Show Biznes

Oto aktualny stan Kościoła Remnant Fellowship po śmierci Gwen Shamblin Lary

Dokument HBO Max Droga w dół rozpoczyna się od informacji o katastrofie lotniczej w jeziorze Percy Priest Lake w pobliżu Nashville w stanie Tennessee, w której zginęło kilku przywódców kościoła w Brentwood. Jednak po tym, jak dokument spędza kolejne trzy godziny na badaniu kultowego Remnant Fellowship Church, wyspiarskiej wspólnoty religijnej, która promuje odchudzanie poprzez poleganie na Bogu, katastrofa lotnicza zostaje zapomniana aż do samego końca. Kierowanie Remnant przez Gwen Shamblin Larę zakończyło się 29 maja 2021 roku, po dwóch dekadach spędzonych u jego steru. Druga część filmu dokumentalnego jest już dostępna na kanale HBO Max. Oto, co wydarzyło się w katastrofie lotniczej i jaki jest dzisiejszy status Remnant Fellowship Church.

The Way Down śledzi karierę Gwen Shamblin Lara od początku jej programu odchudzania opartego na studium biblijnym w latach 80. do jej książki „Dieta odchudzająca” z 1997 roku i ostatecznego założenia Kościoła Remnant Fellowship w 1999 roku. Dokument podkreśla, że Kościół kładzie nacisk na „pomaganie ludziom w odwróceniu się od miłości do jedzenia i zwróceniu się ku miłości do Boga”, podkreślając, że dzięki jego programom członkowie byli w stanie „[break] uwolnić się z niewoli narkotyków, alkoholu, papierosów, objadania się i nadmiernego wydawania pieniędzy”. Kościół ma ponad 1 500 członków w 150 kongregacjach na całym świecie, a według strony internetowej jego członkowie „łącznie stracili na wadze 30 000 funtów” Jest to społeczność, w której „liderzy są CZYŚCI… Mężowie są mili jak Chrystus, kobiety są uległe, a dzieci posłuszne rodzicom” – czytamy na stronie internetowej.

Posłuszeństwo dzieci w Remnant jest również podkreślone w filmie The Way Down, , w którym byli członkowie zarzucają kulturę, w której rodzicom każe się bić źle zachowujące się dzieci klejem i pasami. Dokument opowiada o dwóch członkach organizacji z Atlanty, Josephie i Sonii Smith, którzy w 2007 roku zostali skazani za pobicie w 2003 roku ich 8-letniego syna Josefa i obecnie odsiadują wyrok dożywocia. Mimo że policja przeprowadziła nalot na Remnant w czerwcu 2004 roku podczas dochodzenia w sprawie śmierci chłopca, nigdy nie udało się ustalić ścisłego związku z kościołem w tej sprawie.

Jak zginęła Gwen Shamblin Lara?

Rządy Shamblin nad Remnant zakończyły się szokująco 29 maja 2021 roku, kiedy samolot, którym leciał jej mąż Joe Lara rozbił się o jezioro Percy Priest Lake z nią, ich zięciem Brandonem Hannahem i czterema innymi przywódcami Kościoła na pokładzie wkrótce po starcie. Grupa, w skład której wchodzili Jennifer i David Martin oraz Jonathan i Jessica Walters, leciała ze Smyrny w stanie Tennessee na spotkanie „We The People: Patriot’s Day” na Florydzie. Chociaż zarówno Joe Lara, jak i Brandon Hannah posiadali licencje pilotów, świadectwo lekarskie Lary straciło ważność, a Hannah nie posiadał certyfikatu na samolot, którym lecieli.

W wypadku zginęli wszyscy pasażerowie na pokładzie. Gwen Shamblin Lara miała wtedy 66 lat, a jej mąż Joe Lara – 58.

Gdzie jest teraz Elizabeth Shamblin Hannah?

Jak pokazała 1. część Drogi w dół córka Gwen, Elizabeth Shamblin Hannah, przejęła Fellowship zaraz po śmierci matki. W katastrofie Elizabeth Hannah straciła nie tylko matkę i ojczyma, ale także męża. „Wiem, że wielu z was zastanawiało się, jak sobie radzę i czy się poddaję, czy rzucam ręcznik, skoro tyle się wydarzyło? I to jest dobre pytanie, po tylu tragediach, po tylu negatywnych mediach, po tylu prześladowaniach, po tylu stratach” – mówi Elizabeth Hannah w nagraniu z listopada 2021 r., pięć miesięcy po katastrofie, odtworzonym w filmie. „Nigdy nie przyłączyłam się do mojej matki, która założyła ten Kościół dla chwały człowieka” – mówi dalej. „Nie zamierzam więc teraz przejmować się tym, co myślą ludzie” Jednak w ciągu ostatnich miesięcy, jak wynika z drugiej części dokumentu HBO Max, zamiast przychodzić do Kościoła osobiście, dzwoni do niego wirtualnie. Na stronie internetowej Remnant, choć Hannah nadal pełni rolę przywódcy, jest teraz wymieniona jako jeden z wielu liderów, a nie jako osoba stojąca na czele. Jej brat Michael, jak wynika z części 2 tej serii, również rozwiódł się z żoną i odszedł z Kościoła po śmierci matki. Mimo że na stronie internetowej widnieje aktualny kalendarz cotygodniowych nabożeństw, The Way Down podaje w wątpliwość dalsze losy Kościoła bez Gwen Shamblin i jej dzieci, które mogłyby mu przewodzić.

remnant
Remnant Fellowship Church in Brentwood, TN.

HBO Max

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button