Ponad 55 milionów ludzi na całym świecie cierpi na demencję. Ta niszcząca umysł choroba ma ogromny wpływ na społeczeństwo i gospodarkę, dlatego naukowcy ciężko pracują, aby znaleźć sposoby jej leczenia lub zapobiegania. Jednym z badanych sposobów jest nowy preparat odchudzający Wegovy.
Chociaż wiek jest zdecydowanie największym czynnikiem ryzyka demencji, otyłość i cukrzyca typu 2 są również głównymi czynnikami ryzyka rozwoju choroby. To właśnie tutaj Wegovy i jego siostrzany lek, Ozempic, wkraczają do akcji. Wegovy i Ozempic, lek stosowany w leczeniu cukrzycy typu 2, zawierają tę samą substancję czynną zwaną semaglutydem.
Semaglutyd naśladuje działanie hormonu GLP-1, który jest normalnie uwalniany z jelit po posiłku. Hormon ten łączy się z receptorami w trzustce, które stymulują uwalnianie insuliny, co pomaga obniżyć poziom cukru we krwi.
Jednak receptory te znajdują się również w „ośrodkach nagrody” w mózgu, w tym w obszarach kontrolujących jedzenie. Biorąc pod uwagę, że semaglutyd jest w stanie przekroczyć barierę krew-mózg (warstwę ochronną wokół mózgu), prawdopodobnie bezpośrednio modyfikuje aktywność mózgu, aby ludzie czuli się mniej głodni.
Duńskie badanie, w którym przez pięć lat obserwowano osoby z cukrzycą typu 2, wykazało, że osoby przyjmujące semaglutyd lub liraglutyd (inny lek przeciwcukrzycowy) miały mniejszą częstość występowania demencji. Cukrzyca typu 2 jest silniej związana z demencją naczyniową, a nie z chorobą Alzheimera (najczęstszą formą demencji), więc tylko niektóre formy demencji mogą być zmniejszone przez semaglutyd.
Niemniej jednak dwa badania kliniczne, które rozpoczęły się w 2021 r., sprawdzają, czy codzienne doustne dawki semaglutydu spowolnią postęp choroby u osób we wczesnych stadiach choroby Alzheimera. Ponieważ rozwój choroby zajmuje dużo czasu, oczekuje się, że badania zakończą się w 2026 roku.
Uważa się, że choroba Alzheimera ma swój początek w określonych regionach kory mózgowej – regionie odpowiedzialnym za pamięć i nawigację przestrzenną. W korze mózgowej nie wykryto jednak receptorów dla GLP-1, co sprawia, że jest mało prawdopodobne, aby semaglutyd bezpośrednio aktywował sieci pamięci. Jak więc lek może leczyć tę chorobę?
W mózgach pacjentów z chorobą Alzheimera gromadzą się lepkie blaszki amyloidu-beta, a także grudki białek tau wewnątrz komórek mózgowych. Uważa się, że zaburzają one funkcje poznawcze.
Na Uniwersytecie Oksfordzkim prowadzone jest badanie kliniczne, które ma na celu zbadanie poziomu tau u osób z wysokim poziomem amyloidu-beta, u których (jeszcze) nie rozwinęła się demencja. Oczekuje się, że semaglutyd zmniejszy korowy poziom tau, prowadząc do zmniejszenia tempa pogorszenia funkcji poznawczych.
Leki niedawno zatwierdzone w USA do leczenia choroby Alzheimera celują w blaszki amyloidu-beta. Leki te okazały się jednak kontrowersyjne, ponieważ pacjenci wymagają godzinnych wlewów co dwa do czterech tygodni.
Tego typu leki prawdopodobnie również celują w amyloid-beta wokół naczyń krwionośnych, co prowadzi do potencjalnie zagrażających życiu skutków ubocznych, takich jak krwawienia w mózgu. Pożądane są zatem alternatywne strategie i to właśnie tutaj semaglutyd może zabłysnąć.
Zapalenie
Kluczowym związkiem między semaglutydem a zmniejszeniem choroby Alzheimera może być neurozapalenie – stan, w którym mózg jest chronicznie w stanie zapalnym.
Neurozapalenie uszkadza barierę krew-mózg, która jest zaburzona zarówno w chorobie Alzheimera, jak i demencji naczyniowej. Badanie oksfordzkie badające tau sprawdza również, w jaki sposób semaglutyd wpływa na neurozapalenie (istnieją sugestie, że semaglutyd ma działanie przeciwzapalne u osób z otyłością).
Zmniejsza on również neurozapalenie w mózgach myszy i przywraca transport glukozy przez barierę krew-mózg (coś, co jest zaburzone u osób z chorobą Alzheimera).
Inny lek, memantyna – pierwotnie opracowany w celu leczenia cukrzycy – został zmieniony w celu złagodzenia objawów choroby Alzheimera i nadal jest przepisywany w tym celu. Teraz z niecierpliwością czekamy na wyniki nowej generacji leków przeciwcukrzycowych i odchudzających, aby sprawdzić, czy mogą one zapobiegać lub leczyć chorobę Alzheimera.
W międzyczasie istnieją zmiany w stylu życia, które można wprowadzić, aby zmniejszyć ryzyko rozwoju choroby. Należą do nich aktywność fizyczna, zdrowa dieta, utrzymanie prawidłowej masy ciała i rzucenie palenia.
Ten artykuł został ponownie opublikowany z The Conversation na licencji Creative Commons. Przeczytaj oryginalny artykuł.
Cytat: Wegovy i Ozempic: Czy nowy lek odchudzający może również leczyć demencję? (2023, 19 maja) pobrano 19 maja 2023 r z https://medicalxpress.com/news/2023-05-wegovy-ozempic-weight-loss-drug-dementia.html
Niniejszy dokument podlega prawom autorskim. Z wyjątkiem dozwolonego użytku do celów prywatnych, żadna jego część nie może być powielana bez pisemnej zgody autora część nie może być powielana bez pisemnej zgody. Treść służy wyłącznie celom informacyjnym.