Show Biznes

Złoty wiek Gatena Matarazzo

Czy to możliwe? Czy to prawda? Czy dzieciaki z Stranger Things naprawdę dorosły?

Rozmawiam z Gatenem Matarazzo, który w pierwotnej erze lipca 2016 roku był kiedyś najdziecinniejszym z dzieci Stranger Things – grając Dustina, tego głupkowatego w czapce truckera – i opowiada mi o przeprowadzce do nowego miejsca ze swoją dziewczyną. Matarazzo ma na sobie kolorowy kardigan, który jest o wiele fajniejszy niż cokolwiek w mojej szafie, i prawdopodobnie także w twojej. Wciąż ma ten słodki uśmiech, ten z motylków i konfetti, a teraz także odrobinę starczej mądrości, takiej, która pojawia się dopiero po przeżyciu pewnej ilości życia i doświadczeniu pewnej ilości rzeczy. Jasne, Matarazzo grał w Switch Sports do 1 w nocy, zanim się poznaliśmy (jest tenisistą!), ale bardzo przejmuje się też urządzeniami łazienkowymi. „Żarówki w mojej łazience nie były wymieniane od miesiąca, a ja nie mam nic przeciwko sikaniu po ciemku” – mówi. „Myślę sobie: 'Chyba powinienem je wymienić!'”

No to ja pierdolę. Dzieci z Stranger Things faktycznie dorosły.

Widok Matarazzo i jego kolegów wyłaniających się z hibernacji może okazać się najmodniejszym kryzysem egzystencjalnym tego lata, kiedy Stranger Things powróci w ten piątek w czwartym i przedostatnim sezonie. Dla przypomnienia, Matarazzo miał 14 lat, gdy serial zadebiutował , oczarowując widzów tajemnicą horroru w stylu lat 80-tych, w którym demony z alternatywnego wymiaru najeżdżają maleńkie miasteczko w stanie Indiana. Teraz Matarazzo ma 19 lat, a w planach kilka projektów niezwiązanych ze Stranger Things, takich jak rola w letnim Honor Society u boku Christophera Mintz-Plasse’a czy dołączenie do obsady broadwayowskiego Dear Evan Hansen. Poza pracą, owszem, wypowiada frazy, które sprawią, że poczujesz się głęboko, rozbijając ego, takie jak „praca w mieście” i „mieszkanie z trzema kotami”

Ale jest jeszcze główna atrakcja, Stranger Things tego wszystkiego, jedna z ostatnich prawdziwych franczyz Netflixa, nawet jeśli ostatnie dwa sezony nie do końca dorównały hype’owi z pierwszego. Najwyraźniej Netflix podrzuca wszystkie swoje jajka do góry nogami, dzieląc Stranger Things 4 na dwa gigantyczne tomy – z których pierwszy trwa aż dziewięć godzin i składa się z zaledwie siedmiu odcinków – wydawane w odstępie miesiąca. To tak jakby musiało zadziałać. „Przed [Season Three] naprawdę nie myślałem o tym zbyt wiele” – mówi Matarazzo o tym, czy po tych wszystkich latach czuje się innym człowiekiem. „Myślę, że ludzie stają się trochę bardziej świadomi siebie, są bardziej świadomi siebie, nawet kiedy mają późne nastolatki, wczesne lata dwudzieste” Teraz wydaje się, że Matarazzo, człowiek, który czuje się na krawędzi swojego kolejnego wielkiego czynu, jest nagle przygotowany, by doprowadzić Stranger Things do początku końca.

gaten matarazzo
Czy super-fan Gaten Matarazzo mógłby zagrać rolę w Gwiezdnych Wojnach ? „Tak bardzo się staram, że może po prostu pojawię się w jednym z nich” – mówi. „Powinienem po prostu pojawić się w tle jednej z nich. Byłoby super. Nawet mnie to nie obchodzi, stary. Zrobię wszystko”

Nathan Johnson

Najpierw jednak musimy się dowiedzieć, jak Gaten Matarazzo radzi sobie z mieszkaniem we własnym apartamencie w New Jersey, ze swoją dziewczyną od czterech lat i trzema kotami, kiedy większość 19-latków zasypia w zasranych łóżkach piętrowych w akademikach, pocąc się wódą i mając na głowie pluskwy. „Wiesz, co jest w tym dziwne? To, że wcale nie czuję się dziwnie” – mówi, jakby pracował nad tym w czasie rzeczywistym. Matarazzo jest tylko 20 minut od domu, mieszka ze swoim najlepszym przyjacielem, może grać w badmintona, tenisa lub kręgle (jest całkiem zadowolony z tego, że poprzedniego wieczoru skręcił 257) w Switch Sports kiedy tylko mu się podoba. To jest marzenie, prawda? Matarazzo emanuje atmosferą gościa, który wszystko rozgryzł – nawet jeśli twierdzi, że absolutnie nie rozgryzł – zawsze uśmiechnięty, wygodnie ułożony w fotelu, gotowy do rozmowy przez 10 minut o sytuacji bramkarza New York Rangers.

To może się oczywiście zmienić za kilka miesięcy. Pojawienie się Stranger Things 4 oznacza dla Matarazzo początek najbardziej pracowitego lata od czasu, no cóż, lata Stranger Things 3 . Na dużym ekranie Matarazzo zobaczymy wkrótce w Honor Society, mrocznej komedii o złej licealistce, która próbuje sabotować swoich rówieśników, aby dostać się na Harvard. (Matarazzo o swojej postaci: „Polarne przeciwieństwo Dustina.”) Jeszcze tego lata nastolatek przeprowadzi się za rzekę do mieszkania w Nowym Jorku, kiedy rozpoczną się próby do jego występu w limitowanej serii w Dear Evan Hansen na Broadwayu. Zagra on roztrzepanego przyjaciela rodziny Hansenów, Jareda Kleinmana, co będzie trzecim występem Matarazzo na Broadwayu. (Po Priscilla Queen of the Desert z 2011 roku i Les Misérables z 2014 roku) „Próbowałem wrócić na scenę, odkąd opuściłem ją w wieku 12 lat” – mówi – „To najbardziej satysfakcjonująca rzecz na planecie Ziemia. Każdego dnia możesz doświadczyć, że zaczynasz projekt i kończysz go w tym samym czasie.”

Jeśli chodzi o to, co dalej – po Dear Evan Hansen, Honor Society i Stranger Things– plany Katarazzo przywodzą na myśl Daniela Radcliffe’a, który uciekł od dziecięcej sławy z ledwie zadrapaniem, częściowo dzięki występom na Broadwayu i rozkosznie dziwacznym rolom w filmach niezależnych. myślę, że poświęcę trochę czasu na robienie dziwnych projektów, dziwnych rzeczy, na które prawdopodobnie nie miałbym odwagi przed Stranger Things” – mówi Matarazzo. „Po prostu trochę poeksperymentować, cieszyć się pracą, uczyć się. Naprawdę chcę się uczyć od niesamowitych ludzi i nie spieszyć się z tym” Choć z pewnością wróciłby do blockbusterowego mainstreamu dla jednego tytułu: Star Wars. Oczywiście nic oficjalnego. Jest tylko fanem. „Tak bardzo się staram, że może pojawię się na jednym z nich” – mówi, żartując, ale czy Jon Favreau naprawdę odrzuciłby Gatena Matarazzo od drzwi? „Powinienem po prostu pojawić się w tle w jednym z nich. Byłoby super. Nawet mnie to nie obchodzi, stary. Zrobię wszystko.”

gaten matarazzo stranger things
Pierwszy sezon Stranger Things przedstawił światu granego przez Matarazzo Dustina „Dusty Bun” Hendersona, którego mądre gadanie sprawiło, że od razu stał się ulubieńcem.

Curtis Baker / Netflix

Jeśli ktoś udowodnił, że jest wystarczająco cnotliwy, by nosić płaszcz Jedi, to właśnie ten człowiek i jego piękny kardigan. Aktor przyczynił się do zwiększenia świadomości na temat genetycznej choroby kości, z którą się urodził, zwanej dysplazją rozszczepowo-czaszkową (cleidocranial dysplasia, CCD). Choroba ta wpływa na rozwój szczęki, czaszki, zębów, stawów, a często także obojczyków – Katarazzo nie ma ich w ogóle. Ponieważ CCD często wymaga operacji, które nie są objęte ubezpieczeniem medycznym (do tej pory przeszedł cztery), Matarazzo jest współzałożycielem organizacji non-profit o nazwie CCD Smiles, której celem jest zbieranie funduszy na ich pokrycie. W zwiększaniu świadomości z pewnością pomógł fakt, że twórcy serialu Stranger Things Matt i Ross Dufferowie wpisali chorobę Matarazzo do scenariusza, dzięki czemu Dustin nie tylko ma CCD, ale też często o tym mówi. „Przejścia do tego są tak naturalne” – mówi. „Wzrusza mnie myśl o tym, jak dziwnie trafnie poruszają ten temat w każdym sezonie. Zawsze jest jakieś małe odniesienie w dziwny, żartobliwy sposób. W ten sam sposób żartowałem z przyjaciółmi.”

Matarazzo otrzymał diagnozę dwa dni po urodzeniu, zaczął chodzić do lekarzy w Children’s Hospital of Philadelphia w wieku ośmiu lat, a pierwszą operację przeszedł w wieku 14 lat, kiedy to rozpoczęto usuwanie zębów mlecznych i wyrywanie zębów dorosłych. (Kolejny objaw CCD: nic nie dzieje się samoistnie.) „Bywały dni, że chodziłem do ortodonty i bardzo mnie to bolało. Ale cieszyłam się na to, bo to było jedno z jedynych środowisk, w którym mogłam wejść i poczuć się jak równa sobie, a nie jak osoba, którą się obgaduje. To był jeden z jedynych momentów, w których czułem się naprawdę szanowany” – mówi. „Byłam w szpitalu, w którym były dzieci cierpiące na choroby zagrażające życiu w bardzo przerażający sposób. I zawsze widziałem, jak rodzice zakrywali uszy swoim dzieciom, kiedy mówili o tym, przez co przechodzą. Rozumiem chęć i potrzebę takiego postępowania, aby nie czuć strachu. Ale dzieci są mądre w sposób, którego dorośli chyba nigdy nie będą w stanie zrozumieć. Potrafią zrozumieć energie i wiedzą, co się dzieje.”

Więc tak, Gaten Matrazzo, dwa lata przed pierwszym legalnym piwem, zawsze czuje się jak najbardziej beztroski z Stranger Things , kiedy wszyscy są razem na konferencjach prasowych. Aby to osiągnąć, trzeba przejść przez pewne etapy życia i pewne rzeczy. „Czułem się trochę jak na starych imprezach, które kiedyś robiłem” – mówi o całym tym „press junket”, premierze i promocji. „Tak jakbyśmy już nie robili tego zbyt często. Po prostu zdałem sobie sprawę, że Nie, robimy. Po prostu od tak dawna nie mieliśmy takiej możliwości.” Jak oceniacie tę serię odcinków Stranger Things ? Serial jest teraz naprawdę straszny. Hawkins ponownie jest domem dla kolejnego Wielkiego Złego, telekinetycznej plątaniny mięsa i kości o imieniu Vecna, która wygląda jak Freddy Kreuger, gdyby zdjąć z niej sweter. Tom pierwszy ma poważny Harry Potter i Czara Ognia ton, gdzie dzieci nie wyglądają już jak dzieci, ale wykazują oznaki traumy po tym, jak złote lata gimnazjum zostały zniszczone przez czującego potwora mackowatego. „Dorastają, mimo że chcą zachować trochę utraconego dzieciństwa” – mówi Matarazzo. „Wcześnie stracili wiele doświadczeń, które mogliby mieć, ponieważ musieli skupić się na ratowaniu świata. Myślę, że to zawsze jest pewien dylemat.”

gaten matarazzo
„Były dni, kiedy chodziłem do ortodonty i bardzo mnie to bolało” – mówi Matarazzo o leczeniu dysplazji rozszczepu czaszki. „Ale cieszyłem się na to, ponieważ było to jedno z jedynych środowisk, w którym mogłem wejść i poczuć się jak równy sobie, a nie jak ktoś, kto mnie pomawia.”

Nathan Johnson

Nawet Gatena Matarazzo zdumiewa fakt, że w tym sezonie Dustin staje się nieoficjalnym przywódcą gangu Hawkinsów. Mimo, że nadal będzie wybuchał sporadycznym, wysokim piskiem, gdy sprawy przybiorą zły obrót, Matarazzo nadaje Dustinowi energię najmądrzejszej osoby w pokoju, gdy gang zaczyna rozumieć dziwaczną fizykę Upside Down. „Czuję, że mogę dokonywać wyborów w dowolny sposób, a i tak będę się czuł jak Dustin, bo gram go od siedmiu lat” – dodaje. „To naprawdę jest jak druga natura” A jeśli w ogóle obawialiście się, czy Stranger Things cenny bromance – przyjaźń między Dustinem Bunem a Stevem Harringtonem granym przez Joe Keery’ego – będzie miał wystarczająco dużo miejsca w tym sezonie… nie martwcie się. W tym sezonie jest mnóstwo śmiechu zasługującego na meme. Matarazzo najbardziej roześmiał się tego dnia, kiedy poinformowałem go, że Keery w wywiadzie dla Vulture nazwał go „60-letnim wujkiem, którego nigdy nie miałem” Pytam, czy to czyni Keery’ego bratankiem. „Tak, to brzmi mniej więcej tak” – odpowiada Matarazzo. „Myślę, że to się zmienia. „Mam wrażenie, że w niektóre dni jestem po prostu rozchichotanym młodszym bratem, a w inne czuję się, jakbym był opiekunem dziecka.”

Dzięki grzechowi pierworodnemu Toma Hollanda każdy młody aktor, który choćby wypowie we własnej głowie spoiler, popełnia karalne przestępstwo myślowe. Tak więc Matarazzo będzie naprawdę przeklęty, jeśli choćby zdradzi Stranger Things kolejny i ostatni sezon. Jednak uważa, że musi on mieć jakiś punkt docelowy. „Oczywiście serce mi pęknie, gdy opuszczę ten serial” – mówi – „ale cieszę się, że mają już przed sobą koniec. Myślę, że każdy serial tego potrzebuje”

Ostatnia salwa dla pana Matarazzo w tej przysłowiowej grze w Switch Sports tenisa. Czy wierzy, że David Harbour od dawna wie, jak Stranger Things się skończy?

„Nie, nie wie! Nie, nie wie. Jeśli on wie, to jestem wściekła, że on wie. Nic mi nie powiedzą” – mówi, po czym robi pauzę. Matarazzo milknie i zdaje się zastanawiać nad swoją śmiertelną egzystencją, zanim znów zapala światło.

„Nie, mówię, że to bzdura!”

Ta zawartość jest tworzona i utrzymywana przez osobę trzecią, a następnie importowana na tę stronę, aby ułatwić użytkownikom podawanie adresów e-mail. Więcej informacji na temat tej i podobnej zawartości można znaleźć na stronie piano.io

Related Articles

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Back to top button