Show Biznes

Prawdziwa historia Darkstar, hipersonicznego odrzutowca Mach-10 z filmu 'Top Gun: Maverick

 • Jedną z gwiazd nowego filmu Top Gun: Maverick jest hipersoniczny samolot SR-72 Darkstar.
 • SR-72 tak naprawdę nie istnieje, ale inżynierowie z Lockheed Martin mieli swój udział w jego rozwoju.
 • Słynny oddział firmy Skunk Works opracował SR-72, jak również prawdziwy SR-71.

  W Top Gun: Maverick, kapitan Pete „Maverick” Mitchell przenosi swoją potrzebę prędkości do nowej sfery: hipersonicznej. Trzydzieści sześć lat po premierze pierwszego filmu Mitchell jest pilotem doświadczalnym lecącym samolotem SR-72 „Darkstar”. Choć fikcyjny, SR-72 ma rzeczywisty rodowód, a przy projektowaniu samolotu i modeli pomagała mu ta sama grupa, która projektuje prawdziwy SR-72: słynne na całym świecie Skunk Works, Advanced Development Programs firmy Lockheed Martin.

  Według Lockheed Martin, zespół produkcyjny stojący za Top Gun: Maverick skontaktował się z należącym do firmy oddziałem Skunk Works w celu uzyskania pomocy przy tworzeniu koncepcji SR-72. Skunk Works, nazwa zaczerpnięta z kreskówki Li’l Abner, jest oddziałem Lockheed Martin, który pracuje nad tajnymi programami lotniczymi. Założony przez legendarnego inżyniera lotnictwa Clarence’a „Kelly’ego” Johnsona, Skunk Works okazał się najważniejszym i najbardziej wpływowym lotniczym biurem konstrukcyjnym ery nowożytnej, odpowiedzialnym za samolot szpiegowski U-2, SR-71 Blackbird, myśliwiec stealth F-117A Nighthawk, F-22 Raptor i F-35 Joint Strike Fighter.

  the lockheed sr71 blackbird strategic
  Ściśle tajny przez lata, SR-71 z zakładów Skunk Works jest wciąż panującym mistrzem jako najszybszy samolot wszech czasów.

  Greg Mathieson/MaiGetty Images

  Zespół Top Gun dokonał logicznego wyboru. W końcu fikcyjny samolot hipersoniczny SR-72 „Darkstar” ma być kontynuacją SR-71, który również został opracowany przez Skunk Works. Oba są szybkimi, załogowymi strategicznymi odrzutowcami zwiadowczymi. Różnica polega na tym, że podczas gdy SR-71 osiągał prędkość maksymalną Mach 3,3 (czyli 2 193 mil na godzinę), filmowy SR-72 jest zdecydowanie na terytorium hipersonicznym, osiągając prędkość Mach 10, czyli 7 672 mil na godzinę. (Prędkości hipersoniczne – szybsze od prędkości dźwięku – przekraczają 3000 mil na godzinę, czyli ponad Mach 5.)

  Oczywiście SR-72 Darkstar jest również fałszywy. Samolot z filmu ma tę samą nazwę co RQ-3 Darkstar, wysokogórski, długodystansowy dron obserwacyjny, który firma Lockheed Martin opracowała w latach 90. Prawdziwy Darkstar był wolno poruszającą się platformą szpiegowską, która latała z prędkością mniejszą niż 5 procent prędkości samolotu filmowego.

  Ale czy wersja filmowa jest bliższa rzeczywistości, niż można by podejrzewać? Filmowy SR-72 wykazuje podobieństwo do przedstawionego po raz pierwszy w 2016 r. przez Skunk Works projektu koncepcyjnego prawdziwego, bezzałogowego SR-72, również hipersonicznego strategicznego samolotu rozpoznawczego. Samolot ma długie skrzydło i kadłub oraz małe skrzydła w kształcie strzałek z korbką. Logo Skunk Works jest umieszczone na widocznej płetwie ogonowej. Według The Washington Post, ówczesna dyrektor generalna LockMart Marilyn Hewson opisała go wtedy jako odrzutowiec zdolny do osiągnięcia prędkości 6 Macha.

  lockmart lockheed martin sr72
  Ten wydany w 2016 roku render przedstawia wizję firmy Lockheed Martin dotyczącą prawdziwego SR-72. Jest on bardzo podobny do samolotu z filmu – i pewnego dnia mógłby zostać zbudowany.

  Lockheed Martin

  Filmowy SR-72 (zdjęcie na górze tej historii) jest praktycznie identyczny z renderami z 2016 roku, które Lockheed Martin opublikował na swojej stronie internetowej (zdjęcie powyżej), aż po logo Skunk Works na ogonie. Jedyną istotną różnicą jest dodanie okien w kokpicie pilota po lewej i prawej stronie filmowego SR-72, podczas gdy prawdziwy samolot będzie bez załogi i nie będzie ich potrzebował.

  Lockheed Martin, na swojej Top Gun: Maverick, wyjaśnia, że przy projekcie filmu pracowało wielu pracowników, aby dopracować wygląd samolotu Mach-10. Na stronie zamieszczono trzy krótkie filmy wideo z udziałem „Jima„, projektanta koncepcyjnego, który rysuje samoloty dla firmy. Jim szkicuje ołówkiem filmowy SR-72, siedząc na zewnątrz przed komputerową wersją samolotu.

  Kolejnym pracownikiem LockMart jest „Becky„, która opisuje swoją pracę jako projektowanie i wytwarzanie różnych typów pełnowymiarowych modeli samolotów na biegunach. Modele lotnicze to modele samolotów, które są montowane na wysokich słupach w celu przeprowadzenia testów, aby określić ich przekrój radarowy. Im mniejszy jest przekrój radarowy, tym trudniej jest radarowi wykryć samolot. Becky najwyraźniej znajduje się w Lockheed Martin Helendale Radar Cross Section Facility, który miał swój moment w mediach społecznościowych w zeszłym roku, gdy nowy, wcześniej niewidziany kształt samolotu został sfotografowany w tym obiekcie.

  lockheed martin skunk works sr72
  Kolejne zdjęcie Lockheed Martin przedstawiające Top Gun: Maverick SR-72. Podczas lotu z prędkością naddźwiękową samoloty i rakiety nagrzewają się do niewiarygodnych rozmiarów z powodu tarcia powietrza. Zwróć uwagę na nagromadzenie ciepła na nosie, krawędziach natarcia skrzydeł i zgrubieniach silnika.

  Lockheed Martin

  Ostatnimi dwoma pracownikami firmy, którzy zostali przedstawieni w Top Gun: Maverick to „Jason” i „Lucio”. Jason i Lucio są modelarzami, którzy faktycznie tną i formują materiał, aby stworzyć koncepcję samolotu, a film pokazuje ich pracujących nad modelem filmowego SR-72. (A może jest to prawdziwy SR-72?) Co ciekawe, Becky, Jason i Lucio są pokazani przy niewidzianym wcześniej samolocie w kształcie łzy, zamontowanym na słupie w Helendale. Nie wiadomo, czy samolot jest prawdziwym projektem, który jest testowany, czy też czymś fajnym, wymyślonym, by umieścić go na szczycie słupa.

  Filmowy SR-72 może być o wiele bliższy prawdziwemu samolotowi, niż się to opinii publicznej wydaje. Pentagon nie podpisał jeszcze kontraktu na budowę prawdziwego SR-72; jak na razie jest to wewnętrzna praca firmy Lockheed Martin, więc może nigdy nie powstanie. Wydaje się jednak prawdopodobne, że to, co widać na srebrnym ekranie, jest bardzo zbliżone do tego, co przynajmniej jeden z kontrahentów z branży obronnej uważa za prawdopodobny samolot. Niestety, w jego wnętrzu nie znajdzie się miejsce dla Toma Cruise’a.

  Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

  Related Articles

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

  Back to top button