Show Biznes

Najlepsze pamiętniki roku 2022

best memoirs 2022

Courtesy

Pamiętnik może być wieloma rzeczami: nauczycielem, towarzyszem, inspiracją. Niektóre wspomnienia dodają nam otuchy, odzwierciedlając nasze wspólne prawdy, podczas gdy inne stanowią dla nas wyzwanie, byśmy wyszli poza własne doświadczenia. Wszystkie najlepsze książki przenoszą nas z naszego życia do życia kogoś innego, ale pamiętniki biorą ten ciężar dosłownie na siebie i dzięki temu sprawiają, że czytelnicy czują się mniej samotni. W dzisiejszych czasach mamy szczęście żyć w złotej erze pamiętników, a forma non-fiction staje się coraz bardziej porowata, pozwalając na stosowanie odcieni reportażu, podróżopisarstwa i krytyki kulturowej.

Nasze ulubione książki wspomnieniowe z 2022 roku wznoszą tę formę na nowe wyżyny. Poruszają kwestie osobiste, psychologiczne i filozoficzne, poruszając tematy od rodowodu, przez medycynę, po małżeństwo. Autorzy z odwagą i wdziękiem zanurzają się w swoich miłościach i stratach, a następnie wypływają na brzeg z tymi olśniewającymi skarbami, które możesz przeczytać. W ciągu roku będziemy uzupełniać tę listę o nowe pozycje.

1Dirtbag, Massachusetts: A Confessional, by Isaac Fitzgerald

W tym krwawiącym pamiętniku Fitzgerald odsłania kolejne warstwy swojego niezwykłego życia. Dirtbag, Massachusetts rozpoczyna się od jego trudnego dzieciństwa w dysfunkcyjnej katolickiej rodzinie, a następnie rozciąga się na kolejne dekady pracy i tożsamości. Od barmana w barze dla motocyklistów, przez przemyt sprzętu medycznego, po występy w filmach porno – wszystko to doprowadziło go do tego miejsca i teraz: wciąż jest w fazie rozwoju, ale stopniowo dochodzi do głębokich wniosków na temat męskości, rodziny i własnej tożsamości. Dirtbag, Massachusetts to najlepsze, co może osiągnąć pamiętnik. Jest szalenie szczery i wrażliwy, nie ustępuje w drodze do prawdy, ale zawsze znajduje w sobie zdolność do wdzięku i radości. „Wszystkim młodym mężczyznom, którzy nie są jeszcze zbyt daleko – pisze Fitzgerald – mówię: „Jeszcze nie skończyliście stawać się sobą”.

2Pretty Baby, autor: Chris Belcher

Jako doktorantka z problemami finansowymi w Los Angeles, Belcher wpadła na nietypowe zajęcie dodatkowe: zaczęła pracować jako pro-domme, spełniając fantazje męskich klientów rozbudzone przez poczucie wstydu i słabości. Belcher odnalazła w tej pracy wyjątkową siłę jako kobieta queer, pisząc: „Moi klienci chcieli kobiety, która nigdy nie chciałaby ich w zamian, i w tym byłam świetna” Jednak, jak sama podkreśla w tym wnikliwym pamiętniku, praca ta miała swoje wady – a mianowicie brutalność i szantaż ze strony mężczyzn. W przejrzystej analizie władzy, seksualności i klasy Belcher opowiada porywającą historię o odgrywaniu tożsamości, zarówno w lochu, jak i poza nim.

3Also a Poet: Frank O’Hara, My Father, and Me, autor: Ada Calhoun

Kiedy Calhoun szukała kiedyś zabawki z dzieciństwa, natknęła się na o wiele większy skarb: zakurzone kasety magnetofonowe z wywiadami nagranymi przez jej ojca, krytyka sztuki Petera Schjeldahla, który rozpoczął, ale nigdy nie ukończył biografii zmarłego zbyt szybko poety Franka O’Hary. Jako wieloletnia fanka O’Hary, Calhoun z radością podjęła się dokończenia tego, co zaczął Schjeldahl, ale zadanie okazało się niełatwe. Podobnie jak przedtem jej ojciec, Calhoun została zablokowana przez Maureen O’Harę, drażliwą siostrę i wykonawczynię testamentu poety; projekt ujawnił również słabe punkty jej skomplikowanej więzi z Schjeldahlem, któremu bardzo chciała zaimponować. W tym serdecznym wspomnieniu Calhoun opowiada, jak poszukiwanie O’Hary ujawniło o wiele więcej – bolesne zawiłości relacji między rodzicami, dziećmi, sztuką i ambicjami.

4Because Our Fathers Lied, autor: Craig McNamara

Jak pogodzić się z grzechami naszych rodziców? To drażliwe pytanie znajduje się w centrum tego poruszającego i odważnego wspomnienia, którego autorem jest syn Roberta S. McNamary, architekta wojny wietnamskiej z ramienia Kennedy’ego. Z opowieści syna wyłania się skomplikowany człowiek, a także „mieszanka miłości i wściekłości”, która stanowiła sedno ich związku. Starszy McNamara, jednocześnie kochający i zaniedbujący rodzic, kontrowersyjnymi kłamstwami na temat wojny ostatecznie zraził się do syna, który w ramach protestu wywiesił w swojej dziecięcej sypialni flagi Vietcongu. W pogoni za życiem odmiennym od życia ojca młodszy McNamara porzucił studia na Stanford i przemierzył na motocyklu Amerykę Południową, co doprowadziło go do zostania rolnikiem uprawiającym orzechy włoskie. Poprzez swoją osobistą historię rozczarowania i zniechęcenia McNamara ukazuje konflikt międzypokoleniowy i podróż w poszukiwaniu moralnej tożsamości.

5The Unwritten Book, autor: Samantha Hunt

Jedna z naszych najbardziej utalentowanych autorek opowiadań po raz pierwszy sięga po literaturę faktu w tym zmiennokształtnym tomie. Tematem, którym zajmuje się Hunt, są rzeczy, które nawiedzają: sztuka, zmarli, las, rzeczy niedokończone. Jej śledztwo koncentruje się na niedokończonej powieści napisanej przez jej zmarłego ojca, redaktora Reader’s Digest ; „zmarli pozostawiają wskazówki, a życie jest łamigłówką polegającą na próbie odczytania i zrozumienia tych tajemniczych wskazówek, zanim gra się skończy” – pisze. Rozważając powieść, autorka analizuje swoje relacje z ojcem, naznaczone jego alkoholizmem i wspólną miłością do historii. Niezwykła, głęboka i odważna – taką książkę mogła napisać tylko niezrównana Hunt.

6Shine Bright, by Danyel Smith

Wspomnienia, krytyka i historia kultury spotykają się w tym mistrzowskim studium genialnych czarnoskórych kobiet, które ukształtowały amerykańską muzykę pop, wzbogaconym o własne doświadczenia i wspomnienia autorki. Niektóre z postaci, jak Aretha Franklin czy Whitney Houston, będą dobrze znane, podczas gdy inne już dawno powinny zostać poddane ocenie Smith, począwszy od Dixie Cups, girlsbandu z lat sześćdziesiątych, a skończywszy na zniewolonej poetce Phyllis Wheatley, która śpiewając swoje wiersze, utorowała drogę pokoleniom potomków. W tym pełnym duszy, wzbogacającym portrecie zmagań i triumfów tych niezwykłych artystów, Smith poszerza kanon, by wprowadzić do niego nowych luminarzy.

7Lost & Found, by Kathryn Schultz

Osiemnaście miesięcy przed śmiercią ojca Schultz, po długiej walce z rakiem, spotkała miłość swojego życia. Ta bolesna dychotomia stanowi podstawę Lost & Found, przejmującego pamiętnika o tym, jak miłość i strata często ze sobą współistnieją. Splatając osobiste doświadczenia z psychologiczną, filozoficzną i naukową intuicją, Schultz tworzy taksonomię naszych strat, które „mogą obejmować zarówno to, co błahe, jak i to, co znaczące, to, co abstrakcyjne i to, co konkretne, to, co jedynie zagubione i to, co trwale utracone” Jednak autorka celebruje również akt odkrycia, od odnalezienia tego, co zgubiliśmy, po znalezienie trwałej miłości. Przenikliwe i głębokie, Lost & Found oddaje niezwykłe radości i smutki zwykłego życia.

8Na południe od Ameryki, autor: Imani Perry

Amerykańskie Południe jest często postrzegane jako zaściankowy kuzyn, który nie nadąża za amerykańskimi ideałami. W tej ważnej historii kultury Perry przekonuje, że jest inaczej, podkreślając, że Południe jest w rzeczywistości fundamentalnym sercem Ameryki, niezaprzeczalnym punktem oparcia, wokół którego zawsze obracały się nasze bogactwo i polityka. Łącząc wspomnienia, reportaż i podróż, Perry przekazuje historię Południa z pełnymi energii wywiadami ze współczesnymi mieszkańcami Południa ze wszystkich środowisk. Jednocześnie list miłosny do „kraju wielkich marzeń i jeszcze większych kłamstw” i wołanie o zmiany, Na południe do Ameryki zmieni sposób, w jaki rozumiesz przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Ameryki.

9Admissions, by Kendra James

Kiedy w wieku piętnastu lat James zapisała się do prestiżowej szkoły Taft w Connecticut, nie miała pojęcia, że jako pierwsza od 1891 roku „czarnoskóra uczennica, która ukończyła szkołę z internatem”, stanie się mimowolnym dzieckiem plakatu na temat różnorodności. Nadzieje James na pozytywne doświadczenia w szkole średniej zostały zniweczone przez „bagno mikroagresji”, począwszy od ucznia, który oskarżył ją o kradzież 20 dolarów, a skończywszy na artykule w gazecie uczniowskiej, w którym obwiniano kolorowych uczniów za segregację kampusu. Zdecydowana, by studenci po niej nie cierpieli tego samego losu, została urzędnikiem ds. rekrutacji specjalizującym się w rekrutacji różnorodności, ale wkrótce poczuła, że „sprzedaje kłamstwo, by zarabiać na życie” Szczera i druzgocąca w swej szczerości, a także przenikliwa w swej krytyce elitarnego środowiska akademickiego, Admissions jest przejmującym pamiętnikiem o dojrzewaniu.

10The Invisible Kingdom, autor: Meghan O’Rourke

„Zachorowałam w sposób, w jaki Hemingway mówi, że się bankrutuje: 'stopniowo, a potem nagle'” – pisze O’Rourke w Niewidzialnym królestwie , opisując początek swojej trwającej kilkadziesiąt lat walki z przewlekłą chorobą autoimmunologiczną. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych O’Rourke zaczęła cierpieć z powodu różnych objawów, od wysypki po przytłaczające zmęczenie. Kiedy zaczęła szukać pomocy, stała się mimowolną obywatelką świata cieni, w którym osoby cierpiące na przewlekłe choroby są lekceważone przez lekarzy i wyobcowane ze swojego życia. W tym eleganckim połączeniu wspomnień, reportażu i historii kultury O’Rourke śledzi rozwój nowoczesnej medycyny zachodniej i mierzy się z jej ograniczeniami, opowiadając się za modelem opieki zdrowotnej skoncentrowanym na społeczności, który traktuje pacjentów jak ludzi, a nie części. Jednocześnie rygorystyczne dzieło naukowe i radykalny akt empatii, Niewidzialne królestwo ma moc przenoszenia gór.

Przeczytaj ekskluzywny wywiad z O’Rourkre w Esquire.

11Ancestor Trouble, by Maud Newton

Kim są dla nas nasi przodkowie i co mogą nam powiedzieć o nas samych? W tym porywającym pamiętniku Newton wyrusza na poszukiwanie odpowiedzi na te pytania, wyczerpująco badając swoje frustrujące i fascynujące drzewo genealogiczne. Od oskarżonej czarownicy po trzynastokrotnie żonatego mężczyznę – jej drzewo genealogiczne obfituje w historie, które pochłaniają i przerażają, ale taksonomizacja historii rodziny nie zaspokaja głodu znaczenia Newton. Co fakty z życia mówią nam o tym, kim jesteśmy lub skąd pochodzimy, i co nasze osobiste historie mogą nam powiedzieć o naszej narodowej przeszłości? Newton, starannie łącząc wspomnienia z krytyką kultury, bada kulturowy, naukowy i duchowy wymiar przodków, przekonując o transformacyjnej mocy zmagania się z naszymi spadkami.

12Foreverland: On the Divine Tedium of Marriage, autor: Heather Havrilesky

Nikt nie pisze o agonii i ekstazie związków z takim wdziękiem jak Havrilesky, która od dawna doradza strapionym kochankom pod przykrywką Zapytaj Polly. W Foreverland Havrilesky przygląda się pod mikroskopem swojemu własnemu związkowi, naświetlając radości i rozczarowania piętnastoletniego małżeństwa. Od rodzicielstwa, przez wspólną kwarantannę, aż po wściekłość na każde głośne kichnięcie męża, Havrilesky udowadnia, że wieczność to ciężka, wspaniała praca.

Przeczytaj felieton Havrilesky o jej mężu w Esquire.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button