Show Biznes

„Upcyklingowe” piękno daje nowe życie niedoszłym odpadom żywnościowym

Jako redaktorzy POPSUGAR, niezależnie wybieramy i piszemy o rzeczach, które kochamy i myślimy, że spodobają się również Tobie. Jeśli kupisz polecany przez nas produkt, możemy otrzymać prowizję partnerską, która z kolei wspiera naszą pracę.

W ciągu ostatnich kilku lat nastąpiła eksplozja „czystej” branży kosmetycznej i coraz więcej marek kładzie nacisk na zrównoważony rozwój. Z tym boomem wiążą się takie trendy, jak „soczysta” pielęgnacja skóry i składniki pochodzące z recyklingu, w ramach których w produktach do pielęgnacji skóry pojawia się żywność z odzysku.

W 2021 roku Whole Foods ogłosiło, że uroda pochodząca z recyklingu będzie jednym z najważniejszych trendów, a biorąc pod uwagę wzrost liczby marek, które pomagają ograniczyć marnotrawstwo żywności, wykorzystując ją w swoich produktach, można powiedzieć, że ta prognoza się sprawdziła. Kiedy coś jest poddawane recyklingowi, zamiast wyrzucać, jest w zasadzie ponownie wykorzystywane, co pomaga wyeliminować odpady i daje nowe życie temu, co wcześniej zostało wyrzucone. Poniżej dowiesz się więcej o kosmetykach z recyklingu i typowych składnikach.

Co to jest kosmetyk z recyklingu?

Jeśli jesteś nowicjuszką w dziedzinie upcyklingu, to sprawa jest dość prosta. „Upcykling to okrężny proces tworzenia czegoś lepszego z rzeczy, które już istnieją, a które w innym przypadku uznawane są za 'odpady'” – mówi serwisowi POPSUGAR Anna Brightman, współzałożycielka UpCircle Beauty, marki, której sednem jest upcykling.

Różnica między używaniem zwykłych składników a składnikami pochodzącymi z recyklingu polega na tym, skąd one pochodzą. „Składniki pochodzące z recyklingu to składniki, które zazwyczaj są produktem ubocznym innego procesu [and] i skończyłyby w odpadach” – mówi Krupa Koestline, chemik specjalizujący się w czystych kosmetykach i założycielka KKT Consultants.

Prawdopodobnie w życiu codziennym stosujesz upcykling, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli pociąłeś starą koszulkę na ścierkę do kurzu lub wyczyściłeś pusty słoik po sosie pomidorowym, aby umieścić w nim nowe przedmioty, to właśnie dokonałeś upcyklingu.

Ale dlaczego upcyklingowe piękno dopiero teraz zyskuje na popularności? W pewnym sensie tak nie jest: upcykling nie jest niczym nowym, po prostu więcej marek się na nim skupia. „Marki już od jakiegoś czasu używają składników pochodzących z recyklingu, ponieważ jest to opłacalne” – mówi Koestline. „W ciągu ostatnich kilku lat, nawet przed konferencją COVID, pojawiło się większe zapotrzebowanie, ponieważ konsumenci są bardziej świadomi marnotrawstwa w produkcji i głośniej domagają się, aby marki robiły to lepiej”.

Brightman dodaje: „Nie tak dawno temu złotym standardem dla marek kosmetycznych było dostarczanie wspaniałych produktów z naturalnych składników. Teraz od marek oczekuje się znacznie więcej – muszą udowodnić, że istnieje powód ich istnienia, który w jakiś sposób pozytywnie wpływa na środowisko, społeczeństwo lub wspiera indywidualną ekspresję.”

Jak składniki pochodzące z recyklingu stają się produktami kosmetycznymi

Różne marki stosują różne procesy przekształcania składników pochodzących z recyklingu w produkty. „Przemysł kosmetyczny czerpie wiele 'odpadów’ z przetwórstwa żywności” – mówi Koestline.

W UpCircle Beauty fusy z kawy są ponownie wykorzystywane w wielu preparatach do pielęgnacji skóry, np. w kawowym peelingu do twarzy (20$). „Nasze składniki pochodzą z różnych źródeł, w tym z przemysłu spożywczego, drzewnego, kwiaciarskiego i wielu innych” – mówi Brightman.

Superzero przetwarza w 100 procentach pozyskiwany w sposób zrównoważony węgiel drzewny z dębowych ścinków pochodzących z przemysłu ogrodzeniowego na produkty takie jak szampon i kostka do ciała All-Over (18$). „Dąb jest następnie przetwarzany na węgiel drzewny, a wszystkie małe kawałki węgla, które nie nadają się do gotowania, są zbierane do worków i walcowane w młynie kulowym, aby rozbić cząstki” – mówi Conny Wittke, współzałożycielka Superzero. „Następnie cząsteczki są przesiewane do odpowiedniej wielkości, w wyniku czego powstają bardzo drobne, przyjazne dla skóry cząsteczki, które złuszczają i detoksykują skórę.”

Maska na noc z niacynamidem (42$) firmy Farmacy Beauty wykorzystuje olej z nasion borówki amerykańskiej. „Zazwyczaj owoce borówki są wykorzystywane do produkcji dżemów i cukierków, ale same nasiona są zazwyczaj wyrzucane” – mówi Pamela Marcos, starszy dyrektor ds. rozwoju produktów i regulacji marki. „Upcycling pozwala nam wykorzystać wysuszone nasiona i przekształcić je w bogaty w składniki odżywcze olej, pełen przeciwutleniaczy, witaminy E i kwasów tłuszczowych, które odżywiają skórę” Technologia tłoczenia na zimno jest wykorzystywana do zbierania i przetwarzania oleju bez wpływu na integralność i moc składników.

A to dopiero początek – przykładów jest o wiele, wiele więcej.

Korzyści płynące z upcyklingu

Upcykling przynosi niezliczone korzyści dla środowiska. Po pierwsze, zmniejsza wpływ przemysłu kosmetycznego na środowisko, który jest niestety bardzo duży. „Zmniejsza ilość zasobów naturalnych potrzebnych do uprawy roślin, takich jak słodka woda, ogranicza nadmierne zbiory roślin i zmniejsza ogólną ilość odpadów” – mówi Koestline.

Pomaga także w dobrym wykorzystaniu nadmiaru materiałów pozostałych po innych procesach. „Upcykling pomaga zapobiegać emisji gazów cieplarnianych, takich jak metan, które powstają podczas rozkładu materiałów naturalnych” – mówi dr Wittke.

Popularne składniki stosowane w produktach kosmetycznych pochodzących z recyklingu

Niemal wszystkie składniki pochodzenia roślinnego mogą zostać przetworzone na nowe produkty kosmetyczne. Do najpopularniejszych należą fusy z kawy, sproszkowane łupiny orzechów włoskich, ekstrakty ze skórek owoców (z wyrzuconych skórek owocowych), odpady z kakao, owoce (wyrzucone z przemysłu soków i dżemów), a nawet odpady winogronowe z produkcji wina.

Jednak dany składnik nie może być poddany recyklingowi, jeśli „został zmieniony w wyniku przegrzania, wysokiego ciśnienia lub degradacji chemicznej w procesie wstępnym” – mówi Koestline. Istnieją także pewne ograniczenia dotyczące składników dostępnych dzięki recyklingowi. „Jednak ze względu na [of] zapotrzebowanie konsumentów na marki, które chcą stosować upcykling, przeznacza się więcej środków na badania nad procesami upcyklingu” – mówi Koestline.

Kontynuuj przewijanie, aby zapoznać się z kilkoma produktami kosmetycznymi zawierającymi składniki pochodzące z recyklingu, dzięki którym Twoja codzienna pielęgnacja nabierze nieco bardziej zrównoważonego charakteru.

Dodatkowa relacja: Danielle Jackson

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button