Show Biznes

Sandman: Twój przewodnik po wszystkim, co musisz wiedzieć

Jak każdy świetny serial fantasy, The Sandman jest pełen gęstego lore i tony wysoce specyficznych zasad dotyczących zupełnie nowego (dla widzów, w każdym razie) porządku świata. Netflix, który właśnie wypuścił nową, ambitną adaptację przełomowej serii komiksów Neila Gaimana, zrobił wszystko, by zachwycić długoletnich fanów, a jednocześnie ułatwić wejście nowym – ale ci, którzy doświadczają The Dreaming po raz pierwszy, mogą potrzebować nieco pomocnej dłoni.

Wiele ikonicznych postaci w The Sandman to nieśmiertelne istoty, które ucieleśniają uniwersalne pojęcia. Jednocześnie odczuwają też ludzkie emocje, podejmują decyzje i żyją z konsekwencjami swoich wyborów. Ta dychotomia jest tym, co sprawia, że Sandman jest tak intrygującą historią, ale może również skomplikować zrozumienie ról i motywacji niektórych postaci.

W tym miejscu możemy pomóc. Poniżej przedstawiamy wszystkie ważne koncepcje ze świata The Dreaming dla osób niezorientowanych lub tych, które po prostu potrzebują odrobiny odświeżenia przed ponownym zanurzeniem się w świecie. Po tym, będziesz przeszukiwał strony teorii r/Sandman Reddit z najlepszymi.

Kim jest Sen w The Sandman?

Znany pod wieloma imionami, Dream jest głównym bohaterem The Sandman. Grany przez aktora Toma Sturridge’a w nowej adaptacji Netflixa, jest nieśmiertelnym władcą The Dreaming, sfery, do której wszyscy ludzie udają się, gdy śpią i mają sny. W całym serialu będzie również określany jako The Sandman, Morpheus i Lord Kai’ckul, w zależności od tego, z kim wchodzi w interakcję, ale przez większość czasu będzie określany jako Dream.

Co dzieje się w The Dreaming w The Sandman?

Kiedy ludzie idą spać, wchodzą do The Dreaming, świata, w którym wszystko jest możliwe. Podobnie jak w prawdziwym życiu, twój nieświadomy umysł decyduje o tym, co robisz podczas snu, np. doświadczasz niespełnionych pragnień, walczysz z potworami, odtwarzasz traumę z przeszłości. Śniący jest domeną, którą rządzi Dream, a w jego codziennych działaniach pomaga mu wiele innych istot. Lucienne (Vivienne Acheampong), asystentka Snu, zapisuje każdą historię, jaką kiedykolwiek wymyślono, w ogromnej bibliotece.

Kim są Bezkresni w The Sandman?

Obok Snu, Bezkresni tworzą inne nieśmiertelne personifikacje uniwersalnych pojęć w serii. The Endless są określani jako rodzeństwo Dream, dzieląc więzi i kłócąc się jak każda rodzina. W sezonie pierwszym widzowie poznają Śmierć (Kirby Howell-Baptiste), Pożądanie (Mason Alexander Park) i Rozpacz (Donna Preston), ale jest jeszcze trzech członków rodziny, którzy dopiero mają się pojawić. Nazywają się „The Endless”, ponieważ są obecni od początku stworzenia, a każdy z nich posiada ogromną moc i odpowiedzialność.

Co to znaczy być koszmarem w The Sandman?

Dwóch z głównych antagonistów w sezonie pierwszym to żywe koszmary – sny stworzone po to, by przestraszyć ludzi, by się czegoś nauczyli lub zmotywować ich do konfrontacji ze swoimi lękami w prawdziwym świecie. Niektóre z nich, jak na przykład The Corinthian (Boyd Holbrook), zdecydowanie nie mają sobie równych w całym serialu, ale bycie koszmarem nie czyni cię domyślnie złym. Wielu psychologów uważa, że wspólne koszmary, takie jak utrata zębów, oznaczają, że jesteś zestresowany. Podobnie, bycie ściganym przez potwora może oznaczać wielką trudność w twoim życiu, której unikasz. Nie nazwałbym żadnego z tych koszmarów „dobrą zabawą”, ale ich przerażające aspekty mogą na dłuższą metę przynieść więcej dobrego niż rzeczywistej szkody. Tak długo jak pozostają w naszych snach…

Jakie moce kryją się w Piasku, Hełmie i Rubinie?

Narzędzia Snów są bardzo podobne do młota Thora z uniwersum Marvela. Podczas gdy jego piasek, hełm i rubin posiadają magiczne właściwości, są one również przewodnikami dla mocy, która już w nim drzemie. Podobnie jak w legendzie o Sandmanie z folkloru, woreczek z piaskiem Dream’a może pomóc w usypianiu ludzi. Jego Lovecraftiański hełm pomaga mu poruszać się po Śnie, a rubin zawiera część mocy Śniącego, która pozwala mu zmieniać sny w rzeczywistość.

Dlaczego Śniący potrzebuje kruka?

W The Sandman kruki mogą swobodnie podróżować między Śniącym a światem na jawie. Matthew the Raven, niechętny towarzysz Snu, jest również dowcipnie zagrany przez Pattona Oswalta i wraz z Mervynem (Mark Hamill), dozorcą z głową jack-o’-lantern, pilnują rzeczy, gdy Sen jest daleko.

Co to jest Wir Snu?

Podobnie jak klęska żywiołowa, Wir Snu jest anomalią, która grozi złamaniem różnicy między snem a rzeczywistością. Aby nie spoilerować, powinno to wystarczyć bez ujawniania niektórych z najwspanialszych momentów The Sandman.

W jaki sposób The Sandman jest powiązany z DC Comics?

Dream wchodził w interakcje z wieloma bohaterami DC w komiksach, w tym z Batmanem, Mister Miracle, Johnem Constantine i Martian Manhunterem. Jednak z powodu komplikacji licencyjnych, wiele postaci w The Sandman zostało lekko przerobionych, aby uniknąć jakichkolwiek powiązań. Poza kilkoma easter eggami dla fanów, na szczęście nie będziesz potrzebował żadnej wiedzy o uniwersum DC, aby cieszyć się serialem Netflixa.

Lucifer and Hell Are Here Too???

Tak. Wraz z The Dreaming, Piekło jest kolejną krainą w uniwersum The Sandman The Sandman. Podobnie jak w nauce biblijnej, Piekłem rządzi Lucyfer Morningstar, upadły anioł, którego zadaniem jest karanie i potępianie potępionych po śmierci. Fani Lucyfera Neila Gaimana będą znali postać z wcześniejszego serialu telewizyjnego na Foxie (zanim przeniósł się na Netflix). Jednak Lucyfer z The Sandman (Gwendoline Christie) będzie bardziej wierny roli z komiksu.

Postacie biblijne, takie jak Kain i Abel, również pojawiają się w The Sandman, jak również postacie z mitologii, takie jak Losy (później spopularyzowane jako Trzy Wiedźmy w historiach takich jak Makbet Szekspira i Disney’owski Herkules). Ponieważ każda historia istnieje w ogromnej bibliotece The Dreaming, technicznie rzecz biorąc, tak samo jest z każdą mitologiczną postacią.

Więc, co to wszystko znaczy?

Pod Sandmanem złymi koszmarami i bitwami z Lucyferem kryje się historia o zmianie. W snach można uciec od rzeczywistości, ale jest to również miejsce, w którym trauma z przeszłości, urazy i żale mogą cię uwięzić. Dla wielu, The Sandman jest opowieścią o tym, że „odpuszczanie” i akceptowanie zmian jest zdrowe. To także opowieść o Śmierci, Pożądaniu, Rozpaczy i innych antropomorficznych pojęciach, które rządzą nami jak bogowie. Nawet jeśli wierzymy, że mamy kontrolę nad własnymi emocjami i przeznaczeniem, akceptacja tego, jak one na nas wpływają, jest również częścią tego, co oznacza bycie człowiekiem.

Ta treść została zaimportowana z serwisu OpenWeb. Możesz być w stanie znaleźć tę samą treść w innym formacie lub znaleźć więcej informacji na ich stronie internetowej.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button