Strona główna Show Biznes Nawet najwięksi fani serialu "Bridgerton" nie znają tych zaskakujących faktów

Nawet najwięksi fani serialu „Bridgerton” nie znają tych zaskakujących faktów

1Julie Andrews jest narratorem.

Tak, to dlatego głos Lady Whistledown brzmi tak znajomo! Julie Andrews nagrała wszystkie swoje role w nowojorskim studiu Zoom. „Wysłaliśmy jej scenariusze, a ona przeczytała je i bardzo jej się spodobały. I zgodziła się” – powiedział showrunner Chris Van Dusen w rozmowie z StarLifestyle.

2Producentem wykonawczym jest Shonda Rhimes.

Znasz twórczego geniusza, który stoi za Grey’s Anatomy, How to Get Away With Murder, i Scandal? Bridgerton jest pierwszym projektem producentki dla Netflixa, ale nie ostatnim: W 2017 roku podpisała umowę na 150 milionów dolarów z serwisem streamingowym. Jej drugim projektem był Inventing Anna.

3Film jest oparty na popularnej serii książek o tej samej nazwie.

Julia Quinn napisała osiem książek z serii Bridgerton, co daje serialowi mnóstwo materiału do pracy. Pisarka jest także konsultantką producentów. „Czułam, że to wszystko jest w tak dobrych rękach, że nie musiałam w żaden sposób zarządzać,” powiedziała Town & Country.

Read the Books Now

4Królowa Charlotte w ogóle nie pojawiła się w powieściach.

Postać ta została stworzona na potrzeby serialu, a autorka Bridgerton uważa, że był to świetny wybór. „Królowa Charlotta to największa nowa postać i jest fantastyczna pod każdym względem. Waham się pomiędzy: 'Wow, szkoda, że nie umieściłem jej w książkach’ I: 'Cieszę się, że nie umieściłam jej w książkach, bo nie zrobiłabym jej tak świetnie, jak robią to tutaj'” – powiedziała Julia Quinn w wywiadzie dla Town & Country.

5Włosy Daphne zostały zainspirowane przez Audrey Hepburn.

Wielbiciele starego Hollywood rozpoznaliby te zakręcone grzywki wszędzie. „Kiedy robiłem pierwsze przymiarki Daphne, miała niesamowite brwi, a fryzury, które zaczęliśmy robić, przypominały mi Audrey Hepburn”, powiedział Marc Pilcher, stylista fryzur i makijażu, w wywiadzie dla Insider. „Kiedy wygooglowałem zdjęcia Audrey, spojrzałem na nie i pomyślałem 'Mój Boże, to jest Daphne w sam raz.'”

6Włosy Lady Featherington były inspirowane Elizabeth Taylor.

„Wiem, że Ellen [Mirojnick], projektantka kostiumów, była na wystawie Christiana Diora w V&A, więc miała wszystkie te dekolty i nadruki z lat 50-tych” – powiedział Marc Pilcher w wywiadzie dla Insider. „Zrobiłem z Lady Featherington rudowłosą Elizabeth Taylor”.

7Włosy królowej Charlotty zostały zainspirowane przez Beyoncé.

Królowa C wzięła kilka wskazówek stylistycznych od królowej B. „Kiedy sprawdziłem informacje o królowej Charlotte i dowiedziałem się, że ma afrykańskie pochodzenie, miałem o wiele więcej możliwości stworzenia jej pięknego wyglądu” – powiedział Marc Pilcher w wywiadzie dla Vogue. Jak powiedział później stylista fryzur w wywiadzie dla Essence: „Przeglądałem kilka zdjęć i zobaczyłem Beyoncé Knowles w Austin Powers Goldmember i wtedy pomyślałem: 'Tego właśnie chcę.’ Chciałam mieć największe afro, jakie ktoś kiedykolwiek widział”.

8Ale stworzenie jej najbardziej pamiętnej peruki nie było łatwe.

Ten piękny wygląd wymagał ogromnej pracy, a jego wykonanie zajęło działowi fryzjerskiemu od trzech do czterech tygodni. Aby uzyskać taką objętość, zszyto od czterech do pięciu peruk.

9W sezonie 1 pojawiło się 5 000 kostiumów.

Zespół ponad 200 osób przez pięć miesięcy pracował nad wyszukanymi stylizacjami. Z kapeluszy, szali i płaszczy powstało w sumie 7500 elementów do 5000 strojów. Sama Daphne Bridgerton miała 104 różne kreacje!

10Shonda Rhimes i Regé-Jean Page już wcześniej pracowały razem.

Wcześniej wystąpił w dramacie prawniczym Shondy Rhimes z 2018 roku For the People. Jesteśmy zdecydowanie „” data-vars-ga-product-id=”49c66710-8213-473e-826e-9ab6154cc5d0″ data-vars-ga-product-price=”0.00″ data-vars-ga-product-sem3-brand=”” data-vars-ga-product-sem3-category=”” data-vars-ga-product-sem3-id=”” href=”https://go.redirectingat.com/?id=74968X1525077&url=https%3A%2F%2Fwww.hulu.com%2Fseries%2Ffor-the-people-3902f36b-7624-41c7-a455-21940b015745″ target=”_blank”>watching that ASAP.

11Regé-Jean Page odeszła po 1. sezonie z powodu „różnic twórczych”.

Chociaż aktor odszedł w dobrych stosunkach, nie był zachwycony kierunkiem, w którym Shonda Rhimes i jej zespół chcieli poprowadzić jego postać. Jego rola w 2. sezonie „sprawiłaby, że stałby się graczem, ale nie głównym bohaterem serialu”, powiedziało źródło Page Six. Później powiedział Variety, że cieszy się ze swojej „jednosezonowej roli”, która pozwoliła mu „wnieść swój wkład, a potem rodzina Bridgertonów toczy się dalej.

12Jonathan Bailey po raz pierwszy zgłosił się na przesłuchanie do roli księcia Hastings.

To właśnie podczas rozmowy z twórcami i producentami serialu Jonathan otrzymał rolę Anthony’ego Bridgertona. „Dopiero kiedy rozmawiałem z firmą produkcyjną i Chrisem Van Dusenem, prowadzącym program, pod koniec spotkania rozmawialiśmy o rodzinie, mężczyznach w społeczeństwie, kobietach w społeczeństwie i naszych osobistych doświadczeniach” – powiedział w wywiadzie dla Oprah Daily. „I powiedzieli: 'Myślałeś o Anthonym? Wyślemy ci kilka scenariuszy do przeczytania, bo myślimy, że mógłbyś być Anthonym.”

13Golda Rosheuvel pierwotnie brała udział w przesłuchaniu do roli Lady Danbury.

„Po raz pierwszy brałam udział w przesłuchaniu do roli Lady Danbury. Ale dostała ją cudowna, wspaniała Adjoa Andoh, która jest moją drogą przyjaciółką. Potem wrócili i powiedzieli: 'Czy wzięłabyś udział w przesłuchaniu do roli Królowej Charlotty?'” – zdradziła aktorka.

14Dom Bridgertonów został zainspirowany posiadłością Althorp księżnej Diany.

A.k.a. słynna posiadłość, w której księżna Diana spędziła swoje młodzieńcze lata. „Wnętrze Bridgerton House zostało zainspirowane moją wizytą w Althorp, kiedy przygotowywałam program. Elegancja. Opulencja. I ta #klatka schodowa” – napisał na Twitterze twórca serialu Chris Van Dusen.

  Snap Uploads and the Snapchat

15Jedna angielska posiadłość została wykorzystana w czterech różnych sceneriach.

Jeśli Wilton House wygląda znajomo, to dlatego, że został on wykorzystany do zdjęć zewnętrznych domu księcia. Następnie wnętrze przekształcono w sypialnię królowej Charlotty, „komnatę prezentacji”, salon i ogród, bibliotekę lady Danbury oraz jadalnię zamku Clyvedon. Ciekawostka: Część The Crown również była tu kręcona!

16Wiele ujęć zewnętrznych to CGI.

Ten urzekający bluszcz i płynąca wisteria? Wszystko fałszywe. Dodano je, aby dodać domowi dramatyzmu. Inne ujęcia CGI to m.in. budynek opery i ulice Londynu.

17Być może rozpoznasz niektóre fragmenty muzyki.

Na ścieżce dźwiękowej serialu często pojawiają się klasyczne remaki popularnych przebojów, takich jak „Wildest Dreams” Taylor Swift czy „thank u, next” Ariany Grande Jak ujął to kompozytor Bridgerton, Kris Bowers, orkiestrowe wersje współczesnych piosenek sprawiają, że XIX-wieczni bohaterowie stają się bardziej wiarygodni

18Herbaciarnia była prawdziwym miejscem w XIX wieku.

Gunter’s Tea Shop, mieszcząca się na Berkley Square, była jednym z najpopularniejszych miejsc w Londynie w tamtych czasach.

19Postać Willa Mondricha jest oparta na prawdziwym bokserze.

Szczególnie dziewiętnastowieczny bokser Bill Richmond, który często nazywany jest „pierwszą czarnoskórą gwiazdą sportu w Wielkiej Brytanii” Richmond był tak lubiany i szanowany, że służył jako woźny podczas koronacji króla Jerzego IV w 1821 roku.

20Showrunnerzy mieli na uwadze Colina Firtha w scenach romansów.

Pamiętacie scenę z Simonem i Daphne w deszczu? Ten moment – wraz ze wszystkimi innymi parnymi scenami w spektaklu – został zainspirowany filmem Duma i uprzedzenie z 1995 roku.Oczywiście Colin Firth wychodzący z jeziora w białej koszuli zapadł mi w pamięć” – powiedział Chris Van Dusen w wywiadzie dla Los Angeles Times. „Ale chciałem zobaczyć epokowy film, który wykraczałby poza to”.

  Czy alkohol może przejść bezpośrednio przez usta lub żołądek?

21Przy kręceniu parnych scen obsada współpracowała z koordynatorem ds. intymności.

Te momenty traktowane są jak sceny kaskaderskie, a ich choreografię przygotowała koordynatorka ds. intymności Lizzy Talbot, która została zatrudniona, aby aktorzy czuli się komfortowo. „Kiedy traktujesz sceny intymne w taki sam sposób, jak próby kaskaderskie czy taneczne, pozbywasz się niezręczności i strachu, ponieważ w tym momencie jest to po prostu kolejna scena” – powiedziała The Sunday Times.

22Dla niektórych aktorów te sceny były bardziej zabawne niż dla innych.

Jonathan Bailey i Sabrina Bartlett nie mogli przestać się śmiać, kiedy nadszedł czas, aby ich bohaterowie, Anthony i Siena, spotkali się pod ringiem bokserskim. „Mieliśmy próby w hotelu i ciągle dostawaliśmy powiadomienia z produkcji z pytaniem 'Jesteście już gotowi?’, a my tak często wybuchaliśmy śmiechem. To był trochę wolny dzień!” Lizzy Talbot podzieliła się z Insiderem.

23Są też pisanki dla fanów książek.

Całe przedstawienie jest pełne ukrytych wiadomości przeznaczonych dla czytelników książek – od rodziny Bridgertonów, która jest naprawdę dobra w krokieta, po wizerunki trzmieli (jak ten ukryty na kołatce do drzwi!). Niestety, aby dowiedzieć się więcej, musicie przeczytać książki!

24Producenci współpracowali z historykami przy podejmowaniu decyzji dotyczących obsady aktorskiej.

Chociaż w powieściach nie ma żadnych wzmianek na temat rasy, producenci uznali, że ważne jest, aby dokładnie przedstawić swoich bohaterów. „Myślę, że pracując z historykami, stało się jasne, że XIX-wieczny Londyn okresu regencji był o wiele bardziej zróżnicowany i kolorowy, niż się ludziom wydawało” – powiedział Chris Van Dusen w rozmowie z Collider. Wiele osób uważa, że królowa Charlotte była pierwszym wielorasowym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej.

25Featheringtonowie mają na planie przezwisko.

Za kulisami obsada i ekipa nazywają rodzinę Featherington „regencyjnymi Kardashiankami” I tak, aktorki, które je grają, też tak nazywają. Dlaczego? „Są trzy córki, a potem natrętna mama” – powiedziała Nicola Coughlan (Penelope Featherington) w rozmowie z Entertainment Weekly. To ma sens.

26Królowa Charlotte naprawdę kochała pomeranianów.

Pomeraniany to nie tylko urocze małe kostiumy – ich historia jest oparta na historii. Prawdziwa królowa Charlotta była znana ze swojego zamiłowania do tej rasy i posiadała kilka z nich przez całe swoje życie.

27Główni bohaterowie są wymienieni alfabetycznie w kolejności urodzenia.

Są tam Antoni, Benedykt, Colin, Daphne, Eloise, Francesca, Gregory i Hyacinth.

28Duża scena została przerwana przez królową Elżbietę.

Moment, w którym Simon, książę Hastings, wyjawia królowej Charlotte swoje uczucia do Daphne – znacie tę scenę – jest ulubioną sceną fanów. Ale prawie nie doszło do niej, ponieważ królowa Elżbieta potrzebowała miejsca w londyńskim Lancaster House, gdzie kręcono scenę, aby zorganizować wydarzenie, więc obsada i ekipa musieli się szybko zwijać.

29Niektóre sceny zostały nakręcone w autentycznych domach Regencji.

Niektóre plany w ogóle nie są planami, jak na przykład sypialnia księcia Hasting. Kiedy tylko było to możliwe, obsada i ekipa filmowała w zachowanych XIX-wiecznych domach, ale ludzie, którzy opiekują się tymi miejscami, często domagają się obecności w pomieszczeniu podczas kręcenia filmu, aby upewnić się, że nic nie zostanie zniszczone lub przeniesione. „…nie chcieli wyjść. Idea zamkniętego planu filmowego jest absolutnie nienaruszalna. Ale dla tych monitorów pokojowych ich praca była jeszcze bardziej święta. Byli więc z nami w scenach” – powiedziała reżyserka Julie Anne Robinson w wywiadzie dla Deadline.

30Ujawnienie się Lady Whistledown jest zupełnie inne w książkach.

  Jak dostać się do Marvel Cinematic Universe

Obiecujemy, że nie będzie tu spoilerów! Ale zdemaskowanie Lady Whistledown w pierwszym sezonie było szokujące nie tylko dla fanów, ale także dla autorki książek. „Oglądam wstępne cięcia i nagle na końcu mówię: 'Co?! Nie miałam pojęcia. Moja reakcja była naprawdę zabawna. Myślałam, że to tajemnica, i chyba skończyło się na tym, że napisałam do Caitlin [Scott, who works at Shondaland] wszystkimi kapitalikami: „MAM PYTANIA”, Julia Quinn powiedziała Town & Country.

31Fabuła prawie wyglądała zupełnie inaczej – i cieszymy się, że producenci się rozważyli.

Zamiast koncentrować się na romansie, Bridgerton był prawie stworzony jako „epicki dramat wojenny” Ostatecznie producenci zdecydowali się na bliższe książkom rozwiązania.

32Violet Bridgerton przez jakiś czas nie znajdzie miłości.

Przynajmniej jeśli autorka Julia Quinn ma coś do powiedzenia na ten temat. „Kocham ją tak bardzo, że nie jestem pewna, czy potrafiłabym stworzyć kogoś wystarczająco dobrego dla niej” – powiedziała Oprah Daily. „Myślę, że osiągnęła punkt, w którym jest niezależną kobietą i jest szczęśliwa”.

33Scenografowie wykonali specjalne portrety specjalnie na potrzeby spektaklu.

Podczas gdy niektóre elementy są prawdziwe, inne zostały zmienione, aby pasowały do historii. Na przykład w jednej scenie głowa i kołnierz artysty z 1600 r., Juana de Pareja, zostały nałożone cyfrowo, aby uczynić z niego arystokratę. „Powstały w ten sposób złożony obraz przekształca rzeczywisty portret zniewolonego artysty w wyimaginowany portret czarnoskórego arystokraty, który prawdopodobnie miał przedstawiać jednego z przodków królowej” – napisał Richard Rand z Getty.

34Eloise i Penelope są BFF w prawdziwym życiu.

Fani nie mogli nie zakochać się w słodkiej przyjaźni Eloise i Penelope w serialu – a aktorki, które je grają, Claudia Jessie i Nicola Coughlan, są równie zżyte. „W tym serialu mieliśmy też czterech wspaniałych reżyserów, którzy mówili: 'Naprawdę kochamy Peneloise’ A my odpowiadałyśmy: 'My też ich kochamy!'” Nicola told Seventeen.

35Członkowie obsady mają czat grupowy.

Po zakończeniu zdjęć do 1. sezonu obsada miała trudności z utrzymaniem kontaktu z powodu pandemii COVID-19. „Blokada bardzo to utrudniła. Ale mamy Zoom i grupę WhatsApp, która wciąż jest w naszych kieszeniach” – powiedział Jonathan Bailey w wywiadzie dla Oprah Daily. „Ja i Phoebe bardzo się do siebie zbliżyliśmy, a bracia, dwaj Lukesowie [Luke Newton and Luke Thompson] również są sobie bardzo bliscy.”

36Nicola Coughlan czytała strony fanów, aby przygotować się do roli Penelopy.

Od kogo lepiej zasięgnąć rady niż od prawdziwych fanów? „Spędziłam dużo czasu czając się na forach internetowych poświęconych książkom, aby zobaczyć, co myślą fani” – powiedziała aktorka w wywiadzie dla The Guardian. „Zrozumiałam, że [Penelope] jest naprawdę uwielbianą postacią, ponieważ nie jest idealną dziewczyną, którą kochają wszyscy chłopcy. To kompletna błazenada. Pomyślałam więc: 'OK, naprawdę, naprawdę chcę oddać jej sprawiedliwość'”

  Czy mogę jeść chipsy po leczeniu kanałowym?

37Prawdziwa królowa Charlotte była bardzo towarzyska.

To nie przypadek, że królowa Charlotte jest przedstawiana jako osoba zawsze wtajemniczona. „Zdecydowanie była bardzo ważną częścią sceny towarzyskiej w czasach Regencji, więc obecność jej wśród nas była ważna również z perspektywy historycznej” – powiedział Chris Van Dusen w wywiadzie dla ET Online.

38W programie doszło do kilku bliskich spotkań z COVID-19.

Kręcenie 2. sezonu nie było łatwe, ponieważ produkcja była wielokrotnie wstrzymywana z powodu pozytywnych wyników testów na obecność COVID-19. Według The Sun, sytuacja miała miejsce po tym, jak testy obsady i ekipy zostały rzekomo pomieszane, co opóźniło wszystko . „Testy zostały zanieczyszczone krzyżowo, co oznacza, że wszystkie musiały zostać wykonane ponownie” – powiedziało źródło.

39Możesz ubierać się jak Daphne dzięki tym butom Bridgerton.

Angielska marka obuwnicza Malone Souliers współpracowała z programem przy tworzeniu specjalnej linii Bridgerton, pełnej misternych detali i wyszukanych stylów, z których znana jest moda Regencji.

40Nie wszystko jest historycznie dokładne.

Jeśli zdarzyło Ci się być miłośnikiem historii i wyłapać jakieś błędne zdanie, nie przejmuj się: „Oczywiście szanujemy historię, ale nie jesteśmy do niej zobowiązani. Mimo że akcja rozgrywa się w XIX wieku, chcieliśmy, aby wszystko było do siebie podobne. Chcieliśmy, aby widzowie mogli zobaczyć siebie w tych postaciach” – powiedział Christ Van Dusen w wywiadzie dla The Daily Express.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Najchętniej czytane

JokerClub by Partouche Verse x Porsche

Popularna francuska grupa kasyn Partouche (i Partouche Multiverse) rozszerza się dalej na web3 poprzez swoją najnowszą kampanię Joker Club NFT w collaboratin z Porsche....

Ile energii otrzymuje każdy Coulomb ładunku?

Ile energii daje każdy kulomb ładunku?Energia dana każdemu kulombowi ładunku jest równa ilości pracy potrzebnej do jego przemieszczenia....Ile energii daje każdy kulomb ładunku przepływającego przez baterię 1,5 V?Ile energii daje każdy kulomb ładunku, który przepływa przez baterię 1,5 V? 1.5 dżuli.Ile energii daje każdy kulomb ładunku przepływającego przez baterię 2 V?Ans: Energia dana każdemu kulombowi

61 Matek i córek celebrytów w tym samym wieku

Getty ImagesOd partnerki Reese Witherspoon w zbrodni Avy Phillippe do mini-me Cindy Crawford Kaia Gerber, łatwo jest dostrzec podobieństwo między tymi parami matka-córka teraz...

Podzielona dusza Kendricka Lamara

Najnowszy album Kendricka Lamara, Mr. Morale and the Big Steppers, oddaje dusze czarnych ludzi w tych Stanach Zjednoczonych, które jeszcze nie powstały. Ze...

Jak korzystać z najlepszych usług SEO

Jeśli posiadasz jakikolwiek rodzaj nieruchomości online dla swojej firmy lub przyczyny, dla których próbowałeś uszeregować w wyszukiwarkach, docenisz wyzwania optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Istnieją różne strategie, które mogą być zatrudnione, wiele z nich wymaga czasu i wysiłku. Dla wielu ludzi, ich najlepszą opcją jest po prostu przekazać cały ich projekt optymalizacji wyszukiwarek do profesjonalistów, więc

Wszystko wszędzie Wszystko w jednej powieści

Banałem jest stwierdzenie, że żyjemy w czasach science fiction. Ale ostatnio można odnieść wrażenie, że żyjemy w każdym czasie science fiction jednocześnie. Najbogatszy człowiek...

The Last of Us Episode 2 to przerażające, koszmarne spojrzenie na to, jak zaczyna się pandemia

Po bardzo obiecującym debiutanckim odcinku, The Last of Us szykuje się na najlepszą adaptację gry wideo, jaką kiedykolwiek widzieliśmy. Mówcie co chcecie o Halo...

Co jest największym czynnikiem erozji?

Co jest największym czynnikiem erozji?Liquid waterKtóry proces powoduje największą erozję na Ziemi?Co powoduje największą ilość erozji na Ziemi? płynąca/ruchliwa woda. ta siła powoduje, że osady przemieszczają się w dół, powodując ruch masowy.Który czynnik erozji jest najprawdopodobniej odpowiedzialny za osadzanie się piaszczystych łach?Odpowiedź brzmi: "działanie fal". Procedura znana jako wietrzenie oddziela wstrząsy w celu, że mogą

Nagle Spider-Man: Bez powrotu do domu i Doktor Strange mają o wiele więcej sensu

To zawiera spoilery z Doktor Strange w Wielokulturowym Szaleństwie.Jak Stephen Strange wchodzący po snach do pustego mózgu własnego trupa, moja głowa czuła się nieźle...

Jak ustawić domyślnego klienta poczty w Windows 10?

Jak ustawić domyślnego klienta poczty w systemie Windows 10?Zmiana Windows 10 Default Email App Aby ustawić ulubionego klienta poczty jako domyślnego dla całego systemu, udaj się do Ustawienia> Aplikacje> Domyślne aplikacje. Następnie w prawym panelu w sekcji Email, zobaczysz, że jest ustawiona na aplikację Mail. Po prostu kliknij na nią i wybierz z listy aplikację

Pozostałe newsy

JokerClub by Partouche Verse x Porsche

Popularna francuska grupa kasyn Partouche (i Partouche Multiverse) rozszerza się dalej na web3 poprzez swoją najnowszą kampanię Joker Club NFT w collaboratin z Porsche....

BAYC Dookey Dash Sewer Pass Claims Ends Tomorrow!

Twierdzenie Sewer Pass i doświadczenie BAYC Dookey Dash zbliża się do końca 8 lutego (jutro!). Dlatego też, mając to na uwadze, ważne jest, aby...

Ryan Carson, były dyrektor generalny Proof Collective, oskarżony o nieetyczne postępowanie z Flux Fund Announcement

Proof Collective's Ex-COO, Ryan Carson znalazł się w błotnistych wodach po tym, jak jego fundusz Web3, 'Flux' spotkał się z krytyką. W tweecie...

Rug Radio x Cory Van Lew PFPs są dziś w obiegu!

Wyczekiwany przez Rug Radio Kolekcja PFP NFT z artystą Cory Van Lew ma spaść już dziś, 6 lutego. Rug Radio, firma medialna Web3...

Rynek NFT powraca z 945 milionami dolarów w styczniu

Rynek NFT rozpoczyna rok 2023 z hukiem, zdobywając ponad 945 milionów dolarów w sprzedaży i wolumenie handlowym w samym styczniu! Ten powrót oznacza wspaniałe...