Show Biznes

The Sandman Season One Ending, Explained

Uznana seria fantasy Neila Gaimana w końcu doczekała się pierwszej adaptacji live-action na Netflixie, ponad 30 lat od oryginalnego komiksowego debiutu Sandmana. Serial o Królu Snów i jego podróży przez naszą podświadomość jest jedną z najwierniejszych adaptacji powieści graficznej, jaką kiedykolwiek widzieliśmy – być może dlatego tak długo trwało, zanim Gaiman dał scenariuszowi zielone światło.

Ale to nie znaczy, że jest prosty, łatwy czy nawet łatwiejszy do zrozumienia. Zamiast tego, fakt, że The Sandman ma tak gęste lore i bogaty world-building oznacza, że mamy wiele do zanurkowania. Mianowicie: zorientowanie się, co do cholery właśnie obejrzeliśmy. Zajmijmy się zakończeniem The Sandman, Season One.

The Stage Is Set for the King of Dreams

Roderick Burgess, okultysta z początku XX wieku, próbuje przywołać Śmierć, aby przywrócić do życia swojego zmarłego syna. Szybko przekonuje się, że ma do czynienia z magią poza jego kontrolą i przypadkowo porywa Morfeusza, władcę snów. Więzi go w swojej rezydencji przez ponad 100 lat, aż w końcu Morfeusz, a.k.a. Dream, jest w stanie uciec i wrócić do domu, do swojego królestwa.

Rządzi podświadomą krainą znaną jako The Dreaming, gdzie wszyscy ludzie udają się, gdy zasypiają. Podczas jego nieobecności, jego pałac został pozostawiony w gruzach, a wiele z jego koszmarów uciekło do świata jawnego. Po odzyskaniu utraconych rzeczy i przywróceniu swojej domeny, wyrusza, aby powstrzymać koszmar przed spustoszeniem i zagrożeniem zniszczenia Śnienia.

the sandman finale

Król Snów.

Netflix

Co czeka nas w Idealnym Koszmarze?

Według Snu, stworzył on The Corinthian, aby był czarnym lustrem, które odbija najgorsze cechy ludzkości z powrotem na siebie. Po ucieczce Niedoskonałego Koszmaru, zaczyna on sadystycznie mordować ludzi w świecie jawnym. Ma też dwie usta z zębami w miejscach, gdzie powinny być oczy. Straszne!!! W komiksach może przeglądać wspomnienia swoich ofiar, zjadając ich oczy, ale to idzie bez żadnego wyjaśnienia w serialu Netflixa.

Eskapady Koryntianina w końcu przyciągają uwagę innych seryjnych morderców, którzy sprytnie odnoszą się do siebie jako „kolekcjonerzy” Rzucają oni wypełnioną kalamburami „Konwencję Zbożową” w motelu, aby się spotkać, podzielić się historiami swoich morderczych podbojów i pławić się w zachwycie nad swoim bohaterem z koszmaru.

Po przywróceniu porządku w Śniącym, Śniący w końcu przychodzi odzyskać Koryntianina i przysięga koszmarowi, że następnym razem zostanie przerobiony lepiej. Przerabia też Gaulta, zmiennokształtnego, który zajmuje sny młodego chłopca o imieniu Jed Walker. Gault wypełnia jego sny z superbohaterskich przygód (i easter eggs do oryginalnego Jacka Kirby Sandman komiksów z lat 70-tych), ale Morfeusz gani ją za nie pozwalając Jed doświadczenie prawdziwego życia. Później uświadamiając sobie, że pomagała Jedowi uciec przed maltretowaniem przez rodzinę zastępczą, przerabia Gaulta na inspirujący sen.

Wir Marzeń, Wyjaśnione

Zabawną rzeczą w Wirowaniu Marzeń jest to, że nikt – nawet Morfeusz – naprawdę nie rozumie, dlaczego lub jak to się dzieje. Jak huragan, te rzeczy po prostu tworzą się w ludziach raz na 100 lat lub tak i grożą rozmyciem snów z rzeczywistością, aż wszechświat zostanie zniszczony.

Starsza siostra Jeda, Rose Walker, jest Wiru Snu tej ery, a moce, które jej daje, stawiają ją na celowniku pomiędzy Snem a The Corinthian. Jedynym sposobem na powstrzymanie Wiru Marzeń jest zabicie jego nosiciela. Na szczęście Rose zostaje uratowana, gdy jej prababka, Unity Kincaid, oferuje się poświęcić zamiast tego. Unity miała być Wiru Marzeń, ale została uwięziona w stuletniej drzemce, która zbiegła się z uwięzieniem Marzeń.

Połączenie Rose z Wiru Marzeń powoduje również, że jej przyjaciółka Lyta zachodzi w ciążę w realnym świecie po tym, jak ma kilka gorących snów z jej zmarłym mężem. Morfeusz mówi Lyta, że będzie z powrotem do żądania jej dziecko jeden dzień, ponieważ został poczęty w The Dreaming. Wściekła Lyta przysięga, że nigdy nie pozwoli Morfeuszowi odebrać jej wymarzonego dziecka. Moje marzenie, mój wybór, panie Sandman!

the sandman finale

Podczas gdy Śmierć troszczy się o swojego brata, Marzenie, Pożądanie i Rozpacz wydają się pracować za kulisami, by sprawić, że będzie cierpiał.

Netflix

Family Squabbles Within the Endless

Określana jako The Endless, szóstka członków rodziny Dream również ucieleśnia uniwersalne koncepcje. Podczas gdy Śmierć troszczy się o swojego brata, Marzenie, Pożądanie i Rozpacz wydają się pracować za kulisami, by sprawić, że będzie on cierpiał. Pod koniec pierwszego sezonu okazuje się, że nie tylko byli oni potajemnie zaangażowani w jego stuletnią niewolę, ale że Desire był również pradziadkiem Rose Walker. Są piekielnie zdeterminowani, by sprawić, że „przeleje się krew rodzinna”, co wydaje się być największym nie-nie w ich odwiecznym porządku rzeczy. Jaki rodzaj wołowiny Desire ma z Dream? Będziemy musieli poczekać i się dowiedzieć.

Speaking of Hell, My Ears Are Burning

Gdyby tego było mało Morfeusz musi się martwić, ma również uraz do Lucyfera Morningstara, władcy Piekła. Gwendoline Christie może wyglądać najwspanialej, ale zostaje upokorzona przez Dream w grze w rozum. (Był to rodzaj gry słownej, w którą pozornie można zagrać tylko raz, a Dream znalazł idealną odpowiedź.)

Szybka scena podczas podróży Dream do Piekła ujawniła również, że miał on przeszły związek – ponad 10 000 lat temu – z więźniarką o imieniu Nada. Ona odnosi się do niego jako Dream Lord Kai’ckul, jeden z wielu sposobów, w jaki pojawia się on dla ludzi na Ziemi. „Czy nadal mnie nie kochasz?” pyta go. „Tak”, odpowiada, „ale jeszcze ci nie wybaczyłem” Auć! Po 10,000 latach?! Więcej na temat tej szalonej urazy w przyszłym sezonie.

Ostatni odcinek kończy się Lucyferem przygotowującym się do obejrzenia „kilku bitew demonów dla rozrywki” Chętnie bym je zobaczył, ale nadchodzące uroczystości przerywa Lord Azazel. Wygląda on jak jakiś zły Pokémon podglądający z innego wymiaru. Czując jej gniew, demon informuje Lucyfera, że armie Piekła żądają, aby poszedł na wojnę z Królem Snów. Lucyfer ma jednak w planach coś znacznie bardziej złowrogiego.

Ta treść została zaimportowana z serwisu OpenWeb. Być może będziesz mógł znaleźć tę samą treść w innym formacie lub uzyskać więcej informacji na ich stronie internetowej.

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button