Show Biznes

Prawdziwa historia kryjąca się za filmem HBO Maxa ” The Staircase

W 2001 roku Kathleen Peterson została znaleziona martwa na dole schodów w domu w Karolinie Północnej, który dzieliła ze swoim mężem, pisarzem Michaelem Petersonem.

„Moja żona miała wypadek” – mówi Peterson w rozmowie z pogotowiem. „Wciąż oddycha. Spadła ze schodów”.

Related Articles

Wkrótce potem Peterson został oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Proces, który nastąpił, był pełen zwrotów akcji i dziwacznych teorii – winą za śmierć obarczono wszystko, od ataku sowy po powiązanie jej z drugim zabójstwem o podobnym charakterze . Ta dziwna sprawa była tematem niezliczonych podcastów o prawdziwych zbrodniach, serialu dokumentalnego Netflixa, a teraz została zaadaptowana przez HBO Max do nowego miniserialu dramatycznego z Colinem Firthem i Toni Collette w rolach głównych.

Oto, co warto wiedzieć o Petersonie, jego rodzinie i procesie o morderstwo.

Przyjaciel rodziny Petersona również został znaleziony martwy na dole schodów

Zanim Peterson poznał Kathleen w 1986 roku, mieszkał w Niemczech ze swoją pierwszą żoną Patricią Peterson, nauczycielką szkoły podstawowej w amerykańskiej bazie wojskowej, jak podaje People. Małżeństwo miało dwóch synów, Claytona i Todda.

Podczas pobytu za oceanem Patricia i Peterson zaprzyjaźnili się z Elizabeth Ratliff, matką dwóch małych dziewczynek, której mąż zginął podczas misji wojskowej. Jednak pewnego ranka w listopadzie 1985 r. ich droga przyjaciółka została znaleziona martwa u podnóża schodów. Jak podaje NBC, wieczorem przed śmiercią Peterson był w jej domu i pomagał położyć do łóżka jej córki, Margaret i Marthę.

Początkowo sądzono, że Ratliff zmarła w wyniku upadku ze schodów – do czasu, gdy oczywiście 15 lat później znaleziono Kathleen Peterson martwą w bardzo podobny sposób. Kiedy siostra Ratliffa, Margaret Blair, dowiedziała się o śmierci Kathleen, zadzwoniła do detektywa zajmującego się tą sprawą. „Zapytałam: 'Czy wie pan, że to samo przytrafiło się matce Margaret i Marthy, a Michael Peterson był przy niej ostatni?’ – powiedziała NBC.

Śmierć Ratliffa została później ponownie zbadana i uznana za „zabójstwo”, chociaż przysięgli w sprawie Kathleen twierdzą, że w procesie decyzyjnym w ogóle nie wzięli pod uwagę jej śmierci, jak podaje portal.

Social group, People, Event, Youth, Team, Community, Fun, Photography, Leisure, Family,
Caitlin Atwater, Clayton Peterson, Kathleen Peterson, Michael Peterson, Todd Peterson, Martha Ratliff, Margaret (Ratliff) Blakemore.

Netflix

Szczęśliwe” życie w Durham

Po śmierci Ratliffa rodzina Petersonów adoptowała Margaret i Marthę i wróciła do Stanów Zjednoczonych

Kiedy małżeństwo Petersona i Patricii zaczęło się rozpadać w połowie lat 80-tych, dziewczynki były odpowiedzialne za zapoznanie Petersona z jego następną żoną, Kathleen. Siostry bawiły się z jej córką, Caitlin, która mieszkała w Durham, w Północnej Karolinie. W 1987 r. rodzina zamieszkała razem, jak podaje NBC.

„Wszyscy usiedli przy mnie i powiedzieli: 'Co byś zrobiła, gdyby Martha i Margaret zamieszkały z tobą?’ A ja od razu pomyślałam – 'stałe nocowanie!'” Powiedziała Caitlin w wywiadzie dla NBC.

Peterson, były felietonista prasowy, napisał kilka powieści, w tym popularną w latach 90. książkę z czasów II wojny światowej A Time of War, która wzbudziła zainteresowanie hollywoodzkiego studia. Według NBC, za jedną ze swoich książek otrzymał od wydawcy „ponad pół miliona dolarów zaliczki”.

On i Kathleen, dyrektorka firmy telekomunikacyjnej, wychowali dzieci w rozległym domu, donosi ABC News. Według gazety, Peterson powiedział w 2006 roku: „Mieszkaliśmy razem przez 14 lat i byliśmy szczęśliwi w każdym z tych lat.”

Jego żona została znaleziona martwa w ich domu

Wielka „szczęśliwa” rodzina Petersona została rozbita 9 grudnia 2001 roku, kiedy zadzwonił pod 911, twierdząc, że znalazł Kathleen żywą, ale nieprzytomną, na dole schodów w ich domu.

Wcześniej wieczorem, Peterson powiedział, że para zjadła kolację, obejrzała film America’s Sweethearts i siedziała przy basenie. Twierdzi, że Kathleen poszła do łóżka, a on został na zewnątrz, by zapalić fajkę. Obrona twierdziła, że Kathleen, po wypiciu wina i zażyciu valium, próbowała wejść na słabo oświetloną klatkę schodową, upadła i wykrwawiła się na śmierć.

Ale kiedy detektyw Art Holland z policji w Durham przybył do ich domu, scena od razu wydała mu się podejrzana: Kathleen była „rozłożona na podłodze, jej głowa spoczywała na podeście tylnych schodów”, jak podaje NBC. Policja zauważyła również butelkę wina i dwa kieliszki na blacie kuchennym „starannie ułożone – co sugeruje, że być może para spędziła relaksujący wieczór w domu, popijając razem wino” – donosi gazeta. Tylko że na żadnym z kieliszków nie było odcisków palców Kathleen. W rzeczywistości lekarz orzecznik stwierdził później, że zawartość alkoholu w jej krwi była tak niska, że przeszłaby test alkomatem, gdyby go przeprowadziła.

Biegły stwierdził, że Kathleen została śmiertelnie pobita i miała siedem głębokich ran na skórze głowy. Krew wokół ofiary była w większości zaschnięta, co oznacza, że leżała ona na dole schodów przez długi czas. Były prokurator okręgowy, sędzia Jim Hardin, powiedział NBC, że leżała tam około dwóch godzin.

Stanowy ekspert ds. rozprysku krwi stwierdził, że krople krwi wokół klatki schodowej powstały w wyniku uderzenia bronią, jak podaje gazeta.

Sekretna prostytutka

Niedługo po znalezieniu ciała Kathleen, Peterson, główny podejrzany, został aresztowany i oskarżony o morderstwo pierwszego stopnia. Jego proces rozpoczął się w lipcu 2003 roku.

W sądzie władze stanowe twierdziły, że motyw zabójstwa był częściowo związany z jego seksualnością. Według NBC, prokurator uważał, że Kathleen znalazła na komputerze męża 2000 zdjęć nagich mężczyzn oraz e-mail z 26-letnim mężczyzną, który po raz pierwszy skontaktował się z nim cztery miesiące przed morderstwem i z którym Peterson planował się spotkać. Prokurator przypuszczał, że Kathleen natknęła się na zdjęcia i e-maile, co doprowadziło do fizycznej – i ostatecznie śmiertelnej – konfrontacji między mężem a żoną.

Peterson został skazany za morderstwo pierwszego stopnia

10 października 2003 roku ława przysięgłych uznała Petersona winnym morderstwa swojej żony. Został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego. Peterson utrzymywał swoją niewinność, mówiąc podobno: „Nic nie zrobiłem. Jestem niewinny. Nie wierzyłem, że zostanę skazany, dopóki urzędnik przysięgłych nie przeczytał wyroku”

Glasses,

Netflix

Teoria sowy

W 2009 roku pewien adwokat przedstawił nową teorię, przytaczając niezbite dowody na to, że Peterson w rzeczywistości nie był odpowiedzialny za śmierć Kathleen. Zamiast tego twierdził, że winna była sowa. Według Narodowego Towarzystwa Audubona „teoria sowy” zakłada, że sowa włochata – gatunek powszechnie występujący w Durham – zaplątała się we włosy Kathleen, powodując poważne obrażenia, takie jak usunięcie części skóry głowy, i spowodowała jej upadek ze schodów. Stowarzyszenie twierdzi, że „autopsja Kathleen wykazała siedem ran, w tym bardzo głębokie z tyłu skóry głowy, oraz igły sosnowe wbite w jedną z jej rąk, które trzymały kępki jej własnych włosów” Ponadto, kosmyki w lewej ręce ofiary zawierały trzy małe piórka.

„Kiedy patrzysz na jej obrażenia, wydają się one zgodne z tym, że zostały zadane szponami sowy” – powiedziała Audubonowi obrońca Petersona, Mary Jude Darrow. „Ale nie chciałabym ryzykować życia lub przyszłości mojej klientki na podstawie tego argumentu.”

Jak podaje WRAL, adwokat Lawrence Pollard złożył nowy wniosek w Sądzie Najwyższym w 2009 roku, w którym stwierdził: „Jest to zatem nowy i przekonujący dowód i prawdopodobnie najważniejszy dowód znaleziony do tej pory w tej sprawie, ponieważ łączy atak ptaka z ofiarą i jest trzymany w dłoni ofiary” Nie złożono wniosku o nowy proces.

Peterson odchodzi po zdyskredytowanych zeznaniach

W 2011 r. sędzia unieważnił wyrok i nakazał nowy proces po tym, jak stwierdził, że analityk rozprysku krwi złożył fałszywe i wprowadzające w błąd zeznania podczas pierwszego procesu Petersona, donosi ABC. Jak donoszą lokalne media, Tim Palmbach z Wydziału Medycyny Sądowej Uniwersytetu w New Haven zeznał, że analityk „skupił się tylko na niektórych kroplach krwi w okolicy i nie ujawnił ławnikom, że na miejscu zdarzenia znajdowała się inna krew, która nie pasowała do jego ustaleń. Ponadto wiele z testów przeprowadzonych przez [the analyst] wydawało się być wykorzystanych do potwierdzenia teorii, a nie do znalezienia najbardziej prawdopodobnego scenariusza.”

Prawna saga ciągnęła się aż do lutego 2017 roku, kiedy to Peterson podobno przyznał się do dobrowolnego popełnienia nieumyślnego zabójstwa żony i został zwolniony z aresztu. Przyznanie się do winy w trybie Alford pozwala oskarżonemu zachować niewinność, a jednocześnie uznać, że prokuratura ma wystarczające dowody, aby go skazać. Prokuratorzy wyrazili nadzieję, że przyznanie się do winy przyniesie rodzinie Kathleen „pewien wymiar sprawiedliwości”.

Przyznanie się do winy, choć technicznie rzecz biorąc, nie rozwiązało oficjalnie zagadki śmierci Kathleen. „Słowa 'Alford plea’ są bez znaczenia. Alford smalford. To nic nie znaczy. Wina!” Siostra Kathleen, Candace Zamperini, rzekomo krzyczała na Petersona podczas procesu. „Brutalnie odebrałeś życie kobiecie, która cię utrzymywała, pilnowała twoich dzieci, kochała cię!”

Dzisiaj Peterson ma 78 lat i pozostaje wolnym człowiekiem. Po wyjściu na wolność opublikował dwie książki na temat swojej sprawy: Behind the Staircase i Beyond the Staircase. Wszystkie zyski z tej publikacji zostały przekazane na cele charytatywne. Od 2011 do 2017 roku Peterson spotykał się również z Sophie Brunet, montażystką nagradzanego serialu dokumentalnego Jean-Xavier de Lestrade o jego sprawie. Peterson mieszka obecnie w Durham, „w mieszkaniu na parterze bez schodów – to było naprawdę ważne zakwaterowanie” – powiedział w 2019 r. jego prawnik David Rudolf.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button