Dyrektor zarządzający Międzynarodowego Funduszu Walutowego IMF Kristalina Georgieva uczestniczy w sesji podczas Światowego Forum Ekonomicznego WEF 2022 Annual Meeting w Davos, Szwajcaria, 25 maja 2022 r.
Zheng Huansong | Xinhua News Agency | Getty Images
Dyrektor zarządzająca Międzynarodowego Funduszu Walutowego Kristalina Georgieva powiedziała we wtorek CNBC, że dni, w których jej instytucja dawała regularne obniżki oceny globalnego wzrostu gospodarczego, prawie się skończyły.
„Nie widzę teraz obniżenia oceny, ale wzrost w 2023 roku spowolni” – powiedziała Georgieva na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos w Szwajcarii.
„Nasza projekcja jest taka, że pójdziemy o pół punktu procentowego w dół w stosunku do 2022 roku. Dobrą wiadomością jest jednak to, że spodziewamy się, że wzrost sięgnie dna w tym roku, a 2024 będzie rokiem, w którym wreszcie zobaczymy światową gospodarkę na plusie” – powiedziała Georgiewa.
Międzynarodowy Fundusz Walutowy trzykrotnie obniżył swoją prognozę wzrostu od października 2021 roku.
W kwestii banków centralnych potencjalnie obniżających stopy procentowe, Georgieva powiedziała, że „jeszcze nie jesteśmy całkiem na miejscu”, ponieważ inflacja spowalnia, ale pozostaje „wciąż dość wysoka”
„Banki centralne muszą być ostrożne, aby nie ściągnąć nogi z hamulca zbyt wcześnie” – dodała. W ubiegłym tygodniu w USA odnotowano, że stopa inflacji uderzyła w najniższy poziom od października 2021 roku, natomiast inflacja w strefie euro spadła w grudniu drugi miesiąc z rzędu.
’Lepsze miejsce’ dla Chin w 2023 roku?
Przechodząc do Chin, Georgieva powtórzyła prognozy MFW, że kraj ten odnotuje wzrost PKB, ale nie będzie on stanowił tak dużej części globalnego wzrostu jak w przeszłości.
„Tempo wzrostu Chin nie wróci do czasów, kiedy Chiny dostarczały około 40% globalnego wzrostu, tak się nie stanie” – powiedziała Georgiewa, przy czym w 2022 roku kraj ten po raz pierwszy od 40 lat odnotował wzrost poniżej średniej.
Jeśli Chiny utrzymają kurs ze swoim obecnym programem Covid-19 ponownego otwarcia, kraj osiągnie prognozy wzrostu MFW na poziomie 4,4% do końca roku, powiedziała Georgieva.
„Nie 7%, nie 6%, ale w lepszym miejscu powyżej średniego wzrostu” – dodała.
Komentarze dyrektora zarządzającego pojawiają się dzień po tym, jak MFW opublikował nowy raport mówiący, że fragmentacja może kosztować globalną gospodarkę do 7% PKB.