ochronę praw wyborczych, reformę przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczych oraz ograniczenie ekstremizmu w mediach społecznościowych. Wnikliwie zbadana i przejrzyście uargumentowana książka Jak zaczynają się wojny domowe jest porywającym wezwaniem do przebudzenia.

8Lost & Found, by Kathryn Schultz

Osiemnaście miesięcy przed śmiercią ojca Schultz, po długiej walce z rakiem, spotkała miłość swojego życia. Ta bolesna dychotomia stanowi podstawę Lost & Found, przejmującego pamiętnika o tym, jak miłość i strata często ze sobą współistnieją. Łącząc osobiste doświadczenia z psychologicznymi, filozoficznymi i naukowymi spostrzeżeniami, Schultz tworzy taksonomię naszych strat, które „mogą obejmować zarówno to, co błahe, jak i to, co brzemienne w skutki, to, co abstrakcyjne i to, co konkretne, to, co jedynie zagubione i to, co trwale utracone” Jednak autorka celebruje również akt odkrycia, od odnalezienia tego, co zgubiliśmy, po znalezienie trwałej miłości. Przenikliwe i głębokie, Lost & Found oddaje niezwykłe radości i smutki zwykłego życia.

9You Don’t Know Us Negroes, autor: Zora Neale Hurston

Jeśli twoje doświadczenie z Hurston zaczyna się i kończy na Ich oczy patrzyły na Boga, sięgnij po tę obszerną antologię, aby odkryć nowe odcienie słynnej pisarki renesansu Harlemu. Obejmująca prawie cztery dekady literatury faktu książka Nie znacie nas, Murzynów porusza szeroki wachlarz tematów, od duchowości Czarnych, przez desegregację, po prowokacyjną krytykę NAACP. W „Bits of Harlem” Hurston oddaje zaraźliwą energię Harlemu, który kiedyś znała; w „My Most Humiliating Jim Crow Experience” wspomina nowojorskiego lekarza, który wyrzucił ją ze swojej poczekalni i zmusił do czekania w szafie na bieliznę. Eseje te, zebrane razem w niniejszej antologii, ukazują rozwój niezwykłej pisarki, która uchwyciła burzliwe czasy.

10Sweat: A History of Exercise, by Bill Hayes

Dzisiejszy przemysł fitness wyceniany jest na ponad 100 miliardów dolarów – ale jak to się stało, że od starożytnych Greków siłujących się nago do wielomiliardowej machiny? W tej kulturowej i naukowej historii ćwiczeń Hayes bada ruch na przestrzeni wieków, od szermierki przez jogę po domowe taśmy treningowe Jane Fondy (nawet sama Fonda poparła tę książkę, mówiąc: „Byłam zafascynowana Sweat i jej niezwykłą opowieścią o wzlotach i upadkach ćwiczeń na przestrzeni tysiącleci. Kto by pomyślał?”). Książka Sweat jest dynamicznym śledztwem na temat ciał w ruchu, wzbogaconym o osobiste doświadczenia Hayesa związane z ćwiczeniami fizycznymi, od biegania nago po odwiedzanie siłowni z ojcem.

11Admissions, by Kendra James

Kiedy w wieku piętnastu lat James zapisała się do prestiżowej szkoły Taft w Connecticut, nie miała pojęcia, że jako pierwsza od 1891 roku „czarnoskóra uczennica, która ukończyła szkołę z internatem”, stanie się mimowolnym dzieckiem plakatu na temat różnorodności. Nadzieje James na pozytywne doświadczenia w szkole średniej zostały zniweczone przez „bagno mikroagresji”, począwszy od ucznia, który oskarżył ją o kradzież 20 dolarów, a skończywszy na artykule w gazecie uczniowskiej, w którym obwiniano kolorowych uczniów za segregację kampusu. Zdecydowana, by studenci po niej nie cierpieli tego samego losu, została urzędnikiem ds. rekrutacji specjalizującym się w rekrutacji różnorodności, ale wkrótce poczuła, że „sprzedaje kłamstwo, by zarabiać na życie” Szczera i druzgocąca w swej szczerości, a także przenikliwa w swej krytyce elitarnego środowiska akademickiego, Admissions jest przejmującym pamiętnikiem o dojrzewaniu.

12Na południe od Ameryki, autor: Imani Perry

Amerykańskie Południe jest często postrzegane jako zaściankowy kuzyn, który nie nadąża za amerykańskimi ideałami. W tej ważnej historii kultury Perry przekonuje, że jest inaczej, podkreślając, że Południe jest w rzeczywistości fundamentalnym sercem Ameryki, niezaprzeczalnym punktem oparcia, wokół którego zawsze obracały się nasze bogactwo i polityka. Łącząc wspomnienia, reportaż i podróż, Perry przekazuje historię Południa z pełnymi energii wywiadami ze współczesnymi mieszkańcami Południa ze wszystkich środowisk. Jednocześnie list miłosny do „kraju wielkich marzeń i jeszcze większych kłamstw” i wołanie o zmiany, Na południe do Ameryki zmieni sposób, w jaki rozumiesz przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Ameryki.

13The Nineties, autor: Chuck Klosterman

Od jednego z naszych największych kronikarzy popkultury pochodzi ta zabawna podróż przez schyłek XX wieku, „ostatni okres w historii Ameryki, kiedy osobiste i polityczne zaangażowanie było nadal postrzegane jako opcjonalne” Przemierzając punkty zapalne w filmie, muzyce i polityce, Klosterman rejestruje świat, w którym apatia była dominującym tonem, sztuka przeżywała sejsmiczne zmiany, a kultura celebrytów była w przededniu cyfrowej eksplozji. Nie należy jednak mylić The Nineties z hagiografią; jak pisze Klosterman: „Zawsze istnieje rozdźwięk między światem, który zdajemy się pamiętać, a światem, który rzeczywiście był.”

Przeczytaj ekskluzywny wywiad z Klostermanem w Esquire.

14Foreverland: On the Divine Tedium of Marriage, autor: Heather Havrilesky

Nikt nie pisze o agonii i ekstazie związków z takim wdziękiem jak Havrilesky, która od dawna doradza strapionym kochankom pod przykrywką Zapytaj Polly. W Foreverland Havrilesky przygląda się pod mikroskopem swojemu własnemu związkowi, naświetlając radości i rozczarowania piętnastoletniego małżeństwa. Havrilesky udowadnia, że wieczność to ciężka, wspaniała praca, począwszy od rodzicielstwa, poprzez wspólną kwarantannę, aż po denerwowanie się na każde głośne kichnięcie męża.

Przeczytaj felieton Havrilesky o jej mężu tutaj, w Esquire.

15True Story: What Reality TV Says About Us, autor: Danielle J. Lindemann

Czy kiedykolwiek obrzucano cię wyzwiskami za oglądanie Survivor lub The Bachelor? Weź do ręki ten definitywny socjologiczny przewodnik po telewizji reality, a następnym razem, gdy ktoś wyśmieje twoją „winną przyjemność”, będziesz wiedział dokładnie, co powiedzieć. W rozdziałach, które czyta się z zapartym tchem, poświęconych wszystkim, od COPS po Honey Boo Boo, Lindemann wyjaśnia, w jaki sposób telewizja reality zarówno odzwierciedla, jak i tworzy nas, jednocześnie kodyfikując nasz głęboki konserwatyzm i kruche hierarchie władzy. „Telewizja reality uczy nas, że kategorie i znaczenia, których używamy do organizowania naszych światów, są zbudowane na niestabilnym gruncie” – przekonuje Lindemann. Lektura True Story jest jak oglądanie matrixa – już nigdy nie będziesz oglądać Bravo w ten sam sposób.

16Scoundrel, by Sarah Weinman

Jeden z naszych najlepszych autorów prawdziwych zbrodni powraca z mrożącą krew w żyłach historią Edgara Smitha, skazanego mordercy uwolnionego z celi śmierci dzięki swoim powiązaniom z różnymi wpływowymi ludźmi, w tym z National Review założycielem Williamem F. Buckleyem. Oszustwa Smitha uwolniły go i przyniosły mu literacką sławę, ale w końcu omal nie pozbawił życia innej niewinnej kobiety, pozostawiając krew na rękach Buckleya i innych jego orędowników. Wyczerpująco zrelacjonowana i współczująco opowiedziana książka Scoundrel pokazuje, jak łatwo jest manipulować wymiarem sprawiedliwości i jak często zawodzi on bezbronne kobiety. Podobnie jak wcześniej Prawdziwa Lolita , Łajdak po raz kolejny udowadnia, że Weinman jest współczesnym mistrzem gatunku.

17The Invisible Kingdom, by Meghan O’Rourke

„Zachorowałam w sposób, w jaki Hemingway mówi, że człowiek jest spłukany: 'stopniowo, a potem nagle'” – pisze O’Rourke w książce Niewidzialne królestwo , opisując początek swojej trwającej kilkadziesiąt lat walki z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych O’Rourke zaczęła cierpieć z powodu różnych objawów, od wysypki po przytłaczające zmęczenie. Kiedy zaczęła szukać pomocy, stała się mimowolną obywatelką świata cieni, w którym osoby cierpiące na przewlekłe choroby są lekceważone przez lekarzy i wyobcowane ze swojego życia. W tym eleganckim połączeniu wspomnień, reportażu i historii kultury O’Rourke śledzi rozwój nowoczesnej medycyny zachodniej i mierzy się z jej ograniczeniami, opowiadając się za modelem opieki zdrowotnej skoncentrowanym na społeczności, który traktuje pacjentów jak ludzi, a nie części. Jednocześnie rygorystyczne dzieło naukowe i radykalny akt empatii, Niewidzialne królestwo ma moc przenoszenia gór.

18Zaufaj planowi, autor: Will Sommer

Chcesz dowiedzieć się więcej o QAnon, ale nie wiesz, od czego zacząć? W Zaufaj planowi dziennikarz, który przez lata zajmował się tą grupą (i znalazł się na jej celowniku), wyjaśnia wszystko, co można chcieć wiedzieć o tym radykalnym ruchu skrajnie prawicowym, od jego początków jako obrzeżnej konspiracji internetowej po fatalny dzień, w którym jego zwolennicy splądrowali Kapitol. Poprzez trzeźwiący i wystudiowany reportaż Sommer opisuje przeszłość i patrzy w groźną przyszłość, przekonując, że rosnące zagrożenie ze strony Q musi zostać powstrzymane, zanim będzie za późno.

19Overdue: Reckoning with the Public Library, by Amanda Oliver

Bibliotekarze przez długi czas żyli w romantycznym przekonaniu, że biblioteki to święte miejsca. W książce Overdue była bibliotekarka zastanawia się, jak ważne jest wymaganie czegoś lepszego od tego, co kochamy. Poprzez pryzmat czasu, jaki spędziła jako bibliotekarka w jednej z najuboższych dzielnic Waszyngtonu, Oliver pokazuje, że biblioteki przez długi czas były wektorami niektórych z naszych największych społecznych bolączek, od segregacji, przez rasizm, po nierówność. Teraz, gdy niezamieszkali klienci szukają schronienia w bibliotekach, a bibliotekarze są szkoleni w podawaniu Narcan, nakładające się na siebie kryzysy w dziedzinie zdrowia psychicznego i opioidów stają się w tych miejscach punktem kulminacyjnym. Jednocześnie list miłosny i wezwanie do działania, Overdue obala mitologię i domaga się lepszej przyszłości. Już nigdy nie będziesz postrzegał bibliotek w ten sam sposób.

20Jak przejąć władzę nad światem, autor: Ryan North

Fani komiksów będą zachwyceni tym rozkosznie głupkowatym przewodnikiem po superwomanii autorstwa wielokrotnie nagradzanego scenarzysty Marvel Comics. Po karierze spędzonej na wymyślaniu „coraz bardziej wiarygodnych planów zniszczenia świata” nikt nie jest lepiej przygotowany niż North do napisania tego praktycznego przewodnika po projektowaniu promieni śmierci, budowaniu tajnej podziemnej bazy i zatrudnianiu niezawodnych popleczników, wśród innych niezbędnych rzeczy. North poważnie traktuje to, co nieprawdopodobne, przedstawiając naukę stojącą za nawet najbardziej fantazyjnymi manewrami. Ale ten koń trojański ma jeszcze jedną sztuczkę w rękawie: co by było, gdyby niektóre schematy z podręcznika, takie jak wydłużenie naszego życia i kontrolowanie klimatu, rzeczywiście mogły uratować świat? Bujna, optymistyczna i po prostu zabawna książka Jak przejąć władzę nad światem zaskoczy i zachwyci.

21Ancestor Trouble, by Maud Newton

Kim są dla nas nasi przodkowie i co mogą nam powiedzieć o nas samych? W tym porywającym pamiętniku Newton wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi na te pytania, wyczerpująco badając swoje frustrujące i fascynujące drzewo genealogiczne. Od oskarżonej czarownicy po trzynastokrotnie żonatego mężczyznę – jej drzewo genealogiczne obfituje w historie, które pochłaniają i przerażają, ale taksonomizacja historii rodziny nie zaspokaja głodu sensu Newton. Co fakty z życia mówią nam o tym, kim jesteśmy lub skąd pochodzimy, i co nasze osobiste historie mogą nam powiedzieć o naszej narodowej przeszłości? Newton, starannie łącząc wspomnienia z krytyką kulturową, bada kulturowy, naukowy i duchowy wymiar przodków, przekonując o transformacyjnej mocy zmagania się z naszym dziedzictwem.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button