– Brak dostępnych interwencji opartych na dowodach, ale zalecane są badania przesiewowe, zdrowy styl życia
przez Nicole Lou, Senior Staff Writer, MedPage Today 30 stycznia 2023 r
Osoby z autyzmem miały podwyższone ryzyko wystąpienia schorzeń kardiometabolicznych na przestrzeni kilkudziesięciu badań – potwierdzili naukowcy w metaanalizie.
Wśród dzieci i dorosłych w analizowanych badaniach, autyzm wiązał się z większym prawdopodobieństwem współistnienia:
- Cukrzycy ogółem (RR 1,57, 95% CI 1,23-2,01)
- Cukrzyca typu 1 (RR 1,64, 95% CI 1,06-2,54)
- Cukrzyca typu 2 (RR 2,47, 95% CI 1,30-4,70)
- Dyslipidemia (RR 1,69, 95% CI 1,20-2,40)
- Choroby serca (RR 1,46, 95% CI 1,42-1,50)
Jednak nie było istotnie związane zwiększone ryzyko nadciśnienia i udaru mózgu z autyzmem we wszystkich grupach wiekowych, według badaczy kierowanych przez Chanaka Kahathuduwa, MD, MPhil, PhD, z Texas Tech University Health Sciences Center w Lubbock.
Tylko dzieci z autyzmem wydawały się być bardziej zagrożone cukrzycą i nadciśnieniem w metaanalizie opublikowanej w JAMA Pediatrics.
„Ponieważ rozwój choroby kardiometabolicznej w młodym wieku zwiększa zachorowalność, zapotrzebowanie na opiekę zdrowotną i śmiertelność, klinicyści powinni czujnie monitorować osoby z autyzmem pod kątem wczesnych oznak choroby kardiometabolicznej i jej powikłań” – apelują autorzy.
Szacuje się, że autyzm dotyka jedno na 44 amerykańskie dzieci, według CDC, a zgłoszone przypadki stale rosną w ciągu ostatnich 20 lat. Autyzm jest związany z wieloma medycznymi, neurologicznymi i psychiatrycznymi chorobami współistniejącymi — i śmiercią w młodszym wieku.
„Klinicyści muszą dokładnie przemyśleć, jak interweniować za pomocą edukacji zdrowotnej, aby wzmocnić pozycję osób autystycznych, jednocześnie uznając prawdziwe wyzwania, które trauma i warunki zdrowia psychicznego mogą stanowić dla utrzymania zdrowych zachowań w stylu życia”, skomentowała Elizabeth Weir, PhD, z University of Cambridge w Anglii, w towarzyszącym artykule redakcyjnym.
„Zapewnienie odpowiednich badań przesiewowych w kierunku schorzeń i wsparcie dla nawyków zdrowego stylu życia w dzieciństwie jest integralne; wczesna interwencja w tych obszarach jest niezbędna do zapewnienia, że osoby autystyczne są w stanie żyć zdrowo, długo i satysfakcjonująco” – podkreśliła redaktorka.
Do swojej metaanalizy Kahathuduwa i współpracownicy połączyli 34 badania z udziałem łącznie 276 173 osób z autyzmem i ponad 7 milionów rówieśników bez autyzmu (średni wiek 31,2 lat, 47% kobiet).
„Chociaż to badanie dostarcza ważnych i klinicznie istotnych wyników, jego jakość jest z natury ograniczona przez jakość badań, które metaanalizował” – ostrzegła Weir. „Podkreśla to fakt, że obecne badanie nie mogło uwzględnić wpływu zdolności intelektualnych, wskaźnika masy ciała, stosowania leków psychotropowych lub rosnącego wieku na te wyniki — wyraźnie dlatego, że oryginalne 34 badania nie dostarczały konsekwentnie tych danych”
Zasugerowała, że przyszłe badania skupiają się na zajęciu się tym, czy te czynniki służą do pośredniczenia lub moderowania ryzyka chorób przewlekłych w inny sposób dla osób autystycznych niż dla innych. Dodatkowo, mogłoby być więcej pracy wykonanej na interwencje oparte na dowodach, aby poprawić dostęp do opieki zdrowotnej dla osób autystycznych, zauważyła.
Jedno z badań wykazało ostatnio, że nieproporcjonalnie mało osób autystycznych zgłosiło, że są w stanie opisać, jak czują się ich objawy i ból, zrozumieć, co ich klinicysta ma na myśli, gdy omawia ich zdrowie, wiedzieć, czego oczekuje się od nich, gdy idą na wizyty kliniczne, i inne podstawowe aspekty spotkań z opieką zdrowotną.
„Osoby autystyczne stwierdziły również, że poświęcenie dodatkowego czasu podczas wizyt, zapewnienie wskazówek, jak przygotować się do wizyt i poruszać się po systemie opieki zdrowotnej, zapewnienie ciągłości opieki i zaoferowanie alternatywnych form komunikacji (np. pisemnej lub opartej na czacie) pomogłoby poprawić jakość ich opieki zdrowotnej”, według Weir.
-
Nicole Lou jest reporterką MedPage Today, gdzie zajmuje się wiadomościami z dziedziny kardiologii i innymi wydarzeniami w medycynie. Śledź
Disclosures
Grupa Kahathuduwa nie miała żadnych ujawnień.
Weir zgłosiła granty od Autism Centre of Excellence w Cambridge, Queen Anne’s Gate Foundation, Queens’ College, University of Cambridge, Rosetrees Trust, Cambridgeshire and Peterborough NHS Foundation Trust, John Byron Corbin Charitable Fund i Charles Slater Fund.
Źródło pierwotne
JAMA Pediatrics
Źródło Odniesienie: Dhanasekara CS, et al „Association between autism spectrum disorders and cardiometabolic diseases: a systematic review and meta-analysis” JAMA Pediatr 2023; DOI: 10.1001/jamapediatrics.2022.5629.
Źródło wtórne
JAMA Pediatrics
Źródło Odniesienie: Weir EM „Autyzm, warunki zdrowia fizycznego i potrzeba reformy” JAMA Pediatr 2023; DOI: 10.1001/jamapediatrics.2022.5639.