Show Biznes

Phoebe Bridgers o tym, dlaczego zdecydowała się podzielić swoją aborcyjną historią

NEW YORK, NEW YORK - MAY 02: Phoebe Bridgers attends The 2022 Met Gala Celebrating

Źródło obrazu: Getty / Theo Wargo

Chociaż wiele gwiazd wypowiedziało się na temat przerażających wiadomości związanych z orzeczeniem Roe v. Wade, Phoebe Bridgers, która jest najbardziej znana ze swojego albumu „Stranger in the Alps”, przeniosła sprawy na bardziej osobisty poziom.

Na początku maja, dzień po tym, jak Politico opublikowało wyciekły projekt opinii Sądu Najwyższego, w którym stwierdzono, że wyrok w sprawie Roe v. Wade zostanie prawdopodobnie obalony, Bridgers poczuła się tak zdegustowana tą wiadomością, że postanowiła podzielić się swoją osobistą historią aborcji w mediach społecznościowych. „Miałam aborcję w październiku zeszłego roku, kiedy byłam w trasie koncertowej. Poszłam do planned parenthood, gdzie dali mi tabletkę aborcyjną. To było proste. Każdy zasługuje na taki dostęp” – napisała na Twitterze, zamieszczając link do listy funduszy aborcyjnych, które można wesprzeć.

Miałam aborcję w październiku zeszłego roku, kiedy byłam w trasie koncertowej. Poszłam do planned parenthood, gdzie dali mi tabletkę aborcyjną. To było łatwe. Każdy zasługuje na taki dostęp.

Oto duża lista miejsc, do których możesz teraz wpłacać datki. https://t.co/jT0sk6CeNX

– traitor joe (@phoebe_bridgers) May 3, 2022

W ostatnim wywiadzie dla The Guardian amerykańska piosenkarka wyjaśnia, dlaczego zdecydowała się podzielić swoją historią w tak publiczny i poruszający sposób. Słysząc wiadomość o wycieku opinii czuła się „tak obrzydliwie i surrealistycznie”, powiedziała Bridgers w wywiadzie dla The Guardian, dodając, że „atmosfera w hotelu była tak mroczna.” Jeśli chodzi o to, co zachęciło ją do zabrania głosu, powiedziała w wywiadzie: „Zawsze znajdowałam pocieszenie w rozmowach z ludźmi przy okazji – kiedy czyjaś mama mówi: 'Dokonałam aborcji, kiedy byłam nastolatką’ To było dla mnie normą. Stwierdziłam: 'W porządku, czas wrzucić swój kapelusz do tej puli'”

Bridgers wywołała tym samym sporo dyskusji: jej tweet otrzymał prawie 40 tys. retweetów i 264 tys. polubień. I choć niektórzy zareagowali na to słowami w stylu: „Nie mów, że łatwo było ci podjąć tę decyzję – to było naprawdę emocjonalne”, Bridgers powiedziała The Guardian, że nie było to dla niej wcale emocjonalne doświadczenie. Choć czuła się „hormonalnie szalona”, powiedziała: „Nie sądzę, że powinniście przypisywać mi 'to mnie rozerwało’. Nie! Nie myślę o tym jak o dziecku, oczywiście, że nie.”

W dalszej części wywiadu, który został udzielony przed oficjalnym obaleniem Roe v. Wade, Bridgers zauważyła również, że „zawsze będzie miała dostęp do aborcji” w sposób, w jaki nie każdy ma.

„Jako biała kobieta z wyższej klasy średniej z Kalifornii, nawet jeśli sprawa zostanie obalona, zawsze będę miała dostęp do aborcji. Mam przyjaciółkę, która chodziła do szkoły medycznej – za każdym razem, gdy potrzebuję lekarza, pyta mnie: „Masz kogoś, kogo możesz mi polecić?” Więc ja po prostu mówię: „Hej, gdzie mogę się udać w tej sprawie?” Mrugnięcie okiem . Ludzie, którzy mają dostęp, zawsze będą mieli dostęp” Kontynuowała: „Wkurza mnie to, że nie rozmawiamy o mnie. To takie proste: w tym samym tygodniu grałam w Teksasie, a potem wróciłam do domu i powiedziałam: o mój Boże. Umówiłem się na spotkanie. To było 12 godzin mojego życia.”

Bridgers nie myli się. Według BBC „ograniczenie dostępu do aborcji miałoby nieproporcjonalnie duży wpływ zarówno na biedniejsze kobiety, jak i na Afroamerykanki, ponieważ te grupy częściej starają się o aborcję”

Z tego powodu Bridgers zaczęła przekazywać dolara z każdego biletu na swoją trasę koncertową na rzecz organizacji, która pomaga osobom bez dokumentów w uzyskaniu aborcji, jak podaje The Guardian. „Nikt by się nie przejął, gdybym po prostu zamieściła link.”

Według Planned Parenthood South Atlantic, jednym z najpotężniejszych sposobów walki z antyaborcyjnymi atakami legislacyjnymi jest dzielenie się indywidualnymi doświadczeniami z aborcją – tak jak zrobiła to Bridgers. „Dzielenie się naszymi autentycznymi historiami i doświadczeniami pomaga zniszczyć stygmatyzację aborcji” – czytamy na stronie internetowej. „Im bardziej Twoi zwolennicy widzą powszechne poparcie, tym bardziej prawdopodobne jest, że sami również zabiorą głos.”

Po niefortunnej wiadomości, że Roe v. Wade została oficjalnie obalona 24 czerwca, przyszłość prawa do aborcji będzie zależeć od poszczególnych stanów. Stany rządzone przez Republikanów, takie jak Mississippi, Oklahoma, Arizona i Teksas, już zakwestionowały Roe v. Wade i podjęły kilka prób ustawodawczych w celu ograniczenia aborcji, a w wielu stanach już zamknięto kliniki aborcyjne w odpowiedzi na decyzję Sądu Najwyższego z 24 czerwca. Z oczywistych względów jest to tragedia, która bezpośrednio wpływa na prawo ludzi do autonomii wobec własnego ciała.

„To krytyczny moment dla zwolenników, by przekuć oburzenie w działanie: nie będziemy spokojnie stać z boku i pozwalać, by nasze prawa były odbierane” – powiedziała POPSUGAR w jednym z wywiadów Jamesa Bailey, dyrektorka ds. czarnych kampanii w Planned Parenthood Federation of America.

Jeśli zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby wesprzeć dostęp do aborcji, możesz zacząć od wpłacenia datku na fundusz aborcyjny w jednym z najbardziej dotkniętych stanów. Możesz również przeczytać ten artykuł, aby dowiedzieć się, jak podjąć dalsze działania.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button