© Reuters. FILE PHOTO: Minister finansów Indonezji Sri Mulyani Indrawati przemawia podczas wydarzenia towarzyszącego spotkaniu ministrów finansów i prezesów banków centralnych G20 w Nusa Dua, Bali, Indonezja, 14 lipca 2022 r. Made Nagi/Pool via REUTERS
By Stefanno Sulaiman and Gayatri Suroyo
JAKARTA (Reuters) – Indonezja odnotowała 464,3 bilionów rupii (29,77 miliardów dolarów)deficytu fiskalnego w 2022 roku, lub 2,38% produktu krajowego brutto, w oparciu o nieaudytowane dane, minister finansów Sri Mulyani Indrawati powiedział we wtorek, znacznie mniejszy niż pierwotnie prognozowany.
Rząd początkowo planował deficyt budżetowy na poziomie 4,85% PKB. Pobór dochodów, jednak dostał impuls z wyższych cen towarów i złagodzenia ograniczeń COVID w zeszłym roku, co skłoniło rząd do skorygowania w dół prognozy deficytu kilka razy.
Najnowsza liczba była poniżej prognozy z 21 grudnia, kiedy to prezydent Joko Widodo powiedział, że oczekuje deficytu na poziomie 2,49%, i oznacza, że konsolidacja fiskalna była szybsza niż planowano.
Zgodnie z prawem, rząd ma miejsce na większe wydatki, z prawnym pułapem deficytu budżetowego w wysokości 3% PKB uchylonym na trzy lata od 2020 roku, aby umożliwić reakcję na pandemię.
Największa gospodarka Azji Południowo-Wschodniej prawdopodobnie wzrosła w zeszłym roku o 5,2%, Sri Mulyani powiedział na internetowej konferencji prasowej. Wzrost gospodarczy w 2021 roku wyniósł 3,7%, a rząd celuje w ekspansję PKB o 5,3% w tym roku.
Indonezja odnotowała 2.626,4 bilionów rupii przychodów w zeszłym roku, co stanowi wzrost o 30,6% w stosunku do roku 2021 i około 16% większy niż cel, powiedział minister.
Rząd wydał 3.090,8 bilionów rupii, nieco poniżej planowanej kwoty i stanowiącej 11% wzrost w stosunku do poprzedniego roku.
Z tego 551,2 bilionów rupii wydano na subsydiowanie cen paliw i taryf energetycznych. Było to również poniżej wcześniejszych oficjalnych szacunków.
Rząd podniósł subsydiowane ceny paliw o około 30% we wrześniu ze względu na presję budżetową wynikającą z wysokich cen energii na świecie. W tym czasie władze powiedziały, że podwyżka cen paliw zmniejszy budżet na dotacje energetyczne o około 48 bilionów rupii, przynosząc całkowity szacowany budżet do 650 bilionów rupii.
Biorąc pod uwagę silną pozycję finansową w 2022 r., Sri Mulyani powiedziała, że przeniesie wszelkie nadwyżki gotówki, aby zmniejszyć pożyczki w 2023 r.
Nie ujawniła kwoty nadwyżki gotówki do końca 2022 roku, ale powtórzyła zobowiązanie do „optymalizacji” funduszu „w celu przewidywania potrzeb finansowych wśród globalnej niepewności gospodarczej”.
Indonezja spodziewa się deficytu fiskalnego na poziomie 2,84% PKB w 2023 r.
(1$=15 595,0000 rupii)