Strona główna Show Biznes Słodko-gorzka melodia George'a Carlina

Słodko-gorzka melodia George’a Carlina

Pierwsza poważna dziewczyna mojego ojca po jego rozstaniu z matką była marzeniem dla mojej siostry bliźniaczki, młodszego brata i mnie. Kaye mieszkała tuż obok moich dziadków na Upper West Side, była uprzejmą, gościnną kobietą i posiadaczką godnego pozazdroszczenia dubletu z 1983 roku: magnetowidu i telewizji kablowej (w domu mojej mamy nie mieliśmy żadnego z tych urządzeń jeszcze przez co najmniej trzy lata). Moja siostra Sam i ja skończyłyśmy dwanaście lat, gdy tata mieszkał z Kaye, co było dla niego wygodnym, tymczasowym przystankiem. Ich związek nie przetrwał roku, ale dla nas, dzieci, był pełen przyjemności: Eddie Murphy Delirious (HBO); Młody Frankenstein (VHS); oraz film dokumentalny Marilyn Monroe (VHS), który zapoczątkował trwałą fascynację Sama tą aktorką.

Tam też po raz pierwszy zetknęliśmy się z George’em Carlinem. Po obejrzeniu jego specjalnego programu HBO, Carlin at Carnegie (nakręconego w ’82, wyemitowanego w ’83), i wysłuchaniu jego nagrodzonego Grammy albumu z 1972 roku, FM & AM, nadszedł decydujący moment. Pozostawanie do późna, aby usłyszeć przekleństwa, było czymś więcej niż tylko ciekawą nowością. To było wejście do tajnego stowarzyszenia. Jako najstarszy z najstarszych nie miałem dostępu do starszego rodzeństwa, kuzyna czy przyjaciela, który zapoznałby mnie z fajnymi zespołami, filmami, czasopismami, postawami i ideami. Kiedy wkroczyłem w świat dorosłych, którego nie rozumiałem, głodny wykrywacza bzdur, Carlin zapewnił mi uspokajającą, nieśmiałą obecność. Był pomostem między Billem Cosby i Richardem Pryorem (nie mówiąc już o Lennym Bruce’ie i Lordzie Buckleyu) – tym, co znane, i tym, co zakazane.

Ta treść została zaimportowana z serwisu YouTube. Te same treści można znaleźć w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

Mój ojciec, urodzony kilka miesięcy po Carlinie i wychowany pięćdziesiąt przecznic na północ, nie stronił od alkoholu i nigdy nie brał narkotyków. Lubił jednak tego komika, a ja uważnie obserwowałem, kiedy słuchał z nami albumu, ucząc się, co go najbardziej śmieszyło. Podzielony na dwie części album FM & AM był przełomową solową płytą Carlina. „Zmienił się w tego, kim naprawdę był” – mówi Patton Oswalt w Amerykańskim śnie George’a Carlina, nowym dwuczęściowym filmie dokumentalnym HBO w reżyserii Judda Apatowa i Michaela Bonfiglio. (To ten wspaniały moment, do którego każdy komik chce dotrzeć… kiedy osoba, którą jesteś poza sceną, jest tą, którą jesteś na scenie.”

„Był komikiem w drodze aż do dnia swojej śmierci”, mówi jego córka, Kelly Carlin, w innym miejscu produkcji. W tym szczerym, pochwalnym i mocnym dokumencie przedstawia się wiele etapów ponad pięćdziesięcioletniej kariery Carlina, w tym początki w roli klasowego klauna w postępowej szkole katolickiej, staże jako DJ radiowy, komik kawiarniany, komik telewizyjny i wieloletni wirtuoz stand-upu. To obszerna podróż przez życie i czasy komika. Carlin wielokrotnie powtarzał, że nie był po niczyjej stronie, ani po lewej, ani po prawej. Wszelkiego rodzaju grupy przyprawiały go o dreszcze. Jednak Amerykański sen George’a Carlina jest odpowiedzią na wszelkie wyobrażenia o jego przynależności do prawicy. Szczególnie skutecznie opisuje też sprawę o obsceniczność, jaką Carlin wytoczył na początku lat 70., a także wykonuje kawał dobrej roboty, podziwiając swojego bohatera bez robienia z niego męczennika – to nie jest Lenny.


Pierwsza strona FM & AM zaczyna się od rutyny na temat słowa „gówno” i opisuje upadek Carlina z łaski jako odnoszącego sukcesy komika z klasy średniej. („Nieświeży oddech, tak… 'Każdy może mieć nieświeży oddech, Marge, ale ty możesz strącić myszołowa z wozu z gównem'”) Zmęczony sprzedawaniem się starszej republikańskiej publiczności, zapuszcza długie włosy i rozkwita jako kontrkulturowy komik występujący w kawiarniach i na uczelniach. Jego występy stają się coraz dłuższe i luźniejsze. Ta przemiana, wezwanie do bycia wiernym sobie – lekcja, której nauczyliśmy się na Ulicy Sezamkowej – brzmiała prawdziwie, mimo że kiedy usłyszałem FM & AM, kontrkultura dawno się skończyła. To jednak nie miało znaczenia. Nieśpieszny sposób mówienia Carlina – trollowy, przyjazny, prześmiewczy i prawie zawsze melodyjny – wniknął głęboko w moje pory (do dziś naśladuję odgłosy i efekty dźwiękowe Carlina). Druga strona, AM, nie miała tego powabu przekleństw, ale była równie zabawna i satyryczna, tylko lżejsza i bardziej ożywiona – to był największy przebój twórczości Carlina z lat 60.

george carlin arrested
Carlin aresztowany pod zarzutem zakłócania porządku i profanacji za siedem utworów, których użył w swoim występie na festiwalu Summerfest ’72 w Milwaukee.

BettmannGetty Images

W programie FM & AM Carlin kwestionuje konwencjonalną mądrość i nie ufa autorytetom. Analizuje obsceniczność i język, a także kulturę narkotykową – nie tylko narkotyki rekreacyjne, ale także te popularne, takie jak alkohol i kofeina. Pyta o koncerny farmaceutyczne i o to, jak sportowcy używają narkotyków. Także o seksie, a zwłaszcza o seksie w reklamie. Nie miało znaczenia, że większość marek papierosów, które ośmieszył w 1971 roku, już nie istnieje – ironia była prawdziwa. Oto ktoś, kto sprawił, że zacząłem kwestionować wszystko – od brzmienia słów po sposób funkcjonowania rządu i wielkiego przemysłu. Carlin przekazał nam nowinę – świat jest niepoprawnie skorumpowany, głupi i skłonny do zła – z oburzeniem i współczuciem. Słuchaliśmy tej płyty w kółko – podobnie jak późniejszych arcydzieł, Class Clown (1972) i Occupation: Foole (1973), których nauczyliśmy się na pamięć. Był niezastąpionym dobrym towarzystwem.

Ta treść została zaimportowana z serwisu YouTube. Te same treści można znaleźć w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

Podobał nam się również koncert Carlina w Carnegie, mimo że odbiegał od hipisowskiej osobowości Carlina. Krótko przycięte włosy i broda sprawiały, że wyglądał na szczuplejszego, pełnego energii i zrzędliwego. Łagodność w stylu „Hej, co ty na to?” zastąpił bardziej wzburzoną – czasem naprawdę wkurwioną – miną. Gniew Carlina był zabawny i zrozumiały. W końcu to była era Reagana: źli ludzie wygrali. Łagodność już nie wystarczała. Irytacja i oburzenie były na porządku dziennym, nawet w jego obserwacyjnych, niepolitycznych występach.

Jak dowiadujemy się z książki Amerykański sen George’a Carlina, był to artysta, który nie bał się iść z duchem czasu. Dekadę później, na przykład w czasie pierwszej wojny w Iraku, specjalny program Carlina z 1992 roku, Jammin’ in New York, jest dosadnym, surowym tour de force. Carlin, teraz lekko przygarbiony, rozwija burzę komentarzy społecznych i dowcipów w oszczędnym stylu, pasującym do czasów komediowych po Andrew Dice Clayu/Howardzie Sternie/Billu Hicksie.

To, co pozostało niezmienne dla Carlina, to drobiazgowość jego rutyn, czy też – jak zachwyca się Jerry Seinfeld w nowym dziele HBO – „umieszczenie każdego słowa we właściwym miejscu” Carlin jest przecież pisarzem, który wykonywał swój materiał. Twórcy filmu sprytnie wykorzystują mnóstwo archiwalnych skarbów, w tym domowe nagrania magnetofonowe (niektóre melancholijne, inne szalone, ale wciąż przezabawne), materiały wideo i zapiski z dzienników. Podobnie jak w absorbującym dokumencie Apatowa z 2018 roku The Zen Diaries of Garry Shandling, otrzymujemy żywą ewokację życia i procesu twórczego komika. Nigdy nie popada w przesadę, choć w przypadku Carlina pokusa jest namacalna; posłuchajcie niesamowitego wywiadu z Larrym Wilde’em z 2002 roku, by przekonać się, jak introspekcyjny, elokwentny i inteligentny był Carlin w kwestii pisania i występowania.

george carlin doc
Kelly, George, and Brenda Carlin.

HBO Max

Czułość Carlina ujawnia się w listach miłosnych do jego pierwszej żony, Brendy – ich historia jest przejmująca i łamiąca serce – oraz w śpiewaniu kołysanek swojej córce, Kelly. Są one szczególnie wzruszające, jeśli weźmie się pod uwagę ciągłe niepokoje w życiu prywatnym Carlina. Porzucony przez ojca, który znęcał się nad nim, a który zmarł, gdy Carlin był mały, wychowywany przez znerwicowaną, pochłoniętą sobą matkę sceniczną, przez lata zmagał się z uzależnieniem. Przyznawał, że żyje od szyi do góry, na zawsze odcięty od emocji, a ciemność nigdy nie jest daleko od powierzchni. Kiedyś wysłał swojemu starszemu bratu małą kopertę, na której napisał: „Na te dni, kiedy wszystko cię dołuje” W środku znajdowała się fotografia nagrobka ich ojca. Kelly Carlin często sprawiała wrażenie jedynej dorosłej osoby w pokoju. W swoich wywiadach jest wyrozumiałą, choć twardo stąpającą po ziemi obserwatorką, realistką – sercem i duszą tego dokumentu.

W późniejszych latach materiały Carlina były bezlitosne i ponure, a jego poczucie zdrady i rozczarowania światem całkowite (Carlin uwielbiałby francusko-belgijskiego artystę komiksowego Andre Franquina za jego pasek z końca kariery, Idees Noire). Tylko prawdziwemu wierzącemu mogłoby na tym tak bardzo zależeć. Obserwowałem Carlina z daleka w ostatnich dekadach jego życia, doceniałem jego ewolucję, podziwiałem jego zapał i dyscyplinę, nigdy nie żałowałem jego rozczarowania ludzkością ani głębokiego pesymizmu. Jeśli nie śmieszył mnie już tak bardzo, to było w porządku – nie znaczyło to, że był mniej zabawny. Dorosłem, nie potrzebowałem go już tak samo jak jako dziecko. A kiedy już go potrzebuję, on zawsze tam jest, czekając, aby uzupełnić moją wiarę w ciekawość, obserwację, miłość i to, co naprawdę jest cholernie zabawne.

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Najchętniej czytane

Akcesoria medyczne i urządzenia medyczne na apteczka24.pl!

W sklepie internetowym apteczka24.pl kupimy wszystko, co jest nam potrzebne w danym momencie. Sklep internetowy oferuje dostęp do setek produktów medycznych, które...

Narzędzia SEO, które pomogą w optymalizacji SEO Twojej strony – GdanskTown.pl

Firmy SEO, takie jak UpCity i HubSpot, doszły do wieku szybko jak ich narzędzia SEO, które mogą przeciwdziałać google algorithm tweaks, aby zwiększyć wiarygodność marki, więcej sprzedaży ołowiu, zwiększony ruch i lepsze rankingi dla Twojej firmy. Algorithm tweaks są gwałtowne i będą cię zniekształcać, ale wynik jest wart kłopotów.Aby Twoja strona internetowa przeszła krytykę Google

Snap Uploads and The Snapchat – GdanskTown.pl

Obecny wiek jest znany z rozwoju technologicznego zwłaszcza elektronicznych gadżetów takich jak inteligentne telefony komórkowe w nazwie Android. Głównym powodem dla każdego, aby preferować smartfony z systemem Android jest z powodu opcji komunikatora. Posłańcy jak facebook, twitter i WhatsApp są preferowane przez ludzi na całym świecie, ponieważ mogą one być używane do komunikowania się nawet

Zaoszczędź do 30% zniżki – GdanskTown.pl

Książki są najlepszym przyjacielem człowieka. Książki odgrywają bardzo istotną rolę w naszym życiu. Mówi się, że "Kiedy otwierasz książkę, otwierasz nowy świat". Dla większości ludzi, książki są częścią ich codziennego życia. Książka jest jak najlepszy przyjaciel, który nigdy nie odejdzie od ciebie.Książki są pełne wiedzy, lekcji życia, miłości, grozy, modlitwy i pomocnych rad. Można w

Pozostałe newsy

Akcesoria medyczne i urządzenia medyczne na apteczka24.pl!

W sklepie internetowym apteczka24.pl kupimy wszystko, co jest nam potrzebne w danym momencie. Sklep internetowy oferuje dostęp do setek produktów medycznych, które...

Narzędzia SEO, które pomogą w optymalizacji SEO Twojej strony – GdanskTown.pl

Firmy SEO, takie jak UpCity i HubSpot, doszły do wieku szybko jak ich narzędzia SEO, które mogą przeciwdziałać google algorithm tweaks, aby zwiększyć wiarygodność marki, więcej sprzedaży ołowiu, zwiększony ruch i lepsze rankingi dla Twojej firmy. Algorithm tweaks są gwałtowne i będą cię zniekształcać, ale wynik jest wart kłopotów.Aby Twoja strona internetowa przeszła krytykę Google

Snap Uploads and The Snapchat – GdanskTown.pl

Obecny wiek jest znany z rozwoju technologicznego zwłaszcza elektronicznych gadżetów takich jak inteligentne telefony komórkowe w nazwie Android. Głównym powodem dla każdego, aby preferować smartfony z systemem Android jest z powodu opcji komunikatora. Posłańcy jak facebook, twitter i WhatsApp są preferowane przez ludzi na całym świecie, ponieważ mogą one być używane do komunikowania się nawet

Zaoszczędź do 30% zniżki – GdanskTown.pl

Książki są najlepszym przyjacielem człowieka. Książki odgrywają bardzo istotną rolę w naszym życiu. Mówi się, że "Kiedy otwierasz książkę, otwierasz nowy świat". Dla większości ludzi, książki są częścią ich codziennego życia. Książka jest jak najlepszy przyjaciel, który nigdy nie odejdzie od ciebie.Książki są pełne wiedzy, lekcji życia, miłości, grozy, modlitwy i pomocnych rad. Można w

Jak dyplom MBA może pomóc ci jako przedsiębiorcy lub w dziedzinie biznesu? – GdanskTown.pl

Tylko nieliczni przedsiębiorcy odnoszą sukces, podczas gdy inni giną w lesie przeciętności, a jeszcze inni w zapomnieniu. Istnieje wiele podstawowych czynników, które określają sukces nowych firm rozpoczynających działalność. Jednym z głównych czynników są umiejętności i zdolności samego przedsiębiorcy.Jako osoba prowadząca start-up, sukces Twojego biznesu zależy głównie od Ciebie oraz Twoich umiejętności i zdolności. I jednym