Kiedy „Narcos” ukazał się na Netflixie jeszcze w 2015 roku, stał się natychmiastowym hitem. Dzięki wciągającej narracji, utalentowanej obsadzie i dużemu budżetowi, serial otrzymał pochlebne recenzje, przebijając wiele innych produkcji na rynku przesyconym filmami i serialami o handlu narkotykami i niesławnych przywódcach karteli pracujących za kulisami.
Pierwsze dwa sezony „Narcos” obracają się wokół Pablo Escobara, kolumbijskiego dilera kokainy, który urósł do międzynarodowej niesławy jeszcze w latach 80. Trzeci sezon „Narcos” śledzi następstwa upadku Escobara, kiedy konkurencyjny kartel, który działa według zupełnie innych zasad, podejmuje działania, aby wypełnić próżnię po nim. Łącząc charakterystyczny realizm magiczny, spopularyzowany przez kolumbijską sztukę, z grą słów o powstaniu i upadku Escobara, serial sprawia, że ogląda się go z zapartym tchem.
Dwóch rzeczywistych agentów Drug Enforcement Administration (DEA) zaangażowanych w schwytanie Escobara nawet konsultowało się w sprawie produkcji, choć show nadal ma kilka nieścisłości.
Poza rażącymi nieścisłościami historycznymi, serial w momencie premiery był również podatny na sporą krytykę, zwłaszcza jeśli chodzi o obsadę i przekaz. Najwyraźniej Netflix celował w globalną produkcję z „Narcos”, obsadzając latynoskich aktorów z krajów całej Ameryki Środkowej i Południowej. W związku z tym w sieci pojawiło się wiele dyskusji na temat hiszpańskiego akcentu wielu osób obsadzonych w tytułowych rolach, z których większość nie była Kolumbijczykami. Sam odtwórca roli Pablo Escobara, Wagner Moura, jest Brazylijczykiem i specjalnie do tej roli nauczył się hiszpańskiego.
Jeśli chodzi o jego przesłanie, wielu widzów było zaniepokojonych tym, że serial gloryfikuje kartele i dalej powtarza bolesne traumy ich dziedzictwa w Kolumbii, gdzie ludzie ciężko pracowali, aby wyleczyć się z fizycznych i emocjonalnych szkód spowodowanych przez notoryczność Escobara. Co więcej, widzowie byli zaniepokojeni tym, jak „Narcos” przedstawiało Kolumbijczyków i ich kraj, oskarżając serial o granie mocno w stereotypy i skupianie się na roli Stanów Zjednoczonych w schwytaniu Escobara poprzez narrację, która jest prowadzona przez agenta DEA.
Pomimo wielu wad, serial był popularny w czasie jego wydania, nawet dostał swój własny spinoff w postaci „Narcos: Mexico” Dla wielu fanów może powrócić w centrum uwagi, dzięki rosnącej popularności jego głównych bohaterów. Jeśli jednak obejrzałeś już wszystkie trzy sezony i nie możesz mieć dość głównych aktorów, czytaj dalej, aby zobaczyć, gdzie dziś znajduje się obsada „Narcos”.