PytaniaShow Biznes

Wszystko, co musisz wiedzieć o posiadaniu samochodu – GdanskTown.pl

Twój samochód to ważna inwestycja. Posiadanie go wiąże się z dużymi wydatkami na naprawy, płatności i kredyty. Na dodatek powinieneś rozumieć, jak działa Twój samochód i ile kosztuje naprawa i wymiana części.

Zrozumienie tych wszystkich rzeczy może wydawać się onieśmielające, ale wiedza ta pozwala stać się pewnym siebie właścicielem samochodu i podejmować decyzje o konserwacji w odpowiednim czasie. Podstawowa wiedza o samochodzie pomaga również, gdy chodzi o ubezpieczenia i gwarancje. W ten sposób możesz kupić sobie najlepszą rozszerzoną gwarancję samochodową.

Pamiętaj, nie musisz znać wszystkich szczegółów, ale te podstawowe rzeczy są niezbędne.

Engine Oil

Wymiana oleju silnikowego w Twoim samochodzie to najczęstszy rodzaj konserwacji. Jest to jednak coś, czego nie powinieneś odkładać, ponieważ pomaga to w sprawnym działaniu silnika. Na szczęście nowoczesne samochody mają elektroniczny monitoring, który ostrzega, kiedy należy wymienić olej silnikowy. Ale jeśli masz używany samochód, może trzeba użyć bagnetu, aby sprawdzić swój olej.

Większość ekspertów zaleca wymianę oleju silnikowego co 5,000 do 10,000 mil. Ten interwał zależy od modelu samochodu, więc należy sprawdzić instrukcję obsługi samochodu.

Pamiętaj, że olej silnikowy jest w różnych cenach. Jeśli jeździsz nowym samochodem, prawdopodobnie używa on oleju syntetycznego. Jest on droższy niż olej konwencjonalny, ale jest tego wart.

Changing Filters

Twój samochód ma kilka filtrów, które należy wymieniać, gdy się zatkają. Filtry działają w celu utrzymania zanieczyszczeń z różnych części samochodu. Na przykład, twój filtr paliwa silnika będzie trzymać brud z dala od jak paliwo płynie ze zbiornika.

Ponieważ filtry zatrzymują zanieczyszczenia i brud, wkrótce gromadzą się w nich zanieczyszczenia. Dlatego należy je wymieniać w określonych odstępach czasu.

  • Filtr paliwa (30 000 mil lub 2 lata)
  • Kabinowe filtry powietrza (15 000 do 25 000 mil lub 1 rok)
  • Filtry powietrza silnika (od 15 000 do 45 000 mil)
  • Filtry oleju (5 000 do 6 000 mil do 1 roku)

Filtry powietrza silnika mają różne okresy wymiany w zależności od samochodu i lokalizacji. Jeśli często jeździsz po zakurzonych terenach, będziesz je wymieniał częściej.

Brakes

Każdy dobry kierowca rozumie, że hamulce są jednymi z najważniejszych części samochodu. W związku z tym należy również wiedzieć, kiedy należy wymienić elementy układu hamulcowego.

Po pierwsze, klocki hamulcowe są częściami hamulców, które najczęściej wymagają naprawy. To one przyjmują na siebie ciężar tarcia podczas hamowania, przez co szybciej się zużywają. Dlatego większość ekspertów zaleca wymianę klocków hamulcowych i innych części, jeśli słyszysz jakiekolwiek piski.

Ale dzwoń do mechanika tylko wtedy, gdy piszczenie trwa dłużej niż jeden dzień. Czasami piszczenie może być spowodowane zmianą pogody, jak wilgoć, deszcz lub śnieg. Również hamulce mogą piszczeć po długiej podróży, ale powinno to ustać po jakimś czasie na drodze.

Jeśli piszczący dźwięk nie ustaje, jak najszybciej wymień klocki hamulcowe. Im dłużej będziesz zwlekał, tym wyższy będzie koszt naprawy, ponieważ uszkodzenia mogą objąć także wirniki hamulcowe.

Większość mechaników zaleca wymianę klocków hamulcowych co 10 000 do 20 000 mil.

Reflektory i światła tylne

Twoje reflektory są Twoimi oczami w nocy lub w warunkach mgły. Z drugiej strony, światła tylne pokazują Twoją obecność samochodom jadącym za Tobą. Jazda bez tych elementów bezpieczeństwa może narazić Ciebie i innych kierowców na niebezpieczeństwo.

Pamiętaj, że większość samochodów nie jest wyposażona w czujniki ostrzegające kierowcę, gdy któreś ze świateł zgaśnie. Dlatego dla własnego bezpieczeństwa i aby uniknąć otrzymania mandatu powinieneś przeprowadzać wizualne kontrole.

Migająca kontrolka silnika check engine

Alerty na desce rozdzielczej pomagają znać status samochodu. Ważne jest, aby wiedzieć, co światła oznaczają, aby uniknąć niepokoju za każdym razem, gdy udajesz się do mechanika. Przejrzyj instrukcję obsługi samochodu, aby zrozumieć, co oznaczają różne alerty, ponieważ różnią się one od samochodu do samochodu.

Ale, ogólnie rzecz biorąc, kolor alarmu wskazuje na powagę problemu:

  • Czerwony – Twój samochód wymaga natychmiastowej naprawy. Oznacza to również problemy związane z bezpieczeństwem, takie jak pasy bezpieczeństwa pasażerów.
  • Żółty – Twój samochód wymaga wkrótce naprawy.
  • Zielony lub żółty – silnik jest włączony lub pracuje.

Jeśli widzisz alarm ostrzegawczy silnika, oznacza to, że może wystąpić jakiś błąd w zapłonie. Nie ignoruj go jednak, ponieważ możesz uszkodzić inne części, takie jak katalizator.

Tire Pressure

Utrzymywanie idealnego ciśnienia w oponach Twojego samochodu jest ważne zarówno dla Twojego bezpieczeństwa, jak i długowieczności opon. Oznacza to, że powinno być ono zgodne z zalecanym ciśnieniem.

Jeśli przepompujesz opony, stracą one przyczepność z podłożem. Z kolei przy zaniżonym ciśnieniu zwiększa się tarcie, co przyspiesza zużycie opon.

Mówiąc o oponach, powinieneś zawsze mieć przy sobie zapasowe. Upewnij się również, że masz niezbędne narzędzia i wiesz, jak zmienić opony. Jest to jedna z najbardziej kluczowych rzeczy, które każdy kierowca powinien wiedzieć.

Emergency Kits

Podobnie jak części zamienne do opon, również zestawy awaryjne mogą okazać się wybawieniem w nagłych wypadkach. Większość doświadczonych właścicieli samochodów może to potwierdzić. Twój zestaw powinien być również kompletny.

Powinieneś mieć swoją apteczkę, kable do skakania, piankę uszczelniającą do opon, latarkę, trzy odblaskowe światła ostrzegawcze i ciepły koc.

Konserwacja samochodu i dobry mechanik

Terminowe przeglądy mogą wydawać się drogie, ale mają kluczowe znaczenie dla żywotności samochodu. Dlatego ważne jest, aby przestrzegać harmonogramu podanego w instrukcji obsługi.

Dobry mechanik przydaje się również przy konserwacji. Możesz znać podstawy, ale dobrze jest mieć kogoś niezawodnego i znającego się na rzeczy w swoim kącie. Możesz skorzystać z takich stron jak AAA, aby znaleźć niezawodnego mechanika w swojej okolicy.

Ważne jest również, aby znać rok, markę, model i, co ważniejsze, numer VIN swojego samochodu. Informacje te przydadzą się podczas zakupów ubezpieczenia samochodowego i gwarancji.

The Bottom Line

Posiadanie samochodu nie jest łatwe, ale poświęcenie czasu na poznanie swojego samochodu i sposobu jego działania będzie pomocne. Wiedza o tym, jak samodzielnie wykonywać podstawowe czynności konserwacyjne, pomoże Ci również zaoszczędzić pieniądze w dłuższej perspektywie. Dobry mechanik jest również przydatny, jeśli Twoja wiedza o samochodzie nie jest wystarczająca do bardziej skomplikowanych napraw.

Related Articles

Back to top button