Czworonożne roboty są zazwyczaj ograniczone do jednego terenu. RaiBo zmienia ten stan rzeczy.
Przez Andrzej Paweł | Opublikowano Jan 27, 2023 5:00 PM
Roboty na nogach stały się w ostatnich latach zdecydowanie bardziej zwinne, ale często nadal pozostają ograniczone przez zdradliwy teren. Jeden robot zoptymalizowany do poruszania się po płaskich, twardych powierzchniach może nie poradzić sobie tak dobrze, jak inny, zaprojektowany specjalnie do dynamicznych obszarów, takich jak błotniste pola lub piaszczyste plaże – czy też sufity. Nowa technologia sterowania robotami czworonożnymi, opracowana przez naukowców z Korea Advanced Institute of Science and Technology (KAIST), wydaje się przełamywać te dosłowne i fizyczne bariery, dzięki pomocy sztucznej inteligencji w zakresie uczenia się wzmacniania.
W nauczaniu wzmacniającym generuje się ogromną ilość symulacji, które przybliżają fizyczne próby, skracając tym samym czas treningu potrzebny SI do optymalizacji w kierunku zamierzonych celów. Zespół pod kierownictwem profesora Jemin Hwangbo z Wydziału Inżynierii Mechanicznej KAIST stworzył nową sztuczną sieć neuronową, która jest w stanie w czasie rzeczywistym ocenić teren bez żadnych wcześniejszych informacji, a następnie przekazać tę wiedzę swojemu czworonożnemu robotowi RaiBo.
W tym przypadku jednak badacze z KAIST zdefiniowali również nowe modelowanie kontaktu oparte na fizycznym nacisku robota wchodzącym w interakcję z reakcjami podłoża różnych nośników w celu symulacji deformacji terenu, takich jak piasek. Wszystkie te informacje zostały następnie wprowadzone do SI RaiBo, aby uzyskać naprawdę imponujące wyniki.
[Koniec...: The newest robot dog can scale walls and ceilings.]
Według badań zespołu opublikowanych na początku tego miesiąca w czasopiśmie Science Robotics, ich pies-bot zademonstrował swoją zdolność do joggingu po plaży z prędkością około 3m na sekundę z łapami całkowicie zanurzonymi w piasku. RaiBo mógł również biegać po trawiastych polach i ścieżce biegowej bez żadnego dodatkowego programowania czy poprawiania algorytmu sterowania.
„Wykazano, że zapewnienie kontrolerowi opartemu na uczeniu się bliskiego kontaktu z prawdziwym deformującym się podłożem jest niezbędne do zastosowania w deformującym się terenie” – powiedział w oświadczeniu Suyoung Choi, pierwszy autor pracy.
Ponieważ nowy proponowany kontroler może być używany bez żadnych wcześniejszych informacji o terenie, może być łatwo zastosowany w przyszłych badaniach nad chodzeniem AI, takich jak to, jak sprawić, by robot z gracją poruszał się na szczycie materaca powietrznego, co RaiBo również podobno mógł osiągnąć.