Show Biznes

Prezydent Biden o strzelaninie w szkole w Teksasie: „Czas przekuć ten ból w działanie”

WASHINGTON, DC - MAY 24: U.S. President Joe Biden delivers remarks from the Roosevelt Room of the White House as first lady Jill Biden looks on concerning the mass shooting at a Texas elementary school on May 24, 2022 in Washington, DC. Eighteen people are dead after a gunman today opened fire at the Robb Elementary School in Uvalde, Texas, according to published reports.  (Photo by Anna Moneymaker/Getty Images)

Wyraźnie zdenerwowany prezydent Biden zwrócił się do narodu w związku z masową strzelaniną w szkole podstawowej Robb w Uvalde, w stanie Teksas, która miała miejsce 24 maja. Dzisiejsza strzelanina jest największą masową strzelaniną w szkole podstawowej od czasu ataku w Sandy Hook Elementary School w Newtown, CT, w 2012 roku. Prezydent Biden był wiceprezydentem w czasie strzelaniny w Sandy Hook, a stając dziś na podium w Białym Domu, powiedział, że ma nadzieję, iż jako prezydent nigdy nie będzie musiał wygłaszać tego rodzaju przemówienia.

„Nadszedł czas, by przekuć ten ból w działanie”.

Do widzów oglądających jego transmisję, w tym ustawodawców, Biden skierował pilny apel o natychmiastową reformę systemu broni w całych Stanach Zjednoczonych. „Nie mówcie mi, że nie możemy mieć wpływu na tę masakrę” – powiedział. „Dlaczego chcemy żyć z tą masakrą? Dlaczego na to pozwalamy? Gdzie, na Boga, jest nasz kręgosłup? . . Nadszedł czas, aby każdy rodzic, każdy obywatel tego kraju przekuł ten ból w czyn. Musimy jasno powiedzieć każdemu wybranemu urzędnikowi w tym kraju: czas działać.”

„W szkole podstawowej Robb jest aktywny strzelec”, podał Uvalde Consolidated Independent School District na Twitterze o 10:17 rano. W tym czasie prosimy o współpracę i nie odwiedzanie kampusu. Jak tylko uzyskamy więcej informacji, zostaną one przekazane. Reszta dystryktu jest objęta statusem bezpieczeństwa” Kilka aktualizacji później na Twitterze pojawiła się informacja: „Uczniowie Robb Elementary zostali przewiezieni do Civic Center w celu ponownego połączenia. Zachęcamy rodziców do odebrania swoich dzieci w tym czasie.”

Podejrzany 18-letni strzelec został zabity przez policjantów, którzy przybyli na miejsce zdarzenia we wtorek. „Uważa się, że porzucił swój pojazd, a następnie wszedł do szkoły podstawowej Robb w Uvalde z bronią ręczną, a być może miał również karabin” – powiedział we wtorek na briefingu prasowym Texas Gov. Greg Abbott. „Zastrzelił i zabił, w sposób przerażający i niezrozumiały, 14 uczniów i zabił nauczyciela” Oprócz osób śmiertelnie rannych, wiele innych osób zostało rannych i jest leczonych w pobliskich szpitalach. Funkcjonariusze organów ścigania nie ustalili na razie motywu strzelaniny w Uvalde.

Strzelec zastrzelił swoją babcię, zanim udał się do szkoły we wtorek, poinformowali przedstawiciele organów ścigania w CNN. „Ten młody człowiek zastrzelił swoją babcię i uciekł z miejsca zdarzenia,” powiedział senator stanowy Roland Gutierrez. Według ostatnich informacji, babcia podejrzanego została przetransportowana samolotem do szpitala w San Antonio, gdzie „nadal się trzyma”.

Prezydent Biden zwrócił się do Amerykanów z prośbą o uczczenie pamięci członków rodzin osób, które zginęły. „Proszę naród o modlitwę za nich. Dajcie rodzicom i rodzeństwu siłę w ciemności, którą teraz odczuwają. Jako naród musimy zapytać: 'Kiedy, w imię Boga, przeciwstawimy się lobby broni palnej? Kiedy, na Boga, zrobimy to, co wiemy w głębi serca, że należy zrobić?”

Strzelanina ma miejsce kilka dni po serii strzelanin w USA. 14 maja 18-letni napastnik zabił 10 osób w sklepie spożywczym w Buffalo, w stanie Nowy Jork, podczas strzelaniny na tle rasowym. Tego samego dnia 68-letni napastnik zaatakował tajwański kościół w Laguna Woods w Kalifornii, zabijając jedną osobę i raniąc pięć innych, co jest uważane za przestępstwo z nienawiści. Niedaleko od Uvalde, w nocnym klubie w Amarillo, TX, zginął 25-letni mężczyzna, a cztery osoby zostały ranne. 15 maja w Houston zginęły dwie osoby, a trzy inne zostały krytycznie ranne.

Biden zakończył przemówienie słowami: „Niech Bóg błogosławi ofiary niewinnego życia w tym smutnym dniu”.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button