Celem szczytu Dakar 2 jest zebranie poparcia dla swojej strukturalnej transformacji rolnictwa w Afryce. Region ten od niedawna cieszy się odnowionym globalnym zainteresowaniem, jednak skutki inwazji Rosji na Ukrainę zagrażają już i tak delikatnej sytuacji.
Spotkanie – tematyczne „Unleashing Africa’s Food Potential” – jest współzawodniczone przez AfDB i Międzynarodowy Fundusz Badań Rolniczych w Dakarze, Senegal, od 25-27 stycznia.
Gospodarzem spotkania na wysokim szczeblu jest prezydent Senegalu Macky Sall, prezes AfDB dr Akinwumi Adesina, prezes Międzynarodowego Funduszu Rozwoju Rolnictwa (IFAD) Alvaro Lario oraz dyrektor generalny FAO Qu Dongyum i oczekuje się, że przyciągnie afrykańskie głowy państw, ministrów finansów i rolnictwa, a także kilku globalnych partnerów rozwojowych.
Już utrudniony przez głęboko wsadzony stan ubóstwa i głodu, opad po inwazji Rosji na Ukrainę spowodował ekstremalne szoki cenowe i przerwanie łańcuchów dostaw różnych towarów w całej Afryce, od pszenicy i oleju słonecznikowego po ropę naftową. Region doświadczył znacznego wzrostu inflacji – szczególnie kosztów produkcji żywności, cen półek codziennego użytku i wydatków na paliwo. Najbardziej ucierpiały osoby najuboższe, ponieważ duża część ich wydatków konsumpcyjnych przeznaczona jest na żywność i transport.
Sytuacja niewybaczalna
„To niewybaczalne, że kontynent posiadający 65% ziemi uprawnej na świecie i obfite zasoby wodne, wciąż cierpi z powodu braku bezpieczeństwa żywnościowego,”powiedział Adesina]
„Szczyt jest krytycznym globalnym wysiłkiem, aby systematycznie i proaktywnie pomóc Afryce osiągnąć Zero Głodu”
Według szefa Banku, „Mamy technologie, platformy i zasoby, aby zmienić status quo poprzez energetyzację sektora prywatnego, skalowanie produkcji żywności dla milionów afrykańskich rolników, odblokowanie finansowania dla rolników i rolniczych MŚP oraz przekształcenie łańcuchów wartości w rolnictwie i żywności”
Gratulując AfDB historycznego i największego w historii uzupełnienia darczyńców ADF16, Lario z IFAD uznał przywództwo banku i kilkudziesięcioletnie partnerstwo między Międzynarodowym Funduszem a Bankiem.
Grupa Afrykańskiego Banku Rozwoju i IFAD stanowią 55% całej wielorozwojowej pomocy dla rolnictwa w Afryce. Jako współkonsekratorzy Afrykańskiego Szczytu Żywnościowego w 2023 roku, AfDB i IFAD będą pracować nad ramami polityki i kompaktami dostaw żywności i rolnictwa.
Jasne cele
Według zwołujących, oparte na wynikach pakty z afrykańskimi rządami, partnerami rozwojowymi i sektorem prywatnym, które spełniają jasne cele samowystarczalności żywnościowej, będą stanowić trzon afrykańskiego szczytu żywnościowego Dakar 2.
Dyrektor generalny FAO Qu Dongyu powiedział, że długoterminowe partnerstwa i wspólne zasoby z AfDB pomogą wykorzystać dźwignię i katalizować projekty rolnicze na całym kontynencie.
„Musimy współpracować nad całym rolniczym łańcuchem wartości produkcji żywności, przetwarzania żywności i marketingu żywności w sposób komplementarny, pragmatyczny i zorientowany na wyniki. Zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego jest grą końcową,” dodał.
Niedawna współpraca FAO i AfDB obejmuje identyfikację i przygotowanie projektów w Tanzanii i Gwinei Równikowej; rozwój techniczny programów niebieskiej gospodarki w Cabo Verde, Wybrzeżu Kości Słoniowej i Maroku; a także szkolenia rolnicze w zakresie klimatu i wielostronne dialogi dotyczące inicjatyw Banku Desert to Power i Great Green Wall.
Szczyt Żywnościowy Afryki w styczniu 2023 r. skupi się również na skalowaniu dostępu do technologii i finansowania dla MŚP rolniczych i rolników małorolnych, zwiększonej produktywności i rozwoju nasion, magazynowania, energii elektrycznej, logistyki transportu i infrastruktury.