Strona główna Show Biznes Recenzja Taylor 514ce

Recenzja Taylor 514ce

Guitar World Verdict

To, że tak dobrze sprawdza się jako towarzysz kanapy, strummer w zespole, czy wydłubywanie czułych ballad na open mic night, jest wynikiem świetnego projektu i zaangażowania. A jeśli gitara może być zbudowana „etycznie” to ta robi to najlepiej. Bardzo dobry instrument.

Pros

 • +

  Bezbłędna budowa Taylora

 • +

  Znakomita grywalność.

 • +

  Gama całkowicie przekonujących dźwięków.

Cons

 • Choć kompatybilny z konkurencją, to jednak trochę drogi.

Dlaczego możesz zaufać Guitar World Nasi eksperccy recenzenci spędzają godziny na testowaniu i porównywaniu produktów i usług, abyś mógł wybrać to, co najlepsze dla Ciebie. Dowiedz się więcej o tym, jak testujemy.

Z pewnością nie ma drugiego dużego producenta gitar, który robi więcej dla dbania o środowisko niż Taylor, zarówno w odkrywaniu nowych gatunków drewna do budowy gitar, jak i zachowywaniu zapasów rzadkich.

Bądźcie świadkami jego starannego zarządzania koa na Hawajach, ochrony hebanu Crelicam w Kamerunie, a także odkrycia „miejskich” drewien z wnętrza miast Kalifornii, takich jak miejski jesion, czy ten nowy dla nas, miejski ironbark.

Wiele kalifornijskich miast charakteryzuje się szerokimi bulwarami obsadzonymi drzewami, a kiedy nadchodzi czas ich wymiany ze względu na wiek, bezpieczeństwo lub inne kwestie, Taylor ratuje to skądinąd odpadowe drewno i oddaje je do najlepszego możliwego użytku – budując piękne, wysokiej klasy gitary akustyczne.

Odkąd Andy Powers objął stery w firmie Taylor, jesteśmy pod dużym wrażeniem instrumentów, które wychodzą z zakładu w San Diego. Brzmienie Taylora również ostatnio dojrzało, a różne modele dostarczają wielu ciekawych dźwięków nieco oddalonych od przyjemnego, ale dość nijakiego tonu, który często był wcześniej prezentowany.

Jest to w dużej mierze zasługa Powersa, który przeprojektował wnętrze gitar wykorzystując innowacyjne wzory usztywnienia. Pracował również ciężko nad pozyskaniem nowych i opłacalnych gatunków drewna, takich jak miejska kora żelazna (red ironbark), którą widzimy na tej dość atrakcyjnej 514ce.

Taylor 514e

(Image credit: Future / Olly Curtis)

Ziarno Ironbark nie wygląda na milion mil od mahoniu, ale nie jest gatunkiem pokrewnym (oryginalnie australijski, w rzeczywistości jest z rodziny eukaliptusów). Mówi się, że brzmi nieco podobnie do wschodnioindyjskiego palisandru „ale bardziej” i wykazuje twardość hebanu (tonie jak heban), jest to świetne znalezisko gitarowe dla Taylora.

W tym przypadku prostoziarnisty top ze świerku Sitka został poddany torrefowaniu w celu otwarcia go na bardziej ograne brzmienie, natomiast zarówno podstrunnica jak i mostek to heban Crelicam, pochodzący z partnerstwa leśnego Taylora z Madinter w Kamerunie w Afryce Zachodniej.

Zakład ten wycina i przetwarza tarcicę na miejscu, zapewniając tym samym cenne zatrudnienie dla lokalnej ludności, a także pozyskując to rzadkie i cenne drewno w sposób jak najbardziej zrównoważony.

Taylor 514e

(Image credit: Future / Olly Curtis)

Szyjka jest wycięta z czegoś, co Taylor nazywa neo-tropikalnym mahoniem, który, jak się dowiadujemy, jest uprawiany w Ameryce Południowej i, ponownie, pozyskiwany ekologicznie. Szlifowana główka nie tylko oszczędza materiał, ale również tworzy mocniejszą konstrukcję, ponieważ ziarno podąża za kątem nachylenia główki, a nie biegnie prosto przez najsłabszą część szyjki, tuż za nakrętką. Stroiki to klasyczne Schallery z logo Taylora, a przetwornik to doskonały system Expression 2.

  Przykra wiadomość z Miami: nie żyje twórca przeboju „I like to move it”

Jak mogliśmy się spodziewać, po przejrzeniu wielu Taylorów na przestrzeni lat, jakość budowy, zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz, jest całkowicie bez zarzutu. Ożebrowanie i usztywnienie (gitara posiada usztywnienie V-Class Andy’ego Powersa) są czyste jak łza, a wykończenie cienką skórą jest błyszczące na korpusie i matowe na szyjce. I choć na początku nie byliśmy do końca pewni, naprawdę polubiliśmy subtelną bejcę z tytoniu na krawędzi.

Taylor 514e

(Image credit: Future / Olly Curtis)

Feel & Sounds

Świetna grywalność od zawsze była podstawą propozycji Taylora. Od samego początku mówiło się, że gitary są akustykami, które grają jak elektryczne. Z naszymi 514ce’s Elixir Nanoweb 12-gauge fosforobrązami to wyraźnie nadal jest to, co Taylor ma na celu.

Choć początkowo nie byliśmy do końca przekonani, naprawdę polubiliśmy subtelne wykończenie topu plamą tytoniową 'edge burst’

Szyjka posiada standardową rzeźbę firmy, która objawia się jako kształt C z lekkim V wzdłuż środka, szyjka jest niesamowicie wygodna do gry. Z czarną nakrętką Tusq o średnicy 44,45 mm i długością skali 648 mm (25,5 cala), gra na otwartej gitarze jest przyjemnością, a pojedyncze dźwięki spływają z palców wyżej na hebanowej powierzchni.

Dostęp do górnych progów – w sumie jest ich 20 – jest zapewniony dzięki uprzejmości delikatnego weneckiego cutaway’a, a jeśli ideą Taylora jest uczynienie grywalności gitary ostatnią rzeczą na twojej głowie, to udało im się to tutaj w dziesiątkę.

  Kto będzie następnym Jamesem Bondem?

Taylor 514e

(Image credit: Future / Olly Curtis)

Taylor twierdzi, że dźwiękowo gitara „dostarcza słodkiego, muskularnego brzmienia, które łączy głos palisandru o wysokiej wierności z mahoniową ciepłą i dziarską średnicą oraz równowagą soniczną w całym spektrum”. I trzeba przyznać, że jest to jak najbardziej trafione. W porównaniu z palisandrowym Martinem D-28 i mahoniowym Gibsonem Hummingbirdem, Taylor trzyma się dumnie.

Gdzie duży Martin ma ogólnie grubsze i bardziej dziurawe brzmienie niż słodko brzmiący Gibson, 514ce zawiera obie te cechy w swoim DNA. Taylor mówi, że jest równie dobra w skubaniu delikatnych kawałków, jak i w śpiewaniu przez całą noc. Rzeczywiście tak jest, podczas gdy nasz Martin jest fantastycznym pickerem, a Gibson zdecydowanie bardziej strummerem.

Taylor 514e

(Image credit: Future / Olly Curtis)

To, co szczególnie cieszy, to znakomity balans Taylora między strunami oraz równie zdefiniowane rejestry górne, średnie i basowe.

Będąc dobrze sprzedającym się Grand Auditorium, który plasuje się gdzieś pomiędzy większymi dreadnoughtami a mniejszymi modelami 000 czy Grand Concert, 514ce nie ma co prawda armatniego ryku D-28, ale akustycznie na pewno wykopuje przyzwoite uderzenie. Z pewnością poradzi sobie w każdym zespole akustycznym.

  Zero głodu w Afryce jest w zasięgu ręki: Actionable goal czy ulotna NY Resolution?

Po podłączeniu do prądu Expression System 2 dość wiernie oddaje głos gitary. Brzmienie jest neutralne, bez wyraźnego piezoelektrycznego „kwakania”, co wynika z zamontowania przetwornika za mostkiem, a nie bezpośrednio pod siodełkiem. To dobrze sprawdzony i przetestowany system.

Werdykt

Cenowo, 514ce jest na równi z serią Reimagined Martina, i choć czujemy, że oba są trochę drogie, to jest to, co płacisz za jakość w dzisiejszych czasach.

Ale Taylor zdecydowanie uderza, gdy żelazo jest gorące, z tonami nowych modeli, z których wszystkie wnoszą coś nowego do stołu, czy to innowacyjne usztywnienie, alternatywne drewno, a nawet cały nowy zakres, jak w przypadku serii American Dream (najniższa cena firmy, wyprodukowany w USA, w całości z litego drewna zakres, jak recenzja z powrotem w 2020 roku).

Wierzch z torrefied spruce nadaje jej „przeżyte” brzmienie, więc nie ma poczucia, że wymaga ona przełamania się

W tej chwili jest tak wiele świetnych akustyków, że każdy producent musi być na bieżąco. Taylor z pewnością jest, co pokazuje ta znakomita gitara. Pięknie zbudowana, gra jak masło i brzmi mocno, zrównoważenie i opanowanie.

Top z torrefied spruce nadaje jej „przeżyte” brzmienie, więc nie ma poczucia, że wymaga przełamania. A drobiazgi, takie jak łatwo dostępny schowek na baterie przy szpilce, czy drugi przycisk do paska umieszczony na pięcie, sprawiają, że od razu jest gotowa do występu na scenie.

Specs

 • CENA $3,299 / £3,659 (inc hard case)
 • ORIGIN: USA
 • TYP Cutaway Grand Auditorium elektro-akustyczny
 • TOP Torrefied Sitka spruce
 • BACK/SIDES Solid urban ironbark (red ironbark)
 • MAX RIM DEPTH 111.125mm
 • MAX GŁĘBOKOŚĆ KORPUSU 381mm
 • NECK Neotropikalny, południowoamerykański mahoń
 • DŁUGOŚĆ SKALI 648mm (25.5″)
 • TUNER Schaller marki Taylor
 • NUT/WIDTH Black Tusq/ 44,45mm
 • FINGERBOARD Heban Crelicam z włoskimi perłowymi inkrustacjami i hebanowym bindingiem
 • FRETY 20, średniodrobne
 • MOSTEK/ROZSTAW Heban Crelicam z siodełkiem z białej micarty 55,5mm
 • ELEKTRYKA: Taylor Expression System 2 (ES2)
 • WAGA (kg/lb) 2.12/4.6
 • OPCJE: N/A
 • OPCJE RANGE: Taylor 512ce Grand Concert (£3,049)
 • LEWORĘCZNI Tak
 • WYKOŃCZENIE Gloss tobacco stain edge burst top, natural satin neck – thin skin gloss back and sides
 • KONTAKT Taylor Guitars (otwiera się w nowej zakładce)

Dziękujemy za przeczytanie 5 artykułów w tym miesiącu*

Dołącz teraz, aby uzyskać nieograniczony dostęp

Cena w USA $3.99 za miesiąc lub $39.00 za rok

UK pricing £2.99 za miesiąc lub £29.00 za rok

Europe pricing €3.49 za miesiąc lub €34.00 za rok

*Przeczytaj 5 darmowych artykułów w miesiącu bez subskrypcji

Dołącz teraz, aby uzyskać nieograniczony dostęp

Ceny od £2,99/$3,99/€3,49

W późnych latach ’70 i wczesnych ’80 Neville pracował dla Selmer/Norlin jako jeden z brytyjskich naprawiaczy gitar Gibsona, zanim dołączył do CBS/Fender w tej samej roli. Następnie przeniósł się do młodego magazynu Guitarist jako autor tekstów, a w 1986 roku został redaktorem. Pozostał nim przez 14 lat, po czym założył i wydawał magazyn Guitar Techniques. Mimo, że obecnie jest na pół-emeryturze, nadal pracuje dla obu magazynów. Neville jest członkiem Marty Wilde’s 'Wildcats’ od 1983 roku, a w 2019 roku nagrał swój własny album, The Blues Headlines.

Read More

Najchętniej czytane

The Last of Us zostało przedłużone na 2. sezon

Ta historia nie zawiera spoilerów do The Last of Us Part II. Jesteście bezpieczni. (Na razie.)Grizzled survivalists, przychodzę do was z dobrą wiadomością. HBO's...

Nawiedzający serial HBO The Last of Us pojawi się wcześniej niż się spodziewano

Zapytaj każdego, kto grał The Last of Us co myślą o The Last of Us Będą się dziwić. Nie tak jak Elden Ring-obsesyjne dziwactwo,...

Czy kwas żołądkowy rozkłada węglowodany?

Czy kwas żołądkowy rozkłada węglowodany?Kwas żołądkowy (HCl) wspomaga rozkład i wchłanianie węglowodanów poprzez stymulację uwalniania enzymów trzustkowych w jelicie cienkim.Co dzieje się z węglowodanami, gdy przechodzą przez układ pokarmowy?Celem trawienia węglowodanów jest rozbicie wszystkich dwucukrów i węglowodanów złożonych do monocukrów w celu ich wchłonięcia, chociaż nie wszystkie są całkowicie wchłaniane w jelicie cienkim (np. błonnik).

Jaka duża cecha geograficzna dominuje w północnej Afryce?

Jaka duża cecha geograficzna dominuje w północnej Afryce?Afryka Północna ma trzy główne cechy geograficzne: pustynia Sahara na południu, góry Atlas na zachodzie oraz rzeka Nil i delta na wschodzie. Góry Atlas rozciągają się na dużej części północnej Algierii, Maroka i Tunezji.Jaką umiejętnością posługiwali się Bantu?Jaką umiejętność posiadali Bantu-mówcy nad wypartymi przez nich łowcami-zbieraczami? Umiejętność wytwarzania

Czy można wyciągnąć szwy wewnętrzne po cesarskim cięciu?

Czy można ściągnąć szwy wewnętrzne po cesarskim cięciu?Twoje szwy wewnętrzne zaczną się rozpuszczać w ciągu kilku dni po porodzie. Nie trzeba ich usuwać. Jeśli masz zszywki zewnętrzne, są one zwykle usuwane w 3. dniu. Jeśli chciałabyś wrócić do domu w 2. dniu, Twoja położna może je usunąć podczas wizyty domowej.Czy szwy wewnętrzne mogą się rozerwać?Szwy

Gdy amoniak reaguje z tlenem powstaje tlenek azotu i woda Równanie równowagi tej reakcji to?

Kiedy amoniak reaguje z tlenem, powstaje tlenek azotu i woda Równanie równowagi dla tej reakcji to?Kiedy amoniak reaguje z tlenem, powstaje tlenek azotu i woda. Równanie równowagi dla tej reakcji brzmi: 4NH3(g) + 502(g) → 4NO(g) + 6H2O(g) Załóżmy, że reaguje 16,7 mola amoniaku. W wyniku reakcji zużywane są mole tlenu. W wyniku reakcji powstają

Co wskazuje na dodatni wynik testu żelatynowego?

Co wskazuje na pozytywny wynik testu na obecność żelatynazy?Oczekiwane wyniki. Pozytywne: Częściowe lub całkowite upłynnienie zaszczepionej probówki (probówka kontrolna musi być całkowicie zestalona) w temperaturze 4°C w ciągu 14 dni. Na płytkach hydroliza żelatyny jest sygnalizowana przez wyraźne strefy wokół kolonii żelatynazy dodatniej. Negatywny: Całkowite zestalenie probówki w 4°C.Dlaczego test żelatynazy jest ważny?Test żelatynazy może

Czy tinder pokaże ci dwa razy tę samą osobę?

Czy tinder pokaże ci tę samą osobę dwa razy?Więc przez to, co zaobserwowałem, jeśli widzisz tych samych ludzi na Tinderze więcej niż raz, może to być prawdopodobnie jeden z następujących powodów: Najbardziej oczywisty: They left swiped you. Jasne i proste, jeśli w lewo swiped ciebie, twój prawy swipe jest zanegowane. Więc w oparciu o ich

Pozostałe newsy

  Wzmocnij każdy mięsień rdzenia dzięki tym 19 ruchom zatwierdzonym przez trenera

The Last of Us zostało przedłużone na 2. sezon

Ta historia nie zawiera spoilerów do The Last of Us Part II. Jesteście bezpieczni. (Na razie.)Grizzled survivalists, przychodzę do was z dobrą wiadomością. HBO's...

Skurcz pozwala Harrisonowi Fordowi być znowu Harrisonem Fordem

Ktoś pamięta tę bizarro historię sprzed kilku lat, kiedy usłyszeliśmy, że James Dean zostanie odtworzony jako nieświęte, cyfrowe zmartwychwstanie na potrzeby nowego filmu? Mało...

Tobey Maguire jest absolutnie gotowy, by ponownie zagrać Spider-Mana

Tobey Maguire mógł mieć, ahem, no way home w trzecim wpisie Toma Hollanda Spider-Man trylogia, ale fantastyczny team-up Spidey udowodnił, że Maguire zawsze ma...

Dan Auerbach wie, kiedy słyszy

Dan Auerbach ściąga Tomorrow's Gift, trudno dostępne tłoczenie debiutanckiego albumu krautrockowej grupy z 1970 roku, wyciąga z rzędu płyt i bada okładkę. Studiuje groovy,...