Strona główna Show Biznes Najlepsze rady dotyczące bezpieczeństwa dla każdego początkującego stolarza

Najlepsze rady dotyczące bezpieczeństwa dla każdego początkującego stolarza

Obróbka drewna jest zabawą, spełniającym hobby dla wielu ludzi, ale może być również niebezpieczna. Zawsze, gdy pracujesz z ostrzami obracającymi się z prędkością tysięcy obrotów na minutę, istnieje ryzyko poważnych obrażeń. Sam miałem wizytę na pogotowiu związaną z warsztatem: trzy szwy po uderzeniu kawałkiem drewna odbitym od piły ukośnicy.

Według najnowszych dostępnych danych, ponad 26 000 osób trafiło do amerykańskich szpitali z powodu urazów związanych z piłą stołową w 2017 roku, podaje Consumer Product Safety Commission. I to nie licząc urazów leczonych w domu lub spowodowanych przez inne narzędzia. Rozwiązanie dla bezpieczniejszej obróbki drewna łączy w sobie sprzęt ochronny, taki jak bloki popychające, funkcje bezpieczeństwa wbudowane w same narzędzia oraz sposób myślenia, który masz podczas wykonywania cięć.

Poważnie: to, o czym myślisz w warsztacie, może być równie ważne jak noszenie okularów ochronnych i ochrony słuchu. Częstą radą doświadczonych stolarzy jest wizualizacja cięcia przed jego wykonaniem. Może to być jednak trudne do wykonania, szczególnie dla początkujących stolarzy. Bez doświadczenia może być trudno wiedzieć, co należy wizualizować i planować. W końcu jak można wyobrazić sobie to, co niespodziewane?

Chociaż specyfika różni się w zależności od narzędzia, istnieje kilka ogólnych zasad, o których należy pamiętać podczas pracy, które pomogą Ci radzić sobie z sytuacjami awaryjnymi, gdy się pojawią – bez utraty palca.

Wyobraź sobie (a nawet przećwicz), jak wygląda udane cięcie

Przed włączeniem narzędzia zaplanuj, jak wygląda idealne, bezpieczne cięcie. Jedną z ważnych rzeczy, o których należy pamiętać, jest to, że istnieją narzędzia i techniki do każdego cięcia, które chcesz wykonać, mówi Jon Goplerud, kapitan sklepu w Massachusetts makerspace Lowell Makes. „Wszystko, co robisz w obróbce drewna, możesz zrobić na kilka różnych sposobów”, mówi. „Zdecyduj, jaki jest najbezpieczniejszy wybór dla tego konkretnego cięcia”, więc czy lepiej spróbować wykonać ten skos na stole do frezowania czy na pile stołowej? Czy powinieneś rozciąć grubą deskę na dwie cieńsze na pile stołowej czy na pile taśmowej? Ta decyzja sprowadza się do rozważenia narzędzi, które masz do dyspozycji, tego, w czym każde z nich jest najlepsze, a także, co ważne, Twoich umiejętności i poziomu komfortu z danym narzędziem.

Kiedy już wybierzesz odpowiednie narzędzie, stwórz plan, jak dokładnie będzie przebiegało idealne cięcie. Jeśli będziesz frezować lub w inny sposób przesuwać narzędzie po drewnie, przygotuj plan jak zamocować deskę do stołu warsztatowego i upewnij się, że zaciski nie będą przeszkadzać w drodze narzędzia. Zdecyduj, jak zamierzasz oczyścić gotowy element z ostrza i co się stanie z ewentualnymi ścinkami. Jeśli tniesz więcej niż jeden kawałek, przed osiągnięciem połowy cięcia wiedz, która ręka usunie gotową deskę, a która chwyci nową.

[Koniec...: The surprising woodworking tools you already have around the house]

Celem całej tej wizualizacji jest uniknięcie myślenia lub podejmowania decyzji, gdy jesteś w połowie cięcia. Chcesz już wiedzieć, jaki jest następny krok, żeby nie było wahań i niepewności. Decydowanie o tym, co zrobić dalej, rozprasza uwagę od krytycznego zadania, jakim jest nie dotknięcie wirującego ostrza, a rozpraszanie uwagi to jeden z najszybszych sposobów na kontuzję.

Zawsze, gdy wykonuję nowy rodzaj cięcia, ćwiczę również wizualizację przy wyłączonej pile. Na przykład, gdy po raz pierwszy łączyłem deskę z poziomicą na pile stołowej, kilkakrotnie przejechałem poziomicą i deską po pile, aby poczuć, jak to jest przesuwać dwie części jednocześnie. To samo robię za każdym razem, gdy używam nowych sanek lub przyrządów. Praktyka zmniejsza ryzyko niespodzianek.

Wiedz, gdzie są strefy zagrożenia

„Każda maszyna ma pewne specyficzne rzeczy, które mogą pójść źle” – mówi Goplerud. „Znajomość tych rzeczy i zachowanie świadomości tego faktu znacznie zmniejszy ryzyko tego, co robisz” To zaczyna się od zrozumienia każdej maszyny, z którą pracujesz, dodaje. Jeśli jesteś zupełnie nowy w pracy z maszyną, przejrzyj instrukcję obsługi, przeczytaj książki, obejrzyj kilka filmów i, jeśli to możliwe, poproś kogoś bardziej doświadczonego, aby przeprowadził Cię przez jej bezpieczną obsługę.

  Dlaczego mój nos staje się duszny po jedzeniu?

Najbardziej oczywistym zagrożeniem w przypadku każdego elektronarzędzia jest dotykanie jego ruchomych części. Rzadko pozwalam, aby moje ręce znalazły się bliżej niż około 4 cale od wirującego brzeszczotu, na przykład. Jeśli muszę podejść bliżej, używam do tego celu drążka, bloczka lub nawet kawałka drewna. I skup się na niebezpieczeństwie. „Kluczem do bezpiecznej obsługi każdego elektronarzędzia jest trzymanie oczu na przecinaku” – mówi Bron Zeage, dyrektor Secret Underground Laboratory Recovery and Salvage, firmy zajmującej się naprawą i renowacją mebli i oświetlenia w Luizjanie.

Inną częstą przyczyną obrażeń jest odrzut. Zawsze, gdy ostrze się obraca, może złapać drewno i rzucić je z niebezpieczną prędkością. Pilarki stołowe, strugarki, stolarki, frezarki, piły tarczowe i piły ukośne mogą spowodować odbicie. Wszyscy stolarze muszą wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko odbicia, jak zapobiec lataniu drewna w przypadku odbicia, a w ostateczności, gdzie stanąć, aby zmniejszyć szanse na uderzenie przez lecące drewno, jeśli tak się stanie.

W pilarce stołowej, na przykład, odrzut występuje najczęściej, gdy deska zostaje ściśnięta między ostrzem a ogrodzeniem, lekko się skręca i zostaje rzucona w kierunku użytkownika. Dlatego właśnie nigdy nie należy stać bezpośrednio za deską, którą się tnie. Jeśli jesteś z boku, istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że zostaniesz uderzony. Ważniejsze, dodaje Golerud, jest upewnienie się, że używasz prawidłowo wyfrezowanych desek. Deski, które są poskręcane lub wypaczone, mają większe szanse na zakleszczenie się na ostrzu.

  Jak długo trwa przesyłka z Wielkiej Brytanii do Irlandii?

Zawsze używaj też blokady, która utrzymuje nacisk na drewno w dół. W ten sposób, jeśli zdarzy się odbicie, blok pchający złapie je i nie dopuści, aby stało się pociskiem. Bloki pchające służą temu samemu celowi na stole frezarskim, jak również. Na pilarce ukośnej, gdzie deska nie porusza się, funkcję tę pełnią zaciski przytrzymujące.

Miej plan wyłączenia zasilania

Czasami rzeczy idą nie tak i twoje cięcie zostaje spaprane. Może udało Ci się złapać odbicie za pomocą bloku pchającego, ale nadal tkwisz z częściowo przeciętą deską na 88-zębowym ostrzu wirującym z prędkością 3000 obr/min. Może deska się zawiesza, nie możesz jej pchnąć dalej, a jeśli puścisz, to wystrzeli po całym pokoju. Czasami trzeba po prostu wyłączyć zasilanie i zrezygnować z cięcia.

Zawsze wiedz, jak wyłączyć maszynę w pośpiechu.

Jedną z moich ulubionych funkcji w mojej pile stołowej, pile stołowej Dewalt jobsite, jest fakt, że mogę ją wyłączyć udem, pozostawiając obie ręce wolne, aby drewno nie wymknęło się spod kontroli. Gdy tylko zobaczę lub usłyszę, że coś jest nie tak, mogę przesunąć się do przodu o centymetr, nacisnąć wyłącznik i wyjść z niebezpieczeństwa. Nie wszystkie piły stołowe i narzędzia można jednak wyłączyć nogą. Zawsze należy wiedzieć, którą ręką można bezpiecznie puścić to, co się robi i wyłączyć narzędzie. Na przykład, gdy używam frezarki ręcznej, zawsze trzymam ją tak, aby to lewa ręka ją wyłączała. Po prostu bardziej ufam mojej prawej ręce, która może samodzielnie kontrolować narzędzie. W ten sposób nigdy nie muszę myśleć o tym, jak wyłączyć zasilanie, gdy router zaczyna przeskakiwać z drewna.

Jednym z moich głównych lęków jest utrata równowagi i upadek na ostrze. W związku z tym, myślę bardzo dużo o tym, jak stoję i gdzie jest mój rozkład masy ciała. Zawsze staram się stać tak, aby w razie niespodziewanego upadku nie wypaść do przodu. Z nielicznymi wyjątkami stoję w rozkroku, z lewą stopą wysuniętą do przodu i ugiętymi kolanami. Podczas przepychania drewna przez narzędzie nigdy nie opieram się na rękach. Jeżeli wykonuję cięcie, które wymaga sięgania – czego bardzo staram się unikać podczas moich ćwiczeń – zazwyczaj poruszam się wokół narzędzia w lewo lub w prawo, zamiast pochylać się nad nim.

  Co oznacza zwrot too much of a good thing?

[Koniec...: Balance boards make for a scary, fun, and surprisingly perfect workout]

To prowadzi mnie do mojej drugiej kwestii: pracy stóp. Niektóre narzędzia, takie jak stolarka, mogą wymagać od Ciebie poruszania się. Wizualizuj i ćwicz kroki, które będziesz wykonywał. A dla Zeage’a bezpieczeństwo zaczyna się od podłogi. „Niezależnie od tego, czy jest to olej, smar czy trociny, podłoga musi być utrzymana w czystości i czysta”, mówi. Zawsze, zawsze, zawsze, upewnij się, że podnosisz wszelkie niebezpieczeństwa związane z potknięciami, takie jak sznurki, węże i ścinki, które zdecydowałeś się upuścić. Nawet jeśli nie planuję chodzić wokół narzędzia, nadal chcę, aby ścieżka była wolna, na wypadek gdyby pojawiła się sytuacja awaryjna i była to moja najlepsza droga ucieczki.

Stwórz proces, który staje się pamięcią mięśniową

Dla każdego narzędzia chcesz opracować standardowy workflow. Im więcej spójności możesz wbudować w to, jak używasz każdego narzędzia, tym bardziej ten proces staje się automatyczny i instynktowny. Dzięki temu popełniasz mniej błędów, ponieważ twoje ciało wie, jak przejść przez ruchy. Spójna procedura pozwala mi również zauważyć małe błędy, które mogą prowadzić do katastrofy.

Na przykład, zawsze trzymam mój kij do pchania po prawej stronie mojej piły stołowej, po drugiej stronie ogrodzenia. Ogólnie używam bloczka do pchania, ale czasami muszę dodać kij, aby nie naruszyć mojej zasady 4 cali wolną ręką. Jeśli umieszczę go w innym miejscu, coś jest nie tak. Zatrzymuję więc moją maszynę, naprawiam proces, a następnie uruchamiam ponownie. To samo dzieje się, jeśli przyniosę nowe drewno niewłaściwą ręką. Czuję się nienaturalnie, więc zatrzymuję się i sprawdzam, co jest nie tak z moim przebiegiem pracy. Czasami pewien rodzaj cięcia wymaga zmiany proceduralnej, co jest w porządku. Ale to powinien być świadomy wybór, którego dokonujesz za każdym razem, gdy przełamujesz swoją rutynę.

Jeden raz, kiedy potrzebowałem szwów z obróbki drewna, pochodził z nieprzestrzegania mojego typowego procesu. Wycinałem kawałek złomu, który nie wymagał pomiaru, więc nie czułem, że muszę starannie wyrównać i zabezpieczyć. Pozwoliło mi to poruszać się szybciej niż zwykle i opuściłem brzeszczot w mojej pile ukośnej, zanim w pełni się rozpędził. Jednocześnie nie trzymałem deski tak pewnie, jak to robię zazwyczaj, ponieważ nie miało znaczenia, gdzie dokładnie znajduje się cięcie. Te dwa błędy spowodowały, że ostrze chwyciło drewno i wyrzuciło je z powrotem na mnie, rozcinając mój palec.

Wiedz, kiedy nadszedł czas, aby zakończyć pracę

W moich grupach zajmujących się obróbką drewna, toczy się półregularna debata na temat równowagi pomiędzy baniem się swoich narzędzi, a szanowaniem ich. Dla Gopleruda, strach jest wtedy, gdy twoje jelito mówi ci, że nie zorientowałeś się w prawidłowym sposobie korzystania z maszyny. „Jeśli nadal masz strach, to nie jesteś gotowy” – mówi. Osobiście nie chcę się bać podczas wykonywania cięcia, ale zawsze chcę, aby niebezpieczeństwo było obecne w mojej głowie. Za każdym razem, gdy czuję, że staję się wygodny, zadufany w sobie lub poruszam się zbyt szybko, zatrzymuję się i przypominam sobie, że narzędzie, którego używam, zdejmie mi palec lub cztery, nawet nie zwalniając.

A jeśli coś nie czuje się dobrze, zaufaj swojemu instynktowi i zamknij operację. „Czasami po prostu musisz powiedzieć: 'Wiesz co, dzisiaj nie wyjdzie'” – mówi Goplerud. „Musisz mieć jasną głowę”

  12 mebli ogrodowych z Walmartu, bez których nie powinieneś zaczynać lata

Read More

Najchętniej czytane

Jakie dachówki są najlepsze?

Istnieją różne wybory dachówek dla domu, które są dostępne na rynku w dzisiejszych czasach. Niektóre dachówki mają krótką żywotność, podczas gdy inne wymagają pewnej regularnej konserwacji, aby trwać. Posiadanie odpowiednich dachówek jest istotne dla estetycznego wyglądu i projektu domu. Większość wspólnych typów dachów nadaje się do dachówek i mogą być one stosowane również jako płaskie

Ile jest relacji irrefleksyjnych na zbiorze o n elementach?

Ile jest relacji irrefleksyjnych na zbiorze o n elementach?Zatem możliwe są 3n(n-1)/2 Relacje Asymetryczne. 8. Relacje nierefleksyjne na zbiorze o n elementach : 2n(n-1).Ile jest relacji przechodnich na zbiorze o n elementach?Z tych czterech jedyna, która jest przechodnia, ma (1, 1) i (2, 2) również. Podobnie dość łatwo zauważyć, że istnieją tylko 2 relacje na

Które składniki odżywcze mogą bezpośrednio dostarczać energii do wykorzystania przez człowieka?

Które składniki odżywcze mogą bezpośrednio dostarczać energii do użytku człowieka?Składniki odżywcze, które dostarczają energii są powszechnie nazywane makroskładnikami (węglowodany, lipidy i białka). Węglowodany i białka dostarczają podobną ilość energii na gram pożywienia.Który z następujących składników odżywczych dostarcza energii człowiekowi quizlet?Węglowodany, tłuszcze (lipidy) i białka dostarczają energii w postaci kalorii.Które z poniższych składników odżywczych są potrzebne

Grizzlies @ Nuggets | NBA on TNT Live Scoreboard |

Zaktualizuj przeglądarkęTwoja przeglądarka nie jest już obsługiwana. Zaktualizuj ją, aby zapewnić sobie jak najlepsze wrażenia podczas korzystania z YouTube i dostęp do naszych najnowszych...

The Week in Crypto – Silvergate, Grayscale i Kucoin

By Mark Hunter21 godzin temuSat Mar 11 2023 11:56:36Czas czytania: 2 minutyW tym tygodniu w świecie kryptowalut widzieliśmy historie dotyczące podatku od kryptowalut,...

Jak utrzymać płynność strumienia?

Jak zapewnić płynność transmisji strumieniowej?8 wskazówek OBS, dzięki którym Twój strumień będzie działał płynnieUżyj swojej karty graficznej do kodowania.Załaduj swoją nakładkę z jednego źródła przeglądarki.Dostosuj szybkość transmisji wideo.Możesz ustawić szybkość transmisji wideo w Ustawieniach> Wyjście> Strumieniowanie.Advanced Encoder Settings.Istnieje kilka ukrytych ustawień w Ustawieniach> Wyjście> Strumieniowanie.Dlaczego strumienie z YouTube są tak lagowate?Przeciążenie sieci i inne czynniki

SEO in a Nutshell: Podstawowe 3 komponenty SEO

Rzeczy, które musisz wiedzieć przed rozpoczęciem taktyki Search Engine OptimizationJeden z najważniejszych składników marketingu cyfrowego, search engine optimization, skompilował wszystkie niezbędne narzędzia potrzebne do zwiększenia ruchu na swojej stronie internetowej. SEO jest ważne wszędzie i na czas 24/7, czy będziesz miał do czynienia z nim o dość wieczór w domu, mając filiżankę kawy, ciągnąc all-nighter

Dlaczego silna kultura organizacyjna jest ważna?

Dlaczego silna kultura organizacyjna jest ważna?Silna kultura wpływa na wartości i normy organizacji. Tworzy i wspiera misję, wizję i wartości. Rodzaj posiadanej kultury wpływa na wzrost finansowy, komunikację wewnętrzną, poziom podejmowania ryzyka i innowacyjność.Jak można poprawić kulturę organizacyjną?5 prostych sposobów na poprawę kultury firmyUczyń przejrzystość priorytetem. Na zadowolenie pracowników ogromny wpływ ma możliwość zaufania kierownictwu

Ulepszasz swoją strategię Inbound Marketingu? Jeszcze nie? Teraz jest właściwy czas!

Wszystko napędził dla interesu biznesu, a interes klientów zyskuje interes biznesu, zgodziłeś się? Nie będę się zagłębiał i opowiadał o podstawach inbound marketingu. To już wiesz! Prawda? Jako, że świat wirtualny to szybko rodząca się rewolucja, handel również stał się bardziej sprawą online. SEO, SEM, PPC, Content Marketing, Affiliate Marketing, Social Media Marketing (SMM) to

Gdzie najprawdopodobniej znalazłbyś duży radioteleskop?

Gdzie najprawdopodobniej znalazłbyś duży radioteleskop?Ponieważ radioteleskopy działają na znacznie dłuższych falach niż teleskopy optyczne, radioteleskopy muszą być znacznie większe niż teleskopy optyczne, aby osiągnąć taką samą rozdzielczość kątową. Very Large Array (VLA) w pobliżu Socorro, Nowy Meksyk.Jaka jest największa antena na świecie?Ukończony w 1963 roku, był największym na świecie teleskopem z pojedynczą aperturą przez 53

Pozostałe newsy

Nowe słuchawki Sony z redukcją szumów są warte wydania pieniędzy

Znalezienie wysokiej jakości pary słuchawek z redukcją szumów, które naprawdę redukcja hałasu to wyzwanie. Od dłuższego czasu polowałam na parę, zwłaszcza że moja tolerancja...

Ciara dzieli się swoim „Secret Sauce” do pewności siebie

Jako redaktorzy POPSUGAR, niezależnie wybieramy i piszemy o rzeczach, które uwielbiamy i myślimy, że Tobie też się spodobają. Jeśli kupisz polecony przez nas produkt,...