Show Biznes

Ten rower elektryczny zastąpił mój samochód i zmniejszył emisję dwutlenku węgla

Jako redaktorzy POPSUGAR, niezależnie wybieramy i piszemy o rzeczach, które kochamy i myślimy, że spodobają się również Tobie. Jeśli kupisz polecany przez nas produkt, możemy otrzymać prowizję partnerską, która z kolei wspiera naszą pracę.

Po niedawnym rozstaniu zaczęłam mieszkać sama i skorzystałam z okazji, by ocenić swój ślad węglowy. Chociaż rodzice zaoferowali mi swój stary samochód, którym mogłam jeździć na długie dystanse na wizyty lekarskie lub do przyjaciół, zdałam sobie sprawę, że będąc tak blisko miasta, codzienna jazda samochodem nie jest koniecznością. Nawet na wycieczkę do sklepu spożywczego szukałem bardziej przyjaznego dla środowiska sposobu podróżowania. Branża transportowa odgrywa ważną rolę w ograniczaniu emisji w obliczu zmian klimatycznych. Agencja Ochrony Środowiska podaje, że typowy pojazd osobowy emituje około 4,6 ton metrycznych dwutlenku węgla rocznie.

Related Articles

W listopadzie 2021 r. prezydent Biden ogłosił plan Build Back Better, który jest największym w historii USA przedsięwzięciem na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym, mającym na celu ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 50-52% w stosunku do poziomu z roku 2005 do roku 2030. Plan obejmuje promowanie pojazdów elektrycznych wśród amerykańskich konsumentów poprzez zwiększenie ich dostępności i obniżenie kosztów w celu zapewnienia technologii czystej energii. Wiedząc o tym, zacząłem rozglądać się za rowerami elektrycznymi.

Założona przez kobietę marka Bluejay od razu rzuciła mi się w oczy, i to nie tylko dlatego, że rowery mają stylową estetykę vintage z uroczym małym dzwonkiem i idealnie dopasowanym bagażnikiem na koszyk z przodu. Założycielka Jen Cohen Bogan postanowiła zaprojektować swój własny model w 2019 roku po pierwszej ekscytującej przejażdżce na rowerze elektrycznym i poczuła się zainspirowana do szerzenia wiedzy na temat czystego – i zabawnego – sposobu dojeżdżania do pracy. Założyła blog informacyjny, na którym prezentuje dwa modele: Premiere Edition (wypróbowany przeze mnie, w cenie 3 295 USD) i Bluejay Sport (dostępny od stycznia 2022 r., w cenie 3 995 USD). Blog Bogana porusza wszystkie tematy, od wpływu e-roweru na zmiany klimatyczne po korzyści dla zdrowia psychicznego, jakich mogą doświadczyć. Wiedząc, że wiele osób ma pytania na temat e-rowerów, zaangażowanie Bluejay w udzielanie odpowiedzi z góry było dla mnie kolejną zachętą.

Image Source: POPSUGAR Photography / Sarah Wasilak

Gdy tylko przyjechał mój rower w klasycznym kolorze Bluejay Blue, z siodełkiem i kierownicą wykonanymi ze skóry koniakowej, wiedziałem, że dokonałem właściwego wyboru. Oczywiście, jazda, w tym hamowanie, jest niezwykle płynna dzięki 350-watowemu silnikowi sensorycznemu. Mieszkam na stromym wzgórzu, a włączenie wspomagania pedałowania w celu pokonania wzniesienia (dostępnych jest pięć różnych poziomów) jest bezproblemowe i pozwala mi utrzymać dokładną prędkość, którą można śledzić na cyfrowym wyświetlaczu panelu sterowania wraz z informacjami o poziomie naładowania baterii, światłach i przebiegu.

Chociaż rower jest ciężki (55 kg), co jest być może moim jedynym problemem jako osoby drobnej, czuję się na nim bezpiecznie i nie przytłacza mnie solidna aluminiowa rama. Zarówno wspornik kierownicy, jak i siodełko są regulowane bez użycia narzędzi, co zapewnia maksymalny komfort. Bateria roweru Bluejay wystarcza na 75 mil jazdy, ale fakt, że zasila on bezemisyjną formę transportu bez zanieczyszczania środowiska sprawia, że czas spędzony na ładowaniu jest tego wart.

Oczywiście, kolejną zaletą roweru elektrycznego jest to, że nie trzeba się pocić podczas jazdy. Choć możesz całkowicie wyłączyć wspomaganie pedałowania i jeździć na rowerze tradycyjnie, z pewnością poczujesz się pewnie, wskakując na niego w nieco bardziej strojnym ubraniu, wiedząc, że nie czeka Cię forsowny trening. W rzeczywistości, ponieważ zużywasz mniej energii, wydalasz jeszcze mniej dwutlenku węgla do atmosfery, podczas gdy ślad węglowy eksploatacji standardowego roweru to około 21 gramów CO2 na kilometr tylko z powodu ciężkiego oddychania, jak podaje Bike Radar.

Przedtem Bogan rozmawiała z POPSUGAR, by pomóc wyjaśnić jeszcze więcej podstaw e-bike’u, których nauczyła się podczas swojej podróży. Zapoznaj się z jej podręcznym przewodnikiem, a następnie kup wszystkie siedem unikalnych wersji kolorystycznych roweru Premiere Edition.

Jak działa rower elektryczny?

Rowery elektryczne wykorzystują silnik, który jest przymocowany do roweru i który napędza i wspomaga ruch pedałów roweru.

Czy rower elektryczny może się zamoczyć?

Może na krótko zamoknąć, na przykład podczas deszczu, ale nie jest przeznaczony do jazdy po ulewnym deszczu, kałużach czy strumieniach. Jeśli jednak rower znajdzie się pod prysznicem, Bluejay zaleca wytarcie metalowej ramy ręcznikiem lub szmatą, a następnie spryskanie łańcucha środkiem antykorozyjnym, jeśli taki posiadacie. Całkowite zanurzenie roweru w wodzie mogłoby spowodować uszkodzenie układu elektrycznego.

Czy akumulatory do rowerów elektrycznych są wymienne?

Baterie do rowerów Bluejay nie są wymienne i wymagają specyficznych baterii w zależności od napięcia, które należy ładować wyłącznie za pomocą specjalnej ładowarki dostarczonej wraz z rowerem. Baterie nadają się jednak do recyklingu. Wspornik baterii jest również wyposażony w klucz, dzięki czemu można go zdjąć z roweru i ładować wewnątrz.

Rower elektryczny a skuter elektryczny

Skutery elektryczne są zazwyczaj znacznie bardziej kompaktowe niż rowery elektryczne i często nie dysponują taką samą prędkością i mocą. W zależności od potrzeb, rowery elektryczne są zazwyczaj większym zakupem, ale mają więcej zalet.

Jak szybko jeździ rower Bluejay?

Wewnętrzna piasta Shimano Alfine 8-Speed pozwala rowerowi Premiere Edition rozpędzić się do 20 mph, a prędkość można śledzić na cyfrowym wyświetlaczu roweru.

Co wyróżnia rower Bluejay?

Poza estetyką vintage i fajnymi opcjami kolorystycznymi, które otrzymujesz w rowerze Bluejay, komponenty techniczne zdecydowanie odróżniają go od innych rowerów. Bluejay ma mocny silnik, baterię o dłuższej żywotności niż inne rowery (można przejechać 75 mil po jednym ładowaniu), super cichą i płynną jazdę oraz mocne hamulce. Rower jest wyposażony w tylny bagażnik o nośności ponad 55 kg, na którym można zamontować nosidełko dla dziecka, a także w przedni bagażnik o nośności nieco ponad 20 kg. Cały rower waży 55 funtów, co oznacza, że jest lżejszy od średniej wagi rowerów elektrycznych, podczas gdy niektóre mogą ważyć nawet do 80 funtów.

Czy warto kupić rower elektryczny?

Jeśli weźmiesz pod uwagę, ile pieniędzy zaoszczędzisz na zakupie paliwa, płaceniu za miejsca parkingowe lub wpłacaniu zaliczki na samochód, inwestycja w rower elektryczny jest rozsądna. Dodatkowo Bluejay oferuje darmową dostawę i montaż oraz umożliwia sfinansowanie zakupu, płacąc nawet 161 dolarów miesięcznie. Z okazji Miesiąca Ziemi firma zobowiązała się również do przekazania 100 dolarów na rzecz Earthday.org za każdy sprzedany rower, aby pomóc w aktywizacji ruchu ekologicznego na całym świecie.

Jakie są wady rowerów elektrycznych?

Koszt wstępny roweru Bluejay wynoszący ponad 3000 dolarów to oczywiście przepych i mniej przystępna cena niż w przypadku zwykłego roweru. Ponieważ zmagałem się z większą wagą roweru, może być również trudniej transportować go do i z mieszkania lub po schodach, jeśli takowe posiadasz. Podczas gdy zwykłe rowery również mogą być mokre, wskakując na rower elektryczny należy pamiętać o pogodzie, ponieważ zbyt duża ilość wody może uszkodzić silnik.

Czy można jeździć na rowerze elektrycznym bez pedałowania?

W rowerze Bluejay dostępnych jest pięć poziomów wspomagania pedałowania. Jeśli wyłączysz wspomaganie pedałowania, możesz jeździć na rowerze normalnie, ale na najwyższym poziomie możesz z łatwością przyspieszać pod najbardziej strome wzgórza z prędkością bliską 20 mil na godzinę. Jedynym sposobem na jazdę na rowerze elektrycznym bez pedałowania jest znalezienie takiego, który ma pełną przepustnicę.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button