Show Biznes

Prawdziwa historia związku Michaela Petersona z redaktorką „Schodów” Sophie Brunet

10 października 2003 r. Michael Peterson został skazany na dożywocie bez możliwości zwolnienia warunkowego za zabójstwo swojej żony Kathleen Peterson, która dwa lata wcześniej została znaleziona martwa na dole schodów w ich domu rodzinnym. Został osadzony w zakładzie karnym Nash w Karolinie Północnej, ale od początku śledztwa w jego sprawie aż do dziś utrzymuje, że jest niewinny. Kiedy Peterson został oskarżony o popełnienie przestępstwa, francuska ekipa dokumentalna pod kierownictwem Jean-Xaviera de Lestrade rozpoczęła zdjęcia, a w 2004 r., po jego skazaniu, ukazał się ośmioodcinkowy serial dokumentalny poświęcony sprawie Petersona. (Kolejne odcinki zostały dodane w 2012 roku, a następnie w 2018 roku, kiedy to amerykański Netflix udostępnił wszystkie 13 odcinków jako całość) Mniej więcej w okolicach premiery oryginalnego dokumentu, redaktorka serialu, Sophie Brunet, wysłała Petersonowi list do więzienia. To, co zaczęło się jako korespondencja na odległość, przerodziło się w trwający około trzynastu lat związek, który został przedstawiony w nowym serialu dramatycznym HBO Max The Staircase.

Sophie Brunet i Peterson spotykali się przez około 13 lat, od 2004 do 2017 roku. Zaczęli korespondować listownie, gdy Peterson przebywał w więzieniu, po tym jak został uznany za winnego. „Byłam dotknięta okrucieństwem [of his life sentence] i tym, co postrzegałam jako pomyłkę sądową” – wyjaśniła Brunet w rozmowie z Vanity Fair. „Postanowiłem więc napisać do Michaela i zaproponować, że wyślę mu kilka książek – co robiłem bezustannie, gdy był w więzieniu”

W piątym odcinku serialu dramatycznego HBO Max, Brunet jest pokazany pracując nad montażem dokumentu, jednocześnie angażując się w związek z Petersonem. W ostatnich dniach pojawili się także twórcy oryginalnego dokumentu, którzy wyrazili frustrację z powodu fałszowania osi czasu. Według de Lestrade, Brunet i innych osób zaangażowanych w projekt, Brunet i Peterson zaczęli ze sobą korespondować dopiero po tym, jak opuściła ona projekt dokumentalny w 2004 roku. „Tylko dlatego, że nie byłam już montażystką, czułam się uprawniona do [reach out to him]” – powiedziała . „W przeciwnym razie uznałabym to za niestosowne” Brunet odwiedzała Petersona trzy do czterech razy w roku w trakcie trwania ich związku, a także wpłacała pieniądze na fundusz prawny Petersona. W 2011 roku Brunet zmontowała dwa pierwsze dodatkowe odcinki, kiedy była romantycznie związana z Petersonem. „Najlepszym dowodem na to, że nigdy nie użyłam The Staircase, aby pomóc Michaelowi jest to,” pisze Brunet do Vanity Fair, „Pracowałam nad teorią sowy przez lata, zbierając dziesiątki i dziesiątki relacji o atakach sów na ludzi. Ale ponieważ teoria ta nigdy nie została przedstawiona w sądzie, nie uwzględniliśmy jej w filmie dokumentalnym” Do dziś Brunet wierzy, że Kathleen Peterson zmarła po tym, jak wcześniejszy atak sowy spowodował u niej rany na skórze głowy.

sophie the staircase
Juliette Binoche gra Sophie Brunet w serialu HBO Max.

HBO Max

Peterson został zwolniony w 2017 roku po tym, jak przyznał się do winy, a jego związek z Sophie zakończył się wkrótce potem, kiedy zdał sobie sprawę, że nie może ponownie zostawić swoich dzieci i przenieść się do Paryża, aby być z nią. Brunet zmontowała późniejsze odcinki, które zostały wyemitowane w 2018 r. na Netflixie, po tym jak zerwała z Petersonem. W tym samym roku, de Lestrade powiedział L’Express, że związek Petersona i Brunet „jest jedną z niesamowitych rzeczy, które wydarzyły się w ciągu tych 15 lat”, powiedział. „Życie jest naprawdę pełne niespodzianek… Ale ona nigdy nie pozwoliła, aby jej własne uczucia wpłynęły na przebieg edycji”

W mailu do Vanity Fair po premierze serialu HBO Max, Brunet napisał: „Mój związek z Michaelem nigdy nie wpłynął na mój montaż. Nigdy, przenigdy nie wycięłam niczego, co mogłoby być dla niego szkodliwe. Mam zbyt wysokie mniemanie o swojej pracy, by mieć choćby cień pokusy, by zrobić coś takiego. A Jean i tak nigdy by na to nie pozwolił” Brunet konsultował się nawet z reżyserem adaptacji HBO Max w 2020 roku, Antonio Camposem. „Powiedziałem mu wyraźnie, że mogę mu powiedzieć, jako przyjaciel, o niektórych aspektach [the relationship], ale że nie chcę być postacią w jego [project].” de Lestrade wyraził również złość wobec ekipy HBO Max, z którą dzielił się swoimi archiwalnymi materiałami filmowymi i badaniami nad sprawą. „Rozumiem, jeśli dramatyzujecie” – powiedział Vanity Fair. „Ale kiedy atakuje się wiarygodność mojej pracy, jest to dla mnie nie do przyjęcia” W tym tygodniu wysłał do twórców list, w którym domaga się, aby „obraźliwe zarzuty zostały usunięte z odcinka piątego przed jego publiczną emisją” lub aby serial dodał notkę wyjaśniającą, że jest to fabularyzowana wersja wydarzeń.

Dziś, zgodnie ze swoją stroną na IMDb, Sophie Brunet nadal pracuje jako montażystka filmowa i telewizyjna. Chociaż jest sfrustrowana fikcjonalizacją jej dziennikarskiej wrażliwości, Brunet poznała aktorkę Juliette Binoche (która wciela się w jej postać w adaptacji HBO) podczas procesu tworzenia filmu. „Tę nową przyjaźń odebrałam jako spóźniony prezent, nieoczekiwane szczęśliwe zakończenie mojej bolesnej historii” – powiedziała .

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button