Show Biznes

Prawdziwa historia filmu ” Pod sztandarem nieba ” nie potrzebuje dodatkowego dramatyzmu

Kiedy w 1984 roku pojawiła się wiadomość o zamordowaniu Brendy Lafferty i jej niemowlęcia, społeczność mormońska znalazła się w niewygodnym miejscu. Zbrodni dokonało dwóch mężczyzn, Ron i Dan Lafferty. Według Rona, Bóg polecił mu zabić Brendę i jej dziecko. Prawie czterdzieści lat później ta niepokojąca, ale wciągająca historia trafiła do telewizji.

W czwartek (28 kwietnia), FX zaprezentuje dwa pierwsze odcinki Pod sztandarem nieba, w którym główną rolę gra Andrew Garfield jako detektyw Jeb Pyre. W serialu Pyre (sam będący członkiem kościoła) prowadzi śledztwo w sprawie prawdziwych morderstw Lafferty i jej dziecka, jednocześnie mierząc się z własnym kryzysem wiary. Daisy Edgar-Jones gra Brendę, a Sam Worthington jej szwagra i mordercę, Rona. Jak wiele seriali, Pod sztandarem nieba waha się między dużą dawką rzeczywistości a Hollywood.

Książka Krakauera, Under the Banner of Heaven: A Story of Violent Faith, funkcjonuje jako proste (a przynajmniej na tyle, na ile ta historia może być prosta) śledztwo w sprawie śmierci Lafferty i jej niemowlęcej córki, Erici. Na pierwszych stronach powieści sytuacja wyjściowa jest jasna: mąż Brendy i najmłodszy brat Rona, Allen, wrócił z pracy do domu i zastał żonę i córkę z poderżniętymi gardłami. Allen wierzył, że w morderstwie brał udział jego brat, Ron.

Złożoność morderstwa narasta przez całą powieść. Krakauerowi udaje się zebrać relacje naocznych świadków, przeprowadzić dokładne badania na temat morderstwa, a także stworzyć kontekst wokół Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich, aby wyjaśnić to morderstwo.

Literacka wersja Nieba zagłębia się w pochodzenie Rona i rozpad jego małżeństwa. Ron, ekstremista mormoński, uważał, że ma prawo praktykować poligamię. Nie podobało się to jego żonie, ani Brendzie . Brenda, również członkini kościoła, nie zgadzała się z wieloma przekonaniami Rona, w tym z jego wiarą, że jest prorokiem. W końcu żona Rona odeszła od niego, a on sam został ekskomunikowany z kościoła, co doprowadziło do powstania ekstremistycznej sekty w hrabstwie Utah.

Piękno tej książki polega na tym, że oferuje ona bogaty kontekst na temat Kościoła Świętych w Dniach Ostatnich, jego powstania i tego, jak ta grupa religijna była nękana przez odłamy, które skłaniały się ku fundamentalistycznym praktykom, takim jak poligamia. W kontekście prawdziwej historii morderstw Brendy i Erica, książka śledzi losy braci po zakończeniu sprawy, ponowny proces Rona oraz złożoną rolę Dana jako mordercy, który teraz widzi, że Ron nie był prorokiem. Co do historii Jeba Pyre’a – wydaje się, że jest to zabieg mający na celu dodanie kolejnej warstwy głębi do i tak już skomplikowanej historii. Nic nie wskazuje na to, że Jeb jest prawdziwą osobą lub nawet złożeniem wielu osób.

Ale jak to Hollywood ma w zwyczaju, limitowana seria Dustina Lance’a Blacka wykorzystuje siłę gwiazd do przekazania niuansów. Serial umieszcza postać Garfielda w centrum przerażającego morderstwa, używając go jako rzecznika, aby zgłębić kontekst, który książka może zaoferować w przypisach i na marginesie. Ale prawda pozostaje niezmienna: morderstwa Brendy i Erica Lafferty nie wymagają upiększania. Choć historia ta może nosić tytuł Pod sztandarem nieba, to, co przeżyły Brenda i Erica, było w rzeczywistości piekłem na ziemi.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button