Show Biznes

Najlepsze książki roku 2022 (jak dotąd)

Gratulacje, drodzy czytelnicy: dotarliśmy do kolejnego wspaniałego sezonu w książkach. Niezależnie od tego, czy tej zimy czytałeś jak wiatr, czy też nie udało Ci się zrealizować swoich celów, wiosna to czas odrodzenia, co oznacza, że nadszedł nowy sezon, nowy Ty i zupełnie nowe wydawnictwa do pochłonięcia. Niezależnie od tego, czy chcesz zrozumieć naszą obecną sytuację poprzez rygorystyczną literaturę faktu, czy też uciec od niej dzięki fabułom z innych światów, na początku roku 2022 znajdziesz coś dla czytelników o różnych poglądach. Nasze ulubione książki tego roku obejmują całą gamę gatunków, od epickiej fantasy po fikcję literacką, i poruszają najróżniejsze tematy. Jeśli chcesz poczytać o statkach kosmicznych, gadających świniach lub superzłoczyńcach, to dobrze trafiłeś.

Ostrzeżenie: Nie wszystkie z tych książek trafiły jeszcze na półki sklepowe, więc jeśli zobaczysz coś, co Ci się spodoba, zamów to teraz w przedsprzedaży jako prezent dla swojego przyszłego ja. Kiedy pojawi się w Twojej skrzynce pocztowej, będziesz dziękować Przeszłości – i w mgnieniu oka wskoczysz między okładki. Zaglądajcie tu przez cały rok – będziemy aktualizować naszą listę w miarę upływu 2022 roku.

1Sea of Tranquility, by Emily St. John Mandel

Morze spokoju, szósta sensacyjna powieść Mandel, oferuje ogromną przyjemność z układania puzzli i wyobraźni wysokich lotów. Tak jak oddani czytelnicy oczekują tego od beletrystyki Mandel, powieść łączy w sobie bogaty zespół postaci, ujawniając zaskakujące powiązania między ich odmiennymi życiami. W 1912 roku, wygnaniec z wyższych sfer jest przerażony przeżyciem poza ciałem w kanadyjskiej dziczy; w 2203 roku, powieściopisarka znosi męki i ekstazy „ostatniego tournee z książkami na Ziemi”, tęskniąc za swoim domem w kolonii księżycowej; w 2401 roku, niezaradny trzydziestokilkulatek zostaje wplątany w tajemniczy Instytut Czasu. Łączy ich wszystkich jedno tajemnicze wspólne doświadczenie: nakładające się na siebie chwile, oderwane od linearnego czasu, które stawiają pod znakiem zapytania samą naturę naszej rzeczywistości. Ta wizjonerska powieść, mistrzowsko skonstruowana i głęboko poruszająca, niczym gabinet luster, odkrywa, co nas ze sobą łączy i jak wiele niezwykłych okoliczności prowadzi nas do każdego zwykłego dnia naszego życia. Przeczytaj ekskluzywny wywiad z Mandelem w Esquire.

2Cukiernia, autor: Jennifer Egan

Jeden z naszych wielkich amerykańskich pisarzy powraca z rzadkim sequelem literackim najwyższej jakości. The Candy House powiększa A Visit From the Goon Squad nie tylko poprzez ponowne przywołanie pamiętnych postaci, ale także poprzez podwojenie formalnych koncepcji, z wieloma rozdziałami napisanymi w formie tekstów i e-maili. W tej alternatywnej rzeczywistości świat został na zawsze zmieniony przez Own Your Unconsciousness, popularną platformę, na której wspomnienia są przechowywane w chmurze i dostępne dla każdego użytkownika. W trakcie wędrówki przez połączone ze sobą historie wspólnych wspomnień Egan zadaje ważne pytania dotyczące wrodzonej ludzkiej potrzeby kontaktu oraz ceny, jaką trzeba zapłacić za rezygnację z prywatności. Spośród wielu powieści, które próbowały nadać sens erze mediów społecznościowych, Cukiernia jest jak dotąd najlepszą.

3Nieśmiertelny król Rao, autor: Vauhini Vara

Dlaczego telewizja ma mieć całą zabawę z Wielką Technologią? W tej porywającej opowieści o kapitalizmie, świadomości i więzach, które wiążą, Vara przenosi etyczne pytania naszych czasów do fantastyki spekulacyjnej. W niezbyt odległej przyszłości Athena Rao zostaje oskarżona o zamordowanie swojego ojca, legendarnego potentata technologicznego Kinga Rao. Aby udowodnić swoją niewinność przed Radą Korporacji, która rządzi planetą, będzie musiała skorzystać z Harmonijki – urządzenia, które król wszczepił jej do mózgu, aby zapewnić dostęp do wszystkich swoich wspomnień. Obrona Ateny przenosi historię do traumatycznego dzieciństwa jej ojca w Indiach, aż po jego wielki sukces i ostateczny upadek. Wypaczony świat techno-kapitalizmu, w którym panuje chaos, jest żywo przedstawiony przez Varę, ale to bijące serce powieści przekonuje czytelnika. „A gdybyśmy mogli zebrać nasze historie i przechować je na przechowanie?” Pyta Vara. „Czy nie byłaby to nasza najlepsza szansa na udowodnienie wszechświatowi, że kiedyś tu byliśmy?”

4Scoundrel, by Sarah Weinman

Jeden z naszych najlepszych autorów kryminałów powraca z mrożącą krew w żyłach historią Edgara Smitha, skazanego mordercy uwolnionego z celi śmierci dzięki swoim powiązaniom z różnymi wpływowymi ludźmi, w tym założycielem National Review Williamem F. Buckleyem. Oszustwa Smitha uwolniły go i przyniosły mu literacką sławę, ale w końcu omal nie pozbawił życia kolejnej niewinnej kobiety, pozostawiając krew na rękach Buckleya i innych jego orędowników. Wyczerpująco zrelacjonowana i współczująco opowiedziana książka Scoundrel pokazuje, jak łatwo jest manipulować wymiarem sprawiedliwości i jak często zawodzi on bezbronne kobiety. Podobnie jak wcześniej Prawdziwa Lolita , Łajdak po raz kolejny udowadnia, że Weinman jest współczesnym mistrzem gatunku.

5Niewidzialne królestwo, autor: Meghan O’Rourke

„Zachorowałam w sposób, w jaki Hemingway mówi, że można się załamać: 'stopniowo, a potem nagle'” – pisze O’Rourke w książce Niewidzialne królestwo , opisując początek swojej trwającej kilkadziesiąt lat walki z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych O’Rourke zaczęła cierpieć z powodu różnych objawów, od wysypki po przytłaczające zmęczenie. Kiedy zaczęła szukać pomocy, stała się mimowolną obywatelką świata cieni, w którym osoby cierpiące na przewlekłe choroby są lekceważone przez lekarzy i wyobcowane ze swojego życia. W tym eleganckim połączeniu wspomnień, reportażu i historii kultury O’Rourke śledzi rozwój nowoczesnej medycyny zachodniej i mierzy się z jej ograniczeniami, opowiadając się za modelem opieki zdrowotnej skoncentrowanym na społeczności, który traktuje pacjentów jak ludzi, a nie części. Jednocześnie rygorystyczna praca naukowa i radykalny akt empatii, Niewidzialne królestwo ma moc przenoszenia gór.

6True Story: What Reality TV Says About Us, autor: Danielle J. Lindemann

Czy kiedykolwiek obrzucano cię wyzwiskami za oglądanie Survivor lub The Bachelor? Weź do ręki ten definitywny socjologiczny przewodnik po telewizji reality, a następnym razem, gdy ktoś będzie wyśmiewał twoją „winną przyjemność”, będziesz wiedział dokładnie, co powiedzieć. W rozdziałach, które czyta się z zapartym tchem, poświęconych wszystkim, od COPS po Honey Boo Boo, Lindemann wyjaśnia, w jaki sposób telewizja reality zarówno odzwierciedla, jak i tworzy nas, jednocześnie kodyfikując nasz głęboki konserwatyzm i kruche hierarchie władzy. „Telewizja reality uczy nas, że kategorie i znaczenia, których używamy do organizowania naszych światów, są zbudowane na niestabilnym gruncie” – przekonuje Lindemann. Lektura True Story jest jak oglądanie matrixa – już nigdy nie będziesz oglądać Bravo w ten sam sposób.

W Anthem to koniec świata, jaki znamy, i tylko nastolatkowie potrafią dostrzec szerszą perspektywę. Ten epicki thriller literacki rozgrywa się w niedalekiej przyszłości, w której naród jest beznadziejnie podzielony, system polityczny zepsuty, a klimat zmierza ku nieodwracalnej katastrofie. (Lęk przed smutnym światem, który przyjdzie im odziedziczyć, wywołuje wśród licealistów niepokojący ruch protestu: masowe samobójstwo, „akt zbiorowego poddania się” Trójka młodych bohaterów przeciwstawia się temu ruchowi i wyrusza na amerykański Zachód, gdzie pożary szaleją wśród sekwoi, a domorośli terroryści podsycają śmiertelną przemoc. Razem wyruszają na epicką wyprawę, aby uratować przyjaciela przed Czarnoksiężnikiem, potworem przypominającym Jeffreya Epsteina; ostatecznie mogą ocalić świat. Anthem to wielka amerykańska powieść na te burzliwe czasy – prowokacyjne dzieło literackie, które dociera do sedna sprawy, przebija się przez hałas i pyta: „Jak możemy się zmienić, zanim będzie za późno?”

Przeczytaj ekskluzywny wywiad z Hawleyem w Esquire.

8Olga Dies Dreaming, by Xochitl Gonzalez

W tej nowatorskiej powieści w technice Technicoloru poznajemy Olgę i Prieto Acevedo, dwoje urodzonych na Brooklynie dzieci portorykańskich rewolucjonistów, którzy obecnie wiodą udane, ale niepewne życie w swojej gentryfikowanej dzielnicy. Olga, organizatorka ślubów pracująca dla zamożnych klientów na Manhattanie, zastanawia się, czy kiedykolwiek znajdzie miłość, którą będzie mogła nazwać swoją własną; tymczasem popularny kongresman Prieto walczy o latynoską dzielnicę rodzeństwa, ukrywając jednocześnie swoją seksualność. Blanca, ich wymagająca i nieobecna matka, już dawno temu wybrała walkę o niepodległość Portoryko zamiast swoich dzieci, ale kiedy huragan Maria ponownie wkracza w ich życie, Olga i Prieto muszą zmierzyć się z ranami przeszłości. Olga umiera śniąc udowadnia prawdziwość często przytaczanego aforyzmu: „osobiste jest polityczne” Pełna bogatej wyobraźni i żywej prozy powieść stawia pytanie o to, jak można prowadzić sensowne życie w świecie pełnym nierówności. (Adaptacja na Hulu z Aubrey Plazą w roli głównej jest już w przygotowaniu, więc skorzystaj z okazji, póki możesz).

9Do raju, autor: Hanya Yanagihara

W tej wielkiej i rozległej powieści, pierwszej od czasu wydanego w 2015 roku, bardzo chwalonego Małego życia, Yanagihara tworzy symfonię z trzech różnych historii, z których każda rozgrywa się w alternatywnej Ameryce. W 1893 roku potomek bogatej rodziny opiera się zaaranżowanemu małżeństwu i zakochuje się w nauczycielce muzyki bez grosza przy duszy; w 1993 roku młody paralegalista z Hawajów ukrywa swoją przeszłość przed dużo starszą kochanką; wreszcie w 2093 roku kobieta w totalitarnym, ogarniętym pandemią Nowym Jorku odkrywa tajemnice mężczyzn, których kochała. W tych opowieściach, połączonych przez kamienicę w Greenwich Village, pobrzmiewają tematy rodziny, losu i tożsamości narodowej. Do raju to kolejne mistrzowskie dzieło wizjonerskiej pisarki, która nigdy nie przestaje zaskakiwać i zadziwiać.

10Jak wybuchają wojny domowe, autor: Barbara F. Walter

W ciągu ostatnich dwudziestu lat liczba aktywnych wojen domowych na całym świecie podwoiła się – a teraz czołowy politolog twierdzi, że stoimy u progu jednej z naszych własnych. W tym pilnym przewodniku po tym, jak kraje rozpadają się w szwach, Walter ujawnia znaki ostrzegawcze niepokojów społecznych, dowodząc, że Stany Zjednoczone są obecnie „anokracją”, czyli czymś pomiędzy demokracją a państwem autokratycznym. Jeśli mamy powrócić ze skraju upadku, Walter przekonuje, że musimy wzmocnić amerykański eksperyment, między innymi poprzez ochronę praw wyborczych, reformę przepisów dotyczących finansowania kampanii wyborczych oraz ograniczenie ekstremizmu w mediach społecznościowych. Wnikliwie zbadana i przejrzyście uargumentowana książka Jak zaczynają się wojny domowe jest porywającym wezwaniem do przebudzenia.

11How High We Go in the Dark, autor: Sequoia Nagamatsu

Może masz już dość powieści o pandemii, ale wysłuchaj nas: Jak wysoko sięgamy w ciemność to dokładnie taki gorący przekaz nadziei, człowieczeństwa i współczucia, jakiego potrzebujesz. Ta pirotechniczna powieść rozpoczyna się w roku 2030, gdy podczas wykopalisk archeologicznych na kole podbiegunowym uwalnia się starożytna plaga, która ma zreorganizować życie na Ziemi na wiele pokoleń. Dzięki olśniewającej pod względem formalnym strukturze powieści w opowiadaniach Nagamatsu wyobraża sobie, jak życie toczy się dalej. Każda historia jest cudem wyobraźni: w świecie ogarniętym plagą istnieją parki rozrywki dla nieuleczalnie chorych dzieci, gadające świnie hodowane na potrzeby hodowli organów i robo-psy zaprogramowane wspomnieniami zmarłych. Kiedy ludzkość wyrusza w gwiazdy w poszukiwaniu nowego, wolnego od zarazy domu, będziesz już dawno oczarowany. Bogata pod względem zakresu i wizji, z każdą zagnieżdżoną historią mistrzowsko przenikającą się z innymi, jest to wizjonerska powieść o żałobie, odporności i o tym, jak ludzki duch przetrwa.

12Notes on an Execution, by Danya Kukafka

„Przeciętni mężczyźni stają się interesujący, kiedy zaczynają krzywdzić kobiety” – pisze Kukafka w przedmowie do tej hipnotyzującej powieści, która z pewnością będzie jedną z najbardziej chwalonych w tym roku. „Mam dość oglądania twarzy Teda Bundy’ego. To jest książka dla kobiet, które przeżyły” Kiedy seryjny morderca Ansel Packer oczekuje na egzekucję w celi śmierci, Notes on an Execution odlicza jego ostatnie dwanaście godzin poprzez wspomnienia kobiet, które przeżyły, znając i kochając go – jak również tych, które nie przeżyły. Dzięki takim postaciom, jak nastoletnia matka, która go porzuciła, i zdeterminowany detektyw, który postawił go przed sądem, Ansel staje się widoczny, ale tak samo my, czytelnicy żądni zbrodni, przeglądamy się w lustrze naszych własnych mrocznych obsesji. Dlaczego szukamy sensu w życiu brutalnych mężczyzn, pomijając życie kobiet, które płacą za to najwyższą cenę? Książka Notes on an Execution, która jednocześnie kipi prawym gniewem i radykalną empatią, ma szansę stać się współczesnym klasykiem.

13Na południe do Ameryki, autor: Imani Perry

Amerykańskie Południe jest często postrzegane jako zaściankowy kuzyn, który nie nadąża za amerykańskimi ideałami. W tej ważnej historii kultury Perry przekonuje, że jest inaczej, podkreślając, że Południe jest w rzeczywistości fundamentalnym sercem Ameryki, niezaprzeczalnym punktem oparcia, wokół którego zawsze obracały się nasze bogactwo i polityka. Łącząc wspomnienia, reportaż i podróż, Perry przekazuje historię Południa z pełnymi energii wywiadami ze współczesnymi mieszkańcami Południa ze wszystkich środowisk. Jednocześnie list miłosny do „kraju wielkich marzeń i jeszcze większych kłamstw” i wołanie o zmiany, Na południe do Ameryki zmieni sposób, w jaki rozumiesz przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Ameryki.

14Vladimir, by Julia May Jonas

„Kiedy byłem dzieckiem, kochałem starych mężczyzn i mogłem powiedzieć, że oni też mnie kochali” Tą sugestywną salwą rozpoczyna się Vladimir, rozkosznie mroczna baśń o seksie i władzy, rozgrywająca się na współczesnych polach minowych środowiska akademickiego. W małym liberal arts college’u w stanie Nowy Jork poznajemy bezimienną narratorkę, pięćdziesięciokilkuletnią profesor literatury, której mąż, charyzmatyczny kierownik katedry języka angielskiego, jest przedmiotem dochodzenia w związku z niewłaściwym traktowaniem studentów w celach seksualnych. W tę beczkę prochu wkracza Vladimir Vladinski, przystojny nowy członek wydziału, który ma żonę, młodą córkę i własną mroczną przeszłość. Uwodzicielski i zakazany Vladimir staje się obiektem seksualnego zauroczenia naszej narratorki, a także piorunochronem dla jej rozważań na temat rozterek związanych ze starzeniem się i kobiecością. Przeznaczcie całe popołudnie na tę porywającą opowieść o obsesji, skandalu i transgresyjnym pożądaniu.

15The Employees, by Olga Ravn

Przenośna i ulotna, Pracownicy jest jedną z najbardziej pamiętnych powieści roku, mimo że liczy zaledwie 136 stron. Na statku przemierzającym głęboki kosmos ludzie i humanoidy pracują razem w sztywnej hierarchii, przeciwstawiani sobie przez bezimienną korporację. Na planecie zwanej New Discovery członkowie załogi odnajdują tajemnicze przedmioty, które mają dziwną moc zarówno nad ludźmi, jak i maszynami, budząc sny, wspomnienia i tęsknotę. Ludzie opłakują swoje utracone więzi na Ziemi, tysiące lat świetlnych stąd, podczas gdy ich humanoidalni koledzy tęsknią za więzami, których nigdy nie znali. Skonstruowana jako seria zeznań świadków z załogi, zebranych po tym, jak doszło do zaognienia napięć z ich uciążliwym pracodawcą, Pracownicy to niezapomniana powieść o psychicznych kosztach pracy w kapitalizmie. Sięga jednak głębiej, by zbadać ożywcze pytania science fiction – co czyni nas ludźmi? Który z nas jest bardziej ludzki, człowiek czy robot? Czy życie syntetyczne jest jeszcze życiem? Wymarzony i zmysłowy, Pracowniks nie powinien zostać przegapiony.

16Thank You, Mr. Nixon, by Gish Jen

Jeden z naszych najlepszych praktyków krótkiej formy opowiadania powraca z Thank You, Mr. Nixon, kolczastym zbiorem destylującym pięć dekad życia Chińczyków w jedenastu niezwykłych opowiadaniach. W tytułowym opowiadaniu chińska dziewczynka w niebie pisze radosną kartkę z podziękowaniem dla „biednego pana Nixona”, ze stemplem pocztowym na jego adres w dziewiątym kręgu piekła. W innym znakomitym opowiadaniu rodzice z Hongkongu podejmują desperackie próby nawiązania kontaktu ze swoją „córką numer jeden”, która obecnie przebywa na samozwańczym wygnaniu na całym świecie; w jeszcze innym – romans młodej kobiety ze starszym od siebie Chińczykiem-Amerykaninem zostaje zepchnięty na dalszy plan przez jego czujną matkę, z zabawnym skutkiem. Te pełne humoru i mądrości historie o imigracji, tożsamości i wygnaniu pozostają w pamięci na długo.

17Wiedźma z Księżyca, Król Pająków, autor: Marlon James

W drugim tomie epickiej Trylogii Mrocznej Gwiazdy James po mistrzowsku wywraca do góry nogami pierwszą część. Księżycowa Wiedźma Sogolon, legendarna przeciwniczka, która wplątała się w walkę z Tropicielem podczas jego poszukiwań zaginionego dziecka w Czarny Lampart, Czerwony Wilk, teraz zajmuje centralne miejsce w Księżycowa Wiedźma, Król Pająków. Sogolon opowiada tu własną historię o tym, co stało się z dzieckiem, i wspomina swoją stuletnią waśń z Aesi, przerażającą królewską kanclerz. Dzięki wędrówkom Sogolon przez krajobrazy i dziesięciolecia James sprawia, że to, co mityczne, staje się niesamowicie realne. Sięgnij po tę tytaniczną opowieść o imperium, przygodzie i władzy, by przekonać się, dlaczego trylogia zyskała miano „afrykańskiej Gry o tron” Przeczytaj ekskluzywny wywiad z Jamesem w Esquire.

18Groundskeeping, autor: Lee Cole

Kto nie kocha powieści o kampusie? Groundskeeping, znakomity dodatek do kanonu, to delikatna powieść o precyzyjnie określonych przyjemnościach. W Ashby College w Kentucky zderzają się dwaj młodzi pisarze: Owen, miejscowy nieudacznik pracujący jako dozorca terenu w zamian za darmowe zajęcia z kreatywnego pisania, oraz Alma, prestiżowa pisarka-rezydentka. Alma, oddana córka bośniackich imigrantów, poszukująca własnego American Dream, z trudem rozumie ambiwalencję Owena wobec jego rodziny kochającej Trumpa. Kiedy między nimi rodzi się sekretny romans, Owen i Alma muszą stawić czoła zarówno miłosnym perypetiom, jak i bólom związanym z ich własnym stawaniem się. Słodko-gorzka opowieść o dojrzewaniu i uroczy romans. Groundskeeping najjaśniej błyszczy w chaotycznych momentach pośrednich.

19Zaufaj planowi, autor: Will Sommer

Chcesz dowiedzieć się więcej o QAnon, ale nie wiesz od czego zacząć? W książce Zaufaj planowi dziennikarz, który przez lata zajmował się tą grupą (i znalazł się na jej celowniku), wyjaśnia wszystko, co można wiedzieć o tym radykalnym ruchu skrajnej prawicy, od jego początków jako obrzeżnego spisku internetowego po fatalny dzień, w którym jego zwolennicy splądrowali Kapitol. Poprzez trzeźwiący i wystudiowany reportaż Sommer opisuje przeszłość i patrzy w groźną przyszłość, przekonując, że rosnące zagrożenie ze strony Q musi zostać powstrzymane, zanim będzie za późno.

20Jak przejąć władzę nad światem, autor: Ryan North

Fani komiksów będą zachwyceni tym rozkosznie głupkowatym przewodnikiem po superwomanii autorstwa wielokrotnie nagradzanego scenarzysty Marvel Comics. Po karierze spędzonej na wymyślaniu „coraz bardziej wiarygodnych planów zniszczenia świata” nikt nie jest lepiej przygotowany niż North do napisania tego praktycznego przewodnika po projektowaniu promieni śmierci, budowaniu tajnej podziemnej bazy i zatrudnianiu niezawodnych popleczników, wśród innych niezbędnych rzeczy. North poważnie traktuje to, co nieprawdopodobne, przedstawiając naukę stojącą za nawet najbardziej fantazyjnymi manewrami. Ale ten koń trojański ma w rękawie pewną sztuczkę: co by było, gdyby niektóre schematy z podręcznika superzłoczyńców, takie jak wydłużenie naszego życia i kontrola klimatu, mogły faktycznie uratować świat? Bujna, optymistyczna i po prostu zabawna książka Jak przejąć władzę nad światem zaskoczy i zachwyci.

21Kłopoty z przodkami, autor: Maud Newton

Kim są dla nas nasi przodkowie i co mogą nam powiedzieć o nas samych? W tym porywającym pamiętniku Newton wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi na te pytania, wyczerpująco badając swoje frustrujące i fascynujące drzewo genealogiczne. Od oskarżonej czarownicy po trzynastokrotnie żonatego mężczyznę – jej drzewo genealogiczne obfituje w historie, które pochłaniają i przerażają, ale taksonomizacja historii rodziny nie zaspokaja głodu sensu Newton. Co fakty z życia mówią nam o tym, kim jesteśmy lub skąd pochodzimy, i co nasze osobiste historie mogą nam powiedzieć o naszej narodowej przeszłości? W mistrzowski sposób łącząc wspomnienia z krytyką kultury, Newton bada kulturowy, naukowy i duchowy wymiar przodków, przekonując o transformacyjnej mocy zmagania się z naszym dziedzictwem.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button